Skocz do zawartości

Mocny zestaw architektoniczno-renderujący-stacja graficzna


Recommended Posts

Trudno mi sie tutaj wypowiedziec jako, ze nie uzywam tego samego zbioru programow co Ty profesjonalnie :) Jednak uwazam, ze dobrze byloby najpierw zlozyc stacje glowna, a w przypadku "braku mocy" dokladac dodatkowe stacje renderujace. Takie jest moje zdanie

Tylko po co renderować na stacji? Ani to wygodne, ani praktyczne. Tak się nie pracuje w żadnych studiach i ma to swoje przyczyny. Moim zdaniem wątek jest już zamknięty i nie ma po co mieszać na siłę.

Link to post
Share on other sites

Tylko po co renderować na stacji? Ani to wygodne, ani praktyczne. Tak się nie pracuje w żadnych studiach i ma to swoje przyczyny. Moim zdaniem wątek jest już zamknięty i nie ma po co mieszać na siłę.

Czyli rozumiem saddam, że jednoznacznie rekomendujesz renderfarmę? A co powiedziałbyś na temat tej konf komp głównego?

 

a co z hd jest coś szybszego niż raptor, jak nie to must have w zestawie

Chodzi o dysk?

Szczerze mówiąc, to nikt mi tego nie proponował...

Link to post
Share on other sites

Mowisz 4/5 lat, znaczy ze tyle czasu zajmie temu sprzetowi zwrocenie sie?

Pewnie też ale chodziło mi bardziej o to, że wydając taką kasę na sprzęt chciałbym mieć przynajmniej właśnie na te 5 lat spokój i wolną głowę, nie myśląć o tym, że przy kolejnym projekcie znowu zrobienie kilku porządnych renderów zajmie 1/3 czasu zrobienia całego projektu...

Link to post
Share on other sites

Generalnie zależy mi na tym, żeby nody były w jak najmniejszych obudowach. Co do podkręcania to na początku pewnie nie będzie to potrzebne ale w przyszłości kto wie... Zasilacz do nodów, który podałem jest integralną częścią obudowy ale ze zmianą nie będzie raczej problemu. Odnośnie dysków w nodach to chyba jednak SSD będzie lepszym wyborem, a różnica w cenie przy takich zakupach nie jest jakaś znaczna.

Jeśli byś się zdecydował na nody to jeśli chodzi o obudowę to może być stojąca czy musi być leżąca? I najlepiej jakie jej wymiary.

2600k czy pII x6? Bo w tym pierwszym przypadku to jeśli byś chciał mieć na tym komputerze zintegrowaną kartę grafiki oraz płytę główną umożliwiającą podkręcanie procesora to jest to wydatek około 500zł brutto albo płyta główna na p67 + grafika na pci-e ale ten 2 przypadek zwiększa nie potrzebnie temperatury komputera.

 

Natomiast pii x6 to wydatek jakoś 400zł na płytę główną z zintegrowaną kartą grafiki umożliwiającą podkręcenie jednostki CPU, a sam procesor to koszt około 350-400zł mniej w porównaniu do 2600k.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o wymiary nodów to oczywiście jak najmniejsze ale takie żeby dało się upchnąć jakieś sensowne chłodzenie. Ta obudowa, którą mi zaproponowali jest zła, czy jest może jakieś lepsze rozwiązanie? Chyba jednak wolałbym leżącą.

 

W budżecie mieszcze się z 2600k więc chyba ten, no chyba że uważacie, że x6 to lepszy wybór do nodów?

Opcja z dodatkową grafiką raczej odpada bo raz że do nodów nie jest ona w ogóle potrzebna, dwa że to kolejny generator ciepła(a przy małych obudowach chyba nie jest to wskazane?), a trzy że to dodatkowy wydatek x3 przy trzech nodach ;)

Link to post
Share on other sites

Nie zauważyłem o jakiej obudowie konkretnie mówisz, więc mógłbyś napisać jeszcze raz o jaką chodzi?

 

Odnośnie wydajności podałem Ci jak wygląda to z punktu widzenia kosztowego a co lepsze będzie sam oceń :) Jednak na 2 2600k przydają mniej więcej 3 pII x6 jednak z drugiej strony potrzeba na to więcej miejsca oraz większe zapotrzebowanie na prąd będzie miał taki zestaw.

Link to post
Share on other sites

Obudowa zaproponowana do nodów to Chiftec CS-03B-B z zasilaczem 300W, który już forumowicze polecili mi zamienić na Sea Sonic z serii X 400W.

Co do procesorów to zostanę już chyba przy i7 2600k bo z miejscem u mnie jednak krucho...

Link to post
Share on other sites

Czyli rozumiem saddam, że jednoznacznie rekomendujesz renderfarmę? A co powiedziałbyś na temat tej konf komp głównego?

Dużo wygodniej się pracuje kiedy przetwarzaniem projektów zajmują się zewnetrzne jednostki, a nie stacja robocza. Jest to nie tylko wygodniejsze ale i tańsze. W cenie pary xeonów masz 4 kompletne nody, które oferują wyższą wydajność. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że komfortowo możesz zarzucić czasochłonne rendery na nody i nie martwić się o to, że stacja robocza zajęta jest renderowaniem i muszisz poczekać aż skonczy żeby zająć się faktyczną pracą lub innym projektem. Sieciowo można dowolnie zarządzać zadaniami i przydzielać je do wybranych nodów.

 

Dodatkowo można zmusić wszystkie nody do pracy w trybie distributed, który zmienia cały system w klaster przetwarzający jednocześnie ten sam render. Ten tryb całkowicie przekreśla sens wydawania całego budżetu na jednego kompa. Możesz mieć 12 rdzeni / 24 wątki za 25k lub za niecałe 20k - 18c/36t z możliwością dokładanie kolejnych.

 

Konfiguracja stacji roboczej i nodów wygląda dobrze. Tego najdroższego six-core i7 wybierać nie musisz, bo i7 3930K oferuje praktycznie to samo przy połowie ceny. Quadro4000 jest optymalnym wyborem, a jako 'dysk' polecam OCZ Revo3. SSD na PCI-ex, który łączy w sobie 4 SSD w RAID. Jedna z najlepszych opcji dla stacji roboczych i cena też jest OK.

 

Mowisz 4/5 lat, znaczy ze tyle czasu zajmie temu sprzetowi zwrocenie sie?

Pewnie też ale chodziło mi bardziej o to, że wydając taką kasę na sprzęt chciałbym mieć przynajmniej właśnie na te 5 lat spokój i wolną głowę, nie myśląć o tym, że przy kolejnym projekcie znowu zrobienie kilku porządnych renderów zajmie 1/3 czasu zrobienia całego projektu...

Poważnie takie są stawki w Polsce?

Link to post
Share on other sites

Obudowa zaproponowana do nodów to Chiftec CS-03B-B z zasilaczem 300W, który już forumowicze polecili mi zamienić na Sea Sonic z serii X 400W.

Jeśli zależy Ci na ciszy to osobiście ze względu na małe wentylatory tej obudowy bym nie kupił (im mniejszy wentylator tym większe obroty = większy hałas typu suszarka przy gorszych parametrach CFM pracy). Jak również obawiałbym się temperatur podkręconego procesora ze względu słaby przepływ powietrza. Jak rozumiem chciałeś te leżące obudowy położyć na jedna na drugą? Jeśli tak to 1 wentylator 92mm będzie zastawiony i zostanie na przodzie 80mm oraz z tyłu 2x 60mm.

W każdym bądź razie ograniczył bym koszty o 50% na każdej z obudów i kupił zwykłą aczkolwiek ciekawą ofertę jaką jest http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-410-pure-black-at-x-ssd-bt-410-397103/ . Nie wiele większa od tego chiefteca ale zawsze można postawić takie 3-4 obok siebie i będzie OK.

 

W każdym bądź razie do takich nodów jeśli chcesz podkręcać procesor (a taki 2600k bardzo ładnie się kręci 5GHz spokojnie :D ) to trzeba pamiętać o chłodzeniu procesora dobrym koszt ~170-200zł (skuriken nie jest takim chłodzeniem) oraz o dodatkowych wentylatorach do obudów (do 40zł max ale takie za 25zł też będą dobre). Ewentualnie jakąś b.dobrą pastę termo przewodzącą do zmniejszenie temperatur jeśli takowej w zestawie nie będzie koszt ~30zł.

 

A inna kwestia jest taka, że końcem kwietnia mają pojawić się nowe procesory intela na lga 1155 http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Intel_Ivy_Bridge_daty_premier_procesorow_i_chipsetow_Z77,_Z75,_H77,_B75,_Q77_i_Q75-38941.html oferując znaczne mniejszy pobór prądu i wydzielanych temperatur (tdp 77W) przy nie wielkim wzroście wydajności (mowa o wartościach do 10%).

 

ps. wszystkie ceny wyżej podane są brutto.

 

A tutaj znalazłem specyfikację potwierdzoną przez intela http://www.techpowerup.com/161535/Intel-Confirms-Ivy-Bridge-Core-Processor-Specifications.html

Edytowane przez Pasjonat
Link to post
Share on other sites

Poważnie takie są stawki w Polsce?

Z tymi stawkami to nie jest tak do końca...

Generalnie taki zestaw może spokojnie zwrócić się i na jednym porządnym projekcie ale wszystko oczywiście zależy od tego w jaki sposób dzieli się swoje zarobki bo wiadomo, że nie tylko na sprzęt człowiek zarabia. Ogólnie rzecz biorą gdyby zarabiać tylko na sprzęt to taki zestaw zwraca się przy dwóch kompleksowych projekach średniej wielkości domów jednorodzinnych więc ze stawkami chyba nie jest aż tak źle... ;)

 

Co do obudowy, to jednak zdecydowanie wolałbym leżącą. i właśnie chciałem postawić jedną na drugiej...

Jest ewentualnie jakaś inna, która się do tego nadaje, czy we wszystkich będzie taki sam problem-z tym górnym wiatrakiem?

 

Obudowa stojąca raczej odpada(nawet niedużych rozmiarów) właśnie przez to, że jest stojąca i będzie zajmować zdecydowanie więcej miejsca.

 

Co do chłodzenia nodów, skoro ten skuriken się nie nadaje, to co byście polecili?

 

Natmiast te nowe procesory zapowiadają się całekiem ciekawie więc jeżeli będą już dostępne w momencie moich zakupów i nie będą odbiegały cenowo od i7 2600k, to pewnie wtedy wylądują zarówno w nodach, jak i komp głównym. Tylko wytłumaczcie mi proszę jak to dokładnie jest-flagowy procesor Ivy Bridge to i7 3770k(zgadza się?), który według specyfikacji jest 4ro rdzeniowy, a jego poprzednik z serii Sandy Bridge, czyli 3960k jest 6cio rdzeniowy więc gdzie tu sens i logika? Poza tym, który procesor w takim razie będzie odpowiednikiem i7 2600k?

 

P.S.

Jeżeli miałbym wybierać z Sandy Bridge, to zastanawiam się jeszcze nad procesorem do komp głównego-czy jest sens pchać się w 3960k, skoro 3930k jest sporo tańszy, a jego wydajność nie jest dużo niższa?

Poza tym przy wyborze i7 3930k zostaje kwota na jednego noda więcej...

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

3960x to SB-E na socket 2011. Ich następcy pojawią się dużo później. Ivy Bridge i7 3770k zwyczajny procek konsumencki na S1155.

Aha, pomieszałem po prostu grupy procesorów... Dzięki za wyjaśnienie

 

Czyli zamiast i7 2600k, mogę spokojnie wkładać i7 3770k?

Co do procesora w komp głównym, to chyba jednak zdecyduję się na 3930k i wtedy 4szt nodów właśnie na i7 3770k zamiast 3, jak w poprzedniej konf . Chyba to dobry wybór?

 

saddam a jak jest z tym chłodzeniem, o którym pisał Pasjonat? Jaki wentylator zastosować, skoro ten skuriken się nie nadaje?

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

Proponował bym pozostać przy platformie LGA2011 dla głównej stacji - jest najwydajniejsza, projektowana zmyślą o sektorze biznesowym, gdzie najważniejsza jest przede wszystkim wydajność. Na tą chwilę mamy 3930 i 3960, ale jakoś w IV-Q pojawią się kolejne procesory z jeszcze większą ilością rdzeni / wątków. Po za samą wydajnością platforma ta posiada 4 kanałowy kontroler pamięci, co w połączeniu z super-wydajnymi pamięciami (np.G-Skill RipjawsZ F3-19200CL9Q-16GBZHD @ 2600MHz) daje wyniki rzędu +25GB/s odczyt/zapis !

Jakieś dwa miesiące temu składałem taką stację - przeznaczenia jednostki było zbliżone do Twojego - cena zestawu zamknęła się w 12K zł (bez zasilacza i GPU). Po kilku tygodniach "zgrywania" poszczególnych podzespołów, czytania i analizowania wielu testów procków, Mobo, pamięci doszliśmy do takiego zestawu :

CPU 3960X > osobiście radziłem 3930, ale klient nie chciał pójść na kompromis, wolał ciut gorsze mobo i ramy, ale w to miejsce 3960

MoBo Asus PRO > tutaj podpowiem że PRO i Deluxe to ta sama płyta tzn. identyczna konstrukcja, a płytki różnią się dosłownie kilkoma szczegółami, ogólne wydajność tych płyt jest identyczna. Podobnie z maximusem i ZS.

Ram > G.Skill RipJawsZ F3-19200CL11Q-16GBZHD - niestety z racji ograniczonego funduszy nie starczyło już na CL9. CL11 kosztował 1400zł, zaś CL9 2400zł za 16GB - po kilku testach wyszło że przy taktowaniach rzędu +2400MHz, wpływ CL na ogólną wydajność pamięci jest dużo mniejszy niż przypadku kości na 1600Mhz - 2100Mhz. Stąd decyzja o kupnie "wolniejszych" kości, ale z zachowaniem serii "ZHD", która na tamtą chwilę była jedyną gwarantującą stabilną pracę na 2700MHz. Dodam że ta seria do rozwinięcia skrzydeł potrzebuje sporo miejsca z konieczności użycia dołączonego do zestawu coolera (bodajże 2*80mm).

SSD Crucial M4 256GB - Revo odpadło z powodu słabej stabilności kontrolerów SF, tutaj bardziej stawiał na niezawodność, niż na samą przepustowość. Zresztą SF jak się bliżej przyjrzysz po zapełnieniu dysku w okolicach 50-70% potrafił zwalniać do 150MB/s (a niby 550Mb/s) gdzie Crucial twardo trzymał się w granicach 300MB/s. W Revo może tego tak nie widać z racji zastosowanej tam macierzy Raid, ale warto wspomnieć o tym fakcie.

Buda HAF-X > spora, przewiewna i najważniejsze "mobilna" - w zestawie ma kółeczka :P . Po dwóch miesiącach użytkowania klient troszkę na nią narzekał - poszło o filtry powietrzne :/

A tak w ogóle to nie jestem pewien czy w tą stronę chcesz właśnie iść - mój klient najwięcej wymagał właśnie od pamięci i procka. Kombinowaliśmy z 2x Xeon, wszystko wyglądało nie najgorzej po za tym że ta platforma jest już martwa(!), a z kolei LGA2011 dopiero weszło na rynek i był to bardziej "przyszłościowy" zakup.

 

Co do nodów to tak jak wyżej polecają wszyscy - centralna jednostka do pracy, a co bardziej czasochłonne obliczenia na nodach, co by swojego czasu nie marnować z tytułu braku dostępu do głównej maszynki. Rozwiązanie to, już olewając to że jest wydajniejsze jest przede wszystkim dużo, dużo bardziej wygodne.

Link to post
Share on other sites

LianLi był brany pod uwagę, ostatecznie na wyborze HAF-X zaważyła cena i sporo pozytywnych opini. Ogólnie buda bardzo dobra, tylko w tej cenie mogli juz się bardziej postarać z tymi filtrami. Generalnie to klient najbardziej się wkurzył o to że standardowe filtry w tej budzie znacznie ograniczają przepływ powietrza. Dorobienie filtrów nie jest niczym skomplikowanym, ale jak by nie patrzeć trzeba znowu plny dołożyć i zmarnować co nie co czasu na montaż i obróbkę nowych filtrów. Po prostu kupując budę za +500zł spodziewano się kompletnej budy (wentyle na starcie szły do zamiany na Noctue), a nie jakiegoś "pół-produktu".

Link to post
Share on other sites

Dzięki za konstruktywną wypowiedź stelek, na pewno wezmę wszystko pod uwagę.

 

Odnośnie Twojego pytania, to odpowiadam "Tak, właśnie w tą stronę chce iść"-dla mnie też głównie liczy się proc i RAM, czyli to, co daje szybkość i wydajność przy renderingu bo do tego ma ten zestaw służyć.

 

Rozumiem, że generalnie zestaw jest ok poza podzespołami, które wymieniłeś u siebie w poście i właśnie na te radziłbyś wymienić te z mojej konf?

 

Zmartwiłeś mnie tylko trochę tym, że następca i7 3930k będzie dopiero w 4tym kwartale bo zestaw muszę złożyć do końca września 2012 więc niby będzie to właśnie 4ty kwartał. Obawiam się tylko tego, że premiera może się trochę przeciągnąć tak, jak w przypadku Xeona E5, a szkoda byłoby składać zestaw na i7 starszej generacji, skoro premiera nowej będzie "za pasem"...

 

A jaką obudowę(w grę wchodzi raczej leżąca i najmniejsza jaka tylko jest możliwa do tego typu sprzętu) i jakie chłodzenie poleciłbyś mi do nodów?

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

Patrząc na premiery procków od Intela to stawiał bym na październik > Core i7 Extreme 3980X 8/16t

Rozumiem, że generalnie zestaw jest ok poza podzespołami, które wymieniłeś u siebie w poście i właśnie na te radziłbyś wymienić te z mojej konf?

Nie. 8)

Podałem zestaw który realnie został złożony i działa jako taka centralna jednostka - podany zestaw przez Ciebie może być lepszy lub gorszy. Ciężko to określić, bo o kilku podzespołach nie mam zielonego pojęcia np. na temat Asus SABERTOOT X79. Wiem że wcześniejsze wersje posiadały liczne wady, ale nie ma pojęcia jak wypada ten mobas na 2011 z x79.

Mogę Ci tylko powiedzieć że PRO sprawuje się bardzo dobrze, pamiątki działają bez zarzutu i najważniejsze że w ogóle działają ;) Największym problemem był dobór mobo + ram + cooler - w okresie, którym zestaw był składany lga 2011, można powiedzieć że to była nowość. Testów w necie było tyle co nic, a najgorszy koszmar to jak sprzęt ściągany na zamówienie okazało by się że nie działa, np. mobo nie obsługuje akurat tego modelu ramów, chłodzenie jest zbyt duże itp.

Teraz pytanie czy myślisz poważnie o zakupie ripjawsZ - są strasznie drogie, ale oferują bardzo dobre OC. Do pracy na wyższych taktowaniach niż "fabryczne" zlecany jest cooler w postaci wiatraczków (jest w zestawie). Całość jest dosyć spora co bardzo komplikuje dobór chłodzenia. Faktycznie wygląda to tak że jeżeli chciał byś podkręcić ramy z tych 20 do 25GB/s to musisz myśleć o chłodzeniu procka typu WC, Liquid. Pamięć + cooler zajmują tyle miejsca że odpada każde topowe chłodzenie powietrzne np. Noctua D14. Z kolei jeżeli nie będziesz kręcił pamięci, zastosujesz chłodzenie typu "air" to zakup ripów z serii "zhd" będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto - sytuacja analogiczna do kupowania 2500K i nie kręceniu go. W przypadku gdybyś jednak zdecydował się na OC pamięci to do chłodzenia procka możesz zastosować coś pokroju h100 - zaraz pewnie posypią się komenty jakie to H100 itp urządzenia są słabe, głośne i drogie. Już tłumaczę czemu akurat tego typu rozwiązanie - po pierwsze dobry układ WC kosztuje majątek i wymaga jakieś tam wiedzy w temacie, po drugie h100 nie musi być głośna jeżeli wymieni się wiatraczki i po trzecie wydajność układu jest wystarczający aby zapewnić "komfortową" pracę takiemu 3930(OC). Najważniejsze jest że układ nie zajmuje przestrzeni nad pamięciami, co umożliwia montaż chłodzenia, bez którego wejście powyżej 2400MHz będzie niemożliwe. Aha, pomimo radiatora na pamięciach i dwóch wiatraczków nad nimi, nadal zalecana jest buda z jak najlepszym przewiewem - ZHD straszliwe się grzeją, zresztą jak każde pamięci z takimi taktami.

 

Odnośnie nodów :

Chłodzenie z górnej póły, a co za tym idzie jego spore gabaryty i mamy problem z budą która to zmieści i będzie leżeć - na 100% nody będą kręcone (im wyżej tym lepiej) także chłodzenie pokroju d14, musi być. Nie koniecznie musi to być akurat Noctua, jest sporo innych tańszych i podobnie wydajnych chłodzeń.

Co do budy to może lianLi pc-a04, v354, PC-V600F - mają spory wybór, tylko cenowo może nie być zbyt różowo. Ogólnie to będzie raczej wybór budy, a później dobór chłodzenia. Jako że nody planujesz stawiać na Ivy to może się okazać że nie będzie konieczne użycie bardzo efektownych chłodzeń. Nowa generacja intela ma niższe TDP (77W) od dotychczasowych SB (95W) i być może jakieś średnio-wydajne chłodzenie pozwoli na "kulturalną" pracę po OC. W takim wypadku w grę wchodzą mniejsze gabaryty coolera i będzie możliwe upchnięcie takiego noda w coś o niedużych rozmiarach.

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

Jeżeli mówisz, że październik jest realnym terminem, to pewnie będę musiał zdecydować się na coś aktualnej oferty-czyli pewnie 3930k albo ewentualnie w komp głównym zastosować 1x Xeon E5 8mio lub 10cio rdzeniowy. Co myślisz o takim Xeonie w komp głównym?

 

Odnośnie RAM-u i chłodzenia to zrobiłeś mi taki wykład, że czytałem to chyba 3 razy zanim zrozumiałem o co tak naprawdę chodzi... ;)

 

P.S. Wspominałem już, że na podzespołach znam się raczej słabo?

 

Czy poważnie myślę o zakupie ripjawsZ?

Szczerze mówiąc to nie wiem bo do tej pory nikt nawet o tym nie wspominał. Cena rzeczywiście jest bardzo wysoka, tym bardziej, że do komp głównego chciałem 32GB. Jeżeli już pewnie decydowałbym się na ripjawsZ(o ile w ogóle zmieszczę się z nimi w budżecie), to raczej w tej tańszej wersji, czyli CL11 bo cena za CL9 jest kosmiczna. Co do OC RAM-u, to dlaczego nie? Jeżeli tylko będzie taka możliwość, będzie to bezpieczne i zwiększy wydajność to oczywiście będę chciał skorzystać z takiej możliwości, podobnie jak z OC procesora...

Rozumiem, że gdybym zdecydował się na CL11, to trzeba byłoby zastosować chłodzenie wodne i teraz pytanie jakie i czy jest sens się w to pchać? Wspominałeś też o chłodzeniu h100 więc może lepiej to niż wodne?

Wymiary obudowy komp głównego nie są już istotne i nie mam w stosunku do niej takich wymagań jak w stosunku do nodów więc droga jest otwarta...

 

stelek mam do Ciebie ogromną prośbę-czy mógłbyś złożyć/zaproponować mi konkretną konf komp głównego i konkretną konf nodów?

Wiem, że nie jest to robota na 5min ale szczerze mówiąc to już się w tym wszystkim gubię :/

 

Żeby już nie komplikować to załóżmy, że komp główny będzie na i7 3930k, 32GB RAM, Quadro 4000(jeszcze do przemyślenia), a nody(3 lub 4 szt) na i7 3770k, 16GB RAM każdy.

Zarówno w konf nodów, jak i komp głównego chodzi mi przede wszystkim o dobór pamięci, obudowy i chłodzenia...

 

P.S.

Dla przypomnienia-kwota jaką dysponuję to 25k pln netto(komp główny, nody, monitor, klawiatura, mysz)

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

cpu : i7 3930k (2200zł)

chłodzenie : Noctua D14 (350zł)

mobo : Asus PRO (p9x79) (1050zł)

ramy : 8* 4GB (32GB) G.Skill PC3-17000 RipjawsZ Series (F3-17000CL9Q-16GBZH *2) 2133MHz, (9-11-10-28), przepustowość 17GB/s (1900zł za 32GB)

HDD 2* Western Digital Black 7200rpm 64MB pojemność wedle uznania

SSD 256GB Crucial m4 (1400zł) lub OCZ Revo3 X2 240GB (pci-e) (2500zł)

gpu - na teraz Quadro4000 (3000zł), zobaczymy co Kepler zaoferuje pod koniec marca

buda LianLi (700-1200zł)

 

Wyjdzie w granicach 11-14k w zależności od użytych dysków. Pamięci - stawiał bym na 2133MHz z tego względu że dużo mniej zabawy niż w przypadku 2400MHz. Jako że nie będą kręcone to seria ZH jest idealna - 950zł za 16GB 2133MHz CL9 nie jest źle. Ogólnie najmniej zyskujesz na przeskoku na lepsze pamięci (2133 > 2400) - około 1 sekundy przy 2 minutowym obliczeniu, a cena wzrasta o 1k. Raczej średnio opłacalne, ale są osoby, które się decydują na takie "rarytasy".

Z nodami bym się wstrzymał do premiery ivy, żeby dokładnie określić jakie chłodzenie zastosować i na tej podstawie dobrać jak najmniejszą budę.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i sugestie stelek.

Czekam w takim razie na premierę i7 3770k do nodów żeby dobrać odpowiednie chłodzenie, natomiast co do GPU, to też automatycznie zaczekam bo wydajność na papierze wygląda zachęcająco...

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Odgrzeję "kotleta"-z pewnych względów musiałem odłożyć na kilka miesięcy zakup sprzętu ale w tym momencie już wszystko jest praktycznie załatwione i pozostała jedynie finalizacja.

Kolega stelek przyszedł z pomocą (za co bardzo mu dziękuję) i zrobił praktycznie cały konfig, który po wielu długich rozmowach i dywagacjach ostatecznie wygląda tak:

 

KOMP GŁÓWNY:

 

-i7 3930k

-Asus Pro (P9X79)

-32GB RAM (8*4GB) G.Skill RipJawsZ 1600MHz CL9 (F3-12800CL9Q-16GBZL)

-SSD Samsung 830 256GB

-HDD WD RE4 2x 1TB (spięte w raid1)

-zasilacz XFX Core 650W 135mm 80+ SLI PSU ( P1-650S-NLB9 OEM)

-chłodzenie proc Noctua D14

-GPU Quadro4000

-obudowa Fractal Design R3 + chłodzenie Noctua 14cm

 

NOD x2:

 

-i7 3930k

-Asus Pro (P9X79)

-32GB RAM (8*4GB) G.Skill RipJawsZ 1600MHz CL9 (F3-12800CL9Q-16GBZL)

-SSD Samsung 830 64GB

-zasilacz XFX Core 550W 120mm 80+ ( P1-550S-XXB9 )

-chłodzenie proc Noctua D14

-GPU Sapphire Radeon HD5450 2GB 11166-45-10G

-obudowa Fractal Design R3

 

Jako, że konfiguracja była robiona kilka miesięcy temu chciałbym ją zaktualizować i zapytać co ewentualnie byście w niej zmienili? Myślałem nad RAMem i GPU.

 

RAM ze względu na to, że pamięci bardzo staniały i może warto byłoby pójść w 2133MHz albo może 64GB 1600MHz?

 

Co do GPU to byłem praktycznie na 100% zdecydowany na Quadro 4000 ale poczytałem trochę o tej karcie i doznałem lekkiego szoku. Opinie użytkowników są dość różne i podzielone ale generalnie większość osób mających z nimi styczność zbytnio ich nie poleca, ewentualnie tylko jako drugą kartę stricte do zastosowań projektowych bo w codziennym użytkowaniu portafi być dość uciążliwa i denerwująca. Jakby na to nie patrzeć ten komp(komp główny) będzie słyżył też do normalnego użytku jak przeglądanie internetu itd(do gier stanowczo nie), a nie tylko i wyłącznie do projektowania dlatego szczerze mówiąc zacząłem się poważnie zastanawiać nad tym czy warto wydawać 3000pln na kartę, która bądź co bądź ogranicza trochę możliwości. Może lepiej pójść w coś innego-któryś z GTXow(generalnie Cuda by się przydały) albo ewentualnie jakiś Radeon? Nie myślę oczywiście o topowych modelach bo te są w cenie Quadro albo i droższe ale o czymś z wyższej średniej półki cenowej, czyli ok 1500-1800pln. Co myślicie?

Edytowane przez PatLove
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...