Skocz do zawartości

ASRock RX 7900 XTX Taichi po miesiącu prawidłowego funkcjonowania nie wyświetla obrazu? co robić?


Recommended Posts

Specyfikacja:
- zasilacz be quite! Pure Power 12 M 850W
- Procesor amd ryzen 7 7800x3d, 4.2 GHz, 96 MB, OEM
- dysk SSD Lexar NM710 1TB M.2 2280
- chłodzenie CPU SilentiumPC Forttis 5 ARGB
- ASRock Radeon RX 7900 XTX Taichi 24 GB DDR6
- Lexar 32 GB (2x16gb) 6000MHz CL30 Ares RGB
- płyta głowna Gigabyte B650 gaming x AX AM5
- obudowa be quiet! Silent Base 802 Windows Czarna

Komputer złożony przeze mnie miesiąc temu dokładnie 18 marca 2024 roku. Przez miesiąc chodził bez żadnych problemów, używany głównie do COD: Warzone. Jakoś tydzień temu aktualizowałem windowsa 11 do najnowszej aktualizacji i ciut wcześniej sterowniki AMD i przez ten czas wszystko chodziło bez najmniejszego zarzutu. Dzisiaj jednak podczas gry wywaliło mi w pewnym momencie cały ekran na szaro przez 3 sec, a po tym czasie komputer sam się zrestartował. Sytuacja powtórzyła się jeszcze 3x identycznie, po tym czasie poszedłem na heroesy 3 i po 1.5h gry problem znów wystąpił. Jednakże po tym incydencie komputer odpalił, jednak bez obrazu na monitorze, a na płycie głownej świeciła się czerwona dioda „VGA”. Przełączyłem kabel z monitora z GPU do integry w płycie głównej jednak nic to nie dało, komputer w dalszym ciągu normalnie startował jednak bez żadnego obrazu na monitorze z świecącą czerwoną kontrolką VGA na płycie głównej.

Wypiąłem GPU, podpiąłem jeszcze raz wszystko bez żadnego rezultatu. Ostatecznie wyciągnąłem RX 7900 XTX i podłączyłem mojego starego gtx 1660 i wszystko chodzi bez najmniejszego zarzutu, tak więc wszystko wskazuje, że problem jest z GPU.

I tutaj moje pytanie do was, co wg was powinienem jeszcze sprawdzić? Nie mam zielonego pojęcia co mogę jeszcze zrobić bez drugiego PC, skoro na tej karcie nie wyświetla mi się obraz. Macie może jakieś pomysły, czy od razu wysyłać do serwisu ASRocka? Za wszelką pomoc z góry bardzo serdecznie dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Naprawa z tytułu rękojmi ZAZWYCZAJ działa szybciej niż serwis gwarancyjny. Asrock jeszcze do niedawna nie miał serwisu w PL (nie mam aktualnych informacji) więc RMA oznaczalo wysyłkę do Azji (miesiąc+ minimum jeśli naprawią). 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A czy przypadkiem On nie będzie musiał reklamować przez sklep? Jak kupiona w relkach,xkumie czy tym podobnym to czy serwis jest w PL czy gdzieś w Chinach, to czas będzie taki sam... 

 

Możesz ewentualnie podłączyć innymi przewodami, choć to raczej tak nic nie da ale zawsze można spróbować. Jakie karta miała temperatury?

Link to post
Share on other sites

Oczywiście że przez sklep. Rękojmia przysługuje tylko względem sklepu. Różnica jest taka, że jeśli z tytułu rękojmi sklep będzie musiał wysłać kartę do producenta to o ile nie naprawia tego szybko to dostanie nowa kartę od razu od sklepu. 

 

W przypadku gw producenta mogą naprawiać tak długo jak potrzebują, gdzie przy rękojmi temat musi być ogarnięty bodajże w 20 dni roboczych. 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Wyobraźcie sobie teraz, że dostałem odpowiedz od proline i napisali mi, że "karta została poddana testom i daje obraz, wyświetla prawidłowo". Co ja im mam odpisać w takim razie? mam ich postraszyć rzecznikiem praw konsumenta czy co? Testowałem kartę u siebie i każda inna działa poza nią. Jakieś żarty z tym proline. Macie jakieś pomysły może jeszcze czy mogłem coś po swojej stronie zrobić nie tak? Karta podpięta pod "p8" czyli dwie linie 12v1 i 12v2 więc chyba okej. Nie mam pojęcia dlaczego u mnie nie działa a oni mi odpisują, że w ich testach wszystko dobrze z tym gpu.

Link to post
Share on other sites

Słabo trochę, tylko to jest też problem z ich strony jeżeli karta po podpięciu u nich po prostu działa i nie widać problemu. Pewnie karta wróci i  wtedy może potrzeba będzie sprawdzić w innym komputerze, jak u Ciebie nie zadziała.

Link to post
Share on other sites
W dniu 21.04.2024 o 21:29, 9396264 napisał:

Jakoś tydzień temu aktualizowałem windowsa 11 do najnowszej aktualizacji i ciut wcześniej sterowniki AMD i przez ten czas wszystko chodziło bez najmniejszego zarzutu.

Jeśli teraz nie podaje obrazu to coś się po Twojej stronie zmieniło. A spróbuj wsadzić kartę do innego slotu PCIE (tego niżej)? 

Link to post
Share on other sites

Dobra, tak jak napisałem wyżej serwis proline odpisał mi, że po ich testach karta jest sprawna i wyświetla obraz prawidłowo. Zrobiłem głębsze testy, przełączałem wszystkie porty, testowałem hdmi i dp, zmieniałem biosy w karcie, podłączałem pod inny komputer z zupełnie innymi podzespołami i całkowicie innym zasilaczem i wszędzie ten sam efekt - brak obrazu, na płycie głównej świeci się kontrolka vga. Na moje oko, postawiłbym na teorię, że oni nawet tej karty nie sprawdzali tylko od razu napisali, że wszystko ok bo jak to możliwe, że z zupełnie innymi komponentami jest dokładnie taki sam problem z kartą? dodatkowo proline otrzymał karte i od razu na drugi dzień odpowiedź z ich strony, że przetestowali i działa prawidłowo - jakoś dziwnie szybko sprawdzili tę kartę, chyba, że może rzeczywiście mają tak sprawny i liczny serwis i mało zgłoszeń. Co waszym zdaniem powinienem zrobić dalej? pomyślałem o dwóch opcjach, napisać do nich jeszcze raz i wysłać im to po x2 na rękojmie strasząc ich krokami prawnymi w przypadku braku diagnozy karty albo opcja druga oddać do jakiegoś serwisu u mnie w mieście kartę, poprosić o sprawdzenie jej i o wystawienie druczku co wg nich w niej nie działa i z tym odesłać jeszcze raz do serwisu dodatkowo informując ich (jeśli w ogóle jest taka możliwość) o żądaniu zwrotu kosztów ekspertyzy karty i wcześniejszej przesyłki. Co o tym wszystkim myślicie? nie mam już sił do tego gpu, kosztował kupę kasy a same problemy z nią i jej serwisem.... z góry dziękuje za pomoc. 

Link to post
Share on other sites
39 minut temu, 9396264 napisał:

zmieniałem biosy w karcie

wiesz co ,ja wgrywalem wszystko do wszystkiego.Ale jak to zrobiłeś na karcie która przestała wyświetlać obraz?

Flaszer ją widzi?

a moze zmienileś bios i wtedy przestała wyświetlać?W radeonie chyba to do dzisiaj mozliwe,moze w jakimś 1 procencie przypadków xD

42 minuty temu, 9396264 napisał:

Co o tym wszystkim myślicie?

na innym pc jest pcie 3.0?

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Nagraj im film że u ciebie nie działa i to na różnych konfiguracjach, odeślij kartę jeszcze raz. Można się odwołać przecież od reklamacji . 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy autor używał podpórki do gpu?

Moja teza jest taka że karta obwisła w slocie i nie styka. Obal obudowę na bok włóż kartę i sprawdź.

Kupiłem ostatnio 7900XT na more..... włożyłem kartę i brak obrazu, odesłałem otrzymałem wiadomość że karta sprawna na serwisie, więc pomyślałem że obalę kompa i zamontuję kartę w slocie i eureka działa.

Po wstawieniu kompa do pionu karta działa ale z podpórką.

Edytowane przez MQK
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

uwaga, mały update dla tych co śledzą temat, chce się im to czytać i chcą pomóc 

otóż oddałem kartę do renomowanego serwisu komputerowego w moim mieście tylko na ekspertyzę czy karta daje obraz, tak, abym w odwołaniu od rękojmi miał jakąś dodatkową podstawkę że karta nie działa a nie tylko moje zdanie. Oczywiście ekspertyza potwierdziła, że karta nie daje obrazu, nie jest sprawna. Napisałem więc jeszcze raz dość obszernego maila do prolina z odwołaniem od wcześniejszej decyzji reklamacji, na co oni mi odpisali, że "Odrzucamy Pana roszczenia jako bezpodstawne. Karta jest sprawna i prawidłowo wyświetlała obraz, na co jako dowód załączam zdjęcia z przeprowadzanych u nas testów". Na co po ochłonięciu na spokojnie im odpisałem, że ani u mnie ani w niezależnym serwisie nie działa i dodałem, że "może jakiś układ np pamięci ram nie trzyma styku, a poprzez wyciąganie karty, przenoszenie jej akurat u was w serwisie podczas testów złapała ten styk i karta funkcjonowała prawidłowo" i poprosiłem jeszcze raz o przyjęcie mojej karty. Dzisiaj otrzymałem odpowiedź:

"Podtrzymujemy naszą decyzję, nie jest możliwe aby u nas działało a u Pana nie. Może Pan złożyć kartę na ponowną reklamację, procedura jak wcześniej. Karta zostanie przesłana do serwisu producenta poprzez dostawcę dlatego reklamacja potrwa nieco dłużej."

Serio to co napisałem powyżej nie jest możliwe? nie rozumiem oni myślą, że wymyśliłem sobie problem i non stop reklamuje im sprawną kartę? no absurd jakiś w tym serwisie proline.... Co byście zrobili na moim miejscu? co mam mu odpisać? czy raczej dać sobie spokój i rzeczywiście odpuścić tę rękojmie i reklamować u producenta?

 

@MQK tak, używałem podpórki

Link to post
Share on other sites

Hmm nie wiem jaka była forma zakupu. Ale podjechanie do sklepu z komputerem to jedyne rozwiązanie.

Jeśli wszystko wysyłkowo zakup reklamacja - to powód dlaczego nie kupuje drogich rzeczy przez Internet.

Wszystkie komponenty komputerowe jakie reklamowałem to przez sklep (serwis) stacjonarny. 

 

  

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, dark_luke napisał:

Hmm nie wiem jaka była forma zakupu. Ale podjechanie do sklepu z komputerem to jedyne rozwiązanie.

Jeśli wszystko wysyłkowo zakup reklamacja - to powód dlaczego nie kupuje drogich rzeczy przez Internet.

Wszystkie komponenty komputerowe jakie reklamowałem to przez sklep (serwis) stacjonarny. 

 

  

Kupując stacjonarnie nie masz prawa zwrotu chyba że coś się zmieliło.

U mnie była taka sama sytuacja more... twierdziło że karta u nich działa.....

 

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, dark_luke napisał:

Jeśli wszystko wysyłkowo zakup reklamacja - to powód dlaczego nie kupuje drogich rzeczy przez Internet.

To jest powód, dlaczego kupuje się online. Kupujesz towar, liczysz na więcej a ten jest rozczarowaniem - odsyłasz i zapominasz o problemie. Proline nie robi problemu z zwrotami w ramach regulaminowego okresu.

 

14 minut temu, MQK napisał:

Kupując stacjonarnie nie masz prawa zwrotu chyba że coś się zmieliło.

Kupując stacjonarnie sklep nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu. Są sklepy co przyjmują zwroty i traktują to na równi z zamówieniem internetowym, to jest jednak "dobra wola" sklepu.

 

48 minut temu, 9396264 napisał:

Karta jest sprawna i prawidłowo wyświetlała obraz, na co jako dowód załączam zdjęcia z przeprowadzanych u nas testów". Na co po ochłonięciu na spokojnie im odpisałem, że ani u mnie ani w niezależnym serwisie nie działa i dodałem, że "może jakiś układ np pamięci ram nie trzyma styku, a poprzez wyciąganie karty, przenoszenie jej akurat u was w serwisie podczas testów złapała ten styk i karta funkcjonowała prawidłowo" i poprosiłem jeszcze raz o przyjęcie mojej karty. Dzisiaj otrzymałem odpowiedź:

Jako klient nigdy nie miałem jeszcze takiej sytuacji, by coś mi nie działało a w serwisie / sklepie było idealnie sprawne. Sytuację kiedy klient wyzywa, że mu nic nie działa, przyjeżdżam a towar jest w pełni sprawny tylko klient nie czytał instrukcji - trochę było. Dla sklepu taka ekspertyza od "Renomowanego serwisu" jest niewiele warta. Przychodzi towar, pracownik wkłada do PC i nie widzi objawów zgłaszanych przez klienta, co wtedy? Tak, mogą być różne sytuacje i karta może jednocześnie mieć problem i być on trudny do wykrycia w sklepie, bo tam po mają inny np sprzęt i po wsadzeniu po prostu działa.

 

50 minut temu, 9396264 napisał:

Serio to co napisałem powyżej nie jest możliwe? nie rozumiem oni myślą, że wymyśliłem sobie problem i non stop reklamuje im sprawną kartę? no absurd jakiś w tym serwisie proline.... Co byście zrobili na moim miejscu? co mam mu odpisać? czy raczej dać sobie spokój i rzeczywiście odpuścić tę rękojmie i reklamować u producenta?

Lepiej by to oni odesłali do producenta, na podstawie Art. 43e:

Cytat
1.  Jeżeli towar jest niezgodny z umową, konsument może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, gdy:
1) przedsiębiorca odmówił doprowadzenia towaru do zgodności z umową zgodnie z art. 43d ust. 2;
2) przedsiębiorca nie doprowadził towaru do zgodności z umową zgodnie z art. 43d ust. 4-6;
3) brak zgodności towaru z umową występuje nadal, mimo że przedsiębiorca próbował doprowadzić towar do zgodności z umową;
4) brak zgodności towaru z umową jest na tyle istotny, że uzasadnia obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy bez uprzedniego skorzystania ze środków ochrony określonych w art. 43d;
5) z oświadczenia przedsiębiorcy lub okoliczności wyraźnie wynika, że nie doprowadzi on towaru do zgodności z umową w rozsądnym czasie lub bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawa-konsumenta-18105223

 

Jak się nie uda naprawić, to po prostu możesz odstąpić od umowy. Teraz, skoro już zgłaszałeś problem, wysłałeś towar a mimo wszystko dalej masz problem, to być może już możesz odstąpić od umowy. Otrzymałbyś kwotę, którą zapłaciłeś za towar i możesz kupić sobie inną kartę. To co polecam teraz zrobić, to znaleźć numer telefonu do lokalnego rzecznika praw konsumenta i porozmawiać sobie z nim. Możesz też się wybrać osobiście lub napisać maila. Opinia Rzecznika Praw Konsumenta nie ma mocy prawnej, ale sklepy najczęściej się do niej podporządkowują, więc jak się powołasz na takiego, to nie powinno być problemu ze zwrotem.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 10.05.2024 o 13:36, Adames napisał:

To jest powód, dlaczego kupuje się online. Kupujesz towar, liczysz na więcej a ten jest rozczarowaniem - odsyłasz i zapominasz o problemie. Proline nie robi problemu z zwrotami w ramach regulaminowego okresu.

 

Chyba nigdy nie miałeś sytuacji że kurier zgubił ew. uszkodził przesyłkę. Miałem i wtedy sobie możesz po gwizdać. 

Link to post
Share on other sites

Z tymi serwisami to ogólnie jest dramat i to w 110 aktach. Swego czasu, wysłałem do serwisu ciśnieniomierz (rękojmia), bo zawyżał wyniki. Gdy go odesłali, stwierdzili, że wszystko jest oki i że mogą być niewielkie różnice rzędu 2-3%. Kilka dni później, zabrałem do lekarza rodzinnego stary i nowy ciśnieniomierz (tak się umówiliśmy). I co się okzało? Zawyża! Mierzyłem zarówno na swoich jak i na tym, który był w gabinecie. I teraz szczerze wątpię, czy jest sens odsyłać. Czy nie lepiej, poszukać serwisu w Katowicach. Ewentualnie - wywalić w cholerę i kupić na miejscu.  W razie w - nie trzeba będzie odsyłac (do Rzeszowa).

Link to post
Share on other sites

Smutne to. Problem pojawił się po transporcie ... może to nie problem pamięci/gpu a samego PCB? Wystarczy jedna pęknięta ścieżka i po GPU. NorthridgeFix pokazywał kilkanaście kart z pękniętym / ułamanym slotem pcie, zawsze diagnoza była no-fix. Taka jest cena gigantycznego chłodzenia, które jest zaczepione dwiema malutkimi śrubkami z jednej strony.

Link to post
Share on other sites

W dzisiejszych czasach chłodzenie kart jest tak ogromne i ciężkie, że nie używanie podpórek do nich może powodować wyginanie się laminatu i szybką degradację ścieżek na karcie. Ile było już tematów że karty zaczynały nagle crashować, albo sypać artefaktami krótko po zakupie...

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Stąd dla rozsądnych polecam jedyne sensowne rozwiązanie: obudowy z płytą główną montowaną w poziomie. Brak odkształceń PCB, slotu czy inne wygięcia kart. Jedyny minus jest taki, że odrobinę zmienia się charakterystyka chodzenia (chociaż nie zawsze tj minus, co linkował @Kawabonga

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...