Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Zastanawiam sie nad nowym dyskiem gdyż mój WD Raptor 32GB zaczyna szwankować/ chyba problem z rozruchem talerzy.

 

Używam wyłącznie Windowsa XP 32bit i Ubuntu.

Gram rzadko częściej korzystam z Internetu... czasem film.

Zależy mi na płynnym funkcjonowaniu przeglądarki oraz szybką reakcję systemu[często jak chce użyć PM to zamula]

Mam inne dyski HDD które będą jako magazyn.

 

Mój raptor może i był szybszy od reszty dysków ale głośny też.. oj i to bardzo zauważalnie? słyszalnie ? :)

 

Mam starszą płytę ASUS'a Crosshair i obsługę SATA II.

 

Poważnie zastanawiam się nad OCZ RevoDrive 32GB z uwagi na ograniczenia SataII a Pci-e mam wolne.

 

Jednak może Crucial M4 64GB by wystarczył?

 

Hałas mi nie straszny po tym Raptorze więc może jakieś dwa dobre HDD W RAID 0 były by lepszym rozwiązaniem?

 

Nie zamierzam zmieniać kompa przez najbliższe 2-4 lata.

 

Proszę o wasze pomysły i opinie.

 

 

Mój Config

CPU:

AMD Athlon 64 X2 6000+ 3,1 GHz

GFX:

nVidia GeForce 8 8800 GTS 512MB

+Thermalrights HR-03 GT

dyski twarde:

WD Raptor 36 GB

+ 4 INNE :P

płyta główna:

ASUS CROSSHAIR I

chipset nVidia nForce 590 SLI

pamięć RAM:

DDR-2 800 2x2GB PATRIOT Dual CH

Edytowane przez napalm_death
Link to post
Share on other sites

SSD daje chyba największy komfort pracy, jeżeli chodzi o responsywność kompa na polecenia wydawane kliknięciem myszki. Nie będę się wypowiadał na temat różnic pomiędzy wydajnością dysku SSD podłączonego do SATA a PCI-E, bo brak mi doświadczenia w tym temacie. Składając ojcu kompa włożyłem OCZ Vertexa 2 na system i pięknie szybko to odpala windę oraz wszelkie programy. Ino problem może być z XP, bo ten OS chyba słabo wspiera dyski SSD (nie ma takich bajerów jak TRIM).

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

Pod sam system polecam SSD> Jest całkowicie bezgłośny a ceny już tak nie odstraszają. Jakoś pół roku temu kpiłem OCZ Vertex 2 i jest zadowolony. Ja w przeciwieństwie do Ciebie wymagam ciszy od komputera,ten dysk naprawdę wiele pomaga. Jest też szybszy od jakiegokolwiek dysku o szybkości obrotów 10 000.

 

Vertex 2 nie jest najnowszy ale skoro będziesz go podłączał do SATA II to jak najbardziej zakup ma sens. OCZ Vertex 2 nie przyśpieszyłby po zmianie interfejsu na SATA III.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Na Twoim miejscu rozejrzałbym się za Intelem X25-V nie są to może najszybsze dyski w "papierowych" specyfikacjach ale jak chodzi o czas reakcji a co za tym idzie komfort pracy to jest niemal identyczny z nowszymi ssd np. Vertex2. Oczywiście OCZ lub Corsair (seria F) też będą bardzo dobre.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Trochę poczytałem i przestraszyłem, podobno SSD system może się zwieszać system - jakieś problemy z SandForce(nie weim czy dobrze pamiętam.) BSOD i freezy to ponoć normalka - prawda ?

Faktycznie XP nie obsługuje TRIM - trudno przeżyję.

 

A co sądzicie o Corsair Force GT?http://allegro.pl/corsair-ssd-force-gt-60gb-2-5-read-write-555-i2046636799.html

 

nigdzie nie mogę znaleźć czy OCZ REVO na pci-e nie będzie szybciej działał niżSATAII

Edytowane przez napalm_death
Link to post
Share on other sites

Tak to prawda występują freezy i bsody ale tylko i wyłącznie na fabrycznym firmware, po wgraniu najnowszego problemy znikają :) XP sam w sobie nie obsługuje Trima, trzeba przy instalacji systemu wgrać osobno sterownik do Trima bo inaczej będzie wywalał bsody. Pierwsza wersja Revo nie miała Trima także szkoda go kupować. Corsair Force GT to dobry dysk ale jak masz kase to kupuj wersje 120GB bo przy 60GB szybko zabraknie Ci miejsca.

Edytowane przez rafal12322
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze rozumiem... wgrać sterowniki do TRIM'a czyli podać sterowniki dysku przy instalacji sytemu?np. z dyskietki tak jak to robię przy Raptorze lub innych SATA'ch

60GB mi starczy teraz na 32GB lecę i jest OK. Muze i filmy mam gdzie indziej,gram w jedna grę ew. dwie nie więcej.

Edytowane przez napalm_death
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem wszelkie wynalazki typu OCZ REVO lepiej sobie odpuścić. Crucial m4 pod XP nie jest najlepszym pomysłem. Sam w sobie dysk jest bardzo dobry, ale lepiej nie używać go w środowisku bez Trim'a. Konstrukcje oparte na SandForce też lepiej omijać szerokim łukiem - w szczególności dotyczy to ostatniej odsłony tego kontrolera. Są problematyczne a dodatkowo wydajność jest daleka od tej zadeklarowanej przez producentów, co wynika z samej budowy i sposobu działania tego kontrolera. Jeżeli zamierzasz pozostać przy obecnym systemie powinieneś zainteresować się: Samusungami 470 i 830, Kingstonem V+ oraz Intelami serii X25-m G2 i 320 (G3). Jeżeli zmienisz system na Win 7 to listę możesz poszerzyć o Crucial m4 i Micron C300. To, że nie masz SATA III nie stanowi żadnego problemu.

Link to post
Share on other sites

SandForce owszem sprawiał problemy ale tak jak pisałem wcześniej tylko z tym fabrycznym firmware, najnowsze aktualizacje załatwiają sprawę :)

Nie wiem czy dobrze rozumiem... wgrać sterowniki do TRIM'a czyli podać sterowniki dysku przy instalacji sytemu?np. z dyskietki tak jak to robię przy Raptorze lub innych SATA'ch 60GB mi starczy teraz na 32GB lecę i jest OK. Muze i filmy mam gdzie indziej,gram w jedna grę ew. dwie nie więcej.

Wgrywa się go podczas instalacji XP, tam jak ładuje sterowniki to wtedy trzeba wcisnąć któryś z klawiszy funkcyjnych i wtedy chyba trzeba włożyć płyte albo pena z tym sterownikiem i on sobie go dogra.
Link to post
Share on other sites

Samusungami 470 i 830, Kingstonem V+ oraz Intelami serii X25-m G2 i 320 (G3)

OK. Tylko jakoś czytam o tych dyskach i wydają się dość "cienkie" Rozumiem że u mnie SATAII jest wąskim gardłem.... i szybszy/lepszy dysk i system bez TRIMa nic nie da? Dlatego o OCZ REVODRIVE myślałem żeby ominąć SATAII.. niestety nigdzie jakigos testu zsystemem nieznalazłem... jedynie Revo3 ktos pisał że śmiga.. ale bez konkretów. Pozdr

 

Edit:

znalazłem to

http://www.legitreviews.com/article/1370/9/

 

Jeżeli dobrze zrozumiałem to do Windowsa XP nie można doinstalować TRIM'a.

Revo nie obsługuje TRIM'a bo ma wbudowany RAID 0.

Dla Windowsa XP chyba najlepszy wybór..ten REVO..pytanie jak płyta obsłuży to cudo.

Poważnie sie zaastanawiam czy to nie jest dobry wybór..tylko ten sandForce troche lipa

ale jak pisaliście są jakieś UPDATE'y wiec może jest OK.

Edytowane przez napalm_death
Link to post
Share on other sites

Niestety problemem większości artykułów i testów dysków SSD jest to, że opierają się wyłącznie o benchmarki syntetyczne. Rzeczywistość a syntetyki to dwie odmienne bajki. Bardzo dobrym przykładem artykułu, który w zasadzie nic nie wnosi do sprawy jest ostatni test porównawczy z benchmark.pl... Wyłącznie syntetyki i w 64% dyski oparte o SandForce. :/

Na podstawie czego uważasz, że tamte konstrukcje są "cienkie"? Z czym dokładnie je porównujesz?

Brakiem SATA III możesz zupełnie się nie przejmować. Uważam, że nie odczujesz większej różnicy między SATA II i III - dla sprawnego działania systemu najważniejsze są: czas dostępu, odczyt/zapis losowy i wielozadaniowość. Maksymalne transfery nie mają aż tak wielkiego znaczenia.

 

Masz jakieś informacje na temat degradacji wydajności tego wynalazku przy dłuższych przebiegach??

Micron i Intel nie odstają w tym teście w jakiś rażący sposób.

Edytowane przez maverick777
Link to post
Share on other sites

Panowie proszę nie wprowadzać w błąd, TRIMa nie wspiera w żaden sposób Win XP i Win Vista, o sterownikach o których mowa wyżej są to sterowniki AHCI ( co i jak z nim można poczytać w google ).

Pod XP polecam dysk w którym kontroler dobrze wspiera funkcję "garbage collector", na dzień dobry musisz mieć ustawiony prawidłowy aligment dysku ( co i jak google ).

 

Windows XP i dysk SSD nie jest to zbyt dobre połączenie.Pamięci stosowane w dyskach SSD wymagają aby przed wpisaniem nowej wartości stara zawartość danej komórki była wymazana. W przypadku dysków magnetycznych, gdy usuwałeś plik z dysku wystarczyło aby system zaznaczył że dany plik nie jste już używany,różne systemy plików robiły to w inny sposób, poprzez zmiane nazwy pliku, zmiane któregoś z atrybutów w strukturze opisującej plik, modyfikacje bitmapy lub b-tree opisującego strukture dysku. W przypadku dysków SSD to nie wystarcza jak już powiedziałem, sama zawartość musi zostać wymazana. Producenci dyskó wprowadzili więc nową komende do protokołu ATA zaznaczjącą iż dany fragment dysku jest nie używany i w wolnej chwili można go wymazać. Instrukcja nazywa się TRIM. Większość obecnie produkowanych dysków obsługuje TRIM w innych potrzebna jest aktualizacja firmware aby go dodać. Gorzej jest o obsługe TRIM od strony systemu operacyjnego. Windows XP oraz Vista nie wiedzżą nic o TRIM dopiero w Windows 7 i Windows Server 2008 R2 została dodana obsługa tej komendy. W przypadku linuxa potrzebujesz jądro w wersji 2.6.33 oraz system plików ext4 lub btrfs Jaki jest rezultat braku wsparcia tej komenty w systemach spadek prędkości zapisu, spada ona prawie o połowe. Szukając więc dysku, zwróć uwagę czy producent dodaje do niego oprogramowanie dla Windows XP które zastępuje brak wsparcia dla TRIM w tym systemie.

Ogólnie wsparcie "garbage collector" Edytowane przez blacklio
Link to post
Share on other sites

Paligment dysku ( co i jak google ). Ogólnie wsparcie "garbage collector"

O RevoDrive w opisacz na stronie OCZ: http://www.ocztechnology.com/ocz-revodrive-pci-express-ssd.html

 

"The TRIM issues have been solved by building in garbage collection assuring the performance kept at very high levels. In General the performance is at least 40% faster than any single SSD "

 

Wynika że SandForce ma GC [garbage collector] ale też piszą że jest nie najlepszy ["lazy" czyli słaby]

 

Inna strona: http://www.tweaktown.com/reviews/3425/ocz_technology_revodrive_120gb_pcie_solid_state_drive/index12.html

Even though performance is very good and the price is right, there are still some underlying issues with the RevoDrive that should be addressed. The first is TRIM support; you are most likely never going to have TRIM support with the Silicon Image 3124. I really hate to say that considering everything OCZ engineers have been able to accomplish in the past, but I think writing drivers for the Silicon Image 3124 with TRIM support is just too steep of a hill for them to climb. To be fair, Intel does not support TRIM in RAID 0 either. The only company to even claim TRIM support under RAID 0 is HighPoint and even that is questioned since it appears that the drives we tested with the HighPoint 600 Series used their onboard garbage collection more efficiently than what TRIM offered."

Link to post
Share on other sites

Każdy dysk ma i wspiera GC ( może wcześniej zbyt ogólnie napisałem ) chodzi o to że jeden producent wspiera tą funkcję bardzo dobrze a drug wręcz przeciwnie. Wiesz jaka cena jest za kontroler Highpointa od 500zł wzwyż, taniej będzie przsiadka na Win7+ kupno pojedyńczego dysku SSD120GB.

 

Intel miał jakiś czas temu wypuścić ( może już jest ) sterowniki w którym jest obsługa TRIM w RAID ( oczywiście konieczny kontroler Intela oraz Win7)

Edytowane przez blacklio
Link to post
Share on other sites

Przyznam się że trochę "ocipłem" od tych wszystkich recenzji i benchmarków

 

Wpadło mi jeszcze to

 

RealSSD C300

http://allegro.pl/nowy-hdd-ssd-micron-oem-hp-128gb-sata-tanio-i2033701906.html?source=oo

 

Wydaje się być szybki w zapisie losowym itd.

Tylko czy na SATA II też tak będzie ładnie...

 

Może tak:

Jaki dysk byście mi poradzili do płynnego działania systemu na moją platformę.

cena max 600zł

pojemność min.64GB

Link to post
Share on other sites

Intel zapowiedział wprowadzenie sterowników obsługujących TRIM w RAID ale z tego co się orientuje są to jak jedynie zapowiedzi.

Najbardziej "agresywny" GC jest chyba w SSD Intela i Kingstona. Ten drugi zresztą ma coś takiego jak własny TRIM niezależny od systemu: http://pclab.pl/news43753.html.

C300 jest bardzo dobry, poprzednik Crucial m4 (C400). Ciekawi mnie jak wygląda sprawa gwarancji? Ja osobiście wolałbym poszukać czegoś z gwarancją dłuższą niż np. rozruchowe 7 lub 14 dni. Musisz śledzić na bieżąco co pojawia się na Allegro.

Nie chce siać herezji, ale obiło mi się o uszy, że w przypadku dysków OEM (dotyczy to Samsunga nie wiem czy innych też) są jakieś problemy z aktualizacją firmware. Oprogramowanie nie rozpoznaje tych dysków. Słyszał ktoś o takich przypadkach?

Link to post
Share on other sites

Jesto

Nie chce siać herezji, ale obiło mi się o uszy, że w przypadku dysków OEM (dotyczy to Samsunga nie wiem czy innych też) są jakieś problemy z aktualizacją firmware. Oprogramowanie nie rozpoznaje tych dysków. Słyszał ktoś o takich przypadkach?

Zgadza się jest to spotykane w przypadku dysków wyciąganych głównie z lapków Della i HP, sam mam takiego Samsunga aktualizowałem FW bezproblemowo, myślę że to kwestia samego modelu SSD.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie dostałeś jeszcze oczopląsu to rzuć okiem na: http://www.tomshardw...ate,3103-8.html

SandForce, szczególnie z pamięciami asynchronicznymi na deskach. Gdzie jest ten odczyt/zapis 500+ MB/s?

 

Czytam i czytam cały internet i sam już nie wiem..

Ogólnie Niem już sam czy Revo Wole na mojej płycie będzie działać...gdzieś znalazłem że będzie jako zwykłe IDE wykrywana natomiast gdzie indziej że nie ma bata... W spisie na stronie OCZ jej nie ma... :/

 

Tak więc zainteresowałem sie tym Kingstonem V+100 ale INTEL'a też ciekawe jednak nie ma ich już na rynku [te X25] ale są 320'ki.

Znalazłem fajny artykuł

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_ssd_60_80_gb_wybieramy_tani_dysk_ssd?page=0%2C14

 

I sam juz nie weim... może kupić 2sWD Black lub 2xbarracude? więcej miejsca a speed podobny?

 

edit:

jednak chyba zależy mi na pojedynczym napędzie bo z miejscem słabo...

 

tak wiec szukam i kminię dalej

Link to post
Share on other sites

Napalm_death zanotowałeś jakieś postępy w temacie?

Jaki dysk byście mi poradzili do płynnego działania systemu na moją platformę. cena max 600zł pojemność min.64GB

Może się zainteresujesz tym:

http://allegro.pl/intel-s320-80gb-ssdsa2cw080g310-sata-3g-oem-i2056847023.html

http://allegro.pl/ssd-64gb-samsung-mz-7pc064d-eu-nowy-wysylka-free-i2070621584.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...