Skocz do zawartości

Niestabilnosc w OCCT Phenoma II 965


Recommended Posts

Witam.

 

Mam taka dziwna sytuacje.

Juz od kąd kupiłem proca rok temu podbiłem mnożnikiem czestotliwosc taktowania do 3,7GHz bez podnoszenia napięcia. Wszystko działa jak powinno. Nie ma niestabilnosci. Gry dzialaja wszystko jest ok. Ale dzis przyszlo mi do głowy by sprawdzic stabilnosc procka za pomocą OCCT. Niestety zaraz po zapuszczeniu testu nastapił niesławny BSOD i restart kompa. Czyzby proc nie do konca byl stabilny na tym taktowaniu? Moj zasilacz to Cheaftec 560W wiec raczej wykluczam problemy z zasilaniem. Czy jest mozliwe ze niestabilnosc jest spowodowana zbyt wysokim taktowaniem przy zbyt niskim napieciu? Podkreslam ze tylko stress test programem OCCT powoduje niestabilność. Poza tym dziala ok.

Jakie jest maksymalne bezpieczne napiecie dla tego procka?

Link to post
Share on other sites

Skoro wszystko działa stabilnie to niema się czym przejmować, OCCT lubi tak wywalać procki. Jak Ci bardzo zależy na tym by w OCCT działał to podnieś trochę napięcie. Co do napięcia to nie powinno się przekraczać 1.5V ale ważniejsze są temperatury które nie powinny być wyższe niż 62 C.

Link to post
Share on other sites

Skoro wszystko działa stabilnie to niema się czym przejmować, OCCT lubi tak wywalać procki. Jak Ci bardzo zależy na tym by w OCCT działał to podnieś trochę napięcie. Co do napięcia to nie powinno się przekraczać 1.5V ale ważniejsze są temperatury które nie powinny być wyższe niż 62 C.

Jak do tądtemperatury nie przekroczyly mi nawet 53 stopni. Wiec cooler daje rade - dodam ze nie jest to chłodzenie boxowe.

Link to post
Share on other sites

@Ravan

Wiec cooler daje rade - dodam ze nie jest to chłodzenie boxowe.

EDIT@ Przepraszam, myślałem, że tam pisze, że masz boxowe:DJeśli w grach nie wywala/BSOD to nie masz co się martwić. Edytowane przez CleVer
Link to post
Share on other sites

W takim razie niema się czym przejmować możesz podbić napięcie do 1.42 V i zobaczyć ale skoro w grach Ci nie wywala to znaczy że wszystko jest w porządku. Z ciekawości, jakie masz chłodzenie?

Jade na chłodzeniu Aerocool Dominator. I temperatury są jak najbardziej ok - jak pisałem wyzej nie przekraczaja 53 stopni w stresie. Oprocz tego chłodzenia mam solidnie wentylowana bude. 4 wentylatory 120 i jeden 140 solidnie wnetrze wietrza :D Do tego dochodzi 140mm wentylator na chlodzeniu procka ktory oprocz proca owiewa pamięci RAM oraz spory kawał płyty głównej.

 

A o ile najlepiej jest podbijac napiecie? Bo moja płyta pozwala na podbijanie napiecia o 0.003V a wiec bardzo precyzyjnie. Moge np na początek podbic o 0.25V?

Edytowane przez chaker24
Link to post
Share on other sites

To nie jest dziwne. Programy do obiążania CPU i GPU mocniej obciążają CPU. Np. w BF3 mam max 34*C na CPU i 62*C na GPU, a w LinX na CPU jest to 39*C, a w FurMarku jest to 68*C :) IMO nie ma co się martwić, jak gry czy przeglądarka zacznie się sypać to napisz wtedy temat.

Link to post
Share on other sites

Podbilem napiecie do 1,4V. Ale nadal jest niestabilny. Hmmmmmmm. Ale bede musial sprawdzic inne programy.

Tak z ciekawości spytam, podbijałeś mnożnik CPU NB?

Jeśli nie, podbij do 2,4 ghz lub 2,6Ghz i daj 1,25V dla 2,4 a dla 2,6 1,275V.

Odpal occt albo linx'a na 1 godz.

Jeśli będzie stabilny to wtedy możesz zjechać o oczko z napięciami na cpu nb i znowu walnąć obciążenie na 1 godz,

Przy okazji możesz monitorować temperatury podczas obciążenia przy pomocy cpuid hardware monitor.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak z ciekawości spytam, podbijałeś mnożnik CPU NB? Jeśli nie, podbij do 2,4 ghz lub 2,6Ghz i daj 1,25V dla 2,4 a dla 2,6 1,275V. Odpal occt albo linx'a na 1 godz. Jeśli będzie stabilny to wtedy możesz zjechać o oczko z napięciami na cpu nb i znowu walnąć obciążenie na 1 godz, Przy okazji możesz monitorować temperatury podczas obciążenia przy pomocy cpuid hardware monitor.

Podbijalem tylko napiecie i mnoznik procesora. Nic wiecej nie ruszalem.

Link to post
Share on other sites

no to postąp wg. instrukcji których ci podałem a powinno być stabilnie.

Standardowe napiecie dla CPU NB to 1.1V jesli sie nie myle. Czy skok o 0.15V jest dla procka bezpieczny? No i jesli o mnożnik CPU NB to mam ustawiony na 10. Jaki ma byc docelowo ustawiony dla 2.4 i 2.6?

Link to post
Share on other sites

no to postąp wg. instrukcji których ci podałem a powinno być stabilnie.

Faktycznie twoja instrukcja pomogła. Niemniej jednak pewna sprawa mnie niepokoi. Mianowicie po zapuszczeniu OCCT test nie powoduje juz BSODow ale temperatura osiągnęła sie do 65o. Nie raz widzialem ze lepiej tych 65o nie przekraczac. Czyzby jednak chlodzenie nie wyrabialo i to mimo duzej wentylowanej budy?

Link to post
Share on other sites

OCCT nie tylko ,,wywala procki'' , ale pokazuje błędy i kiedy nastąpiły. Bardzo łatwo zdiagnozowałem u siebie problem z DDR2 ;). Problem został rozwiązany w 2-3 godzinki ;)

Z samego TDP możesz zauważyć ile mniam wacików chce Twój Phenom i to już jest duża ilośc ciepła, a w rzeczywistośći lubi pociągnąć jeszcze więcej. Podkręcanie tego bydlaka to nie jest dobry pomysł nawet przy tak wyśmienitej płycie.

Edytowane przez bercik9999
Link to post
Share on other sites

Faktycznie twoja instrukcja pomogła. Niemniej jednak pewna sprawa mnie niepokoi. Mianowicie po zapuszczeniu OCCT test nie powoduje juz BSODow ale temperatura osiągnęła sie do 65o. Nie raz widzialem ze lepiej tych 65o nie przekraczac. Czyzby jednak chlodzenie nie wyrabialo i to mimo duzej wentylowanej budy?

Fatkem faktem 65c to dużo za dużo dla tego procka. Być może przez to że chłodzenie jest horyzontalne a nie wieżowe, przez co może zakłócać obieg powietrza poprzez gorące powietrze dające z coolera na mobo.

 

OCCT nie tylko ,,wywala procki'' , ale pokazuje błędy i kiedy nastąpiły. Bardzo łatwo zdiagnozowałem u siebie problem z DDR2 ;). Problem został rozwiązany w 2-3 godzinki ;) Z samego TDP możesz zauważyć ile mniam wacików chce Twój Phenom i to już jest duża ilośc ciepła, a w rzeczywistośći lubi pociągnąć jeszcze więcej. Podkręcanie tego bydlaka to nie jest dobry pomysł nawet przy tak wyśmienitej płycie.

AMD z czego co się orientuje podaje TDP jako MAX jaki może osiągnąć dany procesor. Jak tak patrząc procki pod oc intela(zależności jak mocne to oc) to phenom jest chłodniutki. A ta płyta jest po to by wycisnąć z procka ostatnie poty.

Edytowane przez siwers90
Link to post
Share on other sites

Fatkem faktem 65c to dużo za dużo dla tego procka. Być może przez to że chłodzenie jest horyzontalne a nie wieżowe, przez co może zakłócać obieg powietrza poprzez gorące powietrze dające z coolera na mobo.

Sęk w tym ze sam radiator własciwie sie nie nagrzewa - finy sa zimne. Nawet ciepłowody są praktycznie chłodne. A napewno nie maja chocby 50o . Juz nie wspomne o powietrzu ktore przepycha wentylator. Chyba bede musial rozwazyc jednak wymiane chłodzenia.

 

Widze ze OCCT obciaza naraz wszystkie cztery rdzenie i pewnie stad taka wysoka temperatura. Widze ze jak do tad nie udalo mi sie solidnie proca obciazyc ze te temperatury nigdy nie osiagaly tego poziomu co przy OCCT. :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...