Skocz do zawartości

Arctic Accelero Xtreme Plus II a chłodzenie VRM


Recommended Posts

Napisz w tej sprawie bezpośrednio do Cooling.pl ;)

Niestety jest za wysoki do gelida musiałbym ciąć a nie bardzo mi się to uśmiecha a poza tym kosztuje z 60$ ( z transportem )a przy obecnym kursie wyjdzie mnie drożej niż samo chłodzenie :P, no cóż chyba zostanę przy tych małych radiatorkach i na bok dam wentylator 140mm 1200rpm . Ciekawe jak to wyjdzie wydajnościowo

@Iwses

G2 nie można zamontować na 470 z tego co się orientuje i jest on praktycznie nie do dostania oraz zajmuje gigantyczną ilość miejsca .

Link to post
Share on other sites

@Iwses G2 nie można zamontować na 470 z tego co się orientuje i jest on praktycznie nie do dostania oraz zajmuje gigantyczną ilość miejsca .

To prawda jest ciężko dostępny,z tą ilością miejsca bym nie przesadzał chyba że masz małą obudowe co do wentylatora nie stosuj 140mm tylko spróbuj zaraz przy radiatorku małym na sekcji zasilania zastosować 80mm i jak największe obroty tylko z tą różnicą by odprowadzał ciepło.

 

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

http://www.techpowerup.com/forums/showthread.php?t=89018

 

Już Ci to wcześniej pokazywałem Iwses, no ale zapomniałem, że jesteś totalnym ignorantem. Wentylatory od AC, między radiatorem z referenta a radiatorkami od AC jest 40 st. różnicy. Oczywiście zastosowano pastę termoprzewodzącą zamiast termopadów, ale na radiatorkach od AC nie masz takiej możliwości.

Link to post
Share on other sites

@mateusz8888 Iwses się o tym przekona jak się skończy gwarancja :D No nic , kupuje gelida icy vision + mocny nawiew z air penetratorów/ gelidów na bok i zobaczymy co z tego będzie a jak nie pomoże to piłujemy . Oby pomogło bo nie chcę ciąć :cry:

Generalnie do chłodzenia samego rdzenia GPU, lepszego chłodzenia od AC nie znajdziesz. Jest super cihce i niezwykle wydajne, oniemiałem jak mi temp na rdzeniu spadły o 35 st. Nie wiem jaka jest dopuszczalna temp na sekcji zasilania w nowych kartach, u mnie to ponoć (gtx 260) 140 st. Podejrzewam, że musi być podobnie na nowych. Więc jak ktoś ma 70-80 to nie ma co się przejmować. Ja mam mocno wykręconą kartę i radiator z referenta i temp. w granicach 100st w stresie i wszystko działa.

Link to post
Share on other sites

http://www.techpowerup.com/forums/showthread.php?t=89018 Już Ci to wcześniej pokazywałem Iwses, no ale zapomniałem, że jesteś totalnym ignorantem. Wentylatory od AC, między radiatorem z referenta a radiatorkami od AC jest 40 st. różnicy. Oczywiście zastosowano pastę termoprzewodzącą zamiast termopadów, ale na radiatorkach od AC nie masz takiej możliwości.

@mateusz8888 Iwses się o tym przekona jak się skończy gwarancja :D No nic , kupuje gelida icy vision + mocny nawiew z air penetratorów/ gelidów na bok i zobaczymy co z tego będzie a jak nie pomoże to piłujemy . Oby pomogło bo nie chcę ciąć :cry:

W tym linku coś podał ty nie wiesz na co zwrócić uwagę a dlaczego jest różnica 40 st ?

Następny mnie straszy gwarancją he co ty możesz wiedzieć,lepiej się zajmij gelida icy vision.

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/674511,Thermalright_Shaman_-_zaklinacz_temperatur.html

 

http://www.conowego.pl/forum/index.php?/topic/230-accelero-xtreme-plus/

 

A te bzdury o różnicy 40st zostawcie dla siebie.

 

Nic nie myślicie

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

Oryginalny radiator napewno lepiej odprowadzi ciepło z vrm ponieważ powierzchnia swoje robi. Nie będzie to jednak napewno 40st. ;)

Moim zdaniem dużo ważniejsze od ogólnej powierzchni radiatora jest ilość finów/żeberek (czy jak je tam zwał) wyprowadzonej z podstawy dotykającej bezpośrednio vrm. W radiatorkach AC mogły by one być co najmniej dwa razy gęstsze. To w połączeniu z dobrym nawiewem, które oferuje AXP2 skuteczniej odprowadziło by ciepło niż oryginalny radiator karty (przynajmniej takie jest moje zdanie).

Link to post
Share on other sites

http://www.techpowerup.com/forums/showthread.php?t=89018 Już Ci to wcześniej pokazywałem Iwses, no ale zapomniałem, że jesteś totalnym ignorantem. Wentylatory od AC, między radiatorem z referenta a radiatorkami od AC jest 40 st. różnicy. Oczywiście zastosowano pastę termoprzewodzącą zamiast termopadów, ale na radiatorkach od AC nie masz takiej możliwości.

Nie wiem czy ma to znaczenie,ale zapodałeś test AC na GTX 280,a to inna grafa,inna sekcja zasilająca i inne radiatorki niż te dołączone do Accelero Xtreme Plus :lol: Tam może i masz te 40 stopni różnicy w tempach na VRM,ale na pewno nie ma takiej opcji na Accelero Xtreme Plus które siedzi i na moim GTX 480 ;)

 

Zresztą test tego chłodzenia na GTX 470 potwierdza że sekcja zasilania jest tylko o 3 stopnie cieplejsza w porównaniu do chłodzenia referencyjnego :o

 

 

Powyższe wykresy nie pozostawiają złudzeń co do tego, jak skutecznym chłodzeniem jest Accelero Xtreme Plus - temperatury GPU i PCB są wręcz imponujące. Przy praktycznie bezgłośnej pracy (30%) chłodzenie Arctica utrzymuje niższą temperaturę rdzenia niż fabryczne chłodzenie pracujące z maksymalnymi obrotami, przy których hałas jest nie do wytrzymania i przypomina bardziej pracującą suszarkę niż chłodzenie. Przy takich obrotach wentylatorki tłoczą jednak niewiele powietrza pod małym ciśnieniem, co odbija się na temperaturach układów VRM i ich okolic - są one pod obciążeniem zdecydowanie cieplejsze niż przy wykorzystaniu referencyjnego chłodzenia. Już przy zwiększeniu obrotów do poziomu 40% sytuacja zmienia się i temperatury wyraźnie spadają. Wówczas moduły VRM i ich okolice są chłodniejsze, niż przy referencyjnym chłodzeniu pracującym z automatycznie ustawianymi obrotami, temperatura rdzenia karty spada zaś do poziomu 55'C - o 35'C niżej w porównaniu z fabrycznym chłodzeniem! I to wszystko przy obrotach na poziomie 1050RPM, przy których Accelero Xtreme Plus pozostaje cichsze pod obciążeniem niż referencyjne chłodzenie podczas spoczynku. A dalsze zwiększanie obrotów Accelero skutkuje spadkiem wszystkich temperatur - przy maksymalnych obrotach (~1750RPM) temperatura rdzenia podczas wygrzewania w programie Kombustor nie przekroczyła 49'C a chłodzenie pozostawało przy tym wyraźnie cichsze niż referencyjne pracujące pod obciążeniem z prędkością ~63% (i utrzymujące temperaturę GPU na poziomie 90'C). Chcąc więc uczciwie porównywać można założyć, że wymiana referencyjnego chłodzenia na Accelero Xtreme Plus poskutkowała spadkiem temperatur pod obciążeniem o 41'C dla rdzenia, 24'C dla PCB i 18'C dla okolic układów VRM i to przy zachowaniu cichszej pracy! Oczywiście przy maksymalnych obrotach nie jest już cicho, hałas jest jednak w pełni akceptowalny (można go przyrównać do odgłosu wentylatora 120x120x25mm pracującego z prędkością ~1200RPM) i co najważniejsze - zdecydowanie niższy niż w przypadku chłodzenia referencyjnego (pracującego z automatycznie regulowanymi obrotami).

W spoczynku odczyty dla chłodzenia Arctica prezentują się również bardzo dobrze zapewniając bardzo wyraźny spadek temperatury względem referencyjnego chłodzenia i to przy wyraźnie niższym poziomie hałasu.

 

 

Accelero Xtreme Plus poradziło sobie z tak podkręconą kartą ponownie doskonale, choć ze względu na wyraźnie wyższe temperatury okolic układów VRM chłodzenie tak podkręconej karty wymagało obrotów na poziomie co najmniej 60%. W zestawieniu z chłodzeniem referencyjnym uzyskane rezultaty i tak prezentują się doskonale - tak podkręcona karta wymagała bowiem ustawienia maksymalnych dostępnych obrotów dla fabrycznego chłodzenia a to pociąga za sobą lawinowy wręcz wzrost hałasu, który w żaden sposób nie można przyrównać do odgłosu pracy Accelero Xtreme Plus. A przy nieporównywalnie cichszej pracy Accelero zdołało utrzymać temperaturę niższą o 22'C dla GPU i 10'C dla PCB. Nieco cieplejsza okazała się jednak sekcja zasilania (różnica 3'C na korzyść chłodzenia referencyjnego) i tu dokładając dodatkowo odczyty Accelero z dwoma wentylatorami 120x120x25mm kręcącymi się z prędkością 1600RPM, można wysnuć kilka wniosków.

 

Accelero Xtreme Plus spisuje się doskonale przede wszystkim ze względu na pokaźny i przemyślany konstrukcyjnie radiator, który szybko odprowadza ciepło z rdzenia karty graficznej i równie szybko oddaje je do otoczenia. Zastosowane wentylatory okazują się spisywać bardzo dobrze a to dzięki umieszczeniu ich na całej długości radiatora - wymiana na dwa szybko kręcące się wentylatory 120x120x25mm nie odbiła się na temperaturach rdzenia, choć dysponują one niewątpliwie większym przepływem (ale i hałasują przy tym bardziej).

 

Temperatury okolic sekcji zasilania w porównaniu z chłodzeniem referencyjnym prezentują się również bardzo dobrze, na uwadze trzeba mieć bowiem fakt, że Accelero pracujące z maksymalnymi obrotami pozostaje zauważalnie cichsze niż fabryczne chłodzenie w trybie automatycznym (w którym to jest najcichsze). Referencyjne chłodzenie jest co prawda w stanie utrzymać minimalnie niższą temperaturę sekcji zasilania podczas pracy z maksymalnymi obrotami - to zasługa tego, że układy sekcji zasilania chłodzone są przez pokaźną płytkę skrywającą większość PCB (i mającą przy okazji chłodzić pamięci), płytkę której pojemność cieplna jest zdecydowanie większa niż w przypadku niewielkiego aluminiowego radiatora dołączonego do zapinki Accelero dla GTX 465/470. Poza tym nie sposób porównywać tak głośnego chłodzenia jakim jest referencyjne pracujące z maksymalnymi obrotami, do Accelero. Niewielką poprawę w temperaturach sekcji zasilania przyniosła wymiana wentylatorów - zysk nie jest jednak bardzo znaczący a taka operacja wiąże się ze wydatkami (zakup dwóch wentylatorów 120mm) i zauważalnie większym hałasem.

 

 

Nawet po CO karty temperatury VRM są bardzo dobre

 

http://obrazki24.pl/images/gpuzgtx470.gif

 

 

GTX 470 Accelero Xtreme Plus

 

 

 

@mateusz8888 Iwses się o tym przekona jak się skończy gwarancja :D No nic , kupuje gelida icy vision + mocny nawiew z air penetratorów/ gelidów na bok i zobaczymy co z tego będzie a jak nie pomoże to piłujemy . Oby pomogło bo nie chcę ciąć :cry:

Mogę cię pocieszyć że pykam na podkręconej karcie od ponad roku ( 840/1680/2000) i zero jakichkolwiek problemów :P Gdyby każdy miał takie myślenie to nikt nie kupował by niereferencyjnych systemów chłodzenia :lol:

Edytowane przez ivanos
Link to post
Share on other sites

Mogę cię pocieszyć że pykam na podkręconej karcie od ponad roku ( 840/1680/2000) i zero jakichkolwiek problemów :P Gdyby każdy miał takie myślenie to nikt nie kupował by niereferencyjnych systemów chłodzenia :lol:

Otóż to,po za tym Wszystko zostało jasno i dokładnie przedstawione więc nie rozumię po co takie osoby jak @Ajschylos i mateusz8888 dodają tu swoje 5gr którzy nie mają żadnego rozeznania w temacie.Jak nie rozumiecie Panowie to się pytać albo się nie udzielać.

 

Dla mnie również oczywistym jest,że różnice w sekcji zasilania między jednym a drugim radiatorem będą do 6st lub mniej ale w życiu 40st czy nawet 20st.Przyczyna wiadoma (czytać cały temat)

Natomiast do rozwiązania problemu mógł bym się zgodzić dodatkowo z użytkownikem @Wulfisko = więcej finów ale także wyższe i większa powierzchnia radiatorka,wystarczył by nawiew z AC a dotychczas jak na razie zdaje egzamin turbina w referentach (domowy odkurzacz) u którego nie ma przepaści w temperaturach miedzy tymi wszystkimi radiatorami.Więc darował bym sobie temat sekcji zasilania w której i tak nic nie wskóramy chyba że blok wodny ktoś założy.

Link to post
Share on other sites

Panie mistrz , testowałem nie raz i nie dwa niereferencyjne chłodzenia więc mogę swoje trzy grosze wtrącić , a różnice w temperaturach mogą być ogromne ze względu na proste właściwości fizyczne materiałów z których stworzono radiatory na vrm ( czyli aluminium ) jak i właściwości powietrza który jest izolatorem cieplnym . Przy axp cfm pojedynczego wentylatora jest śmieszny nawet na max obrotach a poza tym powietrze przepływa przez finy radiatora nagrzewając się a dopiero potem ciepłym powietrzem chłodzi rozgrzane do jakichś 75-90*C malusieńkie radiatorki sekcji zasilania które mają tak małą pojemność cieplną że bardziej przypominają chłodzenie pamięci a nie sekcji zasilania , stąd ten wniosek . Natomiast w chłodzeniu referencyjnym turbina najpierw schładza vrm a potem dopiero finy radiatora gpu , stąd te różnice .

Edytowane przez Ajschylos
Link to post
Share on other sites

Tu macie fachowcy test z mojej karty :P

 

Pomiar wykonany za pomocą Miernika temperatury

 

Testowany najmniejszy radiatorek na VRM od Accelero.

Bez podnoszenia (V) 62st.

 

Wrzuciłem wszystko na jedno zdięcie by nikt się nie motał.

 

http://obrazki24.pl/images/msikombust.jpg

 

:zamykamy:

Edytowane przez lwses
Link to post
Share on other sites

Ja pisałem o innej karcie, autor posta też, ale to szczegół dla wszystkich ignorantów :)

Autor posta pisał o GTX 570 i temperaturach na sekcji zasilania w tejże właśnie karcie graficznej.Skoro mowa tu o GTX 570 to jak najbardziej można tu porównać GTXa 480 który ma praktycznie tą samą budowę i jest z tej samej rodziny FERMI.Na dodatek GTX 480 posiada większą sekcję zasilania przez co okolice VRM mogą być gorętsze.Gdybyś zauważył to również pisano tu o chłodzeniu Accelero Xtreme Plus,a nie o Accelero XTREME GTX Pro i GTXie 280.Temat w ogóle nie dotyczył GTXa 280 .Po prostu pomyliłeś działy,ale to szczegół dla wszystkich ignorantów :P

Edytowane przez Znawca
Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Ja mam Arctic Accelero Xtreme III na MSI GTX560Ti 1024MB DDR5 256bit PCI-e Twin Frozr II OC

 

temperatury miałem na oryginalnym chłodzeniu do 82*c a na Arctic Accelero Xtreme III max 61*C

 

wszytko fajnie GPU jest zimny tylko układ zasilania karty jak sprawdziłem miernikiem miał temperaturę 90*C

 

dla tego będę montował jakiś przerobiony radiator maksymalny jaki idzie tam założysz żeby obniżyć temperaturę układu zasilania

 

taka uwaga klej jedno składnikowy termoprzewodzący który był zestawie Arctic Accelero Xtreme III ma ten klej Przewodność cieplna: 0,9 W/mK jak dla mnie nie nadaje się do chłodzenia układu zasilania bo ma bardzo małom przewodność cieplną i ten klej wygląda jak silikon wiec marnej jakości

ja będę kupował klej termoprzewodzący Arctic Silver Thermal Adhesive - 7g dwu składnikowy co ma Przewodność termiczna: 7.5 W/mK

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...