Skocz do zawartości

Chyba nie działające dyski+spalony zasilacz


Recommended Posts

Witam spalił mi się zasilacz 530W oddałem go na gwarancje ale jak wiadomo trzeba sobie poczekać więc podłączyłem starą 350 (no name) działała dobre parę lat w starym komputerze o dziwno mój nowy config ruszył na niej...Dobrze komputer się włącza nie ma żadnych komunikatów o zbyt małej mocy ale problem pojawia się z 2xdyskami seagate 500gb połączonymi w raid0 taki że ich nie widać(musiałem podłączyć je przez przejściówki molex-sata bo stary zasilacz nie ma zasilania na saty) już sam nie wiem czy to wina zasilacza, przejściówek czy może spaliły się również dwa dyski, pozostałe komponenty działają bez zarzutu. Miał ktoś może podobny problem?

 

Mój config:

 

PE II 550 BE

GB MA790X-UD3P

GF GTX 275

2X Seagate ST3500418AS 500GB sATA II 16MB

 

PS: Jestem świeżo po przeprowadzce i nie mam jak sprawdzić u kogoś czy sprzęt działa

 

PS2: komputer normalnie działa na dysku ata

Link to post
Share on other sites

Gdzie nie widać dysków? Idąc dalej jaki masz OC? Ten zasilacz, który się spalił zasilał obecny zestaw? Jaki to zasilacz był?

Albo jest za późno dla mnie albo dla Ciebie bo zupełnie nie zrozumiałem co napisałeś i w czym masz problem. Napisz to proszę bardziej zrozumiale.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz który się spalił to rasurbo-535, teraz komputer jest podłączony do starego zasilacza 350W gdzie na nim dysków nie wykrywa ani kontroler raida ani jak przestawię w biosie na ide to wykrywał mi jako 2 pojedyncze dyski teraz tego nie robi jak by nie były w ogóle podłączone.

Moje pytanie czy to mogły się spalić same dyski mimo że reszta sprzętu działa czy może to wina słabego zasilacza bądź przejściówek molex-sata.

Link to post
Share on other sites

Przed spaleniem zasilacza dyski działały normalnie? Jeżeli tak to na 99% winny jest spalony zasilacz, który pociągnął za sobą akurat dyski (przy tym nie ma reguły co za sobą pociągnie, może nic a może wszystko).

A dyski w ogóle się kręcą?

 

Inna sprawa, że ta 350W Ci to wszystko zasila ;). Poczekaj na sprawny zasilacz (Rasurbo to nie jest jakiś topowy model - nie myślałeś nad zmianą do takiego sprzętu szkoda ryzykować jak widać) i nie ryzykuj, że kolejny pociągnie za sobą inny sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Sprawdz te dyski w innym kompie, jak je zobaczy to mozesz jeszcze przeskanowac programem MHDD te dyski ( http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html ).

Jak w innym kompie ich nie zobaczy no to raczej dyski do wymiany.

 

Jak na sprawnym, mocniejszym zasilaczu dalej nie bedzie ci widzial dyskow mimo iz dzialaly w innym kompie to moze plyta glowna padla.

Link to post
Share on other sites

W sumie dyski z tego samego sklepu więc chyba nie będzie problemu z gwarancją tylko szkoda mi danych na nich tak by poszły już razem z zasilką. Co do samego zasilacza to taki mi zaproponowali w sklepie zamiast chefteca 450 to jeszcze zanim zamieniłem gts 250 na tego gtx z drugiej strony zebrał bardzo pozytywne opinie na stronie mojego sklepu.

Też tak myślałem że raczej na pewno dyski mogły się spalić, a pomysł że to winna przejściówek stąd że ten zasilacz 350 nie chce zasilić niczego co podłącze np przez rozgałęźnik molexa trochę dziwna przypadłość.

Komputera stacjonarnego nie miałem od dawna bo preferuje laptopy więc nie wiem czy takie sytuacje się zdarzają osobiście zdaje mi się to trochę dziwne ;)

 

PS: Dyski działały bez zarzutu przed spaleniem zasilacza teraz na tej 350 nie czuje żadnych wibracji z ich strony jak by nie dostawały zasilania pozostaje mi chyba tylko czekać do końca rozpatrzenia gwarancji...

Link to post
Share on other sites

Niech zgadnę - Proline?

 

Ja bym pomyślał nad wymianą tego zasilacz, szkoda, żeby następnym razem pociągnął za sobą coś droższego niż dyski.

Jeżeli miałbyś możliwość (wiem, że wcześniej pisałeś, że nie masz) sprawdzenia mocniejszego zasilacza w Twoim komputerze to była by pewność czy dyski są sprawne i zasilacz 350W to za mało czy poszły z Rasurbo.

Link to post
Share on other sites

Najpewniej bedzie poczekac na 'sprawny' zasilacz. Choc jak juz raz sie spalil to bym mu nie ufal. W kazdym razie jak bedziesz mial zasilacz ktory na pewno bedzie w stanie zasilic caly twoj sprzet to wtedy sprawdz czy dyski rusza, czy je w ogole bios widzi. jak widzi a nie ruszaja to pusc skan programem MHDD i odczyt SMART dysku.

Link to post
Share on other sites

dasz radę, odłącz grafikę i podłącz pod zintegrowaną wtedy może podłącz dyski...

Junior dobry pomysl jesli obecnie zasilacz nie daje rady to odlaczenie mocnej grafy i uzycie tylko integry moze pomoc. Jesli dyski takue na integrze nie rusza to na 95% nie rusza juz nigdy.

 

Jesli rusza to polecam sprawdzenie programem producenta SeagateSeaTools ktory mozna nagrac na flopa lub CD obie wersje sa na stronie seagate dostepne:

http://www.seagate.com/www/en-us/suppor ... s/seatools

 

najlepiej uzyc wersji Dos do nagrania na CD ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...