Skocz do zawartości

Dwa dyski, dwa systemy i jeden komputer


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

mam obecnie zainstalowany Windows 7 na jednym z dysków. Kupiłem drugi dysk twardy i kieszeń na ten dysk. Chciałbym zainstalować na drugim również Windows 7. I w zależności od tego czy dysk w kieszeni jest podpięty uruchamia się ten system, a jak nie jest podpięty to ten pierwszy. W windows xp była opcja, gdy były zainstalowane 2 systemy, który uruchomić, a jak jest z Win 7? Czy na drugim dysku muszę zmienić litery partycji, aby się nie pokrywały?

 

Z góry dziękuję!

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie przy uruchamianiu komputera możesz wcisnąć F12 i wybrać, który dysk ma bootwać. To powinno wystarczyć.

Proponowałbym zainstalować W7 przy podpiętych obu dyskach. Na tym pierwszym nie powinien wprowadzać żadnych zmian (bo nie jest w stanie określić, który dysk się domyślnie bootuje, więc MBR umieści na tym drugim dysku).

To ważne, żebyś miał oba dyski podpięte, w ten sposób nie powinno być potem żadnych problemów z literkami.

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałem, szybciej i prościej jest ustawić wszystko z poziomu biosu. Jak główny dysk ustawiasz ten, z którego Windowsa będziesz częściej korzystał, a gdy będziesz chciał odpalić drugi to przy odpalaniu wciśniesz F12 i wybierzesz ten drugi.

A jeśli to z jakichś powodów nie będzie możliwe to wtedy dopiero możesz się bawić z bootem Windows 7 (a to łatwe nie będzie).

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałem, szybciej i prościej jest ustawić wszystko z poziomu biosu. Jak główny dysk ustawiasz ten, z którego Windowsa będziesz częściej korzystał, a gdy będziesz chciał odpalić drugi to przy odpalaniu wciśniesz F12 i wybierzesz ten drugi.

A jeśli to z jakichś powodów nie będzie możliwe to wtedy dopiero możesz się bawić z bootem Windows 7 (a to łatwe nie będzie).

 

To jest najbezpieczniejsza metoda instalacji kilku systemów, w razie awarii jednego korzystamy z drugiego, bez obawy, że boot sector uniemożliwi nam uruchomienie jakiegokolwiek systemu.

 

Prawdopodobnie przy uruchamianiu komputera możesz wcisnąć F12 i wybrać, który dysk ma bootwać. To powinno wystarczyć.

Proponowałbym zainstalować W7 przy podpiętych obu dyskach. Na tym pierwszym nie powinien wprowadzać żadnych zmian (bo nie jest w stanie określić, który dysk się domyślnie bootuje, więc MBR umieści na tym drugim dysku).

To ważne, żebyś miał oba dyski podpięte, w ten sposób nie powinno być potem żadnych problemów z literkami.

 

Mylisz się, system Windows określa sobie miejsce boot sectora według kolejności podpiętych dysków do płyty głównej, jeżeli masz kolego wpięte dwa dyski to na 100% boot sector zostanie zainstalowany na pierwszym dysku wpiętym do płyty głównej według kolejności ATA/SATA/SCSI wielokrotnie już to przerabiałem, jeżeli chcesz mieć dwa systemy i wybierać sobie dysk przy użyciu F12 to instalujesz na pierwszym dysku Windows, odpinasz dysk, podłączasz drugi i instalujesz Windows, podpinasz oba dyski i masz dwa boot sectory i F12 wybierasz sobie dysk z którego będzie bootowany OS
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...