Skocz do zawartości

Opłaca się modernizować?


Recommended Posts

Witam

mój obecny konfig to:

 

procesor: Pentium Dual Core E2160 @ 2,86GHz

chłodzenie: Arctic Cooling Freezer 7 Pro

płyta główna: Gigabyte GA-P35-DS3R

pamięci: 4x1GB Patriot LLK 800Mhz CL4

grafika: Powercolor X1950Pro EXTREME 512DDR3/256bit

dysk: Seagate Baracuda 10 - 250GB 16mb NCQ SATAII

napęd: Liteon iHAS524 SATA

zasilacz: TAGAN TG380 U1

obudowa: ANTEC 300

 

Chodzi mi po głowie ostatnimi czasy modernizacja - mianowicie chciałbym jak najmniejszym kosztem przywrucić (w miarę możliwości) drugą młodość mojej maszynie. Myślałem o wymianie grafiki na np HD6770 (gdyby było więcej kasy to może 6850) i procka na jakiegoś quada np Q6600 lub Q9400. Myślicie że to ma jakiś sens? Przypominam, że "ulepszanie miałoby odbyć się najniższym możliwym kosztem a chodzi, żeby jeszcze w coś nowszego pograć.

Link to post
Share on other sites

Gadasz od rzeczy Grzeskos, po co wymieniać zasilacz :roll: do 6770 czy nawet 6850 380W (w dodatku Tagan) będzie aż nadto. Dla przykładu powiem, że mój podkręcony i5 760 i 6870 lub GTX460 (miałem dwie karty) nigdy nie pobierał więcej jak 230-260W.

Druga sprawa, płyta główna GA-P35-DS3R nadaje się bardzo dobrze do oc w swoich czasach jedna z lepszych płyt. Także taki upgrade jak najbardziej się opłaca tylko polecałbym Q9xxx a do tego 6850 (ostatnio ceny tych kart mocno spadły) i ten komp zyska drugą młodość.

Link to post
Share on other sites

Druga sprawa, płyta główna GA-P35-DS3R nadaje się bardzo dobrze do oc

niewątpie że do lekkiego OC jest dobra, ale jak wrzucisz na nią Q6600 ( G0) i podciągniesz go pod @ 3,4 może coś się skopcić :evil: a sam procek przy takim oc pobiera dobre coś ponad 160 W ( sprawdzałem jak miałem :/ ) do tego karta HD 6850 - 127 W niby max już masz prawie 300 do tego dysk + coś tam i masz ok 330 W a jaka sprawność tego zasilacza ?

380 W nawet jak by miał sprawność 80% to jest na styk bez większego zapasu .

Link to post
Share on other sites

Druga sprawa, płyta główna GA-P35-DS3R nadaje się bardzo dobrze do oc w swoich czasach jedna z lepszych płyt. Także taki upgrade jak najbardziej się opłaca tylko polecałbym Q9xxx a do tego 6850 (ostatnio ceny tych kart mocno spadły) i ten komp zyska drugą młodość.

Q6600 w zupełności wystarczy, bez sensu jest kupowanie proca z serii Q9xxx za ponad 600zł.

 

do tego karta HD 6850 - 127 W niby max już masz prawie 300 do tego dysk + coś tam i masz ok 330 W a jaka sprawność tego zasilacza ? 380 W nawet jak by miał sprawność 80% to jest na styk bez większego zapasu .

Ciekawi mnie jak liczysz tą sprawność zasilacza, bo zasilacz ma 380W łącznie na wszystkich liniach. Jeśli zasilacz ma sprawność 80% to z gniazdka przy pełnym obciążeniu pobiera około 470W. Te 330W co podałeś to naprawdę trzeba by było sprzęt nieźle wykręcić. Przy mojej obecnej konfiguracji z sygny takiego poboru prądu nigdy nie miałem.
Link to post
Share on other sites

Autorze ten jak najniższy budżet to pojecie względne dlatego prosiłbym Cię o podanie ile jesteś w stanie przeznaczyć na modernizacje to wtedy się będzie myśleć. Bo ja Ci podam za 1000 złotych a ty powiesz, że masz 200 więc sprecyzuj to.

Link to post
Share on other sites

@up budżetu jako takiego nie ma. Po prostu chcę naprawdę przy minimalnym nakładzie odświeżyć komputer - wiem, że najlepiej byłoby wymienić cały na nowy ale na to pozwolić sobie nie mogę. Zaczynam się nawet zastanawiać ile dałaby i czy ma sens sama wymiana grafiki na jakiegoś 5770/6770? Nie chce ładować za dużo kasy bo wiem, że wtedy lepiej by było sprzedać to wszystko w cholerę i złożyć coś na nowo. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest rozmawiać nie znając budżetu ale załóżmy, że wydajność w grach ma wzrosnąć odwrotnie proporcjonalnie do poniesionych kosztów ;) Na razie nie mam możliwości by myśleć o zmianie platformy. Więc czy sama wymiana grafiki da tutaj dużo, czy przy tym procesorze raczej znikomy upgrade?

Link to post
Share on other sites

Obecny procesor będzie ograniczał Radeona 5770/6770, ale i tak będzie zauważalny skok wydajnościowy w porównaniu do obecnej karty. Dopiero po zmianie procesora na mocniejszy karta rozwinie skrzydła. Więc celuj w quada lub mocne Core2Duo, chociaż Q6600 będzie w mniej więcej tej samej cenie co np E8400. Więc bardziej opłaca się fizyczne 4 rdzenie.

Link to post
Share on other sites

Teraz zerknąłem na ceny Quadów i lekko się przeraziłem %-). Myślę, że lepiej wyjdziesz jak sprzedasz to co masz i kupisz coś nowego np. Athlon/Phenom AM3/FM1 lub i3 2100. Będzie taniej, wydajniej i oszczędniej (zużycie energii).

Link to post
Share on other sites

No to tutaj najlepszym wyjsciem jest :

Procesor:

AMD Athlon II X4 631 /2.6GHz, 100W, BOX, FM1/

269 zł

Płyta główna:

Gigabyte GA-A75M-S2V /AMD A75, socket FM1/

230 zł

Pamięć RAM:

Patriot 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 AMD Black II

115 zł

Karta graficzna:

MSI Radeon HD6850 Cyclone OC 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP

615 zł

Thermaltake Smart 530W 80+

199 zł

RAZEM: 1428 w esc.pl no ale masz nowy zestaw praktycznie. OC procka zrobisz jest git, Możesz taniej kombinować : Grafika używana za ok.500 lub cos 6770 itd. a reszte używki itd.

 

@EDIT:

400zł za swoje graty dostaniesz

Link to post
Share on other sites

Te 330W co podałeś to naprawdę trzeba by było sprzęt nieźle wykręcić

Procesor Q6600 @ 3,4 to słabo podkręcony ? a 330 W to podkręcony komputer w pełnym stresie da rade :)

 

Faktycznie ceny Q6600 300-400 :/ + karta 400 to już jest 700-800 zł.

Koledzy wyżej dobrze doradzają : sprzedać to co masz i zainwestować :

Procesor: AMD Athlon II X4 631 /2.6GHz, 100W, BOX, FM1/ 269 zł Płyta główna: Gigabyte GA-A75M-S2V /AMD A75, socket FM1/ 230 zł Pamięć RAM: Patriot 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 AMD Black II 115 zł Karta graficzna: MSI Radeon HD6850 Cyclone OC 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP 615 zł Thermaltake Smart 530W 80+ 199 zł RAZEM: 1428

Tylko może poszukać jeszcze taniej :)

Link to post
Share on other sites

Zdecydowałem, że na razie kupie tylko nową grafike 6770 albo jak będzie więcej kasy to 6850 (wiem,że na wyrost) a w najbliższym czasie jak wpadnie jakiś grosz to grafikę będę już mieć i pomyślę na jaką platformę się przesiąść FM1, Am3+ czy 1155

 

Hej a gdybym mógł mieć HD5830 za380zł? Opłaca się? No i przede wszystkim czy Tagan podoła?

Link to post
Share on other sites

Ok a teraz tak, mogę mieć nówkę na gwarancji za 410zł (5830) a zauważyłem, że za podobne pieniądze można wyrwać używkę GTX460 i teraz pytanie czy zasilacz da rade na GTX i czy warto brać używkę - powiem, że jestem sceptyczny co do nVidii zwłaszcza do faktu sterowników ostatnio... ale teraz zaczynam się zastanawiać. Czytając testy widzę, że czasem 5830 jest szybszy ale rzadko...

Mam teraz ostry dylemat:

 

5770/6770 używany za 300zł

5830 NOWY za 410zł

GTX460 763MB używka za ok 400zł (chociaż ciężko znaleźć)

 

dochodzi kwestia sterowników i cały czas patrzymy na zasilacz...

 

 

 

Chyba jednak pozostanę przy nowej Sapphire 5830 Extreme - zawsze to 2 lata gwarancji no i nowe - wiadomo, że nie była zarzynana w wysokich temp itd. Teraz tylko pozostaje się modlić aby zasilacz wytrzymał...

Edytowane przez Sz@kal
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...