Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jako iż chciałem poznać wasze zdanie na ten temat postanowiłem stworzyć tn temat. Więc jak wiadomo od niedawna na rynku są dostepne procesory typu APU. Jest to połaczenie CPU+GPU. Co myślicie o tej technologi? Czy ma przyszłość? Czy ta tehnologia wyprze kiedyś karty graficzne?

 

Ja sam sądze iż technologia ta jest bardzo ciekawą odskocznią. Jak na razie takie Procesory przydają sie do budżetowych komputerów lub do PC-tów multimedialnych. Jesli technologia ta bedzie nadal polepszana może dojdziemy do dnia gdy będziemy wymieniać co 2-3 lata tylko procesor za 1000 zł. Lub co rok ale naprzykałd za kwote 2-3 razy mniejszą.

Link to post
Share on other sites

Posiadam takie APU w moim netbooku (NB550D) i jest to całkiem spoko. Jednak moje APU się trochę grzeje (82 stopnie w stresie). Dodatkowo jak odpalę kilka torrentów i przeglądarkę to strasznie muli całego netbooka ale co się dziwić to netbook xD.

 

Sam pomysł ma swoje wady i zalety. Oszczędność i opłacalność na pewno na plus, wydajność i wpływ na rynek na minus. Wpływ na rynek znaczy zmniejszenie sprzedaży normalnych kart graficznych (szczególnie przez AMD, które montuje całkiem wydajne układy graficzne)

 

Gdyby obniżyć temperatury i zwiększyć wydajność (mało konkurencyjne propozycje w stosunku wydajnościowym do INTELA) byłoby naprawdę super.

Link to post
Share on other sites

obniz mu w tym c-50 napiecie to temp. spadnie. one maja fabrycznie troche za wysokie napiecie. robilem to u siebie i zdaje to egzamin.

sciagnij programik brazos tweaker. na necie sa poradniki do tego

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem APU to jest świetna sprawa, a za kilka generacji będzie to miało bardzo dobrą wydajność. Z tego co AMD się chwali na slajdach to bardzo dobrze to współpracuje z dedykowaną grafiką, praktycznie podwajając jej wydajność. Najprawdopodobniej takie coś będzie siedziało w nowym xboxie, mocne APU + dedykowana mobilna grafika.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

myślę że pomysł jest jak najbardziej trafny , dla biednego gracza , lub komputerów multimedialnych to coś świetnego , mniejsze , mniej prądu , w dodatku na upartego można połączyć to ze słabymi dedykowanymi kartami i w efekcie odstajemy znośną koniurację do gierek , ale ważne żeby nie zaniedbywali i nie zapominali o tym że takie połączenie nie będzie w stanie zastąpić nam dedykowanej karty hi-endowej ; )

Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Drugi z APU, czyli Kaveri również będzie produkowany z wykorzystaniem technologii 28nm, a w jego skład wejdą IGP na bazie architektury GCN, zintegrowany kontroler pamięci DDR3-2133MHz, oraz rdzenie x86 zbudowane na bazie nowej architektury - Steamroller. Według niepotwierdzonych informacji, procesory te będą składać się z około 1,8 miliarda tranzystorów i zajmować powierzchnię około 200 mm2. Dla porównania 32-nanometrowy rdzeń Trinity składa się z 1,3 miliarda tranzystorów i zajmuje powierzchnię 246 mm2.

 

jak się nie ma co się lubi to ......  
 nic innego nie zostaje dobrze że chociaż podstawkę nie zmienili :D

 

 

http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2013/01/Haswell-GT3-graphics-vs-AMD-A10-6800k-KitGuru-Analysis-of-manufacturer-expectations-at-CES1.jpg

A10 6800k 22-40% faster :]

 

Lewy: A10-5800K Prawy: A10-6800K

 

http://hardwarebg.com/wp-content/uploads/2012/12/amd_trinity_apu.jpg

 

Procek HSA robi wrażenie, AMD do Boju !!!

 

Nie do końca to samo.

 1. Trinity 32nm Richland 28nm
 2. Trinity VLIW Richland GCN

 

Dochodzi jeszcze kwestia HSA. :D

 

AMD’s Kaveri Richland based 28nm APU Features Steamroller Cores and Compatibility with FM2 Socket.

 

Więc AMD wydaje się przyszłościowe gniazdo FM2 zezwala na zgodność architektury Richland APU z układem (GCN) z tych samych płyt głównych z gniazdem, i obsługą pamięci DDR3 2133MHz pamięci oraz dodatkowe 4 MB pamięci podręcznej L3 w technologii 28nm.

 

Top model ma numer A10-6800K i jest odblokowana seria K APU z wsparciem dla podkręcania. Ogólnie Richland oferuje 15-25% wzrost wydajności zegar-per-clock.

 

GPU  Richland korzysta na pełnej architekturze GCN, oparty w układzie graficznym HD 8000 serii IGP samą liczbę rdzenia jako obejmuje aż 384potoki lecz nowa architektura, oferuje wysoką wydajność niż HD +7750. Inne funkcje na Richland APU obejmowałyby podwójną obsługą grafiki, AMD Turbo Core 2.0, Blu-ray 3D, AMD-V, multimedialne wideo z UVD 3.2, Direct Compute i CL Open.Procesor ARM Cortex A5 zatem byłyby zabezpieczone na APU dla celów HSA. Patrz 28nm.

 

Zródło: http://wccftech.com/...ity-fm2-socket/

 

Asrock FM2A85X Extreme6 ASRock wprowadził do oferty płytę główną FM2A85X Extreme6, a więc swój topowy model dla procesorów AMD Trinity, Richland Konstrukcja ta oferuje wydajną sekcję zasilania, trzy złącza PCI-Express x16 oraz funkcję automatycznego przyspieszania podzespołów w trybie Boost.

Edytowane przez slabon
Link to post
Share on other sites

może i ja się wtrące

ogólnie rozważę APU pod dwoma względami:

- laptopy / ultrabooki - genialny pomysł, zaoszczędzanie już i tak bardzo małej ilości przestrzeni, dobra wydajność i nie ma się co kłócić :) kupienie lapka z APU to aktualnie wg mnie najlepsza inwestycja

 

- desktop - no cóż, tutaj jest trochę średnio, niskobudżetowa platforma do gier z możliwością rozbudowy o dedykowaną kartę, wydajność CPU na poziomie i3 SB, GPU na poziomie HD6670 jest ok, ale nie powala - zobaczymy, co pokażą następne generacje, jak ktoś chce zbudować od podstaw tani i dobry zestaw do filmów, edycji dokumentów, czasami lekkiej obróbki video i grania w niewymagające gry to myślę, że można się skusić na APU :) dokładanie dedykowanego GPU mija się trochę z celem, w szczególności ze Dual Graphics lekko "ssie"

 

co do przyszłości, to jeśli pojawiać się będzie coraz więcej aplikacji korzystających a OpenGL może być ciekawie - zaprzęgniecie GPU i CPU do wspólnej pracy może pokazać, że 5800k przewyższa wydajnością 2500k :D

jedkanże bez znacznej wzrostu wydajności CPU [na poziomie i5 3330] AMD może się sam wykończyć

ciekawe, czy dałoby się zrobić tak, że podczas gdy mamy dedykowaną kartę iGPU działa cały czas, ale przejmuje operacje systemowe itp [bez OpenGL, MVP itp] - to by było genialne

fajnie by było gdyby właśnie APU wkroczyło pełną gębą na szczyty segmentu średniego, gdzie myślę zrobiłoby furorę

czy tak się stanie? szczerzę wątpię - producenci kart AMD straciliby na tym najwięcej, no chyba, że AMD by się z nimi jakoś dogadało :)

no i rzecz najważniejsza - podstawka, mam nadzieję, że 4-ta generacja też będzie korzystać z FM2

 

podsumowując:

idea APU - jak najbardziej na tak, pomysł super, aktualne wykonanie miażdzy nawet i7 [CPU + iGPU], w miarę tania platforma wykorzystania ogólnego - dolne rejony segmentu średniego

 

co do zmiany:

zwiększenie wydajności CPU, a nie tylko GPU, bo chyba reszta w moim odczuciu jest w porządku :)

 

pozdrawiam

Edytowane przez darasz89
Link to post
Share on other sites

W zastosowaniach ograniczających się do internetu i oglądania filmów IGP z APU jest za mocne, tego się nie wykorzysta. Do takich zastosowań w zupełności wystarczy nawet stary Radeon HD 3200 zintegrowany w chipsetach AMD 780, byle tylko wspomagał odtwarzanie filmów HD i flash. 

Dla graczy APU ma za małą wydajność a dual graphics jest nieopłacalne i działa kijowo.

W laptopach to co co innego. Tam APU może być poważną konkurencją dla tanich kart typu Geforce GT 620M czy 610M.

Link to post
Share on other sites

co by nie mówić te APU to po prostu dosyć mocne procesory, w których bonusowo jest dołaczona średniej wydajności grafa, w sumie nawet spoko, na APU da się pograć w większość gierek na medium czasem high, ja uważam że dla przeciętnego zjadacza chleba, który po pracy wieczorkiem chce sobie pograć w jakąs gierke, i nie zależy mu na fajerwerkach i ultra detalach to jest najrozsądniejszy wybór



taki A6-3670K kosztuje 300 pln, dokładasz 200 na płytę główną jakąś budżetową, i już masz fajny zestaw za grosze

Link to post
Share on other sites

Skoro znam się na rzeczy , mam AMD APU 5800K , mogę powiedzieć że to jest mocny procek dla przeciętnego Kowalskiego z kieszeniem może sobie pozowlić na to każdy. Kupiłem w komplecie za 1200 zł. Chciałbym dokupić kartę graficzną około 800 zł. W sumie taki zestaw wyszedł 2 tys zł.

Pograłem kilka gierek dobrych , nawet dx 11 kręci do 45 fpsów, powiem że tak rewelacyjnego procka podziwiam za szybkość , kompatybilność , niskie temperatury , radiator jest bardzo chłodny. Temperatura po mocnym podkręcaniu nie przekracza 45st a w idle na stocku nie przekracza 35 stopni na procku. Jeśli chodzi o programy to kilka akceleratorów potrafi dużo fajnych rzeczy robić na kodowaniu kodeków AMD codec accelerator physis w edycji wideo i obróbki zdjęć. Nie żałuję tego i kupiłbym drugi raz. Bo intel jest zbyt drogi dlatego wybrałem sobie APU i wiem że osiąga dużo lepszy komfort. bardzo z tego się cieszę że APU rozwija doskonale i myślę że APUszybko wyprze rynek intela tak szybko żeby komputer nie był przepłacalny. Nie dajmy się nabijać kasy. Uważam że to jest najrozsądniejszy wybór. bardzo mi to cieszy. Niech AMD rozwija sobie dalej i pomogłem wesprzeć zakup. AMD APU ma trudną sytuację finansową. Pozdrawiam.

Edytowane przez extremme
Link to post
Share on other sites

każdy ma prawo do wygłaszania swoich opinii :)
niestety czasami żałuję, że nie ma jakiegoś mechanizmu sprawdzania poziomu inteligencji wypowiadającego się :D

 

co do tematu - APU Trinity wg mnie jest dobrym zakupem do komputerów "ogólnego przeznaczenia" :)

Link to post
Share on other sites

5800k - 390 zł http://www.morele.net/procesor-amd-ad560kwohjbox-522863/

ASRock FM2a85x Extreme4-M - 295zł http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-fm2a85x-extreme4-m-533029/

w sumie 685 zł

 

i3 2120 - 439zł http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-2120-3-3ghz-bx80623i32120-box-375927/

ASRock B75 Pro3 - 259 zł http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b75-pro3-471781/

w sumie 698 zł

 

AMD oferuje podobną moc CPU, o wiele lepsze GPU

do tego kupno 1155 = brak możliwości upgrade'u do Haswella, w przypadku AMD następne modele APU mają korzystać z FM2 ;)

Edytowane przez darasz89
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jako iż chciałem poznać wasze zdanie na ten temat postanowiłem stworzyć tn temat. Więc jak wiadomo od niedawna na rynku są dostepne procesory typu APU. Jest to połaczenie CPU+GPU. Co myślicie o tej technologi? Czy ma przyszłość? Czy ta tehnologia wyprze kiedyś karty graficzne?

 

Ja sam sądze iż technologia ta jest bardzo ciekawą odskocznią. Jak na razie takie Procesory przydają sie do budżetowych komputerów lub do PC-tów multimedialnych. Jesli technologia ta bedzie nadal polepszana może dojdziemy do dnia gdy będziemy wymieniać co 2-3 lata tylko procesor za 1000 zł. Lub co rok ale naprzykałd za kwote 2-3 razy mniejszą.

Z desktopów nie wyprze. Wyobrażasz sobie potwora radeon 7970 z fx-em w jednym układzie ? Natomiast do sprzętów mobilnych oraz pc do filmów pod telewizor jak najbardziej. To samo z biurkowymi zestawami gdzie nie liczy się wydajność grafiki.

Do nowych gier raczej średnio się to nadaje.

Link to post
Share on other sites
Jako iż chciałem poznać wasze zdanie na ten temat postanowiłem stworzyć tn temat. Więc jak wiadomo od niedawna na rynku są dostepne procesory typu APU. Jest to połaczenie CPU+GPU. Co myślicie o tej technologi? Czy ma przyszłość? Czy ta tehnologia wyprze kiedyś karty graficzne?

Wyprze być może tak. Przyszłość zależy od konsol trzeciej generacji ten układ również bazuje na AMD APU. Ale myślę że teraz nadchodzi moment i czas zanim wejdzie następny HSA w układzie Richland (GCN) mam na myśli A-10 6800K w technologii 28nm z zintegrowaną serią HD 8000 , być może zaistnieć spory potencjał kart graficznych i łączy ta sama iżynieria. To jest oczywiste że podstawka FM2 jest bez zmian , jeśli chodzi o energię zasilania HSA to jest jeszcze daleko żeby mogła wyprzedzić intela w technologi 22nm.

Najważniejszą zmianą jest podstawka HSA z zabezpieczeniem Cortex A-5 to już jest krok do przodu.

 

Haswell nadal ma niską integrę graficzną , wadą jest zmiana podstawki 1150 beż użycia HSA LGA.

Edytowane przez extremme
Link to post
Share on other sites

Często używam kompa na E-350, którego złożyłem ojcu jakieś 2 lata temu. To 1. generacja APU i jej najsłabszy model, który sprzedawany był w komplecie z płytą miniATX AsRocka (zestaw polecany przez wujashka - dzięki, sprawuje się ok), czyli 2 jajka @ 1.6. Jeśli ktoś buduje mały komp do neta, filmów i muzy to daje radę i przy tym jest śmiesznie tanie (płyta i proc kosztowały ok. 350 zł). Natomiast przynajmniej temu prockowi brakuje nieco pary, bo filmy w wysokiej jakości potrafią go zadusić. Niemniej ciekawa opcja, dla nie-graczy, którzy potrzebują tani i energooszczędny sprzęt do mało wymagających zastosowań.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...