Skocz do zawartości

Recommended Posts

ehhh

Rozumiem, że nawet jakbym go wyzerował (o ile dałoby radę, bo tylko Linux go otwiera), to on już nie pociągnie? Czy jest tam szansa, że jako nazwijmy to "magazyn na drobne śmieci" będzie jeszcze dawał radę, czy to już jest kaput?

Link to post
Share on other sites

Hm.. zawsze można próbować, dopóki się da , tylko łatwiej było by gdybyś mógł go podpiąć bezpośrednio pod złącze Sata.

 

Generalnie chodzi o to by ustalić gdzie znajduje się zdrowa powierzchnia . Żeby to zrobić trzeba wykonać skanowanie i tu byłby dobry do tego program MHDD.

 

Pod linuksem to nie bardzo wiem czym można podobny skan zrobić.

 

Pod Windą można jeszcze próbować programem RepartitionBadDrive zrobić odpowiednio partycje , program sam to robi tylko ustala się pewne wielkości tak by tych partycji za dużo.

 

Ale tak jak mowie gdyby udało się czymś zeskanować głownie MHDD to wiemy gdzie jest dysk zdrowy i można walnąć tam partycje a resztę zostawić nieprzydzieloną. Zerowania też można spróbować , ale tak czy inaczej skan byłby potrzebny przed zezowaniem jak i po by znać wynik.

 

Napisz co myślisz o tym i jak mnie zrozumiałość bo tak na szybko pisze.

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

Rozumieć rozumiem :) ale pod Windą odpada cokolwiek robić, bo po podłączeniu komp staje, albo wgl dysku nie czyta, a MHDD już kiedyś używałem, więc jego pewnie szybciej bym użył. Teraz muszę, jeszcze kupić przejściówkę z USB na Sata, o ile jest coś takiego, bo sam dysk wydostać z obudowy graniczy z cudem, nie uszkadzając przy tym jego budy ;/

Edytowane przez DiKay
Link to post
Share on other sites

Nie mam na razie pomysłu , bo potrzeba jaki program który dysk by przeskanował ( inaczej nie wiadomo gdzie tę partycje zakładać ) Coś ala victoria http://www.cdrinfo.pl/download/7273182135 ale pod linuksa , nie wiem czy jest coś takiego. Bo co z tego że zrobisz zerowanie jak i tak nie wiadomo jaki efekt gdzie problematyczne sektory.

Link to post
Share on other sites

No i właśnie udało mi się go otworzyć i wsadzić do kompa ;) pomijając stan obudowy udało się ho podłączyć, Win7 pokazuje teraz ile wolnego miejsca, ale mogę jedynie wejść na niego, a dalsza cześć wchodzenia w podfoldery kończy się zwiechą, ale przynajmniej, mogę go teraz bez kombinowania przeskanować :) (przynajmniej w teorii )

Link to post
Share on other sites

coś ruszyło, teraz widzi go ciągle i słychać że pracuje, tylko jest znowu 1 problem, MHDD na wpis, że urządzenia w trybie Slave są nieobsługiwane, a tak się skłda, że on jest tak podłączony (widać, że widnieje w wpisie urządzeń podpiętych do płyty przy stracie kompa) i takie pytanie, jak zmienić mu tryb pracy, bo w starych dyskach na IDE wystarczyło zmienić zaworkę z tego co pamiętam, a na Sata II nie mam pojęcia, bo zawsze wsio mi działało

Edytowane przez DiKay
Link to post
Share on other sites

Powiem tak MHDD się poddał, skan jaki i zerowanie, pokazało tylko Catastrophic Failure i że nie może zapisać log'a bo dysk jest pełen. Na linuxie działa wymazaywanie dysku chodź przez 2% szło z prędkością 20kb/s a teraz z 400mb/s

http://i.imgur.com/ddN8v.png

 

Tak wogóle to wielkie dzięki za pomoc ;) jak coś jeszcze będzie ciekawego, to napisze tu :)

Edytowane przez DiKay
Link to post
Share on other sites

Dlatego skan nie zerowanie wbijasz od 10000000 LBA początek. Jak się zawiesi na xx GB to dajesz początek za tymi sektorami. No chyba że dysk jest sito . Być może od któregoś GB będzie trochę wiecej zdrowej powierzchni. Tak czy inaczej słabo to widzę .

Link to post
Share on other sites

Dobra pomęcze go jeszcze chwile, może chociaż coś z niego sie jeszcze wygarnie

_______________________________________________

OK zrobiłem skan dysku całego na 2 razy:

1 raz skan od Twojej podanej wartości czyli LBA 10000000 do 432030099 i wynik był taki, że pojawiło sie kilka sektorów, których czas odczytu był powyżej 500ms

2 skan od wartości 432030099 do końca wygląda tak: http://i.imgur.com/ofwfq.jpg

 

Więc tak sobie myślę.... Dalej ten dysk wygląda lepiej niż mój systemowy, to przeskanuje jeszcze raz obszar od 10GB i zobaczę, do którego sektora pojawiają się odczyty powyżej 500ms i do tego miejsca wytnę cały obszar dysku, po czym kolejny skan i zwykły format Windowsowy. Jaka opinia na ten temat?

Edytowane przez DiKay
Link to post
Share on other sites

No tak o to chodzi by wyeliminować te "najgorsze sektory" Jak wiać dalsza część dysku jest w miarę ok , szkoda że są te <500 - 3 . No ale to już nie tak tragicznie , także próbuj robić jak napisałeś i wtedy zobaczysz/ymy czy dysk będzie jako tako działał . Jeśli by działał to nad tymi 3 można się zastawić co robić bo mam na to opcje.

 

Ps z tym LBA to się rąbnąłem w sensie że LBA 10000000 to nie 10GB a ok 5GB

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

OK spk, ale tak jeszcze sie zapytam, jak wyciąć fragment dysku? Wpisuje HPA wartość: Presistent, a co wpisać w Enter New Max LBA?? mam wpisać jaki chce rozmiar dysku, czy do którego miejsca ma mi wyciąć?

Edytowane przez DiKay
Link to post
Share on other sites

Niestety tak tego nie zrobisz. MHDD obcina pojemność od końca dysku a nie o tą przestrzeń chodzi. Musisz to zrobić poprzez partycjonowanie co znowu z racji uszkodzeń może nastręczyć trudności.Jak nie masz żadnej partycji to wystarczy podczas tworzenia na przykładzie programu EASEUS Partition Master jeśli pod Windowsem - jak na obrazku dajesz create na miejsce nieprzydzielone i przesuwasz zmniejszasz od lewej ( czyli początek pozostanie nieprzydzielony ) W gparted nie pamiętam jak tam dokładnie jest.

 

http://www.bankfotek.pl/image/1291001.jpeg

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

dobra, to chyba zrobię to Linuxie, a jak się przelicza LBA?

Bo mam wartość: 193600000 - to jest ta na której są problemy i wtedy na linuxie zrobiłbym partycje z tylu GB ile ma ten cały sektor

A dalej chciałbym zrobić tą to dobrą

 

problem w tym, że ona ma partycje 1 na całą powierzchnię. Zobaczę czy pójdzie obciąć ja na linuxie wtedy się może coś uda, bo na Windzie odpada wszystko ;/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...