Skocz do zawartości

Router główny do 600zł + router/ap mesh (piwnica)


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

 

Potrzebuje routera do 600 zł jako główny do mieszkania ~70m² (później powiększone do ~100m²). Byłby on ustawiony w skrajnym pokoju (jak aktualny), gdzie mam główny kabel od dostawcy. Aktualnie mam archer AX55 i jego zasięg jest zadowalający dla mnie. Mam zasięg w każdej części mieszkania. Wiadomo, że w najdalej oddalonym miejscu zasięg nie jest full, ale jest tam sypialnia i wystarczy.

 

Do piwnicy potrzebuje drugiego routera do 300zł który działał by z głównym routerem w sieci mesh po skrętce. Będzie on podłączony przez switcha. Aktualnie w piwnicy router potrzebuje tylko i wyłącznie by mieć tam zasięg wifi jak coś robię. Nie musi być wybitny bo piwnica jest mała.

 

Wymagania routera głównego:

  • dobry zasięg (taki sam lub lepszy od AX55)
  • przekierowywanie portów
  • rezerwacja IP(na DHCP)
  • wiązanie adresu IP z MAC
  • mesh z drugim routerem po skrętce
  • możliwość nazewnictwa urządzeń w podłączonych do sieci
  • możliwość dodawania sieci wi-fi lub na stałe minimum dwie sieci (jedna będzie dla IoT)
  • (fajnie jakby było) możliwość izolacji urządzeń /sieci wi-fi
  • stabilna sieć
  • przyjazne oprogramowanie (ale to już na prawdę 2 rzędna sprawa)
  • czarna lista (blokowanie danych urządzeń w sieci)
  • ograniczenie prędkości urządzeń w sieci
  • QoS
  • Wi-Fi 6 (minimum)
  • WPA3
  • porty wan i LAN minimum 1Gb (minimum 4 porty LAN i jeden WAN)
  • rożne vpn w tym Open VPN oraz fajnie jakby był WireGuard
  • MU-MIMO(4X4 Minimum)
  • OFDMA (Fajnie jakby było)
  • DMZ
  • Beamforming (fajnie jakby był)
  • link aggregation (fajnie jakby było, ale zapasowe łącze będę miał w przyszłym roku, moze za dwa lata, a do tego czasu może już zacznę budować dom więc nie jest to konieczne na ten moment)


Wymagania routera w piwnicy

  • byle tworzył sieć mesh po skrętce z routerem głównym i miał te minimum 300Mb/s na 2.5GHz gdyby mi coś odwaliło przesyłać coś na serwer domowy po Wi-Fi z piwnicy.

 

 

Generalnie router główny po LAN będzie miał 4 urządzenia (switch w piwnicy, tv, stacjonarna, bramka zigbee). Cala reszta (łącznie jakieś 17 urządzeń stale) będą po Wi-Fi. Większość na sieci IoT).

 

Trochę kontekstu, dla czego potrzebuję zmiany...

Kiedyś przeszedłem z Asusa na TP-Link gdyż w asusie w danej cenie TP-Link miał lepszy zasięg, a może po prostu mój router był już stary. Teraz chce porzucić tp-linka bo robi sobie takie jaja, że głowa mała. Dokupiłem najpierw router mesh do piwnicy (deco) i się okazało że tylko z deco działa więc zwróciłem. Zapytałem jakie inne urządzenie będzie działać z moim routerem po mesh. No i wybrałem inny router, ale nie działa mesh po kablu. Napisałem do supportu i okazało się, ze do ax52 jest jakiś firmware by działla mehs po kablu, ale nei działa. Support odpowiada raz na 2 tygodnie także olałem temat, a próbowałem już ze 100 razy... Dodatkowo aktualny router "gubi" użytkowników podłączonych do sieci, nie widzi po czasie switcha w piwnicy, nie widzi wszystkich na liście przy rezerwacji IP lub łączeniu IP do adresu MAC, zasięg 2.5G (główny) raz działa raz nie. Generalnie im dłużej go mam tym bardziej się denerwuje. Pokazuje, że jakiś adres jest już zarezerwowany gdy żadne urządzenie nie korzysta z tego IP ani nie ma rezerwacji tego IP czy też przypisanego danego IP do MAC. W aplikacji mobilnej niby widzi wszystkie urządzenia, ale też nie da się na niej wszystkiego zrobić. Tak, wspominałem o serwerze. Mam kilka usług, głównie dla użytku domowego, ale też kilka dla znajomych. Na razie siedzi wszystko na dwóch RPI 4 i 5. Wystarczające na ten czas, ale już szukam jakiegoś terminala zatem stabilność tego routera i niektóre z tych opcji w routerze są dla mnie ważne. Od razu mówię, że switch niczego nie blokuje, nic nie zmienia gdyż na razie (do czasu ogarnięcia w końcu routera) wszystko przelatuje przez niego bez modyfikacji.

 

Jakby ktoś miał więcej pytań to chętnie odpowiem.

Edytowane przez tarzinio
Link to post
Share on other sites
13 minut temu, tarzinio napisał:

Tak, chciałbym mieć jednak to samo ssid, w przeciwnym wypadku nie bawił bym się w mesh

No właśnie się zastanawiałem po co ten mesh.

Link to post
Share on other sites

Bo chce mieć wszędzie jedną sieć. W przyszłości na ogródku + weranda (bo tam zasięg już słaby na aktualnym routerze) + przy "powiększaniu" mieszkania kolejny bo tam zasięg nawet nie dociera, a jak już to mega słaby. Dodatkowo można pod to podpiąć mój kaprys typu "bo chce", bo chciałbym mieć to spójne, natomiast jeżeli polecisz inne rozwiązanie które będzie stabilne, spójne i z routera głównego będę miał dostęp do tych urządzeń, by je kontrolować (rezerwować ip, wiązać z MAC, blokować urządzenia itp itd) to nie widzę przeciwwskazań

Link to post
Share on other sites

Kaprys rozumiem. Wiadomo : ) 

 

Jeśli chodzo o Mesh to przyjdzie tu pewnie @8gwiazdek to doradzi. I niech zgadnę będzie to rozwiązanie od UBNT ; )

Natomiast zasadniczo wystarczy AP (lub router jako AP) i masz wszystko w jednej podsieci. Jedyna wada to brak roamingu czyli chwilowe rozłączenie się przy przechodzeniu pomiędzy sieciami WLAN.

Link to post
Share on other sites

Po pracy zerknę na filmik. Jeżeli możecie polecić jakiś router fajny bez jakiś z tych wymagań to mogę iść na kompromisy. Zawsze coś za coś. Najważniejsze dla mnie jest (poza portami) możliwość rezerwacji ip, przypisywania ip do MAC, przekierowanie portów, stabilność, zasięg, prędkość (Chyba tyle. Odpisuje po wstaniu).

Generalnie jestem skory do wysłuchania innych propozycji nawet jak miałby być to AP. W piwnicy w sumie to nawet mógłby być, skoro właściwie to tylko po to by było tam Wi-Fi bo reszta tam jest na LAN'ie. Mimo wszystko jakby ktoś miał propozycje które wpadały by w moje wymagania lub były zbliżone to chętnie wysłucham. Generalnie budżet mogę zwiększyć o 100 na każdy jeżeli będzie warto.
 

Dodatkowo jeżeli ktoś może polecić jakieś inne routery mesh / AP mesh (nie wiem czy takie istnieją :P) które potem będę mógł umieścić na werandzie oraz w innym pomieszczeniu (po "powiększeniu" mieszkania) to również chętnie wysłucham. W tym innym pomieszczeniu fajnie jakby był router bo będzie tam kilka urządzeń po skrętce. Powiedzmy, że cenowo za wszystkie urządzenia (główny, w pinica, weranda, inne pomieszczenie) chciałbym zmieścić się w 1800-2000 zł

 

Skreśliłem werandę,  bo pomyślałem, że przeniosę główny router do pomieszczenia obok i zasięg na werandzie i ogródku powinien być wystarczający, a że mam zapas skrętki od operatora to mogę sobie an to pozwolić. 

 

Przepraszam, za moje chaotyczne pisanie.

Głównym powodem dla czego wolę mesh od AP jest to, że nie przełączy zawsze na sieć z mocniejszym sygnałem, a jest to dla mnie dość irytująca sprawa.

21 godzin temu, Genghis Khan napisał:

Widze ze masz spore wymagania co do routera, nie jest to ten budzet ale zerknij sobie na filmik, Linka nie moge wrzucic na yt wpisz:

your home router SUCKS!! (use pfSense instead)

 

Obejrzałem filmik, ale no tutaj za sam "router" zapłacił bym gigantyczną kwotę. Nie wiem nawet, czy w tej cenie nie znalazło by się coś lepszego, dedykowanego

Link to post
Share on other sites

W

W dniu 14.05.2024 o 15:30, cooger napisał:

eśli chodzo o Mesh to przyjdzie tu pewnie @8gwiazdek to doradzi. I niech zgadnę będzie to rozwiązanie od UBNT ; )

Czytasz w moich myślach, tyle że tu budżety się nie spinają.

Zasadnicze pytanie, ma być dobrze czy ma być tanio?

 

Jak dobrze, to tandem MT+UBNT sprawdzi się idealnie.

 

Jak tanio...to niestety trzeba przyjąć jakieś kompromisy i część tej listy wymagań schować na ten moment w którym przyjdzie refleksja że trzeba zrobić dobrze.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Na razie ma być "tanio", ale jeżeli mogę prosić to proszę też wersję "dobrze", bo możliwe, że dom (gdzie tam chciałem dobrze zrobić) ze względów wielu będzie oddalony i kilka lat zatem będę chciał w aktualnym miejscu zrobić dobrze. Wiem, że jeżeli ma być tanio to muszę iść na kompromisy dla tego chętnie wysłucham każdej propozycji.

 

Jeżeli mógłbym prosić, to prosił bym o jakieś pełne nazwy produktów bo nie znam wszystkich skrótów. Rozumiem, ze MT to Mikrotik?

Edytowane przez tarzinio
Link to post
Share on other sites

W wersji jako tako

To kierował bym się w stronę Asusa, soft będzie miał wszystko czego potrzebujesz, gorzej z tym meshem.
W tym przypadku dostawił bym jakiś drugi dodatkowy router (ustawiony w AP) albo AP z tymi samymi SSID i połączony kablem z pierwszym routerem.
Rozwiązanie nie jest idealne ale za to chyba niesie ze sobą najmniej kompromisów.
 

W dniu 16.05.2024 o 11:04, tarzinio napisał:

ale jeżeli mogę prosić to proszę też wersję "dobrze", bo możliwe, że dom (gdzie tam chciałem dobrze zrobić) ze względów wielu będzie oddalony i kilka lat zatem będę chciał w aktualnym miejscu zrobić dobrze.

To wróć z tym pytaniem za kilka lat, wybacz ale szkoda teraz na to czasu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...