Skocz do zawartości

Pytanie o rozdzielczość


Recommended Posts

Witam

Pytanie dotyczy rozdzielczości, jeżeli kupie monitor, który obsługuje rozdzielczość 1980x1200 i odpale gre, ale będzie ścinać i zmienie rozdzielczość na 1680:1050 lub 1280x1024 to będzie taka sama zła jakośc obrazu jak na moim monitorze, który obsługuje maksymalnie 1280x1024 i zmienie rozdzielczość na 800x600 lub 1024x800 ? Wiem, że głupie pytanie, ale muszę kupić nowy monitor, a nie chcę grać w brzydkiej jakości ze względu na to, że moja karta graficzna (gtx 460) nie radzi sobie w rozdzielczośc 1980x1024 i muszę zmniejszyć rozdzielczość

Link to post
Share on other sites

Raczej się nie spotkałem z monitorem, który posiada kilka natywnych rozdzielczości. Nie wiem nawet czy taki istnieje. :P Między 1680x1050, a 1920x1080 aż takiej wielkiej przepaści nie ma. Sam dzisiaj się przerzuciłem na FHD i wielkiej różnicy nie odczułem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zawsze można wyłączyć skalowanie. W ten sposób gry w niskiej rozdzielczości wyglądają dobrze na dużych monitorach. Po prostu zmniejszy się obraz. Jeżeli komuś to nie przeszkadza, to jest to dobry sposób, żeby pograć w nowe gry na słabszych komputerach. Nie oszukujmy się - gra skalowana do 1280x1024 na 24' calowym monitorze wygląda okropnie.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

i zmienie rozdzielczość na 1680:1050 lub 1280x1024 to będzie taka sama zła jakośc obrazu jak na moim monitorze, który obsługuje maksymalnie 1280x1024 i zmienie rozdzielczość na 800x600 lub 1024x800 ?

Takie rzeczy to z CRT :) To zależy od monitora. Każdy LCD ma skalowanie i w nienatywnej obraz będzie słabszy ale sa monitory które skalują lepiej i gorzej. Dla przykładu na moim DELL'u U2410 (1920x1200) po zmianie na 1680x1050 obraz jest niewiele słabszy niż w natywnej. W 1280x1024 też. W 1024x768 jest lepszy niż w 1024x768 na 19" z 1280x1024. Dopiero 800x600 daje poważniejsza stratę jakości. To też zależy o subiektywnego wzroku użytkownika.

 

Raczej się nie spotkałem z monitorem, który posiada kilka natywnych rozdzielczości. Nie wiem nawet czy taki istnieje. :P

Może nie natywnych ale są takie co sa kompatybilne:

 

Monitory z 1920x1200 dobrze bez strat jakości wyświetlą 1920x1080 i 1600x1200. Monitory z 1366x768 idealnie wyświetlą 1024x768.

 

Nie oszukujmy się - gra skalowana do 1280x1024 na 24' calowym monitorze wygląda okropnie.

To już sprawa indywidualna ale fakt, w natywnej wygląda lepiej niż w przeskalowanej.

 

GTX460 w sumie nie jest chyba aż tak tragiczny żeby trzeba było ciąć rozdzielczość. Lepiej zmniejszyć detale i ja się zawsze tego trzymałem (trzymam) ;)

Jak dla mnie tragiczne podejście. Grac na low w gigantycznej rozdzielczości... feee. Do pacy mam 24" 1920x1200 a do gier CRT 17" i LCD 15" z 1024x768 i zawsze gram w 1024x768 na full detalach i mam wyjeb*ane na wymagania gier. Zawsze gram w natywnej (jeśli na LCD) i wszystko chodzi git przy bardzo dobre jakości obrazu :)

 

konkluzje dwie...

1. jak ma być niższa rozdzielczość obrazu ustawiana to od razu kup taki monitor w jakiej chcesz rozdzielczości grac i tyle. Po co cudować?

2. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebna Ci wielka rozdzielczość w grach trzeba będzie zmniejszyć takową to pójdź do sklepu sprawdź na żywo jak to wygląda. Jeśli masz taką możliwość.

Link to post
Share on other sites

Te skalowanie to od matrycy zależy chyba, bo zmniejszając rozdzielczość na niższą niż natywna piksele się nie pokrywają i stąd mniej wyraźny i brzydszy obraz.

 

Sam kupiłem monitor 24" z 1360x760 i w zupełności to wystarcza, nie ma jakiejś kolosalnej róznicy (miedzy FHD bo też mam) grając z odległości 80-90cm<, chyba że ktoś lubi grać na 24" siedząc 30cm od monitora :)

Link to post
Share on other sites

Do pacy mam 24" 1920x1200 a do gier CRT 17" i LCD 15" z 1024x768 i zawsze gram w 1024x768 na full detalach i mam wyjeb*ane na wymagania gier. Zawsze gram w natywnej (jeśli na LCD) i wszystko chodzi git przy bardzo dobre jakości obrazu :) konkluzje dwie... 1. jak ma być niższa rozdzielczość obrazu ustawiana to od razu kup taki monitor w jakiej chcesz rozdzielczości grac i tyle. Po co cudować?

Po co ci kilka monitorów, skoro możesz uzyskać taki sam efekt na jednym, poprzez wyłączenie skalowania w grach? Błędem jest też kupowanie monitora o niższej rozdzielczości z myślą o większej płynności. Takie monitory posiadają przeważnie gorsze parametry. A co jak skończy grać? Będzie przeglądał internet w 1366x768? Proszę Cię...

 

U mnie to wygląda tak:

 

 

Risen w 1280x1024 na monitorze 20' z natywną 1680x1050. Czyli obraz jest identyczny jak na monitorze 17' calowym. Zachowane są wszystkie proporcje. Gra wygląda bardzo dobrze.

Edytowane przez malinowiec
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Po co ci kilka monitorów, skoro możesz uzyskać taki sam efekt na jednym, poprzez wyłączenie skalowania w grach? Błędem jest też kupowanie monitora o niższej rozdzielczości z myślą o większej płynności. Takie monitory posiadają przeważnie gorsze parametry.

No właśnie, że nie. To bardzo dobra opcja. CRT ma najlepszy obraz i zamiata wszystkie LCD. A czy LCD jest słabsze czy lepsze... każde słabsze od CRT więc jedna ho*era. Wieczorem na CRT (jestem fanem CRT) a w dzien na LCD, bo LCD jest matowe i nie odbija całgo świata w kineskopie.

 

Po co mam grać w natywnej 1920x1200 skoro natywna 1024x768 jest wystarczająca, o różnica w poborze prądu, głośności i płynności nawet nie wspominam, bo ro chyba oczywiste. Ta koncepcja est bardzo przemyślana i sprawdza się. Wyłączenie skalowania... denerwuje mnie granie w okienku mniejszym niż ten 15" monitor. Taki spory kontrast się robi między masą udawanej czerni na około a ty obrazem. Nie pasuje mi to.

 

A co jak skończy grać? Będzie przeglądał internet w 1366x768? Proszę Cię...

Ja np mam do neta osobny komputer - laptop właśnie w 1366x768 i wszytko jest ok... podejrzewam, ze miliony ludzi na świecie używają 1366x768, bo takie lapki są najpopularniejsze :) Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Przy takiej ilości grania jak ja gram to nie ma problemu. W tym tyg ze 2 razy chyba uruchomiłem. Łącznie ok. 3 godz. To się nadaje teraz tylko do grania p 21.30. Wcześniej pełni role lustra i musowo trzeba na LCD. Zima można trochę więcej tego używać.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

i podwyższa mocno rachunek za prąd.

Tu zalezy jak na to patrzeć... po podwyższa i jeszcze bardziej obniża. Gram na 60Hz... mi starcza. Różnicy w stosnku do 75 czy85Hz nie czuję jakoś to po co podbijać odświeżanie. Nie pracuje na tym wgl. Only gry i filmy. Może dlatego, bo w grach a zwłascza filmach jest ciemniejszy obraz niż w programach. A to przy jasnym obrazie odświeżanie się czuję najbardziej (bo migocze). No i moje sesje są raczej krótkie. Ok. 1godz, zwłaszcza terz kiedy zmrok zapada późno. Rzadko jest tak, ze gra ze 3godz. Nie ma czasu albo sienie chce.

 

Samo CRT śrdnio 47W

LCD 15" 23W

Na obu 1024x768@60HZ. Czyli komputer je tyle samo a przy CRT tracę 24W, ale... jeśli by porównać z LCD 24" z 1920x1200 t jest pikuś. LCD podbija rachunek jak głupi. Oczywiście patrze globalnie na to, bo monitor bez kompa nie chodzi przecież.

 

LCD 24" 45W

Komputer w 1920x1200 zjada 30-50W więcej rzędu i robi się suszarka, przy zauważalnie niższe płynności w bardziej wyagających grach, co spowoduje konieczność wczśniejszego zakupienia szprzętu aby utrzymać detale przy zadowalającej płynności. Dziękuje postoję, nie dam się orżnąć za coś na czym nie zależy (duża rozdziałka w grach) :)

 

No i szczerze powiem, ze ten wielki bardziej mi wzrok męczy od CRT nie mówiąc już ogarnięciu obrazu z odległości tych 80cm. Jestem jednak przyzwyczajony do skupiania wzroku w mniejszym obszarze. Tak więc taki duży tylko do pracy jak potrzebna wypasiona rozdzielczość,

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Raczej się nie spotkałem z monitorem, który posiada kilka natywnych rozdzielczości. Nie wiem nawet czy taki istnieje. :P Między 1680x1050, a 1920x1080 aż takiej wielkiej przepaści nie ma. Sam dzisiaj się przerzuciłem na FHD i wielkiej różnicy nie odczułem.

No, ale w drugą stronę raczej zobaczysz :D Jak się przyzwyczaisz do FullHD to zobaczysz, że obraz jest o wiele gorszy w niskich rozdzielczościach.
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Tylko, że autor tematu nie pisał nic o chęci zmiany karty graficznej...

 

Esdi13 - Jeśli masz teraz LCD 1280x1024 i tego GTX 460 to ie lepiej zostawić jak jest? Nie będzie trzeba schodzić poniżej natywnej. Nie będzie sadku jakości i cudowania... Tak na logikę, skoro mamy grać w 1280x1024 czy 1680x1050 to należy kupić LCD z taką rozdzielczością. Bo kupować z wyższą i schodzić z rozdzielczości czy detali to już be sens. N chyba, że do pracy potrzebujesz takiej rozdzielczości to już co innego.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...