Skocz do zawartości

WC - co i jak?


Recommended Posts

Cześć :lol:

Postanowiłem się czegoś dowiedzieć o WC. Po pierwsze co jest potrzebne do schłodzenia procesora? Z moich notatek wynika, że: chłodnica, zbiornik na płyn do odpowietrzania (niekoniecznie, ale prościej napełniać), blok na procesor, pompka. I teraz: jakie wężyki i złączki? Jaki i ile płynu? I przede wszystkim firmy, które produkują dobry sprzęt WC. Będę wdzięczny za pomoc ;) Mile widziane szczegółowe schematy 8-)

 

edit: chodzi mi o WC - Water Cooling :lol:

Link to post
Share on other sites

Najtańszy zestaw kupisz już za 350zł ale wydajnością nie grzeszy i za tą cenę masz najlepsze chłodzenie powietrzem. Jeśli liczysz na wydajność, to niestety ceny oscylują ponad 500zł. Za 800zł złożysz zestaw z dobraniem części indywidualnie, który będzie miał możliwość dalszej rozbudowy o kolejne bloki. Ile płynu? To zależy jak pojemna jest chłodnica i sam rezerwuar na płyn, ale max do rozbudowanego układu wchodzi około 1.7l, u mnie przy 2 chłodnicach + 7 bloków + rezerwuar 250ml układ żeby był pełny na full już po odpowietrzeniu wymaga około 1.5l płynu. Oczywiście jeśli chcesz mieć maksymalną wydajność nie zaważając na koszty możesz kupować najlepsze podzespoły i kosz przekracza średniej klasy komputer ~2000zł.

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie wodne dobra rzecz, tylko bloki wodne drogie:/ dla gtx275 kosztuje ~300zł co mi się nie kalkuluje:/

 

Mam chłodzenie na procku, niegdyś i na grafie. Z doświadczenia im większa chłodnica tym lepiej, można używać nagrzewnic od samochodów, im większa powierzchnia oddawania ciepła tym bliżej do pasywnego chłodzenia. Można kupić budę opancerzoną w kaloryfer ale i wnętrze tez się grzeje najlepiej chłodnice wystawić po za budę ja mam nad teraz chłodzi sam procesor pasywnie. temp max 70stopni a granica procesora 95;) Procesor chodzi cały czas max obciążenia na ile FAH bierze.

 

Mocna pompka(cicha!!!), blok przeciętny, ja mam thermaltake standard i nie narzekam, a przynajmniej śmieci się nie zawieszają (nie dbam już tak o to chłodzenie), dolewałem de-mineralki, standardowego płynu od tt, płynu do naczyń kropelkę i płynu borygo mieszanka taka. Sam płyn do chłodnic samochodowy, no trochę podnosił temp z uwagi na inną gęstość. Trzeba było coś wymyśle (zamiennik), rozcieńczony chodzi jak znalazł. Jeśli bym miał bloki z małymi żeberkami lub z małymi przestrzeniami, gdzie każde zanieczyszczenie wpływa na to mocno to bym pilnował tego:)

 

Główna zaleta, niższa temperatura w budzie z chłodnicą na zewnątrz. Łatwiej jest schłodzić resztę. Cena niska jeśli mowa o możliwościach rozbudowy takiego chłodzenia, problem tylko z blokami pół ceny grafiki nie nie dla mnie...

 

Tymczasowa modyfikacja na czas pracy dobowej i zimy. Działa na zasadzie konwencji cieplnej:) http://odsiebie.com/pokaz/5927896---07ae.html pompka puszczona na 7v na 12 za głośno i wydajność przy pasywie niewiele daje:)

Link to post
Share on other sites

Porządne i wydajne WC na samo CPU około 1000zł. Na CPU i GPU z blokiem FC ponad 2000zł wliczając wentyle i inne pierdółki. Z bloków na CPU dobry jest EK Supreme, Swiftech Apogee GTZ, Enzotech Luna i HK 3.0. na GPU wg. mnie lepiej nie bawić się w bloki chłodzące samo GPU, brzydko wygląda i nie chłodzi dodatkowo PCB, sekcji zasilania i pamięci. Lepiej wydać na FC, wtedy masz całą kartę chłodzoną cieczą. Na moim LC temp. PCB karty wynosiła 29 stopni do 33 w stresie był to Gainward GTX260. Samo GPU nigdy nie dobiło powyżej 50 stopni przy maksymalnym stresie. Ogólnie fajna rzecz, ale za takie pieniądze powinno być jeszcze lepiej, jednak to tylko ciecz i temperatury poniżej pokojowej uzyskać się nie da, chyba że na Chilled Water.

Link to post
Share on other sites

Juz jak narazie moja ostatnia modyfikacja chłodzenia wodnego chodziło mi o konwencje cieplną. Co prawda sam procesor chłodzony, ale wykręcony q9300@3,502mhz.

http://benchit.pl/profil/446

Chłodzenie kupiłem jakieś 1,5roku temu przeżyło 3 procki. Niby nie wiele ale ja często nie zmieniam. Cały zestaw kosztował 500zł ale kiedy to było heh.

http://hotfile.com/dl/14464518/eca9d26/Desktop.rar.html - ogólnie opcja zewnętrzna:) Przynajmniej w obudowie chłodniej:)

 

Wcześniej jeszcze była chłodzona wodą 9600gt, blokiem kupionym do 8600gts no niestety koszt bloku wodnego na grafikę mi się nie kalkuluje. Wcześniej były bardziej uniwersalne teraz są rozbudowane i w razie padnięcia grafy może coś nie pasować.

pozdro

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...