Skocz do zawartości

Blue Screeny


Recommended Posts

Witam forumowiczów,

Ostatnio na moim komputerze (stary do typowy do surfowania w internecie ;p) zaczeły dziać się złe rzeczy, a mianowicie częste blue screeny, i często po nim przy ponownym włączeniu komputera nie odnajduje dysku lub RAMU. Nie znam się jakoś szczególnie na PC'tach więc proszę Was o pomoc w doradzeniu co to może być.

Link to post
Share on other sites

Ta temperatura procesora to pod obciążeniem czy w czasie spoczynku? Jeżeli to spoczynek to jest ona za wysoka.

 

Napisz pełną konfigurację sprzętu (wraz z zasilaczem i chłodzeniem).

Sprawdź procesor np. Orthosem (Blend, priorytet 9 i czas ~15 minut) kontrolując przy tym temperatury. Jeżeli tu nastąpi BSoD to zdejmij chłodzenie, wyczyść je (oraz procesor) z resztek starej pasty i nałóż nową wielkości ziarnka ryżu.

RAMy możesz sprawdzić Memtestem (trzeba wypalić go na płycie i uruchomić z niej komputer) -> http://www.memtest.org/#downiso

Link to post
Share on other sites

Możliwe, że coś się grzeje. Proponuje, abyś wyczyścił wnętrze obudowy, a zwłaszcza chłodzenie procesora i karty graficznej.

Jeśli to nic nie da to mam pytanie: Podkręcałeś go? Zmieniałeś coś w BIOSie?

Już chyba ostatnią opcją jest niepoprawnie działający system - wirus lub po prostu uszkodzony Windows (czy co Ty tam masz zainstalowane :wariat: )

Link to post
Share on other sites

ten screen jest zaraz po właczeniu komputera po docisnieciu wszystkiego i lekkim przeczyszczeniu.

a co do sprzetu to tu nie ma sie co chwalic bo to bardzo stary komputer;

zasilacz; Linkworld LPG-9-350W

procesor AMD Athlon XP, 1466 MHz (11 x 133) 1700+

płyta główna; Gigabyte GA-7NF-RZ©

ramy KINGSTON DDR DUAL CHANNEL 1GB 400MHz

grafika nVIDIA GeForce4 MX 4000

dysk twardy ST380023A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

 

a chlodzenia to w sumie nie mam mam tylko wentylator na procesorze i to wszystko

 

ten zestaw działa mi już jakies 5 lat i dopiero teraz zaczynaja sie problemy, przy czym byl przeinstalowywany system wielokrotnie

 

@edit

nic nie podkrecałem, przynajmniej nie ja, skanowałem też go w poszukiwaniu wirusów i nic nie znaleziono zaraz jeszcze zrobie tamte testy

Link to post
Share on other sites

Type: Blend - stress CPU and RAM Min: 8 Max: 4096 InPlace: No Mem: 895 Time: 15

CPU: 1464MHz FSB: 133MHz [133MHz x 11.0 est.]

2009-11-09 22:23

Launching 1 thread...

Using CPU #0

Beginning a continuous self-test to check your computer.

Press Stop to end this test.

Test 1, 4000 Lucas-Lehmer iterations of M19922945 using 1024K FFT length.

Test 2, 4000 Lucas-Lehmer iterations of M19922943 using 1024K FFT length.

Self-test 1024K passed!

Test 1, 800000 Lucas-Lehmer iterations of M172031 using 8K FFT length.

Test 2, 800000 Lucas-Lehmer iterations of M163839 using 8K FFT length.

Torture Test ran 32 minutes 56 seconds - 0 errors, 0 warnings.

Execution halted.

 

Mi to nic nie mówi ale to są wyniki testu orthos :wariat: temperatura wachała się w granicach 73 stopni, wydaje mi się, że to jest baardzo dużo... i nie wyskoczył podczas tego testu błąd...

Link to post
Share on other sites

Skoro BSODa nie było to raczej nie wina procka. Pamięci sprawdzałeś memtestem? Chociaż w trakcie testowania przez ORTHOSA pamięci też są obciążane (zależy jaki test wybrałeś :wariat: ), ale zawsze lepiej sprawdzić.

Temperatura rzeczywiście dosyć wysoka jak na std taktowanie - najlepiej będzie wyczyścić chłodzenie i ewentualnie pastę termoprzewodzącą wymienić (jak nie wiesz dokładnie jak to zrobić poszukaj w google lub zapytaj tutaj :sciana: ).

skanowałem też go w poszukiwaniu wirusów i nic nie znaleziono

Jakim programem? Może jeszcze raz wykonaj tą czynność tylko skanerem online (przez przeglądarkę)
Link to post
Share on other sites

w ortusie mialem ustawione blend prorytet 9,

komputer skanowalem nod32, wg mnie to dobry antywirus i jeszcze do tej pory mnie nie zawiódł,

dziś jeszcze nałożę nową warstwe pasty termoprzewodzącej,

czesto się też tak dzieję, ze długo ten BSOD nie wyskakuje, komputer potrafi długi czas normalnie chodzić...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...