Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drodzy Bracia i nieliczne Siostry. Dziś będę chciał zainstalować w płycie głównej Gigabyte z170-gaming K3 moduł TPM. Płyta posiada wtyczkę 20-pinową do takiego modułu, taki właśnie moduł zakupiłem, dedykowany do płyt Gigabyte. Ponieważ nigdy tego nie robiłem, chciałbym zawczasu zapytać was, czy powinienem o czymś wiedzieć, czy są jakieś dodatkowe czynności poza wpięciem modułu w mobo? Czy uefi to wykryje czy trzeba się z tym męczyć w jakiś inny sposób? Oczywiście chodzi o to, aby bez problemu uruchomić na tej płycie Windows 11. System będzie całkowicie nowy po awarii dysku twardego. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Skoro zakupiłeś to zainstaluj i daj znać co i jak. 

A nie, jeszcze tego nie rozpakowałeś a już zadajesz pytania.

Tak zrobię.

 

4 godziny temu, Genghis Khan napisał:

Windows 11 mozna zainstalowac bez tpm, jest sporo artykulow jak to zrobic.

W skrocie uzywasz Rufusa do przygotowania pendrive i wybierasz tam opcje no tpm

Wiem, spróbuję też tego sposobu.

 

Jak moduł TPM nie będzie działał dam znać jak rozwiązałem problem. Albo będę dalej pytał :)

Dobra, no to tak. Wykonałem następujące czynności i komputer nie wstał:

 

1. Reset BIOS (wyjęcie baterii na kilkanaście sekud)

2. Włożenie modułu TPM (po włożeniu baterii).

3. Włączenie komputera.

Zapaliła się tylko dioda POWER nic nie banglało. Wyłączyłem.

4. Ponownie włączyłem komputer, ruszyły wentylatory, brak obrazu.

 

Więc od nowa, tym razem wstał.

1. Wyjąłem moduł.

2. Wyjąłem baterię żeby zresetować BIOS.

3. Włączyłem komputer bez modułu TPM.

4. Wstał.

5. Wszedłem do BIOS (wszystkie dyski odłączone na wszelki wypadek).

6. Działa (ustawienia fabryczne), więc wyłączyłem komputer.

7. Bez resetu BIOSu (bez wyciągania baterii) włożyłem moduł TPM do gniazda.

8. Włączyłem komputer. Wstał.

Wszedłem do BIOS.

9. Moduł TPM został wykryty w ustawieniach "peripherials/trusted computing".

10. Ustawiłem XMP, tryb UEFI, zapisałem (exit and save).

11. Wstał i na razie tyle, bo dysk na system operacyjny jest jeszcze w drodze.

 

Za dwa dni napiszę, czy taka instalacja zewnętrznego modułu TPM wystarczy aby zainstalować w pełni funkcjonalny Windows 11 bez kombinowania.

 

Pacjent to GA-Z170-Gaming K3 z procesorem Intel i7 6600k, system będzie instalowany na dysku lexar nvme x4 gen.3

 

Trzymajcie kciuki.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

I tak, Panowie i nieliczne Panie, po instalacji zewnętrznego modułu TPM 2.0 oraz dysku nvme, puściłem instalację czystego windowsa 11 bez przeróbek. Poszło, zainstalowało, bez Rufusa, bez kombinowania. Działa, śmiga, temat uważam za zamknięty. Mam nadzieję, że komuś ten materiał się przyda.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ja tak tylko jeszcze dodam dla potomnych.... 

W dniu 16.04.2024 o 13:11, TwardyMakowiec napisał:

Pacjent to GA-Z170-Gaming K3 z procesorem Intel i7 6600k

 

Lista oficjalnie wspieranych modeli intela:

https://learn.microsoft.com/pl-pl/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

 

12 godzin temu, TwardyMakowiec napisał:

puściłem instalację czystego windowsa 11 bez przeróbek. Poszło, zainstalowało, bez Rufusa, bez kombinowania. Działa, śmiga,

 

Nie dalej jak 2tyg temu stawiałem na i5-6500t (Dell mUSFF)... oczywiście trzeba było pokombinować bo TMP w wersji 1.2 ale działa, śmiga aktywował się,

zero jakichkolwiek błędów.

 

Na AMD jest ten sam skecz, zen1 jest oficjalnie już niewspierany :roll: zen+ już tak... nie wiem gdzie jest ta technologiczna przepaść pomiędzy tymi dwoma generacjami, 4%IPC i deko wyższe zegary? nawet samo AMD się nie wygłupiało i nie nazwało tego zen2 tylko zen+ :->

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-amd-processors

 

I to by było tyle w temacie oficjalnie "wspieranych" CPU na W11. Nie trudno się domyśleć o co tutaj chodzi.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
W dniu 16.04.2024 o 13:11, TwardyMakowiec napisał:

Pacjent to GA-Z170-Gaming K3 z procesorem Intel i7 6600k, system będzie instalowany na dysku lexar nvme x4 gen.3

Oczywiście i7 6700k, sorry za czeski błąd.

W dniu 19.04.2024 o 11:06, pendzel_3 napisał:

Tak, przed instalacją W11 sprawdzałem tę listę i nie było tam 6700k. Serii 7xxx też tam nie ma. Ale jak już wspomniałem, wtyczka TPM 2.0 na płycie głównej jest. Czyli niby proc nie wspiera, ale jak masz moduł TPM to nie ma to znaczenia, że nie wspiera, bo mobo wspiera. Tylko (poprawcie mnie, jeśli się mylę) chyba ktoś zapomniał dodać, że TPM jest instalowany na płytach głównych a nie w procesorach. Co więcej, po instalacji systemu W11 moduł jest normalnie widoczny w menadżerze urządzeń. I nie ma żadnego zgrzytu z zabezpieczeniami windows, nie wyskakują żadne błędy.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...