Skocz do zawartości

Problem z komputerem. Winowajcą płyta główna???


Recommended Posts

Witam.

Nie wiem w jakim dziale o tym napisać więc piszę tutaj. ;)

 

Dwa dni temu miałem dość dziwną sytuację. Podczas normalnego używania komputera dostałem BSoDa o numerze 0xA. Zrestartowałem komputer, myślałem że będzie wszystko ok, ale dostawałem tego BSoDa podczas ładowania Windowsa. Nie pomagały restarty, przełączanie zworki CMOS na płycie itd. Próbowałem wejść w tryb awaryjny, też nic to nie dawało, bo dostawałem kolejnego BSoDa ale o innym numerze, bodajże 0x3B lub 0x7E (w każdym razie miałem je wszystkie tzn. pojawial się BSoD 0xA, 0x3B i 0x7E). Nie pomagała też ostatnia dobra konfiguracja (bsod). Próbowałem odpalić też instalację Windowsa z płyty ale również ładowanie przerywał BSoD.

 

Zdezorientowany następnego dnia chciałem znaleźć przyczynę. Odpiąłem dwa dyski twarde i napęd optyczny. Odpaliłem komputer i w tym momencie nastąpił trzask, lekko zadymiło i pojawił się smrodek spalonego podzespołu. Zrobiłem to przy otwartej obudowie więc widziałem że zwarcie nasąpiło na karcie graficznej. Karta graficzna niestety umarła. :(

 

I tu moja prośba o jakieś rady. Co mogło pójść nie tak? Co może być przyczyną? Kartę graficzną, mimo że się spaliła wykluczam bo do tej pory nie sprawiała najmniejszych problemów, nie była podkręcana i nie grywałem ostatnio zbyt często. Dyski i napęd zostały odpięte podczas zwarcia. Czy przyczyną mogłobyć uszkodzenie płyty głównej? Czy może zasilcza? Ale czy zasilacz byłby powodem wcześniejszych BSoDów? Proszę o jakieś rady. Nowe podzespoły zamówiłem, bo i tak miałem wymieniać sprzęt w przyszłym roku, więc teraz wymienię już całość, ale chcę wiedzieć co mogło się stać... Zasilacza póki co nie zamawiałem...

 

Parametry komputera:

Procesor: Intel C2D E8400

Płyta głowna: Asus P5Q Deluxe

Karta graficzna: MSI Twin Frozr II GeForce GTX275

Zasilacz: be-quiet! BQT-E6-700W

System: Win 7 64bit

Pamięci: Corsair XMS2 2x4GB

Dyski: OCZ Vertex 2 (ssd) i talerzowy WD 500GB

 

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie. ;)

 

A, i jeszcze jedno przed BSoDami aktualizowałem firmware napędu optycznego - DVDRW. Po aktualizacji zaczęły się te BSoDy, więc myślę że wszystko zaczęło się od tego... ale czemu problem nie ustępował po wgraniu poprzedniej wersji firmware a nawet jego odłączeniu? I czemu z dymem poszła karta? Czy ta aktualizacja mogła uszkodzić płytę główną??

Edytowane przez ireniqs
Link to post
Share on other sites

Czyli rozumiem że może być to wina albo płyty albo zasilacza, tak? Przymierzam się do oddania podejrzanych części do serwisu żeby mi to sprawdzili. Mam znajomego w jednym z nich na miejscu u siebie... Na razie zamówiłem nową płytę, grafikę, procek i ramy, ale muszę mieć pewność co do tego zasilacza. Większych szkód nie chcę już zrobić u siebie więc komputer już porozkręcałem na części.

Edytowane przez ireniqs
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Effendi miał problemy ze swoją płytą do Asus'a i robi im blackPR czy tam bedPR.

No nie tylko ja, co drugi dzień się przewija jakiś wątek z asusem w roli głównej.

Ja niby swoją ogarnąłem a tu PSTRYK ! wszystko jest normalnie, nic nie zmieniam w konfigu a ten mi dzisiaj z du*y wyskakuje z komunikatem, że jakieś urządzenie podłączone do portu usb wymaga więcej energii niż on może mu dać %-) A podłączone mam tylko mysz, klaw i pada %-) No po prostu - SRASUS.

Link to post
Share on other sites

I wszystko jasne %-)

Wypraszam sobie, od 2 lat ponad użytkuję P5K-E ASUSa, i nic mi się z nim nie dzieje, wszystko śmiga idealnie. A że Tobie się coś zwaliło, to nie wiem, wadliwa sztuka czy coś?

 

Ale z jednym się zgodzę, faktycznie ostatnio podejrzanie dużo problemów z płytami ASUSa się pokazuje na forum i w poradniku ;).

Link to post
Share on other sites

Wypraszam sobie, od 2 lat ponad użytkuję P5K-E ASUSa, i nic mi się z nim nie dzieje, wszystko śmiga idealnie. A że Tobie się coś zwaliło, to nie wiem, wadliwa sztuka czy coś? Ale z jednym się zgodzę, faktycznie ostatnio podejrzanie dużo problemów z płytami ASUSa się pokazuje na forum i w poradniku ;).

No ja tego Asusa P5Q Deluxe też mam już dwa lata, a wcześniej miałem Asusa Strikera, który też mi się zepsuł po 2 latach. W tym momencie stwierdzam że więcej płyty głównej od Asusa nie kupię... no i jeszcze u mojego brata płyta Asusa padła... tak więc z Asusem koniec. ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...