Skocz do zawartości

Gigabyte z68 + Ivy Bridge (K series) = brak OC


Recommended Posts

Mam pytanie do konsultanta Gigabyte - kiedy planowane jest wydanie oficjalnego biosu dla płyt opartych o chipset Z68, umożliwiając w pełni odblokowanie procesorów Ivy Bridge z serii K ?

 

Aktualnie posiadam ga-z68x-ud7-b3 z wgranym biosem F10 (data publikacji biosu 20/02/2012).

Płyta poprawnie wykrywa mi procesor i7-3770K, ale maksymalny mnożnik, jaki dla tego procesora mogę wybrać to 39x.

Nie ma więc żadnych możliwości OC.

 

Od lutego firma Gigabyte nie potrafi wydać w pełni funkcjonalnego biosu dla Ivy Bridge, o czym oficjalnie nigdzie nie informuje.

 

Problem poruszany także na innych (również zagranicznych) forach, ale jak na razie brak reakcji ze strony producenta.

 

PS. Nie wiem czy temat był już tutaj poruszany - jeśli tak to proszę o podanie odnośnika do odpowiedniego wątku.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Po dwóch miesiącach oczekiwania nadal nic się nie zmieniło.

Do dnia dzisiejszego nie został wydany bios dla płyt z serii p67 i Z68, który umożliwia zmianę mnożnika procesorów Ivy Bridge (K) powyżej wartości 39x.

 

Wygląda na to, że Gigabyte ma w głębokim poważaniu posiadaczy tych płyt i nie śpieszy się z poprawkami.

 

Czytając TEN ARTYKUŁ dochodzę też do wniosku, że support sam nie wie czy i ewentualnie kiedy takie biosy powstaną:

 

"For the locked multiplier issue, to be honest, it is the Award BIOS limitation for our Z68 boards to Overclock with IVB K series CPU. It will be locked at 39." - Gigabyte USA

 

 

"We are aware of the situation that limits some overclocking settings on GIGABYTE 6 series motherboards and 3rd generation Intel (Ivy Bridge) CPUs. We are currently developing a new BIOS for these boards to resolve this issue and plan to make them available in the next week or two." - GIGABYTE HQ in Taiwan

 

 

Powyższe wypowiedzi pochodzą z końca kwietnia.

Link to post
Share on other sites

To nie zrozumiałeś :)

Procesor (3770K) mam np. taki, który bez problemu będzie działał na 4.6GHz (sprawdzone na innej płycie).

Na płytach Gigabyte z serii p67 i z68 przez niedopracowany bios dla IB, nie ustawię mnożnika większego niż 39x - bo to maksymalna wartość jaką mogę w biosie wybrać (więcej się nie da).

A producent do tej pory tego nie poprawił i oficialnie na stronie Gigabyte nie ma informacji o tym ograniczeniu.

Od lutego jest natomiast dostępny bios, który sugeruje pełną kompatybilność tych płyt z nowymi procesorami Intela (co nie jest do końca prawdą).

Edytowane przez pawels_123
Link to post
Share on other sites

Gdyby problem był głownie w architekturze biosu, to nie powstałaby wersja beta biosu (11a) dla ga-z68x-ud7-b3, która umożliwia zmianę tego mnożnika ponad wartość 39x.

Problem z wersją beta jest jednak taki, że nie wszystko działa poprawnie, więc bios nie jest w pełni funkcjonalny i oficjalnie niedostępny.

 

Co do drugiego stwierdzenia - nie po to świadomie kupuje się wersje z odblokowanym mnożnikiem, aby później z tego nie skorzystać.

Nie satysfakcjonuje mnie kompatybilność tych płyt dla domyślnych ustawień procesorów Ivy Bridge z serii K.

Przecież płyty te reklamowane są jako stworzone do podkręcania, a seria UD7 to (podobno) topowa płyta dla overclockerów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...