Skocz do zawartości

Czym sie rozbijasz?


Recommended Posts

Ja ostatnio jak jechalem automatem, to mialem odruch wciskania sprzegla.. Raz bylo ostre hamowanie. :wariat:

ta sama sytuacja u mnie

mój ośrodek ma na stanie takiego merca w automacie:

http://www.piero.waw.pl/media/gallery/IMGP0029.JPG

no i pomimo, że instruktor powtarzał, żeby na to uważać, to i tak cisnąłem po hamulcu jak w sprzęgło :E

dobrze, że nikt za nami nie jechał

Edytowane przez NieTrafiam
Link to post
Share on other sites
to pewnie nie potrafiłbym odruszyć

 

 

Dużo łatwiej jest przesiąść się na automat, niż powrócić do manuala. Przerabiałem oba warianty. Jak uczysz się automata dobrze mieć tak z godzinkę kumpla-nauczyciela(posiadający automat) który podpowie co i jak. 

 

 

podstawą jest posiadanie pełnych umiejętności, a nie jakiś tam wycinków

 

 

Czyli w US&A wszyscy praktycznie upośledzeni?

 

Pełnych powiadasz? Idąc tym tropem powinien też znać zakres wiedzy od cyklu Diesla/Otta po umiejętność odpowietrzania układu. 

Edytowane przez MiK86
Link to post
Share on other sites

Że jest niby takie uczucie jakby to było sprzęgło a nie hamulec. A lewa noga czegoś "szuka". Gdy trzeba ostro przystopować naturalnie wciskamy sprzęgło w podłogę. A w automacie jest po lewej tylko hamulec. 

 

http://www.carsut.com/wp-content/uploads/2015/09/difference-automatic-manual-cars.jpg

Edytowane przez MiK86
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli w US&A wszyscy praktycznie upośledzeni?

 

tak uważam

tzn wszyscy, którzy nie potrafią prowadzić auta z manualną skrzynią, ani zaparkować bez wspomagaczy itp itd

 

 

 

Pełnych powiadasz? Idąc tym tropem powinien też znać zakres wiedzy od cyklu Diesla/Otta po umiejętność odpowietrzania układu.

 

obsługi pojazdu, czy także podstawowych czynności i zakresu wiedzy związanych z jego budową, zasadą działania oraz konserwacją

 

 

 

Zacznijmy od tego, że kurs czy egzamin na prawo jazdy nie nauczą nikogo jeździć

 

jak jest wszyscy wiemy, dywagujemy o tym jak uważamy, że być powinno

no chyba, że pomyliłem dyskusje to już się zamykam

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
obsługi pojazdu, czy także podstawowych czynności i zakresu wiedzy związanych z jego budową, zasadą działania oraz konserwacją

 

Ale brak umiejętności machania nie ma żadnego wpływu na wyżej wymienione kryteria. Po co komuś ta wiedza( tzn. manual, nie ta wyżej) jak nie chce jeździć ręczną i nie ma wajchy w samochodzie. A to, że może kiedyś będzie tego żałował powinno być jego świadomą sprawą. 

 

W takim razie osoby z niedowładem lewej nogi nie powinny jeździć samochodem. A w automacie nie maja żadnego problemu z poruszaniem się. Znam taki przypadek. 

Edytowane przez MiK86
Link to post
Share on other sites

Zaraz zaraz.. Czegoś tu nie pojmuję..

 

 

 

Tym bardziej, że to spore utrudnienie dla młodego kierowcy

 

Jakie utrudnienie? Jedynym utrudnieniem jest stres. Pamiętam to z własnego egzaminu. Jeśli jednak kogoś przerasta manual, to coś tu jest nie tak i przesiadka na automat to zwyczajna ucieczka od problemu, nie jego rozwiązanie. Nie odbierzcie mnie źle. Nie twierdzę, że osoba która nie potrafi idealnie ruszać na wzniesieniu czy ma problem z opanowaniem auta z manualną skrzynią jest jakaś gorsza czy też nie nadaje się na kierowcę. Ale to można I TRZEBA wyćwiczyć, a nie "wezmę automat i mam to w nosie".

 

Zasadniczo w pełni zgadzam się z @drachenfeles, szczególnie w jednej kwestii:

 

 

 

wszyscy, którzy nie potrafią prowadzić auta z manualną skrzynią, ani zaparkować bez wspomagaczy

 

Specjalnie nie montowałem sobie kamery cofania na początku przygody z samochodem. Rozleniwiłoby mnie to na tyle, że pewnie potem autem bez kamery w życiu bym nie wycofał. 2 razy zarysowałem zderzak i umiejętność manewrów przyszła sama. A nie jeżdżę Seicento, a czymś troszkę dłuższym i szerszym. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie czaję o czym Wy tutaj mówicie... Wielkie różnice przy przesiadce z manuala na automat? Gdzie? Pierwsze auto jakim jeździłem po zdaniu prawko to byl automat. Nie miałem absolutnie żadnego problemu przy przejściu na reczna skrzynię. Malo tego automat wyrobił u mnie nawyk odkładania nogi na podstopnicę i nie trzymam jej teraz nigdy bezwiednie na sprzęgle.

Co do zdawania na sam automat- dla mnie idiotyzm i cos co powinno znikać. Duża większość aut u nas to manuale i nieumiejętność obsługi takiej skrzyni to dla mnie kalectwo. Kolejne argumenty przytoczył juz wcześniej Biafrowy.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
Jeśli jednak kogoś przerasta manual,

 

 

 

 

można I TRZEBA wyćwiczyć, a nie "wezmę automat i mam to w nosie".

 

Czemu trzeba? Oprócz tego, że potem nie pojedzie manualem - to jest oczywiste i kierowca świadomie się na to godzi? Więc nie jest to żaden wymóg? 

 

 

 

przytoczył juz wcześniej Biafrowy

 

Co w tym jest takiego, że musi i już? Argumenty za (automat) wszyscy znamy. A co jest na przeciw? W czym taki kierowca będzie gorszy? Multitask? Tego nikt nie jest w stanie udowodnić. 

Edytowane przez MiK86
Link to post
Share on other sites

 

 

świadomie się na to godzi

I niech się modli, żeby potem nie było sytuacji, w której MUSI pojechać manualem, a nie wie jak wbić jedynkę.

 

 

 

Czemu trzeba?

Młodym kierowcom największy problem sprawia ruszanie na wzniesieniu manualem. Do tego używa się dwóch pedałów i jednej dźwigni. Jest to nieznacznie trudniejsze niż jazda rowerem.

Nie potrafię przytoczyć konkretnego argumentu, gdyż dla mnie oczywistym jest, że chociażby marginalne "obycie się" z manualem jest niezbędne i konieczne. To dla mnie tak normalne, jak używanie kierunkowskazów.

 

 

 

automat wyrobił u mnie nawyk odkładania nogi na podstopnicę

O to to! :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

nie ma uprawnień na manuala

No fakt, pominąłem to całkiem w swoim myśleniu. Ale to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto jest 'przemęczyć' się te 30 godzin na manualu i mieć pełne prawko. Wystarczy mieć niewielkie podwórko i np. 3 czy 4 auta, które akurat będą niefortunnie zaparkowane i trzeba będzie je przestawić, by wyjechać własnym. Wtedy pozostaje przepychanie. A niech jedno z tych aut to będzie jakiś 2-tonowy kloc, życzę powodzenia :D

Link to post
Share on other sites

Dlaczego trzeba? Bo np będzie sytuacja podobna do mojej sąsiadki. Babka tylko automat. Jak skasowała auto i dostała zastępcze na czas naprawy, to wstaje o 4:30 do pracy na autobus, bo manuala nie potrafi obsłużyć. Zresztą takich sytuacji jest masa, ot chociażby odwiezienie kogoś do szpitala, bez dostępu do automatu. Wymieniać można długo, ale to tak samo jak żądać od kogs argumentów na użytkowanie widelca...

Link to post
Share on other sites
żeby potem nie było sytuacji, w której MUSI pojechać manualem

 

 

bez dostępu do automatu.

 

Nie mam prawka na motor. A jak będę sytuacja, że będę MUSIAŁ pojechać motorem? Mój świadomy wybór. Czyni mnie to upośledzonym? 

Edytowane przez MiK86
Link to post
Share on other sites

 

 

nie powinna siadać za kółkiem

 

Wiele osób nie powinno wsiadać za kierownicę a to robi.

 

Przecież nie słyszymy w wiadomościach:

 

-kierowca automatycznej skrzyni biegów spowodował katastrofę w ruchu drogowym. Czy. Policja organizuje akcję "automat" mająca na celu poprawę bezpieczeństwa. http://www.psxextreme.info/public/style_emoticons/default/notbad.png

 

Nawet gdy młody kierowca zda manualem. Następnie przez parę lat jeździ automatem. To odruchy których nawet dobrze nie wyrobił szybko znikną. A gdy przyjdzie czas na manual to na "pewniaka" wbija do wozu a tu zonk. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...