Skocz do zawartości

O/C procka - co dalej?


Recommended Posts

Siemka wszystkim, wybaczcie, że znowu będę was męczył swoimi lamerskimi pytaniami, ale podobno kto pyta nie błądzi ;) Otóż sprawa przedstawia się tak: udało mi się wykręcić mojego AMD 550 BE na 3.8Ghz chodzi stabilnie i w stresie osiąga max 54 st. Jak dla mnie ładnie...ale oczywiście potrzebował zmiany napięć i tu się rodzi mój problem. Zmieniłem napięcia, teraz chodzi na 1.472v to sporo i nie chcę dochodzić do 1.5v, bo czytając forum widzę, iż nie powinno się tego robić. Co jeszcze mogę zrobić, aby podkręcić tego procka? Słyszałem, że jeszcze napięciem NB można się bawić. ;p Chłodzenie dzisiaj wymienione na arctic cooling freezer xtreme, także mam jeszcze kilka stopni w zanadrzu ;]

 

P.S. I jeszcze pytanie z innej beczki: Dlaczego mimo iż ustawiłem napięcie ramu na 1.8v to w PC health status pokazuje 1.92v ? ;p

Link to post
Share on other sites

powiedz mi ?? czy to procek stawia wymagania na podniesienie napięcia czy jeszcze HT i pamięci.?? Na pewno prawidłowo wszystko robisz??

 

Pytałem się choć w zasadzie z AMD mam mały staż. Co mnie przykuło to To że przekraczasz napięcie nie sugerowane do przekraczania. Więc myślałem ze za wysokie ale tez chyba powinieneś wyższą częstotliwość wystukać. Nie no raczej niech się spece od AMD wypowiadają;)

 

Co do przekłamań napięć Żadnemu programowi nie można zbytnio ufać lepiej na wyczucie. Niestety rzadko bywa płyta, która umożliwia zmierzenie napięcia miernikiem.

Link to post
Share on other sites

Ja podkręcam przez mnożnik więc HT jest nie ruszone, pamięci siedzą stabilnie na 1600 po OC i tym 1.8v w teorii i 1.92v w PC health status. Także mnożnik mam 19x, fsb standardowo 200, PCI sztywno 100.

 

EDIT. PC health to zakładka w biosie, nie program. xD No właśnie przekroczyłem i wolałbym to jakoś wyregulować, także masz rację...czekamy na speców od O/C AMD ;)

Link to post
Share on other sites

Nie, ponieważ z 1600 weszło tylko do jakieś 1645 po podniesieniu fsb o 6...ale w takim razie obniżę do 1333 i spróbuję...napięcia pamięci w takim razie też obniżę, bo się nie opłaca mieć takich wysokich jak na 1600.

 

EDIT: Nic z tego, na 1333Mhz procek też nie idzie jak zwiększę na 206 fsb. Blue screen nawet bez orthosa ;/ A napięcia nie podniosę już na core, ani na pamiątkach, bo jest i tak duże. Może na którymś mostku północnym? Albo to kres możliwości.

Link to post
Share on other sites

Jeśli zwiększasz bus speed z 200 na 206 przy mnożniku ustawionym na 19 to nic dziwnego, że masz BSODy, taka zmiana podnosi taktowanie cpu o 114 MHz a 3,8GHz to i tak dużo. Bany na pewno miał na myśli, że zamiast samym mnożnikiem lepiej kręcić szyną a dopiero, jeśli z jakiegoś powodu szyna wyżej nie chce iść posiłkować się manipulacją mnożnikiem. Co do napięcia na cpu to nie wiem jaki jest max dla twojego modelu, ale mój poprzedni procek Athlon X2 5000+ przez ok 1,5 roku chodził na 1,5V i nic mu nie było. Co do napięcia ramów to według mnie powinieneś na sztywno ustawić maksymalne zalecane przez producenta, bo nawet jeśli pamięci będą pracowały przy niższej częstotliwości to jak już dojdziesz do ładu z procesorem, możesz ustawić krótsze timingi (do tego też potrzeba maksymalnego bezpiecznego napięcia).

Link to post
Share on other sites

Według producenta procek powinien max na 1.425v czyli mam o te 0.05v za dużo. Z tego co widzę dla Twojego max to 1.40v czyli nie jest źle. ;) W takim razie obniżę pamięci do 1333, mnożnik zmniejszę z 19 i najpierw spróbuję fsb. Tylko w tym momencie muszę też pilnować aby HT było jak najbliżej domyślnej wartości, prawda?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...