Skocz do zawartości

Wybór SSD - Samsung 830 vs Crucial M4


Recommended Posts

Ostatnio sporo czytałem o nowych dyskach SSD i zastanawiam się nad wymianą aktualnie posiadanego Intela X25-M G2 80GB. Brałem pod uwagę oczywiście nowy SSD na sata3 o jak najlepszych parametrach i pojemności 120-128GB (ciut większy od intela, aby było miejsce na nowe gry).

Na wstępie decyzja jest taka - to na pewno nie będzie Corsair (mam w lapciu poprzednika i mam go dość - BSOD-y F4 do dziś dnia, nawet po najnowszych aktualizacjach), nie będzie to także OCZ (mega BSOD-y i freezy windowsa, a forum aż kipi od wkurzonych ludzi - nawet z nowym FW są problemy).

Wstępnie ma to być Crucial M4 128GB, lub najnowszy jeszcze ciepły Samsung 830 128GB.

Są jednak pewne ALE - Crucial jest już jakiś czas na rynku i opinie są raczej pozytywne (widziałem jednak także problemy z freezami windowsa i nawet jakieś sporadyczne BSOD-y mimo aktualizacji do najnowszego FW0009), samsung 830 natomiast jest jeszcze chyba zbyt nowy (albo taki mega niezawodny), bo praktycznie nie widziałem problemów z niebieskimi ekranami, ani żadnych innych problemów z nimi, nie ma także jeszcze nowego FW do niego.

 

Teraz pojawia się problem - zaryzykować nowego i szybszego Samsunga 830 jak na razie bez żadnych problemów z nim ? Czy może jednak starszy, ciutkę wolniejszy i na 95% pewnego Cruciala ?

 

Samsung 830 128GB to 520/320 MB/sek i cena ok 800zł

Crucial M4 128GB to ok 500/200 MB/sek (FW 0009) i cena ok 730zł

 

Brałem także pod uwagę wersję max - zamiast 1 dysku - kupić 2 mniejsze w RAID-0. Dlaczego ?

Kilka dni temu wyczytałem, że intel niedługo wyda sterowniki do chipsetów z obsługą TRIM dla RAID - ma to nastąpić w wersji 11.5 i jest już nawet jej beta.

 

Samsung 830 2x64 GB - ok 930zł

Crucial M4 2x64 GB - ok 820zł

 

Czy ktoś może posiada najnowszego Samsunga 830 64/128GB lub widział/czytał o jakichkolwiek problemach z jego stabilnością ? Testów czytałem o nim całe masy, ale brak na forach opinii o jego dłuższym użytkowaniu. Nawet google mi nic nie znalazły na ten temat.

Co do Cruciala to nie pytam, bo 9 na 10 opinii o nim jest pochlebnych.

Link to post
Share on other sites

Ja właśnie wczoraj zamówiłem Samsunga 830 64 GB 469zl. Niestety jeszcze nie dotarł wiec nie mogę się za bardzo wypowiedzieć na jego temat. Mogę polecić Ci sklep http://emobilne.pl/samsung-830-64gb-ssd-norton-ghost-p-1773.html. Wytargowałem tam wysyłkę pobraniową gratis :) Zawsze to 25zl w kieszeni. Zapewne w 90% sklepów dadzą Ci jakiś upust wiec 450zl jest jak najbardziej osiągalne. Kupując 2 dyski na pewno zejdziesz poniżej tej kwoty.

Link to post
Share on other sites

Daj znać jak dysk się sprawuje po postawieniu na nim systemu. Nie chodzi mi o testy bo są ich całe masy - raczej czy nie doświadczysz BSOD lub jakiś dziwnych freezów i innych ewentualnych problemów. Co do ceny - zobacz jak wysoko dolar stoi - prawie 3,40zł. Jak spadnie do ok 3+zł to będę patrzał - sklep w którym chce kupic mam niedaleko więc kurier także odpada. Cena jest praktycznie zmieniana codziennie po kilka zł / kilkanaście groszy - bardzo patrzą na kurs dolara.

Link to post
Share on other sites

No niestety kurs dolara nie jest zadowalający. Śledzę kursy walut prawie codziennie i tak drogiego dolara już nie było od dłuższego czasu....ale wracając, mam nadzieję ze dysk jutro dotrze. Po testuje go przez weekend i dam znać.

 

EDIT:

Dysk dotarł. Windows 7 zainstalowany i jak na razie wszyto hula aż milo :) Dysk działa tak jak powinien. Bez żadnych przycięć, zacięć, BSOD itp.

Edytowane przez carykk
Link to post
Share on other sites

Jeżeli do dwóch powyższych dysków (crucial m4, samsung 830) dorzucić Vertexa 3, to który byście polecili. Chodzi mi o wersje 60/64GB ???

Vertexa 3 sobie odpuść. Jest mnóstwo problemów z kontrolerem SandForce o czym można sie przekonać wchodząc na forum OCZ. Niby co jakiś czas wychodzą nowe firmware do tych dysków (również Agility, Solid), ale w większości nie rozwiązuj problemów z BSOD, freezami , nie wykrywaniem napędu w BIOS-ie itd. Oczywiście może być tak, że kupisz Vertexa i będziesz nim się cieszył przez długie lata a może być tak, że więcej czasu spędzisz na forach czytając co zrobić żeby on w ogóle poprawnie dzialal.

M4 jest sprawdzony i polecany. Samsung 830 jest nową i wydajną konstrukcją. Jeśli będzie (a wszystko na to wskazuje) tak niezawodny jak poprzedni model to śmiało będzie można go polecać. Ja zaryzykowałem i kopiłem Samsunga. Ze swojego wyboru jestem jak narazie zadowolony.

 

Edytowane przez carykk
Link to post
Share on other sites

Ale za to euro sie trzyma wysoko. :/ Wiadomo że bardziej opłaca się 128GB, bo 2x64GB wychodzi znacznie drożej. 64GB tak na dłuższą metę to imo za mało, jak na sam system i programy to ok ale na coś więcej to mało.

Edytowane przez rafal12322
Link to post
Share on other sites

Znalazłem Samsunga 470 128GB za 500zł ale czy warto kupować sata 2 ??? Płyte mam z sata 3. Jedynie przekonuje mnie pojemność dysku 128 to nie 64 GB :) Poczytałeł troche testów i opinii i raczej będę składniał się ku Samsungowi tylko teraz rozkmnika 830 64GB czy 470 128GB :/

Edytowane przez mendzior87
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o samą różnicę w szybkości startu systemu i uruchamianiu się programów to jakiś tam drastycznych różnic pomiędzy sata2 i 3 nie ma. Widać to przy przerzucaniu dużych plików. Imo osobiście skłaniałbym się ku serii 830 od Samsunga, zbiera ona bardzo dobre opinie.

Link to post
Share on other sites

Znalazłem Samsunga 470 128GB za 500zł ale czy warto kupować sata 2 ??? Płyte mam z sata 3. Jedynie przekonuje mnie pojemność dysku 128 to nie 64 GB :) Poczytałeł troche testów i opinii i raczej będę składniał się ku Samsungowi tylko teraz rozkmnika 830 64GB czy 470 128GB :/

Najłatwiejszym wyjściem byłoby kupić 830 128GB :) Ale jak wiadomo to jednak kwota ponad 800zl... 64gb SATAIII czy 128 SATAII. Moim zdaniem to zależy, jakich i ilu programów, gier używasz. Ja osobiście mam na dysku SSD (64gb) WIN 7 +programy + 1 gra (Battlefield 3), reszta danych na RAID0. Dzieki temu moge się cieszyć szybszym działaniem systemu + BF3 dużo szybciej się wczytuje. Do tego zostaje mi jakieś 30 GB wolnego miejsca. Jak dla mnie wystarczy. Jeśli używasz programy typu Photoshop, CAD, chciałbyś mieć zainstalowanych kilka gierek to wydaje mi się, ze lepiej byłoby kupić SATA II 128GB bo po prostu będziesz tam mógł wgrać dużo więcej rzeczy. A różnica miedzy SATA III vs SATA II nie jest tak duża jak SSD vs HDD.

 

 

EDIT: Dodam jeszcze, że Samsung 830 ładnie tanieje. Tydzień temu kupiłem go za 469zl a dzisiaj widzę już jest za 429, w tym samym sklepie.

Edytowane przez carykk
Link to post
Share on other sites

Mam Cruciala M4 i żadnych BSODÓW czy innych freezÓw nie doświadczyłem, recenzje recenzjami ale z tego co gdzieś czytałem, 830 testują tylko wersję 256 Gb a mniejsze są wolniejsze. I zdecydowanie weź sobie 120-128Gb, 64 to za mało( tym bardziej że jakieś gry chcesz instalować).

Link to post
Share on other sites

Właśnie 64GB może być zdecydowanie za mało. Sam ostatnio ze 120GB, 45GB dałem na system i programy i okazało się to za mało, musiałem dodać jeszcze 5GB do tej partycji. Bo jakby nie patrzeć to większość idzie właśnie tam: system, stery, programy, save z jakiś gier itd.. A na giery zostawiłem sobie 61GB, a ~9GB wyparowało ale to było wiadome że nie będzie równe 120GB.

Link to post
Share on other sites

Tak jak ktoś wyżej napisał, nie będzie żadnej różnicy między sata 2 i 3 w zwykłym użytkowaniu (start systemu, programy itp), tylko kopiowanie plików (posiadam w laptopie Intela 80 GB 320). Ja osobiście kupiłem 128 GB samsunga 830, bo cruciali akurat w sklepie w którym się zaopatruję nie było, a potrzebowałem szybko dysk (hdd wiadomo jakie ma ceny). Zaryzykowałem bo testy tylko odnoście większych pojemności są i nie żałuję. Mam go ponad miesiąc i nic złego się nie dzieje ... Ja proponuję kupić ten, który będzie tańszy, bo różnice są subtelne. Raid dysków SSD nie ma sensu, kup 128 GB.

 

 

pozdr.

Link to post
Share on other sites

Zamówiłem Samsunga 830 64GB, na początek powinien starczyć, tym bardziej, że to mój pierwszy ssd. Co do pojemności to powinien mi w zupełności wystarczyć, w gry za bardzo nie gram więc aż tak dużo miejsca nie potrzebuje. Na system + autocad + parę podobnych programów starczy. Najwyżej za rok sie wymieni :D

Link to post
Share on other sites

Dziś Mikołaja... więc zamówiłem sobie 2x 64GB Samsung 830 - oczywiście zrobię RAID-0. Do tego wziąłem jeszcze nową myszkę bezprzewodową do laptopa i prawie tysiak poszedł czochrać bobra.... :D

 

 

Edytowane przez kamyk155
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...