Skocz do zawartości

Problem z płytą DFI DK X58 - nie działa slot PCIE x4


Recommended Posts

Odkryłem pewien problem. Jest na tej płycie żółte złącze PCIE x4 wydzielone z mostka południowego (ICH10). Problem polega na tym, że karty PCIE x4 nie chcą w nim działać. Sprawdziłem kartę grafiki x4 i kontroler dysków natywnie pod złącze x4 (LSI 8708ELP). Moje podejrzenia wzbudził już wcześniej Everest: zakładka "Płyta główna->Mikroukład płyty głównej->mostek południowy". Mamy tu m.in. informacje o rodzajach gniaz kontrolera PCIExpress. Wspomniane złącze opisane jest jako PCI-E 1.0 1x. Natomiast w płycie ASUSA P5Q to samo złącze opisane jest jako PCI-E 1.0 x4 i tu karta działa prawidłowo. Teraz najciekawsze: po włożeniu wspomnianego kontrolera do DFI pewna zmiana następuje. Normalnie mamy "PCI-E 1.0 x1 port#1". Z włożonym kontrolerem mamy jeszcze port #2 port #3 i port #4, każdy o prędkości 1x. W sumie się zgadza, ale zamiast czterech portów x1 powinien być jeden port x4. Tak czy inaczej karta wogóle nie jest widoczna. Bardzo liczyłem na to złącze i odpowiednio planowałem zakupy (choćby ten kontroler kosztujący niemałe pieniądze). Co radzicie? W specyfikacji płyty jest jasno napisane PCIE x4 (zresztą na wielu innych płytach z układem ICH10 to kombinowane złącze działa jak należy).

Link to post
Share on other sites

Oczywiście w innych slotach działa. Bios najnowszy. Jak pisałem na wielu płytach jest takie złącze x4 z tego ICH i działają jak trzeba. Zresztą w specyfikacji płyty jasno jest napisane że to jest slot x4. W międzyczasie jeszcze sprawdziłem, że kontroler ten działa w złączu x1. Czyli płyta coś przełącza i się gubi bo nie działa ani x1 ani x4. Ale jak wsadzę takie SB X-Fi które jest na złącze x1 to działa. Nie działa z kartami x4 - ale całkowicie ani x1 ani x4 się nie odpali. Jest jakiś przedstawiciel DFI w Polsce? Od komputronika się wstępnie dowiedziałem, żeby wysłać na serwis (i miesiąc bez sprzętu murowany, a pracować na czymś trzeba).

Link to post
Share on other sites

Przedstawiciela DFI na Polskę z tego co mi wiadomo nie ma. Natomiast dystrybutorem sprzętu DFI jest eXtremeMem -> http://www.extrememem.pl/

 

Jeżeli nie sprawiło by Ci problemu to kontroler możesz włożyć w żółte złącze PCI-E X16 (działa ono też z prędkością x4) do czasu aż ktoś będzie znał rozwiązanie Twojego problemu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...