Skocz do zawartości

Pł. gł, proc. intel i ATi | Wszystko co powinienem wiedzieć


Recommended Posts

Witajcie!

Jestem tu nowy, mam 13 lat i od roku interesuje się komputerami. Czy w deskopie można podpiąć proca intela i graficzną od ATi ? W laptopie tak mam ale chce wiedzieć czy w blaszakach można :wariat:

 

Wytłumaczcie mi wszystko o płytach głównych co wiecie :wariat: bo jaknarazie to sie nie znam na nich na ramach i dyskach i chłodzeniach :) Jakby komuś wszystko mi o niech napisać :wariat::P

Link to post
Share on other sites

nie ma żadnych przeciwskazań co podpinania Radeona pod proc Intela

nawet więcej - bez obaw możesz wstawić pod proc AMD grafikę GeForce

to na prawdę nie ma znaczenia

za dużo chcesz wiedzieć na raz, musisz chyba trochę precyzować pytania bo rozpisanie się o wszystkim co wiemy (ja akurat nie wiele wiem :wariat: ) to nie zechce Ci się tego czytać

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Witamy :wariat:

Jasne, że można. To bardzo częsta kombinacja :wariat: Sam tak mam. To nie ma żadnego znaczenia. Odwrotne konfiguracje tez istnieją (procesor AMD+grafika nVidii). Ograniczenia leżą po stronie płyty i chipsetu. Np. płyta ma gniazdo procesora 1366, to pasują tam procesory pod to gniazdo. W 775 od Intela i AM2+ jest to bardziej skomplikowane, dlatego trzeba odwiedzać strony producentów płyt i zaglądać do "CPU Support". Tam jest lista obsługiwanych procesorów.

Drugie ograniczenie to interfejs karty graficznej. Niedawno rządziło AGP, teraz jest to wyłącznie PCI-Express. Jeżeli karta graficzna jest pod PCI-Express i płyta także posiada to gniazdo - wszystko będzie pasować i działać (są może pojedyncze przypadki, też info zawarte na stronie producenta).

Kolejnym ograniczeniem jest obsługa pamięci operacyjnej. Dziś można spotkać DDR, DDR2 i DDR3. Niektóre płyty mają mieszane (np. DDR2 i DDR3), ale należy pamiętać, że żadna z nich nie jest kompatybilna wstecz. DDR 2 nie wsadzisz do slotu DDR3, ani na odwrót :wariat: Na stronach producentów można znaleźć "Memory Support List" lecz bardzo często jest ona niekompletna ze względu na olbrzymią ilość typów i producentów RAMu. Jeżeli zgadza się obsługiwana częstotliwość i typ (np. DDR2-800MHz), to masz 99.9% pewności, że markowe pamięci będą działać.

Co do dysków, tutaj sprawa jest prosta. Praktycznie każda płyta teraz ma złącza SATA i ATA. SATA to interfejs szeregowy, w skrócie: małe kabelki. ATA to interfejs, który ma już sto lat i za pewne kojarzysz te wielkie siwe taśmy do podłączania dysków. Jeżeli masz sprawny kabel i dysk/napęd, podłączysz do płyty, to będzie to działać.

O chłodzeniach też nic? No tutaj sprawa jest jeszcze prostsza, bo zwyczajnie trzeba chłodzić, to co się grzeje. A w komputerze grzeje się wszystko. Płyta poradzi sobie z pasywnym chłodzeniem (same radiatory), ale procesor i grafika już mniej, stąd użycie radiatorów+wentylatorów. Obrazowo można powiedzieć: im więcej metalu i większy wentylator, tym lepsze chłodzenie. Co może nie jest świetną regułą, ale ogólnie się sprawdza :)

Link to post
Share on other sites

Już wiem dużo :wariat: ba bardzo dużo :wariat:

 

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-eg45m-ud2h_10.html

Z tego wynika że mogę podpiąć Pamięć z DDR2 1066 i niżej ? :wariat:

Dwukanałowa obsługa pamięci - czyli o co chodzi bo nie rozumiem

Slot 1x PCI Express x 16 (x16) - podepnę każdą kartę z PCI Express x 16 (x16)

 

* 1 złącze zasilania 24-pin ATX

* 1 złącze zasilania 4-pin ATX 12V

* 1 x CD in

* 1 x złącze dla czujnika otwarcia obudowy

* 1 x COM

* 1 x FDD

* 1 złącze pinowe front audio

* 1 złącze front panel

* 1 x IDE

* 1 x IEEE 1394a

* 1 Złącze pinowe LPT

* 1 złącze power LED

* 1 x SPDIF in

* 1 x SPDIF out

* 1 złącze wentylatora systemowego

* 5 x SATA 3Gb/s - tu podepne dyski SATA ale 3Gb/s - czyli ? :)

 

To wszystko tak dla wyjaśnienia co jest co (jak mam wiedzieć to już wszystko)

Najlepiej po kolei i po malutku :P

 

http://www.gigabyte.pl/products/mb/cpulist/ga-eg45m-ud2h_10.html

A tu się znajdują wszystkie modele obsługiwanych procesorów ? :P

 

Jeszcze tylko, jakby ktoś umiał znaleźć jakąś płytę gł. z oznaczeniami portów ? :P

 

Zintegrowany układ graficzny Intel X4500HD (Intel GMA X4500HD) i jak podepnę np GTS 250 to ustawie żeby działał tylko GTS a jak będę grał to też się włączy intel ? i jaką moc ma ten intel ? ~1000 ? :P

 

Jak płyta obsługuje DDR3 to nie podlacze DDR2 ? więc jestm skazany na wesje 3 ? :P

Link to post
Share on other sites

Już wiem dużo :P ba bardzo dużo :)

 

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-eg45m-ud2h_10.html

Z tego wynika że mogę podpiąć Pamięć z DDR2 1066 i niżej ? :P

Dwukanałowa obsługa pamięci - czyli o co chodzi bo nie rozumiem

 

chodzi o to że wsadzasz 2 identyczne kości pamięci, które działają w tzw. dualu

tak można niżej.. 800MHz są właściwie w sam raz

 

* 5 x SATA 3Gb/s - tu podepne dyski SATA ale 3Gb/s - czyli ? :P

czyli SATA2/SATA :wariat: czyli nie PATA (tzn. nie te podłączane tasiemkami) patrząc na SATA w sklepach każdy będzie okej...

 

z tyłu zobaczysz dokładnie port PS2 (fioletowy) do klawiatury, 2 porty USB (mysz, drukarka, kamerka itp.), DVI i VGA (monitor), HDMI (TV, monitor), toslink (tu mógłbyś puścić sygnał audio do np. systemu kina domowego jeśli ma ono wejście toslink), dalej eSATA (zewn. dysk twardy), Firewire (np. kamera cyfrowa), kolejne USB, RJ45 (internet), minijacki do głośników/mikrofona (podłącza się według kolorów) całość jest w instrukcji opisana ;>

 

A tu się znajdują wszystkie modele obsługiwanych procesorów ? :P

 

tak

 

Zintegrowany układ graficzny Intel X4500HD (Intel GMA X4500HD) i jak podepnę np GTS 250 to ustawie żeby działał tylko GTS a jak będę grał to też się włączy intel ? i jaką moc ma ten intel ? ~1000 ? :P

Tak, ustawisz. jeśli intela wyłączysz to sam się nie włączy :wariat: zintegrowany układ jest taki aby był :wariat: w Crysisa nie pograsz ;>

 

Jak płyta obsługuje DDR3 to nie podlacze DDR2 ? więc jestm skazany na wesje 3 ? :P

Tak, nie podłączysz. zresztą DDR3 już całkiem, całkiem ceny mają
Link to post
Share on other sites

Zintegrowany układ graficzny Intel X4500HD (Intel GMA X4500HD) i jak podepnę np GTS 250 to ustawie żeby działał tylko GTS a jak będę grał to też się włączy intel ? i jaką moc ma ten intel ? ~1000 ? :wariat:

Jest to możliwe w Radeonach z tego co pamiętam, ale tylko w serii 38xx, x2600 ("jeżeli się pomylę, poprawujcie mnie") i to rozwiązanie nazywa się Hybrid CrossFireX.

 

Co do mocy... 1000 czego? cukierków? :wariat:

 

P.S

Widzę nadzieję, nadzieję na myślącego człowieka. W tych czasach w "necie" spotykam wiele dzieci. Dziecko-P0.oK3Mo|\|, dziecko-napinator, dziecko-superelokibic(który nie był nawet na meczu drużyny, której niby kibicuje) etc. Ale Ty jesteś inny, inny niż reszta tej durnej masy. Ale ciesz się dzieciństwem póki możesz, bo wiem jak to jest mieć je krótkie :wariat:.

Link to post
Share on other sites

Jak płyta obsługuje tylko ddr3 to muszę kupić ddr3 to trochę bieda bo są drogie .

A w dyskach 3Gb/s co to oznacze ? :wariat:

@treposlaw Chodziło mi o to że na płycie gł. mam zintegrowaną grafę intela i jakąś moją (np 9600gt) to czy będzie chodzić jeszcze ta intela?

a 1000 punktów w 3dmarku06

@treposlaw dzięki że jesteś dla mnie wyrozumiały, doceniam to :wariat:

Link to post
Share on other sites

Już wiem dużo :P ba bardzo dużo :)

 

a tak naprawde wiesz jeszcze niewiele :wariat:

ale za czasem bediesz wiedzial coraz wiecej :wariat: wiec głowa do góry

 

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-eg45m-ud2h_10.html

Z tego wynika że mogę podpiąć Pamięć z DDR2 1066 i niżej ? :P

dokładnie. ale zauwaz ze tam pisze " 1066 OC "

 

 

Dwukanałowa obsługa pamięci - czyli o co chodzi bo nie rozumiem

 

tzw dual chanel - tryb pracy w którym pamiec jest "wydajniejsza"

poczytaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

niby wikipedia ale po przeczytaniu zrozumiesz o co biega:P

 

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-eg45m-ud2h_10.html

Z tego wynika że mogę podpiąć Pamięć z DDR2 1066 i niżej ? :P

dokładnie. ale zauwaz ze tam pisze " 1066 OC "

 

 

Slot 1x PCI Express x 16 (x16) - podepnę każdą kartę z PCI Express x 16 (x16)

 

tak. chyba ze bedzie jakas olbrzymia i fizycznie sie nie zmieści hehe

 

* 5 x SATA 3Gb/s - tu podepne dyski SATA ale 3Gb/s - czyli ? :P

 

czyli mozesz podpinac dyski z interfejsem SATA II ;] i plyta wykorzyta cala dostepna predkosc dysku. czyli max 300 MB/s

istnieje jeszce SATA I <1,5GB/s>

aha SATA II jest kompatyblina z SATA I

 

 

http://www.gigabyte.pl/products/mb/cpulist/ga-eg45m-ud2h_10.html

A tu się znajdują wszystkie modele obsługiwanych procesorów ? :P

 

tak.

dodatkowa masz info jaka wersja biosu jest wymagana do poprawnej "identyfikacji/pracy" procesora.

nowsze wersje biosu sa zazwyczaj " kompatybilne z starszymi"

Jeszcze tylko, jakby ktoś umiał znaleźć jakąś płytę gł. z oznaczeniami portów ? :P

 

niezbyt to na czasie ale zawsze cos

rysunek 7

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1

 

Zintegrowany układ graficzny Intel X4500HD (Intel GMA X4500HD) i jak podepnę np GTS 250 to ustawie żeby działał tylko GTS a jak będę grał to też się włączy intel ? i jaką moc ma ten intel ? ~1000 ? :P

 

jak bediesz korzytal z zewnetrzenj karty graficznej; zintegrowana grafika nie bedzie działac

co do zintegrowanej grafiki do prac biurowych wystarczy - o grach mozna zapomniec

 

Jak płyta obsługuje DDR3 to nie podlacze DDR2 ? więc jestm skazany na wesje 3 ? :P

dokladnie

 

 

EDIT

 

w instukcji obslugi od plyty głównej masz doklanie opisane gdzie jaki port sie znajduje:)

 

BTW mieszkasz niedalko mojej miejscowosc :P heh madre ludize tu sie legna eh chyba nei bo ja jestem wyjatkiem :wariat:

Link to post
Share on other sites

Wiem trzeba posprawdzać czy zasilacz uciągnie, bo jak nie uciągnie to Bum i się chyba wszystko spaliło. A jak sprawdzić ile prądu bierze dysk, napęd płyta główna itp bo Karty graficzne i procki to mają zawsze podane :wariat:

Też są podane ?

I lepiej jest wziąć kupić większy zasilacz i wydać więcej kasy niż mniejszy i wszystko pójdzie do śmietnika

A czy jeśli procesor ma podane że zżera np 135V to więcej nie weźmie, ale mniej tak jak np w Pentium Dual Core E5200 fabrycznie ma 2,0GHz na rdzeń ale ma jakąś tam technologie i zmniejsza się prędkość i głośność to chyba też pobór mocy ?

Link to post
Share on other sites

Dysk HDD - max 12W

Dysk SSD - max 5W

Płyta główna - max 30W

RAM - 10W

Nagrywarki - ~15W

 

A czy jeśli procesor ma podane że zżera np 135V to więcej nie weźmie, ale mniej tak jak np w Pentium Dual Core E5200 fabrycznie ma 2,0GHz na rdzeń ale ma jakąś tam technologie i zmniejsza się prędkość i głośność to chyba też pobór mocy ?

Nie V (Volt - napięcie) tylko W (Wat - pobór).

Procesory i karty graficzna mają podawane TDP w W czyli wartość jaką powinno zdołać odebrać jego chłodzenie (po OC wartość ta się zwiększa).

Tak w spoczynku procesory obniżają taktowanie i napięcia obniżając pobór prądu i temperatury (funkcje EIST Intela (Enhanced Intel SpeedStep Technology) i Q'n'Q AMD(Qool'n'Quiet)).

Link to post
Share on other sites

Q'n'Q AMD(Qool'n'Quiet)

Chyba mialo byc C'n'Q Cool and Quiet,

 

Jest to możliwe w Radeonach z tego co pamiętam, ale tylko w serii 38xx, x2600 ("jeżeli się pomylę, poprawujcie mnie") i to rozwiązanie nazywa się Hybrid CrossFireX.

Hybrid CF dziala wylacznie na chipsetach AMD/ATI serii 780 i na kartach 3450/3470, szybsze nie sa obslugiwane:

http://www.amd.com/us/products/technolo ... phics.aspx.

 

@michal2klb

Widze ze rosnie nam nowy rozsadny uzytkownik, tylko pochwalic :wariat:

Link to post
Share on other sites

Aha a można ten koszyk na HDD jakoś usunąć ? :wariat:

Mi chodziło czy dało by radę podpiąć jeszcze jakąś kartę na pł. gł żeby w grach chodził i 9600pro i jakaś inna :wariat:

hm masz na mysli rozwiazanie co sie zwie :

- w przypadku INVIDI SLI

- w przypadku ATI CrossFire

 

Zeby skorzytac z tych rozwiazan trzeba spelnic pewne wymagania :

- plyta główna musi miec dwa ganiazda PCI Express x 16

- musisz dysponowac dwoma identycznymi kartami graficznymi

 

Na chwile obecna wiekszosc płyt głównych posiada jedno zlacze pod karte graficzna.

Link to post
Share on other sites

Radek 9600 nie dziala w konfiguracji CrossFire dopiero X800 je wspieraja, wiec mozesz go tylko sprzedac, najpierw sprawdz jakie masz zlacza na plycie glownej - otworz i popatrz jak wyglada gniazdko karty graficznej

AGP:

http://www.tutorialforfree.co.cc/en/blog/wp-content/uploads/2009/05/agp_slot.jpg

 

PCIe:

http://www.tutorialforfree.co.cc/en/blog/wp-content/uploads/2009/05/pci-expr.jpg

 

Mozna to tez sprawdzic programem CPUz KLIK

Link to post
Share on other sites

@michal2klb, jak tak chcesz się dowiedzieć to proponuję poczytać trochę testów na vortalu i artykułów na Wikipedii (mnie bardzo często pomagają) a co do RAMów to pamiętaj aby uważać na częstotliwości, gdyż najpopularniejsze - DDR2 - mają zakres pamięci od mniej więcej 500MHz do bodajże ~1200MHz, więc trzeba uważać co się wsadza do komputera :wariat:

Link to post
Share on other sites

Tak nawiązując do tematu... Sam również się uczę o komputerach i całej reszcie elektroniki. Technikum informatyczne pomogło mi poznać podstawy, ale to właśnie na Benchmark'u nauczyłem się najwięcej ( nie, że się podlizuję :) ). Dzięki Benchmark'owi złożyłem pierwszy komputer :wariat:. I jeżeli michal2klb Cię to interesuje, pasjonuje lub inne synonimy tych wyrazów( :wariat: ), to proponuję Ci iść do gimnazjum, a następnie technikum informatycznego ( o ile masz taką możliwość ). Powtarzam: Jest nadzieja! :wariat:

Link to post
Share on other sites

@treposlaw kurde jakbyś czytał w mojej pamięci, gdy ja poszedłem do 6 klasy brat poszedł na studia informatyczne i mówi że jest ciężko i że mu studia komputery obrzydziły (programowanie java, trochę mniej trudności sprawiło mu) C++ i powiedział że żałuje że nie poszedł do technikum

Teraz idę do gim i mu mówię ja po gim idę do technikum zdam to rozwarze czy pójść na informatyczne czy na elektronikę i telekomunikację. Tylko który kierunek łatwiejszy ? I jak np skończę elektre i tele to czy na CV będę mógł podać dwa wykształcenia że technik informatyczny i wyższe elektronika i telekomunikacja ? :wariat:

 

zakres pamięci od mniej więcej 500MHz do bodajże ~1200MHz, więc trzeba uważać co się wsadza do komputera

Jak to w końcu jest bo tego akurat nie rozumiem :wariat:
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...