Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

 

Czy po podłączeniu zasilania i kabla serial ata, po uruchomieniu komputera(bez grzebania w biosie itd.) komputer powinien widziec dysk SSD?

Dodam ze to Intel SSD 510 series, 120gb.

 

Windows Vista 64bits

Edytowane przez Baurus
Link to post
Share on other sites

Wchodzisz do BIOS-u, wciskając Delete przy uruchomianiu komputera. Wchodzisz w "Integrated Peripherals", wybierasz "SATA RAID/AHCI Mode" i zaznaczasz AHCI. Zapisujesz i wychodzisz. Gotowe.

Wszedłem i zacząłem szukać tej opcji i jakoś samemu znalazłem.

Ale dzięki stary jestes wielki, każdemu chyba na tym forum pomogłeś. ;)

Link to post
Share on other sites

Dzięki. Lada chwila spodziewam się telefonu od prezydenta.

Znaczy tak: zainstaluje sterowniki i poinformuje, że wykrył nowy sprzęt, ale nie będziesz widział partycji, dopóki nie przejedziesz go formatem/instalatorem.

Sformatować go muszę z poziomu boota?
Link to post
Share on other sites

Że tak to określę "Hjuston mamy problem" odpaliłem instalator Visty(niestety to jedyna wersja Windowsa, którą posiadam a jest oryginalna, dodatkowo posiadam jeszcze 7 ale to na laptoku):

Z boota poszedł instalator ale coś nie widzi tam tego dysku SSD, widzi tylko partycje C i D twardziela.

 

Dodam, że jak podpowiedzieliście żebym w biosie zmienił tryb na AHCI to po ponownym uruchomieniu rzeczywiście coś się "zaczęło dziać" wyszukiwało sterowników prawdopodobnie do tego SSDeka.

Link to post
Share on other sites

Czy bios widzi dysk? Jeśli tak to najpierw zrób aktualizację FW do najnowszej wersji, może pomóc

Instalator Windows nie widzi dysku SSD, ten program po uruchomieniu z płytki(bootowania) też nie widzi dysku.

Natomiast jak to sprawdzić w biosie?

Link to post
Share on other sites

Pewnie jakos tak: http://img211.imageshack.us/img211/4181/p1020371iq4.jpg Powiedz, czy po podlaczeniu napedu jest on widoczny w systemie (magazyn/zarzadzanie dyskami) ? Jesli nie - popatrz w BIOSie, czy masz w ogole wlaczony kontroler SATA.

heh o irionio mialem wlasnie Cie poprosic o pomoc, wszedłem a tu już coś napisales. Dzieki

Myślałem, że przy uruchamianiu komputera, te napisy pierwsze itd. że o to wam chodzi. Ale jestem idiota.

Zaraz posprawdzam wszystko i dam znać.

Dzieki za pomoc

 

heh o irionio mialem wlasnie Cie poprosic o pomoc, wszedłem a tu już coś napisales. Dzieki Myślałem, że przy uruchamianiu komputera, te napisy pierwsze itd. że o to wam chodzi. Ale jestem idiota. Zaraz posprawdzam wszystko i dam znać. Dzieki za pomoc

W biosie widzi mi(co ciekawe) tylko napęd DVD.

W magazynie urządzeń C D E(czyli partycje twardziela i naped DVD)Z tym ze naped to mam podlaczany pod jakies stare wejscie, takie jakby na tasme.

Edytowane przez Baurus
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, ręce już mi opadają, nigdzie nie wykrywa tego dysku. Próbowałem tak ja poradziłeś, update FW dysku zrobic(zgralem na plytke) restart systemu, ale nie da się, bo nie wykrywa dysku. Bios mam wersje F6 do plyty GigaByte EP35-DS3P(wiec chyba najnowszy.)

Możliwe, że dysk jest trefny/wadliwy/padł?

Link to post
Share on other sites

Byc moze znalazlem winowajcę, na początku po rozruchu sa te napisy, bardzo szybko leca(okolo sekundy) ale zdarzylem teraz przeczytac jeden z napisow, cos w stylu ze ta wersja(nie zdarzylem doczytac czego) obsluguje tylko HDD i napędy... :/

 

Byc moze znalazlem winowajcę, na początku po rozruchu sa te napisy, bardzo szybko leca(okolo sekundy) ale zdarzylem teraz przeczytac jeden z napisow, cos w stylu ze ta wersja(nie zdarzylem doczytac czego) obsluguje tylko HDD i napędy... :/

Dobra pyknąłem fotkę:

http://imageshack.us/f/411/ahcip.jpg/

 

z tego co się orientuję wgrałem najnowszą wersję biosu pod tę płytę(GA-EP35-DS3P)to jest F6.

I pytanie czy ogolnie w tym drugim trybie(chyba raid albo ata) komputer nie widzi dysku?

Link to post
Share on other sites

Update firmware nie powoduje "zobaczenia" napedu w BIOSie, tylko likwidacje ewentualnych problemow z dzialaniem w systemie Windows.

Tak wiec nawet bez update FW nieuszkodzony naped bedzie zawsze widziany w BIOSie, niezaleznie od trybu pracy kontrolera (AHCI/IDE). Zawsze - mam tu na mysli poprawne ustawienia BIOSu, gdzie odpowiedni kontroler SATA polaczony z gniazdem SATA na plycie nie jest wylaczony w BIOSie (niektore osoby, wliczajac w to siebie, wylaczaja wszystkie niepotrzebne i nieuzywane komponenty, tak wiec w razie dolozenia sprzetu trzeba sobie odpowiednia rzecz wlaczyc).

I o ile naped jest dobrze podlaczony (kabelki SATA nie sa luzne, kabelek zasilania SATA podpiety prawidlowo), BIOS musi go wykryc, o czym poinformuje nie tyle w swoim konfiguratorze opcji (klawisz DEL po resecie), ale i podczas ekranu POST, o ile nie wlaczono tapety POST, albo nie wylaczono pokazywania informacji.

Jesli nie masz osobnego kontrolera pod USB, ktory pozwala podpiac dyski SATA wlasnie tak, to zostaje reklamacja napedu u sprzedawcy, obawiam sie. Zakladam, ze poprawnie wykonales wszystkie kroki, o ktorych pisalem.

 

Uczulam jeszcze, ze wiekszosc plyt ma kilka kontrolerow SATA, ktore sa polaczone z odpowiednimi portami SATA na plycie. Tak wiec nie dosc, ze trzeba wybrac ODPOWIEDNI port SATA na plycie, to jeszcze w BIOSie sprawdzic, czy daney kontroler go obslugujacy jest wybrany. W Twoim przypadku - jak czytam - plyta ma 2 kontrolery i tylko jeden obsluguje wsparcie AHCI, a jest to kontroler oznaczony jako "Gigabyte chipset".

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata później...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...