Skocz do zawartości

Wybór SSD - Samsung 830 vs Crucial M4


Recommended Posts

Po co RAID-0 na SSD ? Hmmm może dla szybkości ? Poczytałem o tym sporo i postanowiłem.

Który dysk ma ponad 1000MB/sek odczytu i kosztuje 900zł ? Nie widziałem takowego, więc kupiłem 2 małe ssd zamiast jednego większego. Będzie na nich system i kilka gierek wieć spokojnie starczą. Do tej pory miałem intela z transferami 250/100 MB/sek i było dość dobrze, więc 1000/300 MB/sek na pewno nie będzie gorzej. Stary Intel 80GB trafi do laptopa, a zagrzybiały i zakichany Corsair F60 z laptopa pojedzie na gwarkę, bo mam dość na nim przez rok BSOD-ów z końcówką F4. Najlepsze było to, że zamówiłem te dyski, a tu po chwili telefon z ofertą wiele tańszych i mega szybkich OCZ (boski sandforce). Nie wiem czy widzieliście, ale ceny OCZ są niesamowicie niskie. Zapytałem wprost, czy czytali forum OCZ i zostałem przy swoim. Co do chwilowej utraty TRIM - niedługo pojawią się nowe sterki intelowskie z jej obsługą, a przez ten czas Garbage Collection da sobie radę. Widziałem wiele testów o niby ogromniej utracie szybkości i jak się okazało - w normalnej pracy nie czuć różnicy (chyba że ktoś ciągle robi benchmarki), a wydajność spada tylko w zapisach. Jak pisałem wyżej - windows i zainstalowane gierki to w większości odczyt, więc po co się martwić. Swapa i tempy i tak trzymam na normalnym dysku. Pożyjemy - zobaczymy. Dysków spodziewam się chyba w piątek.

Link to post
Share on other sites

w jakim sklepie znaleźliście samsunga 470 128 po 500zł? Taka cena to nawet nie promocja - to jak wyprzedaż w black friday. To samo tyczy się nowej serii 830 za 429 zł - możecie podać namiary?

Tylko allegro, wersja OEM bez gwary, dokładnie tutaj, dyski faktycznie potwierdzone przez kupujących na innym forum.

 

@kamyk155

Taki odczyt będziesz miał właśnie tylko w benchmarku, względnie wykorzystasz przy przewalaniu danych z partycji na partycję będących na tych dyskach lub obróbce grafiki i multimediów.

Na system i gry w zasadzie zbędny Raid.

 

Na labie jest ładny test 20 dysków SSD.

Edytowane przez blacklio
Link to post
Share on other sites

@ rafal12322

 

chodzi mi oczywiście o wersje 128GB.

 

Co do produktów OEM - gdyby oferowali coś z sandforce to ryzyko byłoby zbyt duże, Samsungi raczej nie sprawiają problemów i to jest ich główna zaleta.

 

Nie wiecie przypadkiem czy istnije w przypadku produktów OEM coś takiego jak gwarancja rozruchowa?

Link to post
Share on other sites

Dyski przed chwilą odebrałem ze sklepu. Niestety dziś mam lenia, a jutro pracuję 24h, więc wszystko na nich postawię dopiero w piątek. Teoretycznie dziś bym śmiało dał radę wszystko poinstalować, ale mam także w planie grubsze odkurzanie mojego chłodzenia wodnego i dokładniejsze poukładanie kabli. Dam cynka jak się sprawują.

Edytowane przez kamyk155
Link to post
Share on other sites

Dyski już są - szybkie i sprawne. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8c2e22339f55c738.html Gry ładują się znacznie szybciej i nie czuć nawet przycięć, które normalnie czasami bywały jak giercowałem. Ogólnie jestem jak na razie bardzo zadowolony - czas pokaże czy nie będzie problemów.

wow, robi wrazenie. Sam mysle jednak raczej na kupieniu wersji 128gb i potem dokupieniu jeszcze jedej sztuki. Ostatnio pojawiły sie ciekawe oferty na allegro i mozna taki komplet mniez za ok 1200zł w wersji oem.

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...