Skocz do zawartości

Monitor dla gracza do 1200 zl


Recommended Posts

Witam, tak jak w temacie, jaki jest najlepszy jaki moge dostac w tej cenie ?

 

Najbardziej zalezaloby mi na rozdzielczosci 16:10 .

 

Czy Dell U2412M albo Dell U2410 nadaja sie dla gracza ? Monitor ma byc uzywany glownie do gier i ogladania filmow, chcialbym z matryca IPS.

 

Jezeli w/w monitory nie sa dobre, prosze o jakies inne propozycje, moga tez byc ewentualnie 16:9 .

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Mam DELL'a U2410 i nie widzę specjalnych przeciw wskazań do grania. Pewnym minusem moze być dość duża jasność monitora, przez co ciemne sceny są dość rozjaśnione. Ale ja jestem przyzwyczajony do obrazu z CRT, gdzie to wygląda nieco inaczej. Problemu inputlagu czy smużenia nie zauważyłem. Ale jak tylko granie ma być to może ten tańszy lepiej wziąć.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Nie testowałem trybu game, bo nie gram na nim wgl.

 

Spalanie prądu... producent podaje że chyba max 75W ma jeść. Ale to uwzględnia podkręcony kontrast i jasność.

 

Ja mam kontrast na 50% i jasność na 8%. Na takich ustawieniach zjada:

- biały pulpit - 43,6W

- czary pulpit - 47W

- gra (kolorowa scena) - 44,5-45W

- Z włączonym Soundbarem zużycie wzrasta do 1-3W w zalężności od głośności.

 

Czy to dużo? Jak na LCD to raczej sporawo. Nowe modele FullHD mają podane TDP w granicach 20-35W czyli w praktyce jedzą mniej. Ale mój CRT 17" je średnio (w grze) porównywalnie bo 47W. Są tez monitorki LCD, które jedzą więcej. Ale z drugiej strony jakość monitora jest bardzo dobra. Wiele wejść video, bogate menu, bardzo ładne kolorki (jak na LCD). ta czerń mi się mniej podoba grach i filmach.

 

Jak podkręcałem jasność i kontrast to waty ładnie szły w górę. Udało mi się osiągnąć 60W jak się tak bawiłem i dałem sobie spokój, bo i tak na takich ustawieniach nie będę go nigdy używał. Przy jasności 0% jadł 42W.

 

ten U2412M powinien jeść trochę mniej prądu.

 

Problemu grzania specjalnie nie uświadczyłem. Jest ciepły, no bo zimny trudno aby był jak chodzi. Może jak by mu jasność na domyslne 50% podkręcił... ale to oczu szkoda.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Tryb game w u2410 = mniejszy input lag, kolory wporządku ale jest za jasny w tym trybie. Osobiście używam trybu standard do wszystkiego i jest bardzo dobrze :)

Jak chcesz poczytać o ludzkim wzroku vs marketing to http://www.tomshardware.co.uk/forum/332924-15-120hz-monitor oraz http://www.100fps.com/how_many_frames_can_humans_see.htm .

 

A do grania strikte jako takiego to CRT ale w tym przypadku oczy będziesz sobie niszczył.

 

Grzanie hmm jak każdy monitor/tv jest ciepły i tyle :) A pobór mocy jest mało istotny w porównaniu do tego karty graficznej.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Sprawdziłem U2412M na http://www.tftcentral.co.uk

Je:

Skalibrowany 34% jasności - 21W

Ustawienia domyślne 75% - 29,3W

Jasność na 100% - 34,9W

Jasność na 0% - 14,1W

 

Tez mi się tryb gamę nie podobał. Miałem standard a teraz Adobe RGB. Co do inpout lagu nie uświadczyłem go ani w "game" ani w innych trybach. Ale może jestem gruboskórny :)

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Tak wiec u2410 jest ogolnie dobrym wyborem? Malo jest monitorow 16:10 w tej cenie.

 

Czy lepiej isc za tanszym modelem U2412M ?

 

@ krolik_beny - spodziewalem sie wiekszej roznicy, to U2410 calkiem dobrze sie sprawuje.

Edytowane przez Osking
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Sprawuje się w porządku :)

 

Największa wada monitora, zwłaszcza jeśli ma być pod gry, jest jego cena. ja we wrześniu dałem za niego 1.710 PLN z przesyłką. Nie wiem jak ceny kształtują się teraz. U2412M jest monitorem 1920x1200 z najlepszą cena obecnie. Chyba...

 

Jak pisałem czerń w grach i filmach mi się średnio podoba. Ale to tez kwestia mojego przyzwyczajenia do CRT, gdzie jak ma być czarno to jest ciemno jak w d*pie u murzyna. W grach można sie przyzwyczaić tym bardziej, ze dobra jest łady. Daje też swego rodzaj komfort "widzenia w ciemności". Trochę gorzej w filmach. Tam bardziej na to jestem wyczulony. Ale to może tez przez to, że 99% tego co mam to materiał SD a LCD jak wiemy mają skalowanie. jak odpaliłem Avatara 1080p to już mi nie przeszkadzało :) Sama czerń o dziwo jest ciemniejsza niż na TN, na którym inaczej odbieram ciemne sceny. Samo podświetlenie jest równomierne. Na całkowicie czarnym ekranie można zauważyć efekt srebrzenia ale to w życiu codziennym nie przeszkadza. Chyba, że wpatrujesz się w całkowicie czarny ekran :)

 

Co do skalowania to nawet doc dobrze skaluje do niższych rozdzielczości. Można ustawić skalowanie w proporcjach i tu mamy różnice w stosunku U2412M. W tamtym są inne opcje ale niestety nie pamiętam jakie...

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

@voxcordi - troszke drozszy, ale roznicy w ich opisach nie widze zbytniej i wartej doplacenia tych kilku stowek, ale dzieki :)

 

@krolik_beny jaki masz rev? ja moge dostac z rev08 , co prawda nie wiem w ktorym jakies zmiany zaszly, ale slyszalem ze rev00 mial jakies problemy.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o rewizje http://en.community.dell.com/support-forums/peripherals/f/3529/p/19359760/20016225.aspx#20016225

 

@krolik_beny teraz u2410 jest za 1300zł+kw http://allegro.pl/fabrycznie-nowy-dell-u2410-24-ips-od-reki-i2287463807.html aczkolwiek jak się trafi okazja to można taniej dostać nowy monitor na allegro :) (za swój zapłaciłem 1150zł + kw).

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Jak nowy U2410 za 1.300 PLN + KW to ja bym sienie zastanawiał i wziął U2410.

 

Mam Rev. A07, Jul 2011.

 

Któraś z najwcześniejszych rewizji miała problemy. Cos jak piszesz, coś z okolic A00. Uzytkownik Drachenfeles ma tez ten monitor. Może jak zajrzy to dorzuci swoje 3 grosze.

 

Summa summarum jak chcesz 1920x1200 na 24" z dobrej jakości obrazem to U2410 za 1.300 PLN jest dobra opcją. Poniżej tej kwoty chyba tylko U2412M jest i może porównywalnie jakiś HP Z, coś tam (nie pamiętam nazwy). TNki 1920x1200 już chyba wycofali z produkcji. tera niestety tylko FullHD i przez to modele 1920x1200 są bardzo drogie, bo to tylko jakiś tam procent ogółu produkcji monitorów. Taka elita :)

 

Z nowości jest matryca PLS. Coś tam wyszło na 24" ale to już 1920x1080 i cena chyba nieco wyższa niż budżet.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Nie wiem jak ma się jakościowo PLS. Sam jestem ciekawy. Ten U2410 ma bardzo dobre kolory a jestem wybredny i nadal przez to gram na CRT. Natomiast czerń z LCDków najlepszą ma PVA. Nie wliczam tu PLS. Porównywałem czerń na PVA (stary z 2004r.) i na tym U2410 i na PVA była ciemniejsza. Tylko PVA do gier się nie nadają. Może nowe modele już jakoś tak ale ten mój wgl.

 

Jak bym nie miał CRT to spokojnie mógł bym na nim (U2410) grać.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

szajsung będzie się trzymał monopolu tak długo, jak długo mu się to opłaci, a doskonale sobie zdaje sprawę, że NEC i Eizo tylko czekają na te matryce i/lub nie potrafią jeszcze masowo produkować wg. standardów ww firm

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...