Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie packard bell lj65


Recommended Posts

Witam,

Niedawno kupiłem używanego laptopa packard bell lj 65. Zainstalowany na nim jest oryginalny system - home premium 64 bit. Problem zaczął się zaraz na początku jego użytkowania , mianowicie: zainstalowałem na laptopie Skypea, jednak przy używaniu kamerki internetowej, czy to przy połączeniu przez wi fi czy lan, co 15-40 sekund laptop sie zwiesza, użycie procesora skacze na 100%. Dodatkowo często obraz z mojej kamerki ulega rozmazaniu w trakcie rozmowy i potrzebne jest jej ponowne włączenie. Niestety podobne rzeczy dzieją się przy najmniej wymagających grach, również sieciowych. Procesor leci na 100% i nie da się z tym nic zrobić. Wyłączyłem wszystkie opcje graficzne windowsa, zainstalowałem zalecane sterowniki, odinstalowałem zbędne oprogramowanie, nic nie pomogło, stąd moje pytanie co jest z tym laptopem nie tak ? Poniżej screen z temperaturami przy włączonym ut3.

http://imageshack.us...eztytuurgp.jpg/

Ja osobiście stawiam, że męczy go 64 bitowy system, a do tego wysokie temperatury, tylko że : system jest dedykowany pod lapka , a temperatury sa nie tak wysokie , procek moze grzać się do 115stopni grafika do 100. Proszę o wypowiedzi w temacie :)

Link to post
Share on other sites

Nie, to nie jest wina 64bit systemu. Procesor leci na 100%, ok - powiedz tylko co go tak obciąża. Sprawdź listę procesów ctrl+alt+del lub użyj narzędzia process explorer. Któryś proces powinien wskazywać nadzwyczajnie wysokie zużycie procesora.

 

Przeinstalowanie systemu na świeży moim zdaniem zlikwiduje problem. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź jaka aplikacja psoci. Prawdopodobnie da się to rozwiązać i bez przeinstalowywania OS.

Edytowane przez maryaChi
Link to post
Share on other sites

Psoci aktualnie używana aplikacja tj: jeżeli rozmawiam przez skypea z użytą kamerką : to skype używa 35 % i dwa dowolne programy po 30, wiem , brzmi to dziwnie ale tak jest,np : jezeli mam wlączonego skypea, gg i przeglądarke to dzielą się po 30 % ... Jeżeli gra , to explorer 15 % , 75 % gra, a jeżeli gre w przeglądarce to google chrome (bo 2 okna ) po 50 % . To jest co najmniej dziwne, przeszukałem już sporo stron w necie na ten temat i przewaznie pisza że to wina za wysokiej temperatury, że procek "wariuje" i dlatego tak się dzieje ... Żeby to sprawdzić używałem taskmgr i wbudowanego monitora zasobów systemu

Link to post
Share on other sites

Użyj aplikacji obciążającej procesor oraz monitor procesora - taktowanie, temperatura.

 

OCCT powinno wystarczyć do obu zadań. Sprawdź, czy podczas przeciążania, temperatura nie skacze do niebotycznych wartości, jednocześnie patrz, czy procesor nie obniża swojego taktowania. 600MHz dużo łatwiej obciążyć w 100% niż np 2.6GHz. Miałem tak w laptopie, temperatura szybko osiągała mi 85*, po czym procesor z 2.26 obniżał taktowanie do 1.13GHz. Wydajność spadała wtedy drastycznie.

Link to post
Share on other sites

http://imageshack.us/photo/my-images/440/procesyr.jpg/

Link z procesami w momencie zwiechyb kompa, suma wcale nei daje 100 % więc najpewniej będę musiał uzyć jakiegos zewnetrzengo programu zeby to sprawdzic, zaraz sprawdze tego OCCT. Jednak z tego co zauwazylem procesor wcale sie nie skręca ...

edit.

Użyłem tego OCCT , test idzie 5 sekund procek łapie 90 stopni, po czym test sie wyłącza a procek się skręca ... Na 95 % procek się przegrzewa, teraz to już wiem, ale poczytałem też że windows 64 bit działa dobrze na procesorach 4 wątkowych, więc tak czy siak pasowałoby zrobić reinstal na coś sensownego :) Jeżeli ktoś ma jeszcze jakies pomysły zeby dokladnie go zdiagnozowac jestem otwart na sugestie

Edytowane przez Remus
Link to post
Share on other sites

Zdaje się, że źle zrozumiałeś to, że windows 64bit działa dobrze na 4 wątkowych procesorach. Po pierwsze, ja pierwsze słyszę tego typu rzeczy. Możliwe jest jednak, że lepiej wspiera 4 wątkowe niż np 32 bit (też raczej nieprawda). Na pewno nie jest jednak tak, że gorzej radzi sobie z dwuwątkowymi.

 

To nie jest wina systemu. 5 sekund i 90 stopni, po czym koniec testu skwituje jednym zdaniem: Sytuacja jest poważna. Mam wieść dobrą i wieść złą. Zacznę więc od tej dobrej - nie musisz nic przeinstalowywać, możesz zostawić tak jak jest.

 

Gorsza wiadomość jest taka, że będzie konieczna fizyczna interwencja - musisz przeczyścić laptopa w środku. Nie wystarczy przedmuchanie go z zewnątrz. Musisz kwiatuszka otworzyć, prawdopodobnie wykręcić płytę glówną, następnie zdjąć chłodzenie (a więc nie obędzie się bez zmiany pasty na procesor), chłodzenie dokładnie oczyścić z kurzu. Potem trzeba to wszystko poskładać i mozesz cieszyć się nowym ;) i wydajnym laptopem. Innej możliwości raczej nie ma.

 

To co cię czeka nie musi być oczywiste. Laptopy różnią się budową, a każdy z nich jest znacznie ciężej rozłożyć i złożyć niż nawet skomplikowane komutery stacjonarne. Niemniej jest to do zrobienia. Potrzebujesz śrubokrętu, dużego blatu - na części, śrubki. Może też przydać się aparat fotograficzny, aby uwieczniać poszczególne kroki. Nie wykluczone, że znajdziesz w internecie również manuala do swojej maszyny, opisującego krok po kroku co i jak zdejmować, żeby nie popsuć. W ostateczności możesz komputer oddać do jakiegoś serwisu laptopów. Czyszczenie to pewnie jakieś 100zł, ale gwarancji, że ci czegoś (szczególnie w środku, czego nie widać na pierwszy rzut oka) nie popsują możesz nie mieć.

 

Powodzenia

Edytowane przez maryaChi
Link to post
Share on other sites

Kwestia przeinstalowania- to nie stanowi problemu, kwestia czyszczenia- 49zł w sprawdzonym serwisie, zwłaszcza ze nie mam do tego cierpliwości, rozbierałem juz ibm i acera, złożyc złozylem, działać działają do dziaiaj, ale przy okazji złamałem 2 zatrzaski i zgubiłem 2 śrubki :D znalazłem manuala jak go rozebrac krok po kroku i narazie nie czuje się na siłach zeby sie za to zabierać.

Link to post
Share on other sites

Panowie mają racje sam robie w serwisie i często trafiają do nas laptopy z takimi objawami jak twój. Wymiana pasty i porządne czyszczenie mu by się przydało i powinno pomóc bo twój procek się zwyczajnie przegrzewa. możliwe że grafika również bo na wewnętrznej cześci radiatora w miejscu łączenia z wentylatorem zbierają sie dywaniki kurzu które skutecznie blokują przepływ powietrza i podgrzewają całego laptopa

Link to post
Share on other sites

jak składam lapki to pasta ląduje jaka jest, czasami zwykłą srebrną a czasami ceramiczne. kwestia tego by odpowiednio nałożyć pasty by nie wyleciała poza rdzeń. oblewanie układu procka nie jest wskazane, jeśli rozumiesz o co mi chodzi

Edytowane przez pawelr18r
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...