Skocz do zawartości

Czy warto JESZCZE kupić konsole?


Recommended Posts

@Seasail

 

Ogólnie zgodzę się z tobą we wszystkim prócz porównania sprzedaży konsol do PC bo takie porównanie nie jest miarodajne. Łatwo jest policzyć sprzedaż konsol i do tego założyć, że wszystkie zostały sprzedane po to by grać (pewnie są jakieś nieliczne wyjątki, głównie w PS3). Wystarczy, że Microsoft, Nintendo i Sony powiedzą ile ich wyprodukowali. Trudniej policzyć ile komputerów zostało sprzedanych bo wiele osób samemu sobie je składa plus masz wielu producentów oraz sklepów które montują zestawy. Jakby tego było mało nie wszystkie komputery służą do gier więc ciężko jest porównać te kwestie liczbowo.

 

Zgodzę się jednak , że od jakiegoś czasu to konsole rządzą światem gier komputerowych. Taki wniosek nasuwa się sam po spojrzeniu nie na hardware ale software. Oczywiście chodzi tylko o pieniądze.

Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites

Nie udało mi się znaleźć czystych badań rynkowych ale dane szczątkowe.

 

http://www.tomshardware.co.uk/forum/100057-25-console-losing

 

Tomshardware również uważa, że rynek gier komputerowych stawia na konsole.

 

 

http://www.tweakguides.com/Piracy_5.html

 

W kilka miesięcy po premierze Call Of Duty 4 na samego X-Boxa sprzedano 3.000.000 kopii podczas gdy na PC ok 380.000.

 

http://www.pvcmuseum.com/games/charts/computer-and-video-game-market-sales.htm

 

Stare bo z 2006 roku dane ale jednak mówiące, że rynek sprzdaży gier (klasycznych + online) PC to 1,4 mld. $ podczas gdy konsol do 4,8mld. $. Co ważniejsze dane pokazują trend spadkowy dla PC i zwyżkowy dla konsol. Minęło 5 lat ale nie słyszałem o żadnym wielkim "powrocie panowania gier PC".

 

http://polygamia.pl/Polygamia/1,95390,6367588,W_Polsce_wiekszosc_rynku_ma_Sony__w_2010_konsole_przegonia.html

 

To też raport z 2009 ale zdaniem analityków rynku same Sony do roku 2010 miało przegonić w kwestii rynku gier komputerowych całość firm PC. Nie wiem czy to się stało czy nie ale dodając do tego Microsoft i Nintendo jestem pewien, że tak.

 

 

Nie chodzi o to co jest lepsze czy nie ale o pieniądze. Moim (i jak przeczytasz te linki co dałem to stwierdisz, że nie tylko moim) zdaniem to głównie kwestia piractwa które spowodowało, że coraz ciężej zarobić na grach PC. Inna kwestia to "problem wymagań PC". Bardzo wiele osób patrząc na gry PC w sklepach patrzy na ich wymagania a wielu z nich z bólem stwierdza "nie, ta gra u mnie nie ma sensu". Takiego problemu nie ma na konsolach. Dopóki masz konsolę to masz pewność, że najnowsze i najlepsze tytuły (pewnie z małymi wyjątkami ale jest ich coraz mniej) będą Ci chodzić dobrze. To juz nie twój problem ale programistów. Ostatnia kwestia to, że rodzice wolą dzieciom kupić konsolę bo raz, że się łatwiej zmieści pod choinkę niż PC a dwa, że nie muszą się martwić o wirusy, niebieskie ekrany i wołanie "tata, musimy dokupić kartę graficzną !! ". PC jest łatwiej zepsuć.

 

Wydaje mi się, że dominacja rynku konsol jest mocno lobbowana przez Sony i Microsoft podczas gdy rynkowi gier PC może sprzyjać Nvidia i AMD. To pewnie nie jest takie proste jak napisałem niemniej jednak Sony i Microsoft to potężniejsze kolosy niż NVidia i AMD.

Link to post
Share on other sites

Wiadomo, że podłączysz pieca pod TV ale zrozum, że nie każdy ma możliwość zrobienia sobie "pokoju meliny". Jest coś takiego w naturze jak "Żona":D która ma inne niż Ty zdanie na temat stojącej w salonie budy PC. O ile PS3/X-Box wygląda jak typowy moduł RTV i nawet ładnie się komponuje w wystrój to inaczej sprawa wygląda z PC.

To inwestujesz w jakieś LianLi, Fractale czy inne naprawdę ładne obudowy które się marnują pod biurkiem ;)
Link to post
Share on other sites

Johny, mnie nie musisz przekonywac bo cie rozumiem i sam gdybym mógł to bym sobie zrobił mega kącik gracza ale sa ludzie (tak, kobieta to jednak tez człowiek :) ) którzy tradycyjnie komputer widza w sypialni lub pracowni przy biurku. Nie widziałem tych bud co podałeś ale domyślam sie, ze sa mega za---iste ale tak czy inaczej sa większe i bardziej inwazyjne niż konsola. Do tego konieczność posiadania bezprzewodowej klawiatury i myszki razem z podstawka, a tam masz tylko pada który niewiele różni sie od pilota. Nadałaby sie ta mała kompaktowa obudowa bo jest niewiele większą od konsoli no ale do takiej obudowy nie włożysz bebechów do gier. Na koniec wydaje mi sie, ze w roli odtwarzacza multimediów konsola jest o tyle lepszą, ze jest all in one (karty sd, usb, bluray,dvd, internet, mp3 itp). Komputer tez ma te opcje ale jest trudniejszy w obsłudze i dłużej sie ładuje plus lubi byc kapryśny. Jak mieszkasz z rodzina ktora niekoniecznie zna sie na obsłudze komputera to konsola moze byc lepszym rozwiązaniem.

Link to post
Share on other sites

Poważnie?

 

Napisałeś głupotę po czym w prośbie o uzasadnienie skorzystałeś z Google. Totalna amatorszczyzna. Operujesz danymi z lat minionych. Z lat prosperity. Co mnie interesuję 2006, 2008, czy 2009 rok? Mamy 2012 rok, czyli opieramy się na danych z roku 2011.

 

Nie ma dostępu do tych danych, więc nie masz podstaw aby twierdzić, że rynek PC złapał zadyszkę. Wystarczyło trochę chęci, aby zapoznać się z aktualnymi statystykami Steam.

 

Liczby nie kłamią, ludzie owszem.

Link to post
Share on other sites

Jak na kogoś kto sam swoje tezy argumentuje "aktualnymi statystykami Steam" jednocześnie ich nie przytaczając dość arogancko obrażasz argumenty innych.

 

Proszę, wartość całego rynku bo o niego się tu rozchodzi a nie o statystyki jednej niekoniecznie reprezentatywnej platfory Steam. Źródło DFC Intelligence:

http://img38.imageshack.us/img38/2231/newsnvidiasales.th.jpg

 

Jak widać obydwa rynki się rozwijają ale rynek gier konsolowych jest i przynajmniej ostatnie lata był sporo większy. Nota bene nie wiem dlaczego imputujesz mi, iż zażuciłem mu "zadyszkę" skoro wyraźnie napisałem, że jest po prostu mniejszy.

 

Z tej strony wziąłem te info:

http://pclab.pl/news47181.html

 

P.S.

Nie traktuj tego jak debaty naukowej bo to jest tylko offtop a to nie jest forum naukowe ni żadna rozprawka. Nie jestem ekonomistą i nie mam dojścia do prac naukowych i badań bezpośrednio, przynajmniej nie w tej dziedzinie. Jeśli sam wyzywasz kogoś od amatora to nie popełniaj błędów które mu zarzucasz. Ty póki Co na żadne dane się nie powołałeś.

Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites

Zestaw ze sobą swoje wypowiedzi. Widzę wiaterek i chorągiewkę. Jeszcze kilka godzin temu - 3 artykuliki nic nie zmieniły w tej kwestii - nie miałeś żadnej wiedzy na temat sprzedaży gier, żadnej, a pomimo to wypowiadałeś się w tym temacie. Googlujesz, googlujesz i łapiesz nagłówki. Niech zgadnę 15 lat?

 

Kończę w tym temacie.

Edytowane przez Ujemny
Link to post
Share on other sites
:). Co? Boli, że znalazłem co chciałeś? Nie stać cię na więcej niż tylko dewaluowanie osoby co do której argumentów nie masz nic do powiedzenia? Skończmy to bo nie... nie mam 15 lat i nie chce mi mam ochoty na te brednie. Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites

Najważniejszy argument to że kupując konsole łatwo możesz ją sprzedać i niewiele straci na wartości.

Uważam że po roku spokojnie 2/3 można odzyskać ceny rynkowej, a młodszą to jeszcze więcej.

Druga ważna rzecz to staranie prowadzić selekcje gier by nie zostać ze stosem baźewia, zerkać na allegro by znać cenne rynkową.

Link to post
Share on other sites

Ja odzyskałem mniej. Kupiłem ją za 2000 więc wzięcie tak jak piszesz 1400 za samą konsolę nie było opcją. Masz też wiele gier które bardzo tracą na wartości np. każda poprzednia FIFA i PES czy inna gra sportowa wydawana co rok.

Link to post
Share on other sites

Jeśli już koniecznie konsola, to ja bym poczekał te pół roku na Wii U, ewentualnie na przeczekanie wziął sobie teraz "zwykłe" Wii. Wielu ludzi uważa Nintendo za producenta zabawek dla dzieci, szczególnie tych "dorosłych", co poza GTA świata nie widzą. Ale w praktyce, to właśnie na konsolki Big N wychodzi najwięcej produkcji ciekawych i innowacyjnych. Przede wszystkim innych od tego, czym katuje nas reszta platform.

Link to post
Share on other sites

Przyznając się bez bicia to i ja taki mam pogląd o konsolach. W skrócie "Nintendo - zabawa dla dzieci i rodzin, X-Box/PS - konsola dla "prawdziwych" graczy". Oczywiście mam tak naprawdę małe pojęcie o tym jak właściwie wyglądają najnowsze gry na Wii ale piszę o tym jakie jako zwyczajny konsument tego rynku mam pojęcie o konsolach a to jest kluczowe. Mam wrażenie, że samo Nintendo chciało uzyskać taki wizerunek porównując ich kampanię reklamową do kampanii MS czy Sony. Jeżeli jest w tym trochę prawdy to idąc dalej w tym kierunku domyślam się, że Nintendo stwierdziło, iż mało jest miejsca w segmencie "ekstremalnych konsol" i ciężko ugryźć tam coś dla siebie mając tam tak mocno ugruntowanych i mocnych konkurentów jak Sony i MS. Zagospodarowali sobie swój kawałek rynku konsol tańszą, przyjaźniejszą i trochę słabszą ale inną konsolą. Chyba im się to udało.

Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites

Eee... nie można porównywać Microsoftu, czy nawet Sony do Nintendo... To nie Nintendo stara się z nimi konkurować, ale oni z Nintendo... Sumując sprzedane Xbox'y 360 i PS3'ki otrzymujemy wynik sprzedaży Wii, to chyba mówi samo za siebie. Na jedno sprzedane PSP, przypada ok. 2,5 DS'a, a ten wynik stale rośnie.

 

Nie bez kozery MS i Sony obudzili się z kontrolerami ruchu do swoich konsol, przecież co zmotywowało do Move, czy Kinect? Ano właśnie niesamowity sukces Nintendo Wii. To tylko u nas w Polsce uważa się że takie Call of Duty to "hardkorowa" gra, ale już np. Okami, to zabawka. Gwarantuje ci że CoD'a na maksymalnym poziomie trudności zrobisz w 2 wieczory, a z Okami życzę powodzenia :)

Link to post
Share on other sites

Kiedy ja i wielu innych i tak chcemy grać w COD'a :).

 

Przyznaję Ci rację. Z tego co widzę na Wiki Wii z tych trzech konsol przynosi najwięcej zysku ale to co powiedziałem o "zamierzonej inności" Wii od Xboxa i PS3 nie wykluczało jego przewagi nad konkurencją. Miałem na myśli tylko tyle, że prawdopodobnie sukces Wii nie byłby tak duży gdyby Nintendo postanowiło upodobnić się do X-Boxa i PS3 i wystartować jako kolejna ekstremalna konsola. Nie mam wątpliwości, że PS i X są do siebie bardziej podobne niż do Wii mimo, iż wszystkie one już mają kinekty.

Link to post
Share on other sites

PS3 i Xbox 360 nawet w kwestii architektury podzespołów są bardzo zbliżone... Co przecież jest działaniem celowym obu firm (do czego nikt się nie przyzna), znacznie bowiem ułatwia pisanie gier dla obu tych sprzętów na raz... i producenci w swoisty sposób dzielą się rynkiem, tak aby żaden z nich przypadkiem nie stracił (taka komuna w biznesie:) ).

 

Sukces Wii, to jego oryginalność. Weźmy sobie za przykład grę L.A. Noire (bardzo dobrą moim skromnym zdaniem). Zagram w nią na PC, na X'ie i na Sony... nie zagram na Wii... Ale za to gier ekskluzywnych dla Wii jest więcej niż na jakąkolwiek inną platformę i gry te są w ogólnym rozrachunku dużo lepsze. Ja wiem że Zelda, czy Mario nie trafią do każdego ale ja osobiście wolę Linka od Drake'a... i jak widać rynek jest ze mną :)

Link to post
Share on other sites

Cell to najzwyklejszy PowerPC (tak samo jak jednostka będąca "sercem" X'a). Z tą różnicą że w cyklu zegara potrafi wykonać aż 7 operacji (jedna zarezerwowana dla dashboard'a) i ta wielowątkowość Cell'a była jedynym problemem (a w rzeczywistości Sony przesadziło z marketingiem i twórcom głupio było przyznać że jednostka którą dostali na warsztat jest zwyczajnie mocno przeciętna i tłumaczyli się trudnościami przy programowaniu). Znacznie łatwiej jest zaprogramować fizyczny rdzeń, aniżeli poszczególne wątki (Xbox ma 3 fizyczne, 2 wątkowe rdzenie).

Link to post
Share on other sites

Nie zapominajmy że wii kupiło wielu, ale do kupowania wcale gier się nie garną - to w ten sposób sony i ms zarabiają kasę przez przez długi czas dopłacając do maszynki.

Wii U nie pokazało jak będzie wyglądał pad bez ekranu, chociaż alternatywa do tego pado-tableta który wygodny na pewno nie jest.

Do takiej gier jak : FIfa, Cod,nfs wygodniejszy byłby zwykły pad.

Słabo widzę to wii u.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...