Skocz do zawartości

Karta graficzna 4K do starego komputera.


Recommended Posts

Witam,
mam dosyć stary komputer stacjonarny : system Windows 10 ,płyta główna - Asus P5E Intel X38 , procesor - Intel Core2 Quad Q6600 2,40 GHz (S775), pamieć - GeIL Dual Black Dragon 4 x 2GB DDR2 800 MHz CL4, zasilacz - Corsair CMPSU-520HXEU - 520W, karta graficzna – GF GTX650 TI 1 GB oraz dysk twardy: Dysk SSD : Patriot Burst 480GB. Chciałbym wymienić kartę graficzną tak abym mógł bez problemów oglądać video rozdzielczości 4k. Czy możecie polecić jaka tanią kartę graficzną która to ogranie w tym starym, ale jeszcze sprawnym kompie.

Link to post
Share on other sites

Tez mam stary komputer z sygnaturki. Żeby oglądać np. Netflix 4k potrzebujesz gtx 1050 Ti 4 gb. Nie wiem tylko dlaczego Netflix w 4k nie chce działać na przeglądarce edge, jest tylko 1080.Po zainstalowaniu aplikacji Netflix na Windowsie 10 mogę oglądać filmy w 4k. 

Link to post
Share on other sites

Jeśli komputer ma służyć do przeglądania internetu i oglądania filmów, to nie myślałeś o zmianie podejścia do tego tematu? Komputer jest dość wiekowy i ciągnie dość dużo prądu, a wymiana karty graficznej za wiele mu nie pomoże. Zerknij na terminale na Pentium J5005 lub lepszych, np. Futro S940, Wyse 5070, zużywają śmiesznie małe ilości prądu, a nie mają problemów z odtwarzaniem 4k (nie jestem do końca pewien jak z Netflixem 4k, bo on zawsze robił problemy), minusem może być to, że podpięcie 2,5" SSD będzie wymagało przejściówki, ale cena całości będzie w okolicach wspomnianego 1050Ti. Jeśli sprzęt ma jednak służyć tylko do oglądania 4k i to ma być jego główna funkcja, to rozważ Mi Boxa S, albo Mi Sticka 4k, obydwa doskonale się sprawdzają w roli odtwarzaczy. Zużyją mało prądu, a wszystko wygodnie obsługujesz pilotem.

22 godziny temu, sebki1 napisał:

Nie wiem tylko dlaczego Netflix w 4k nie chce działać na przeglądarce edge, jest tylko 1080.Po zainstalowaniu aplikacji Netflix na Windowsie 10 mogę oglądać filmy w 4k. 

Teoretycznie Edge, to jedyna przeglądarka, w której można oglądać N w 4k. Jeśli nie działa natywnie, to spróbuj włączyć opcje związane z DRM: edge://flags i DRM na true, a do tego musi być włączona akceleracja sprzętowa w opcjach. Jednak N od jakiegoś czasu coraz bardziej obcinał jakość w przeglądarkach, więc te sposoby mogą już nie działać.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

@Pawel7 Bawiłem się już wszystkimi opcjami w przeglądarce i nie tylko - niestety bez efektu. Za kilka tygodni ma być znowu duża aktualizacja samej aplikacji Netflixa już bez możliwości pobierania filmów i seriali. Ciekawe czy przypadkiem wymagania sprzętowe nie pójdą w górę. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Tak sobie pomyślałem może lepiej jest zmienić sprzęt. Coś polecicie do 800 zł jakiś gotowiec który ogarnie materiały 4K w necie oraz płyty blu-ray mam zewnętrzna nagrywarkę. .

Link to post
Share on other sites

Z 4k najlepiej poradzą sobie sprzęty, które mają sprzętowe dekodery, jak wspomniany wyżej Pentium J5005. Jak chcesz coś mocniejszego, to najlepiej szukać od 8 generacji Core z grafiką UHD 630, ze względu na sprzętowe dekodowanie do H265 włącznie i zgodność z Win11, jeśli byś chciał kiedyś ten system postawić. Za ok. 800-900 zł już się pojawiają poleasingowe sprzęty jak np. Dell 7060, Lenovo M920 i HP PD 400 G5 w klasycznej obudowie z i5-8500, a do tego często mają już włożone po 8-16GB RAMu i SSDeki 120-250GB. Minusem na pewno są małe obudowy (chociaż czasem to i plus) oraz dedykowane płyty i zasilacze, więc raczej nie włożysz tam zbyt mocnej karty graficznej (jeśli jednak byś chciał kiedyś dołożyć grafikę, to zwróć uwagę na obudowy, które mają normalne śledzie do grafiki, a nie te niskie). Plus, to dość mocny gotowiec, który jest dobrze zoptymalizowany pod kątek zużycia energii i do tego dość solidnie wykonany, a to tego często z licencją na Win w wersji Pro.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...