Skocz do zawartości

Masa BSOD, problem z grami...


Recommended Posts

Witam.

Od momentu kupna nowego komputera mam z nim same problemy. Gry się wyłączają lub wieszają, ogółem stabilność całego komputera to jakiś żart. %-)

Oprócz problemów opisanych powyżej występuje mi masa BSOD'ów, i to nie takich samych - różnych. Przykłądy:

- PFN_LIST_CORRUPT, który ostatnio wystąpił podczas przeglądania internetu. Wg tego, co udało mi się dowiedzieć to ten błąd wiąże się z RAM'ami. Sprawdziłem za pomocą Memtesta RAM'y i 3 "passy" bez żadnych błędów.

- Błąd związany z "win32k.sys", nie pamiętam kodu błędu. Zdarzył się też podczas przeglądania internetu... Po przeszukaniu for okazuje się, że problem tkwi w sterowniku karty graficznej. Ale jak skoro posiadam sterowniki z płyty dołączonej do karty...

- IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0x0000000A), podczas gry w GTA IV.

- Błąd związany z "nv4_disp.dll", 0x0000008E, podczas gry w GTA IV.

- [Nowe, 15:34, 20.05] MEMORY_MANAGEMENT (0x0000001A), podczas godzinnej gry (pierwszy raz tak długo gra działała %-)) w GTA IV.

Czy to może oznaczać, że połowa mojego kompa jest po prostu uszkodzona? Czy co?

Dodatkowo podczas gry w Team Fortress 2 gra się zacięła na sekundę, po czym tekstury stały się czarno-zielone. Myślałem, że to kwestia przegrzania karty, dlatego odpaliłem GPU-Z oraz GTA IV (ze względu na to, że więcej wymaga od kompa). Potem wywaliło mi BSOD z "nv4_disp.dll". W momencie wystąpienia błędu temperatura GPU wynosiła 61C.

Specyfikacja sprzętowa:

CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.4 GHz

GPU: MSI GeForce 8800GT

RAM: Geil DDR2 Dual Channel 2x2 GB PC6400/800MHz

HDD: Seagate ST3500320AS 500GB SATA II

PSU: Rasurbo Silent Power 550W

Osoba od której kupowałem ten sprzęt twierdzi, że nigdy nie miała takich problemów, że gry działały stabilnie a niebieskiego ekranu na oczy nie widział. Czy wpływ na stabilność mogło mieć to, że chcąc zainstalować czysty system sformatowałem komputer i zainstalowałem Windows XP? Poprzedni system to był też XP.

Procesor w momencie wywalenia błędu (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) nie przekraczał 45 stopni. A karta graficzna? Tutaj kierowałem się tym, czy występują artefakty - nie występowały.

Mało tego, nawet gdy przeglądam internet to strony często się wyłączają. Flash Player też działa niestabilnie.

Nie mam sprzętu, który by mi nie działał bezproblemowo -.-

Proszę o szybką pomoc!

Edytowane przez kamild1996
Link to post
Share on other sites

Wczytaj fabryczne ustawienia biosu. Te komunikaty karty grafiki mi sie nie podobaja...wyjmij ja i wloz jakas zamienaa od kolegi naprzyklad i sprawdz co sie bedzie dzialo....ofc tego samego producenta czyli NV ;) ale i tak przeinstaluj stery...ramy sprawdz po 1 kosci i test rob

Link to post
Share on other sites

RAM'y sprawdzałem: "- PFN_LIST_CORRUPT, który ostatnio wystąpił podczas przeglądania internetu. Wg tego, co udało mi się dowiedzieć to ten błąd wiąże się z RAM'ami. Sprawdziłem za pomocą Memtesta RAM'y i 3 "passy" bez żadnych błędów."

Nie mam żadnej innej karty graficznej sprawnej, a tym bardziej ze złączem PCI-E. A co do resetu BIOS to za chwilę go zrobię i poinformuję o ewentualnych zmianach.

Link to post
Share on other sites

Po przywróceniu ustawień domyślnych przede wszystkim zauważyłem jedną zmianę - komputer już nie wykrywa tylko 3.3GB RAM a 4 GB. Na razie żadnych BSOD nie mam, ale jeszcze później przetestuję go bardziej. :)

Dzięki za rady.

 

EDIT: A jednak - kolejny BSOD do kolekcji. :(

 

Po zainstalowaniu Windows 7 okazało się, że komputer też nie stroni od problemów. Dziś nowy błąd dostałem:

SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

0x0000003B

 

O właśnie - czy problem może sprawiać zasilacz? Czy to raczej nie to?

 

Sprawdziłem napięcia:

3.3V = 3.200V

5V = 5.016V

12V = 11.816V do 11.872V

Zmierzyłem bezpośrednio w menu BIOS, jutro jeszcze zmierzę miernikiem.

Edytowane przez kamild1996
Link to post
Share on other sites

Stawiam na dysk napięcia są jak najbardziej w normie.

Słyszałem, że programowe mierzenie napięć nie zawsze jest precyzyjną metodą, więc zmierzę też później ręcznie. Co do dysku - czytałem, że mój dysk jest awaryjny i zazwyczaj pomaga zaktualizowanie softu do SD1A, ja już taki mam. Sprawdziłem też dysk systemowym narzędziem do sprawdzania dysku, nic nie wykrył. Mam do jego diagnostyki użyć jakiegoś specjalnego programu? Proszę o porady, bo komputer ten trafił mi się dość tanio w porównaniu do tego, ile wydałem na swój stary pecet %-)

 

Wynik z HDD Tune:

http://i.imgur.com/EiW21.png

Warning... Martwić się tym?

Link to post
Share on other sites

Cytując z Wikipedii :

 

0A liczba prób uruchomienia osi dysku (Spin Retry Count) - Podaje liczbę prób ponownego uruchomienia osi dysku. Ta cecha gromadzi całkowitą liczbę prób początku wirowania, żeby uzyskać pełną szybkość pracy osi dysku (pod warunkiem, że pierwsza próba była nieudana). Wzrost tej wartości świadczy o problemach z mechaniką dysku.

:/

 

Jak długo masz ten dysk ?

 

Spróbuj pożyczyć inny, nawet mniejszy. Zainstaluj system, sterowniki, kilka gier i potestuj intensywnie. To również może świadczyć o problemach z zasilaniem dysku. Sprawdź wszystkie połączenia, spróbuj podpiąć dysk po inną "wtyczkę".

 

 

Edytowane przez Skaza
Link to post
Share on other sites

Jak długo masz ten dysk ?

Nie wiem, komputer kupiłem używany. Ale że wciąż mam kontakt ze sprzedawcą to go zapytam.

 

Spróbuj pożyczyć inny, nawet mniejszy. Zainstaluj system, sterowniki, kilka gier i potestuj intensywnie. To również może świadczyć o problemach z zasilaniem dysku. Sprawdź wszystkie połączenia, spróbuj podpiąć dysk po inną "wtyczkę".

Nikt z moich znajomych nie ma dysku do pożyczenia, niestety %-) Chyba, że taki stary, ATA, 50 GB. Może być?

Aha, i czy losowe wyłączanie się kart w Google Chrome (ten błąd - http://www.scenicreflections.com/files/Niedobrze__Google_Chrome_Wallpaper_ebd3s.jpg) i losowe wyłączanie się "Plugin Container" (Aplikacja Plugin Container przestała działać) też mogą być skutkami uszkodzenia dysku?

Link to post
Share on other sites

Chyba, że taki stary ATA, 50 GB.

Tak.

 

Przed zmianą dysku sprawdź jeszcze wszystkie połączenia, podłącz dysk do innego kabelka / wtyczki. Zmień gniazdo SATA.

 

Dysk jest tutaj jednym z podejrzanych... Może podczas transportu coś uszkodziło się, w każdym razie warto sprawdzić.

 

Daj znać jakie są rezultaty Twoich działań ;)

Edytowane przez Skaza
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj właśnie wykluczyłem uszkodzenie dysku twardego. Podłączyłem go do mojego starego komputera (ASUS P5PE-VM), zainstalowałem sobie XP na osobnej partycji i przez parę godzin nie było znaku niepoprawnego działania czegokolwiek. A gdy już dysk podłączyłem z powrotem do nowego peceta to zaraz po zalogowaniu przywitał mnie BSOD :)

RAM'y myślę też nie są uszkodzone pod żadnym pozorem, zdesperowany zostawiłem Memtest'a włączonego przez około 14 godzin, 13 passów, 0 błędów.

Karta graficzna jest raczej sprawna, temperatura jej w obciążeniu (GTA IV :E) nie przekraczała 75 stopni.

Procesor jest w porządku, a przynajmniej się nie przegrzewa. Lecz nie wiem dokładnie, w jaki sposób mogę sprawdzić stabilność procka. Zostaje już chyba tylko płyta główna i zasilacz. Stawiam na to drugie, ponieważ zauważyłem, że niektóre złącza molex mają strasznie powyginane styki, przez co podłączenie go gdziekolwiek jest trudniejsze niż powinno, a o odłączeniu już nie wspomnę.

Jeżeli wina tkwiłaby w zasilaczu... to czy OCZ ModXStream Pro 600W byłby dobrym wyborem dla mojego sprzętu?

 

Podbijam... Proszę, to ważna kwestia!

Edytowane przez kamild1996
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Panowie, jest postęp!

Wczoraj przejrzałem sobie płytę od płyty głównej i znalazłem tam parę programów. Z ciekawości zainstalowałem ASUS AI Suite i próbowałem zwiększyć szybkość procka (z 266x9, czyli 2.4 GHz na 300x9, czyli 2.7 GHz) i okazało się, że bluescreen'y zaczęły się pojawiać jeszcze częściej, nawet przed startem systemu. Pomyślałem, że w analogiczny sposób mógłbym zmniejszyć ilość tych błędów zmniejszając FSB. I zrobiłem to. Z 266x9, czyli 2.4 GHz ustawiłem 250x9, czyli 2.25 GHz. I bum Komputer zaczął działać prawidłowo, od wczoraj nie zobaczyłem żadnego niebieskiego ekranu, Google Chrome przestał mi crashować strony i wtyczki, ogółem pecet chodzi lepiej. Lecz jest jeszcze parę mniejszych problemów, lecz nie chcę już bardziej zmniejszać prędkości procka.

Niby wszystko oczywiste, ale dla pewności chciałbym zapytać. Jeżeli to nie byłaby wina samego procesora, to czy można by było stawiać na zasilacz? Czy to jednak procesor jest na 100% uszkodzony?

Link to post
Share on other sites

3.2v na lini 3.3v to mało jak na moje oko. przy obciążeniu może spadać. Linia 12v przy obciążeniu może też zabardzo odbiegać od normy. Sprawdz kompa OCCT i tam są pokazywane napięcia podczas testów. Co do tego dysku to napewno złom. jednak Sprawdz czy po zerowaniu też bedzie takie błędy sypać bo czasem pomaga ...

 

 

 

EDIT: @UP jak dla mnie to tymbardziej wina zasilacza bo procek słabiej się obciąża i niepotrzebuje dużo prądu aby działać a przy normalnym zegarze i obciążeniu wywala bo napięcia spadają.

Edytowane przez pawelr18r
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Po 10 dniach pojawił się pierwszy bluescreen. Czyli problem jednak nie do końca rozwiązany.

Jak mogę się jeszcze upewnić, że tutaj zawadza nie procesor, a zasilacz? Na innym forum dostałem poradę, by podnieść napięcie procesora. W końcu już sam nie wiem :(

Da się jeszcze coś zdiagnozować bez konieczności wizyty w warsztacie komputerowym?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Po paru miesiącach okazuje się, że winowajcami są... chyba RAM'y. Dlaczego "chyba"? Cóż... Domyślnie zwiększałem FSB, przy czym automatycznie wzrastała też pamięć. Teraz, gdy ustawiłem FSB na 288 (2.6 GHz) i RAM'y na bodajże DDR2-709 (od 700 do 709 na pewno, dokładniej nie pamiętam), komputer zaczął działać stabilnie. Czy "chyba" to więc nie "na pewno"?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...