Skocz do zawartości

Wyłączenie Dysku w BIOS-ie


Recommended Posts

Witam,

Proste pytanie - czy wyłączenie dysku w ustawieniach BIOS powoduje, że fizycznie przestaje on działac? Tzn. Windows go oczywiscie nie widzi, ale czy także przed startem systemu nie dostaje prądu i nie próbuje się kręcić.

Mam jeden dysk ze starymi rzeczami i rzadko go uzywam, dlatego nie chce aby niepotrzebnie sobie chodził, i nie wiem czy lepiej go wymontować, czy ustawienie opcji "Not Installed" w BIOS-ie ma taki sam skutek jak odłożenie na półke.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Proste pytanie - czy wyłączenie dysku w ustawieniach BIOS powoduje, że fizycznie przestaje on działac? Tzn. Windows go oczywiscie nie widzi, ale czy także przed startem systemu nie dostaje prądu i nie próbuje się kręcić.

Nie chciałbym skłamać ale chyba dyski nadal się kręcą. Kiedyś miałem programik narzędziowy który pokazywał co jest podpięte do taśmy i pokazywał nawet wtedy gdy w Biosie dyski były jako "not installed"

Tak jak pisali już wcześniej, lepiej przynajmniej odpiąć od zasilania.

Link to post
Share on other sites

Pomyślcie trochę. :wariat:

Przecież wyłączając dysk w BIOS'ie w żaden sposób nie odłączamy od niego zasilania w postaci Molex/Sata. Dysk startuje, ale nie jest wykorzystywany.

Jest to dysk na SATA, czu uATA? Dyski na sata (przynajmniej teoretycznie) możesz wpinać w czasie pracy komputera. Do tego będziesz potrzebował złącza eSata i wyprowadzenie zasilania poza obudowę. Gigabyte dodaje do swoich płyt takie coś na śledziu.

 

http://techreport.com/r.x/intel-x38/gigabyte-esata.jpg

Link to post
Share on other sites

19arek93 - tak tez podejrzewałem, ale wolałem sie upewnić. Dziękuje za krótką i jasną odpowiedź. Pytanie tylko, czy przy deaktywacji biosowej pracuje on fizycznie tak samo gdyby był aktywny (czy w takim samym stopniu się zużywa) , czy moze ma jakąś hibernacje, zwolnienie obrotów na poziomie firmware.

 

Nie mam takiego fajnego sledzia, więc na razie po prostu wyprowadze sobie kabelki zasilania poza obudowe i w razie potrzeby je połącze. Dysku nie chce wykręcać, bo ma dobre miejsce i chłodzenie w budzie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Wracam jeszcze do tego tematu.

 

Aktualnie mam w obudowie zamontowane trzy oddzielne dyski chłodzone dobrze wiatraczkiem. Dwa z nich to dyski na dane i backup. Uzywam ich 1-2 razyw tygodniu i chce aby zostały w obudowie.

 

Aby sie niepotrzebnie się nie zużywały, na razie podłaczyłem je na stałe do płyty kabelkami SATA, ale kable zasilania od dysków i i zasilacza wyprowadziłem poza obudowe i tam je ręcznie podłączam, jesli chce skorzystać z dysków. To rozwiązanie jest troche średniowieczne i uciążliwe.

 

Może znacie jakieś przejściówki, przełączniki do których podłącze te dwa kable zasilania (od dysku i zasilacza) i zamisat złączać i rozłączać kable nacisne po prostu jakiś tajemny przycisk?

Link to post
Share on other sites

Może znacie jakieś przejściówki, przełączniki do których podłącze te dwa kable zasilania (od dysku i zasilacza) i zamisat złączać i rozłączać kable nacisne po prostu jakiś tajemny przycisk?

Tak :P Wyłącznik i lutownica :)

 

 

Też się nad tym ostatnio zastanawiałem i najlepiej by było gdzieś wyprowadzić 1 lub 2 przyciski i odpowiednio +5V i +12V z Molexa podpiąć :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...