Skocz do zawartości

Początki HTML


Recommended Posts

Dzięki kursowi na kurshtml.edu.pl, nauczysz się pisać strony od podstaw w html/css. Miesiąc, nawet nie, i nic nie będzie dla Ciebie stanowiło trudności. Do tego przyda Ci się php ze znajomością mysql'a + ewentualnie JS.

 

Przede wszystkim trenuj, trenuj, trenuj. Sprawdzaj wszystko w praktyce. Sam korzystałem z tego poradnika i obecnie nie mam żadnego problemu by napisać stronę od podstaw. Z czystym sumieniem - polecam.

Link to post
Share on other sites

HTML to podstawa, bez niej nie ruszysz dalej. A dalej oczywiscie naturalna koleja rzeczy oznacza CSS, PHP, SQL i JS (niektorzy wola AJAXa).

 

Ja polecam kursy na w3schools, tam maja pieknie wszystko z przykladami. Ale problematyka "jak zrobic X albo Y" to juz tylko na konkretnych tytulach z ksiazek. A wiec: serwisy www jako baza, ale fizyczne ksiazki na boku to nieoceniona pomoc i rozwoj wyobrazni w roznych kierunkach.

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Ale Ajax to JavaScript. Ajax to zapytania asynchroniczne do serwera realizowane w JS.

NIE!

 

Ajax to zbiór technik !

JS to tylko rodzaj języka do wykorzystania Ajaxa. Równie dobrze możesz to robić w każdym innym więc Ajax to nie JavaScript i please zapamiętajcie to niektórzy :P

Link to post
Share on other sites

AJAX (ang. Asynchronous JavaScript and XML, asynchroniczny JavaScript i XML) – technologia tworzenia aplikacji internetowych, w której interakcja użytkownika z serwerem odbywa się bez przeładowywania całego dokumentu, w sposób asynchroniczny. Ma to umożliwiać bardziej dynamiczną interakcję z użytkownikiem niż w tradycyjnym modelu, w którym każde żądanie nowych danych wiąże się z przesłaniem całej strony HTML.

W takim razie będziesz programował w XML? :rotfl:

 

Wiadomo, że zamiast JS można wykorzystać np. JScript czy VBScript, ale kto w dzisiejszych czasach tego używa :D

Link to post
Share on other sites

haha :D Nie :P a co powiesz o .ASP :P Trochę błędny szyk miałem ale kto twierdzi że ajax to javascript to musi się przejść na 'małe' doszkolenie :P

 

Swoją drogą nazywanie programowania - pisania skryptów w js, to dość spore nadużycie - nie mówiąc już o "programowaniu" w XML :> XML to język tagów/znaczników/formal.. :>

Edytowane przez RecoNet
Link to post
Share on other sites

No nie czuje sarkazmu :P Może źle patrze ale właśnie cały dzień 'programuje' html :P

 

A czemu js nie nazywam programowaniem.. no to raczej kwestia naÓki jaką mi wpajają od lat ;)

W sumie może w tym przypadku czepiam się trochę za bardzo semantyki (ale nie jak w przypadku AJAXa gdzie to jest uzasadnione ;>).

Programowanie to tworzenie 'kodu zasad' działania układów mikroprocesorowych. Aplikacje tudzież gry przy swoim działaniu odwołują się do hardware'u;. W przypadku JS, jest to manipulacja DOM przeglądarki. Czyli tak jakby makro Worda tyle że dla przeglądarki :P (tutaj też trochę nadużycia ;p)

Natomiast co do PHP - no tutaj można już więcej się spierać i nie starczyłoby nam czasu i miejsca na tym forum :P

 

...no tak to widzę z mojej strony po prostu ;P

Edytowane przez RecoNet
Link to post
Share on other sites

Ale JS to nie tylko DOM... tam masz normalny język programowania (pochodna Javy), która został rozszerzony o DOM i inne właśnie z powodu takiego a nie innego zastosowania, czyli tworzenia dynamicznych stron www ;)

 

w html nie masz pętli, instrukcji warunkowych, etc. dlatego to nie jest programowanie :P Ale JS już jest, tam nie robisz tylko prostych manipulacji na drzewie obiektów, ale również możesz zrobić skomplikowaną aplikację webową :P Masz funkcje, klasy, dziedziczenie, itd., wszystko co ma normalny język programowania ;)

 

Chyba że dla Ciebie języki programowania to tylko te okienkowe... wtedy PHP też odpada :)

Edytowane przez mICh@eL
Link to post
Share on other sites

Pochodzenia javy :P Same pętle czy instrukcje warunkowe masz również w innych językach które w żadnym wypadku nie są językami programowania a jedynie językami manipulacji istniejącym oprogramowaniem.

 

Ja bym określił to inaczej - to co jest związane z odniesieniem do hardware to programowanie, to co manipuluje oprogramowaniem nazwałbym pisaniem skryptów. :P Oczywiście JavaScript może być rozszerzony o dodatkowe biblioteki i instrukcje ale w swojej standardowej formie raczej naprawdę ciężko go podpiąć do pełnoprawnego programowania :P bo od tego masz właśnie Javę.

 

Co do html a bardziej css (szczególnie css3) to jakby nie patrzeć też zawiera pewne dodatkowe instrukcje które przeglądarka interpretuje tak, że w działaniu przypomina to działanie pętli bądź instrukcji warunkowych. Patrz nowe pseudoklasy, animacje 2d i 3d itp. Idąc Twoim tokiem rozumowania to css też byłby językiem programowania :P:P

Edytowane przez RecoNet
Link to post
Share on other sites

No chyba nie :P

 

Widzę, że nasza konwersacja nie ma dalszego sensu merytorycznego, albowiem egzystujemy w zbyt płytkim brodziku intelektualnym, co koliduje z imperatywami redakcji :D

 

Lista dwudziestu najpopularniejszych języków programowania według TIOBE (stan na czerwiec 2011 r.)[3]:

 

Java

C

C++

C#

PHP

Visual Basic

Objective-C

Python

Perl

Lua

JavaScript

Ruby

Delphi

Lisp

Pascal

Asembler

Transact-SQL

RPG (OS/400)

Ada

Scheme

 

Idąc Twoją drogą rozumowania:

Programowanie to tworzenie 'kodu zasad' działania układów mikroprocesorowych.

Programować można tylko z użyciem HDL :P

 

 

Link to post
Share on other sites

Tu nie rozchodzi się o to co pisze tu i tam tylko dyskusję co jako domniemani fachowcy uważamy za prawdziwe programowanie :P

Podałeś mi języki pisania programów i można z ich pomocą robić niestworzone rzeczy, ale są języki które bardziej zasługują na to miano i mniej :)

Dla mnie brodzisz jeszcze zbytnio na początku drogi bym konsekwentnie mógł przekazać Tobie wiedzę tajemną którą nabyłem :D

Pozwolę sobie zastosować wykwintne porównanie : Był kiedyś Gandalf Szary, teraz jest Gandalf Biały, a daleko za murzynami jest Frodo z pierścieniem TIOBE :D :D :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...