Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam ponownie, wczoraj prosiłem o pomoc odnośnie karty graficznej i dzięki użytkownikom forum doszedłem już do jakiegoś konsensusu. Jednak temat jaki zacząłem skłonił mnie do podjęcia decyzji o zmianie procka. Obecnie na mojej płycie Gigabyte GA-M52S-S3P rev. 2.0 jest AMD Athlon 64 X2 6000+ i prosił bym o pomoc w doborze jak najlepszego do tej płyty tak do 300zł

 

link do poprzedniego mojego tematu odnośnie grafiki i ze wstępem do rozmowy o procku: http://forum.benchmark.pl/topic/52602-gf-gtx-260/ (w tym temacie jest błąd i odnośnie wersji mojej płyty, jest to na bank 2.0)

 

Z góry dzięki za pomoc

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze musisz zaktualizować bios płyty głównej do wersji FDF która obsługuje Phenomy II/Athlony II

Ale do 300zł ciężko o 4 rdzeniowego Phenoma II lub Athlona II.

Z nowych procesorów pozostaje np Athlon II X3 455:

http://techplanet.pl/produkty/procesory/amd-athlon-ii-x3-455-am3-box,15836.html (który i tak jest dużo szybszy niż 6000+)

Nowy Athlon II x4 640 kosztuje 50zł ponad Twój budżet:

http://techplanet.pl/produkty/procesory/amd-athlon-ii-x4-640-am3-box,20.html

 

Chyba że pasują Ci używane procesory:

http://allegro.pl/athlon-ii-620-box-4-x-2-6ghz-cooler-avc-katowice-i2484415885.html niestety pozostał już tylko dzień aukcji.

 

Za taką kwotę cięzko będzie wyrwać Phenoma II x4.

Najlepiej jakbyś dozbierał chociaż to 50zł na Athlona II X4 - w przeciwnym razie Athlon II x3 nie będzie taki zły.

Link to post
Share on other sites

Fizycznie różnią się tylko pamięcią cache l3 6mb, która troche daje np. w grach. Jednakże po OC Athlona nie jest to zły procesor.

A tu różnice w niektórych grach i programach przy tej samej częstotliwości procesora:

http://www.anandtech.com/bench/Product/105?vs=81

 

Tutaj też testy w grach z Phenomem II x4 i Athlonem II x4:

http://nvision.pl/Phenom-II-X2-555-BE-Athlon-II-X4-635-oraz-Athlon-II-X3-440-test-przyspieszonych-procesorow-AMD--Articles-321-ndetails-18.html

Link to post
Share on other sites

Moge sie teraz mylic ale wydaje mi sie ze bardziej oplaca sie wziac Athlona II x3 450 niz 455. Chodzi o wieksze prawdopodobienstwo unlocka. To tylko 100MHz mniej. Sam mam ten procesor i kupilem bratu tez i obie sztuki sie odblokowaly. Z tym ze jedna sztuka tylko do phenoma x3 a druga sztuka do phenoma x4. Juz samo odblokowanie pamieci L3 daje wzrost wydajnosci okolo 20-25%

Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie: w moim poprzednim poście uzyskałem info "Właśnie sprawdziłem i na jego płytę wchodzi np. Phenom 945 model z tdp 95w. i prawie wszystkie procki od amd z tdp nie większym niż 95w."

co oznacza to magiczne "tdp" ? :)

Link to post
Share on other sites

TDP -Thermal Design Power - jest to moc wydzielanego ciepła którą trzeba odebrać z procesora (by się nie spalił kub przegrzał)

Co do Athlona II X3 - na tej płycie nie odblokuje go - nie posiada ona takiej opcji, stary chipset Nvidia nforce 520

Link to post
Share on other sites

grzanie sie procesora. Niektore plyty nie wytrzymuja energii procesora wiekszej niz 95tdp albo nie dzialaja stabilnie. To jest energia cieplna oddawana przez procesor do otoczenia, w tym plyty glownej.

Kolego, bardziej tutaj chodzi o to czy sekcja zasilania CPU na płycie głównej wytrzyma obciążenie powyżej mocy pobieranej przez procesory z TPD95. Po drugie płyta główna grzeje się od sekcji zasilania w okolicach CPU niż od samego CPU. Energia cieplna (jak to nazwałeś pięknie) jest w znikomej części (nie istotnej w porównaniu do ciepła wytworzonego przez sekcję zasilania) przekazywana na płytę główną. Jeśli uważasz inaczej to proszę uzasadni przez jakie medium ta energia jest przenoszona?

 

Co do samego odblokowania, to kolega

beny6633 niech sprawdzi czy płyta obsługuje funkcję odblokowania.

 

 

Szukaj procesorów używanych. Procesor albo działa albo nie. Bardzo rzadko się zdarza, że procesor się zepsuje o tak.

Link to post
Share on other sites

Ta płyta nie obsługuje ani technologii ACC, ani NCC,ani UCC także z odblokowania nici. Po prostu ma już swój wiek i była projektowana gdy jeszcze niebyło Phenomów I generacji ( na początku nawet i ich nie obsługiwała). Nie mówiąc nic o chipsecie który w ogóle nie wspiera tej funkcji. Dobrze że wogóle obsługuje ona Phenomy II

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze musisz zaktualizować bios płyty głównej do wersji FDF która obsługuje Phenomy II/Athlony II

odnośnie tej aktualizacji... na stronce gigabyte są do tego pliki ale coś chyba nie halo bo mi nie działają i znalazłem na jakimś innym forum że był taki problem (ale bez odzewu), czy jest jakaś alternatywna opcja aktualizacji?

Link to post
Share on other sites

Tak faktycznie plyta do najnowszych nie nalezy ale jesli w gre wchodzi wybor miedzy 450 a 455 to lepszym wyborem wedlug mnie bedzie ten pierwszy. 100MHz roznicy to bardzo malo przy tych procesorach, a moze sie okazac ze otrzymalismy duzo lepszy produkt.

 

Co do tego tdp to nie mowie o sekcji zasilania. Procesor jak kazdy uklad ma swoja sprawnosc cieplna. Moga sie przegrzewac styki na plycie glownej. Moze tez sie okazac ze inne podzespoly padna. Oddawane cieplo nie rowna sie cieplu pobieranemu. TDP moze byc wieksze niz energia pobierana przez procesor. W przypadku slabego chlodzenia mozemy osiagnac temperature charakterystyczna dla procesorow z TDP125W, przy uzywaniu procesora z TDP 65W.

 

A sekcja zasilania odnosi sie tylko do energii pobieranej przez procesor. Plyty maja rozne rozmiary. Jesli jest to microATX to tdp bedzie na pewno mniejsze, poniewaz domyslnie odprowadzanie ciepla z plyty jest gorsze z powodu rozmiarow domyslnej obudowy dla tego formatu. Dla przykladu powiem ze bez problemu w mojej plycie microATX z potrojna sekcja zasilania dziala procesorek z TDP125W mimo ze plyta posiada TDP95W. No i jeszcze go podkrecilem. Po prostu wymienilem chlodzenie w budzie i zadbalem o niskie temperatury. Czy to fart ze sie nie spalila? Byc moze, ale dziala tak juz rok i nie bylo najmniejszego problemu w stresie. Po prostu wybralem plyte ktora uwazalem za solidna konstrukcje. Ktoras juz s kolei rewizja asusa.

Link to post
Share on other sites

Moga sie przegrzewac styki na plycie glownej

Nie zależnie od tego czy procesor ma TPD 65 czy TPD125 stosuje się tą samą podstawkę. Więc podstawka na płycie z TPD max 65 jest tą samą podstawką co na płycie z TPD max 125. To samo dotyczy ilości i wielkości pinów procesora!. Myśli, że po co się określa standardy socketów? Zamiast pisać bzdury sprawdź specyfikację gniazda AM3/AM2.

To o jakim TPD można procesor wsadzić do płyty głównej zależy tylko od SEKCJI ZASILANIA.

Moze tez sie okazac ze inne podzespoly padna.

Tak, jeśli sekcja zasilania jest przystosowana do procesorów TPD65 to może nie uciągnąć procesora z TPD125. No chyba że odpowiedni schłodzisz sekcję. Jedyna prawda w Twoim poście...

Oddawane cieplo nie rowna sie cieplu pobieranemu

Podstawówkę chodź skończyłeś?? Co to za brednie?

TDP moze byc wieksze niz energia pobierana przez procesor.

Kolega nissky podał już definicję czym jest TPD.

Jesli jest to microATX to tdp bedzie na pewno mniejsze, poniewaz domyslnie odprowadzanie ciepla z plyty jest gorsze z powodu rozmiarow domyslnej obudowy dla tego formatu.

Kolejna mongolska teoria... weź jeszcze pod uwagę, że sekcję zasilania chłodzi się po przez radiatory (pewnie nie widziałeś takiej płyty na oczy więc skąd możesz wiedzieć). Więc nawet na płycie wielkości pudełka zapałek można zrobić sekcję zasilania dostosowaną do procesorów nawet TPD160 ale ta sekcja będzie musiała by skutecznie schłodzona. Więc Twoja mongolska teoria na temat korelacji pomiędzy wielkością płyty głównej a TPD procesora jest błędna.

 

Kolego beny6633 w jaki sposób aktualizujesz bios na płycie? Producent udostępnia kilka metod.

Link to post
Share on other sites

na str producenta są pliki: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m52s-s3p_20/download/bios więc wychodzę z założenia ze za pomocą ich pobrania i odpalenia. Ale po pobraniu i próbie odpalenia wyskakuje komunikat ze na 64 bitowym systemie nie halo... jeśli coś robię źle bądź są inne metody proszę o pomoc

Link to post
Share on other sites

na str producenta są pliki: http://www.gigabyte....0/download/bios więc wychodzę z założenia ze za pomocą ich pobrania i odpalenia. Ale po pobraniu i próbie odpalenia wyskakuje komunikat ze na 64 bitowym systemie nie halo... jeśli coś robię źle bądź są inne metody proszę o pomoc

Spróbuj innej metody. W moim ASUSie i ASROCKu jest możliwość wgrania biosu z biosu. Jest to najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze. Sprawdź w instrukcji płyty jak to zrobić. Gigabyte musi mieć to zdefiniowane. W ASUSIE mam tak, że wkładam dyskietkę lub CD i przed uruchomieniem biosu klikam F2 i postępuje zgodnie z komunikatami. Możliwe, że jak uruchomisz komputer to przed załadowaniem biosa wyświetlą się dodatkowe funkcje.

Link to post
Share on other sites

EDIT tak wogole sorry ze sie rozpisalem tutaj ale trzeba sprostowac czasem niektore rzeczy.

 

 

Nie zależnie od tego czy procesor ma TPD 65 czy TPD125 stosuje się tą samą podstawkę. Więc podstawka na płycie z TPD max 65 jest tą samą podstawką co na płycie z TPD max 125. To samo dotyczy ilości i wielkości pinów procesora!.

Napisalem na co moze wplynac wysoka temperatura procesora. Nie napisalem ze sa rozne podstawki w roznych plytach AM3. Podkrecajac procesor nie zwiekszamy jego TDP tylko wydzielane cieplo. TDP jest parametrem z dokumentacji i dotyczy PROJEKTU a nie realiow.

Tak, jeśli sekcja zasilania jest przystosowana do procesorów TPD65 to może nie uciągnąć procesora z TPD125. No chyba że odpowiedni schłodzisz sekcję. Jedyna prawda w Twoim poście...

Nie taka jedyna. Po prostu nie da sie zaprzeczyc czemus co sie rozumie.

Podstawówkę chodź skończyłeś?? Co to za brednie?

Z naszej dwojki chodziarz ja ja skonczylem. Oddawane cieplo nie rowna sie cieplu pobranemu. Blad bo mialo byc "energii pobieranej". Mysle ze sie domysliles tego bo nie jest to jakis wyjatkowo glupi blad.

Kolejna mongolska teoria... weź jeszcze pod uwagę, że sekcję zasilania chłodzi się po przez radiatory (pewnie nie widziałeś takiej płyty na oczy więc skąd możesz wiedzieć). Więc nawet na płycie wielkości pudełka zapałek można zrobić sekcję zasilania dostosowaną do procesorów nawet TPD160 ale ta sekcja będzie musiała by skutecznie schłodzona. Więc Twoja mongolska teoria na temat korelacji pomiędzy wielkością płyty głównej a TPD procesora jest błędna.

Korelacja, jak to nazywasz bledna nie jest. Projektanci plyty glownej projektuja je pod odpowiedni standard obudowy. Sa pewne standardy ktorych sie trzymaja. TDP odnosi sie do PASYWNEGO schladzania podzespolow plyty glownej w pomieszczeniu o temperaturze testowej. Jak juz pisalem w przypadku AMD TDP odnosi sie do PROJEKTU podzespolow a nie ich pracy. Obudowy ze standardowymi coolerami takze sa tworzone w oparciu o pewne poziomy TDP. To jest bardzo trudne zagadnienie poniewaz wystarczy zmienic material z ktorego tworzymy podzespoly plyty i natychmiast wzrasta jej wspolczynnik TDP, mimo ze plyta wcale nie musi wytrzymywac wiekszych temperatur. Chodzi o przewodnosc cieplna.

 

 

PS jesli na prawde tak bardzo starasz sie zgniesc swojego rozmowce to poinformuje cie tylko, ze interesuje sie fizyka, matematyka, architektura, programowaniem i wieloma pochodnymi dziedzinami od bardzo wielu lat. Pracuje jako programista w dobrej firmie, gdzie farmazoniarze sa wyrzucani tak samo jak ludzie prowokujacy bezproduktywna utarczke slowna. Szanuj swojego rozmowce i nie zachowuj sie jakbys pozjadal wszystkie rozumy. Moje wypowiedzi sa dla ciebie "mongolskimi teoriami". Te mongolskie teorie opowiada czlowiek majacy z IT wiecej wspolnego niz niejeden profesor na uczelni wyzszej.

Edytowane przez karer
Link to post
Share on other sites

Właśnie u Gigabyte takie wgrywanie z poziomu bios się nazywa Q-Flash i jest także na płycie autora tematu :) Jak będziesz w biosie wciśnij F8, powinno się załączyć.

 

@up

TDP to z założenia właśnie ilość mocy którą procesor pobiera (w Watach) i którą oddaje w postaci ciepła, które trzeba odebrać z nagrzanego procesora pomocą radiatora czy innego przewodnika cieplnego (np. radiatora). Wraz ze wzrostem np napięcia i taktowania układu wzrasta też moc, którą procesor pobiera a tym samym jego TDP. TDP nie jest wartością stałą.

Sam procesor nie pobiera żadnego ciepła(no chyba że nagrzeje się ewentualnie do temperatury otoczenia, ale to normalne), za to produktem ubocznym podczas jego działania i zasilania napięciem jest wydzielanie ciepła.

Edytowane przez nissky
Link to post
Share on other sites

dzięki wielkie za pomoc postaram się coś z tym pokombinować ale jutro bo dzis chyba nie da rady i jak co napisze rezultaty sukcesu/porażki :)

 

a na marginesie czy opłaca się : http://allegro.pl/athlon-ii-620-box-4-x-2-6ghz-cooler-avc-katowice-i2484415885.html na razie zszedł do 270 i może coś jeszcze go urobię + odbiór osobisty

Link to post
Share on other sites

Co do tego Athlona - dobry deal, najwyżej go podkręcisz - 4 rdzenie to 4 rdzenie, a na Twojej płycie rdzeni nie odblokujesz więc wydajność wielowątkowa będzie wyższa niż u wyżej taktowanego Athlona II X3

Link to post
Share on other sites

Hehe no właśnie. To że jesteś programistom to od razu widać bo na samym sprzęcie wydaje Ci się, że się znasz. Ciesze się również, że interesujesz się fizyką, matematyką, architekturą programowaniem i wieloma pochodnymi dziedzinami od bardzo wielu lat... ale samo zainteresowanie nie wystarcza, trzeba jeszcze coś umieć. Skończyć studia, zaliczyć kurs i najważniejsze wykorzystywać wiedzę w praktyce i wyciągać wnioski.

Jeśli Cię uraziłem to sorry. Twoje teorie na szczęście krzywdy nikomu nie zrobią. Myśl co chcesz tylko błagam nie pisz bzdur...

Dzięki nissky za wsparcie.

 

Wracając do właściwego tematu. Miałem athlona x4 - podkręciłem go i śmigał pięknie aż miło. Przesiadłem się na Phenoma x6 (po OC 3,8GHz chłodzony wodą) i tak naprawdę wzrost mocy można odczuć w bardziej wymagających aplikacjach.

Bierz Athlona x4 i go podkręć (jeśli sekcja zasilania będzie za gorąca puść z boku nawiew - czy jest gorąca sprawdź paluchem ;) ). A jeśli masz kasę to poluj na Phenoma

 

Edytowane przez xprzemcio
Link to post
Share on other sites

@up TDP to z założenia właśnie ilość mocy którą procesor pobiera (w Watach) i którą oddaje w postaci ciepła, które trzeba odebrać z nagrzanego procesora pomocą radiatora czy innego przewodnika cieplnego (np. radiatora). Wraz ze wzrostem np napięcia i taktowania układu wzrasta też moc, którą procesor pobiera a tym samym jego TDP. TDP nie jest wartością stałą. Sam procesor nie pobiera żadnego ciepła(no chyba że nagrzeje się ewentualnie do temperatury otoczenia, ale to normalne), za to produktem ubocznym podczas jego działania i zasilania napięciem jest wydzielanie ciepła.

Nie. Wlasnie TDP nie jest tym czym piszesz. U intela jest to moc ktora pobiera a u AMD jest to moc ktora oddaje. Sprawnosc cieplna procesora nie wynosi 100%, dlatego TDP nie jest energia pobierana. TDP jest wartoscia STALA i nie zmienia sie nigdy. Jest to wartosc z dokumentacji tak jak mowilem. Niestety polska wikipedia kuleje w tej kategorii i sa tam powypisywane bzdury obecnie. Gdy procesor pobiera 100W energii to ta energie zwraca w postaci ciepla + napiecia na wyjsciu. Oznacza to ze prad ktory napiera na procesor natrafia na opor i go nagrzewa. Jest to przyklad zwyklego opornika. Opornikiem zmniejszamy napiecia, jednoczesnie nagrzewajac komponent. Nie chce mi sie tlumacyzc podstaw fizyki ale polecam przeczytanie paru artykulow o opornikach bo nie jest to wiedza specjalistyczna juz od wielu lat.

 

Pozdrawiam wszystkich, ktorzy tak jak ja chodzili na PW. Oni wiedza na pewno o co chodzi :)

 

PS architektura sie interesuje ale tylko sprzetu komputerowego... Przeciez nie chodzilo o budowanie budynkow, mimo ze tez costam przeczytalem o tym.

Edytowane przez karer
Link to post
Share on other sites

Twoja definicja też nie jest do końca poprawna:

 

Definition:

TDP stands for Thermal Design Power. And while many computer users may think it equates to the maximum amount of power a component can run at, that isn't the case. TDP is technically the max amount of power the cooling system needs to dissipate in order to keep the chip at or below its maximum temperature. For instance, a 244 watt TDP on a graphics card means the cooler can siphon out up to 244 watts of heat to keep the GPU in check. Typically the higher the TDP or a graphics card or CPU is the greater amount of power consumed by the part.

This is a very important figure to have in mind if you are intending to use a third party cooler with a CPU or GPU. You must have a cooler that is rated at or above the the TDP of the part the cooler will be attached to. In addition, if you are planning on overclocking the part, you will need to have a cooler that is rated above the TDP of the part in order to properly cool it. Failure to have a properly rated TDP cooler can result in decreased lifespan of the graphics card or CPU in addition to thermal shutdowns when the parts are pushed too hard.

Link to post
Share on other sites

Nie

Czy mógł byś podać na podstawie jakiegokolwiek opracowania naukowego jak jest proporcja pomiędzy mocą elektryczną pobraną a mocą cieplną oddaną w CPU? Z tego co pamiętam i z tego co wyczytałem to praktycznie cała energia elektryczna pobrana przez procesor jest zamieniana na energię cieplną + niewielka część energii idzie na sygnał (o tym pisze). Jeśli ta niewielka część to ok. 1% to dla uproszczenia można przyjąć zatem że energia elektryczna pobrana przez CPU = energii cieplnej generowana przez CPU

 

Tak jak już wspomniałeś to procesor można przyrównać do rezystora R. Dla przypomnienia to moc elektryczna pobierana przez taki rezystor = mocy cieplnej oddanej przez rezystor. (Oczywiście mowa tu o modelu bez LiC).

 

 

Czekam z niecierpliwością na jakiś dowód ile energii nie idzie na ciepło w CPU.

 

Ps. Daruj sobie udzielanie informacji czym się interesujesz, gdzie pracujesz i gdzie studiowałeś. Nikogo to nie obchodzi a tym bardziej nie świadczy o stanie wiedzy.

 

Jesli jest to microATX to tdp bedzie na pewno mniejsze, poniewaz domyslnie odprowadzanie ciepla z plyty jest gorsze z powodu rozmiarow domyslnej obudowy dla tego formatu.

Sorry ale nie mogłem się powstrzymać...

http://www.ceneo.pl/14725871s - microATX - obsługa procesorów TPD150

http://www.ceneo.pl/15464722 - microATX - obsługa procesorów TPD130

Edytowane przez xprzemcio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...