Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam zastanawiam się między tymi prockami i będę montował to do rx 6800 xt i 32 ramu ddr5 6400, ale mysle czy dopłacać do 13500 i tych paru rdzeni więcej na przyszłość czy jednak nie warto i 12600kf jest bardziej sensownym wyborem bo i tak 10 rdzeni wystarczy, No najczęściej gram w fpsy, renderuje muzykę i zajmuje się programami typu daw i czasem coś sobie porenderuje wideo ale rzadko, dopłata to niby nie problem ale zawsze lepiej mieć pare groszy w portfelu jeśli zysk wydajności będzie znikomy a na single core to nawet ta 12 generacja ma więcej powera wiec nie wiem co sądzicie? 

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, janek20 napisał:

Bez wielkich róznic.Mniej e core ale wyzszy zegar na P w 12600K plus mniejsza sprawnośc energetyczna na 12 gen

Czyli nie opłaca się dopłacać? W takiej konfiguracji 12generacja powinna być wystarczająca jeszcze na pare lat na spokojnie prawda? I ewentualnie sobie wymienię za pare lat na i7/i9 14th dobrze mysle?

Link to post
Share on other sites
38 minut temu, marcelekqq napisał:

No a czy lepszym wyborem nie była by i5 14500 w takim razie przyszłościowo? 

i5-14500 jest teraźniejszym procesorem. Przyszłościowym będzie i5-15500.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, joker5513 napisał:

Przyszłościowy to będzie procesor na AM5.

No tak podoba mi się wydajność takiego 7600x w grach ale ma 6 rdzeni a np do 5 lat planuje nie wymieniać procka i chciałbym pogodzić aktualne osiągi z zapasem na 5 lat i możliwością wymiany wtedy bez ruszania płyty głównej 

Link to post
Share on other sites

Przecież 13500 i 12600kf, o które pytałeś na początku to też sześciordzeniowce, tyle że dodatkowo wyposażone w biedardzenie (13500 w konfiguracji 6 rdzeni performance + 8 efficient; 12600kf 6P + 4E). Trudno przewidzieć, ile się wydarzy na rynku CPU przez 5 lat, natomiast biorąc płytę pod 13500 lub 12600kf, maksimum jakie będziesz w stanie ewentualnie włożyć to 14900K/KS, gdzie na AM5 mają być jeszcze dwie generacje nowych procesorów.

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, sawner napisał:

Przecież 13500 i 12600kf, o które pytałeś na początku to też sześciordzeniowce, tyle że dodatkowo wyposażone w biedardzenie (13500 w konfiguracji 6 rdzeni performance + 8 efficient; 12600kf 6P + 4E). Trudno przewidzieć, ile się wydarzy na rynku CPU przez 5 lat, natomiast biorąc płytę pod 13500 lub 12600kf, maksimum jakie będziesz w stanie ewentualnie włożyć to 14900K/KS, gdzie na AM5 mają być jeszcze dwie generacje nowych procesorów.

Właściwie to te rdzenie efficient nie wydają się być aż takie zle, bo jednak mimo wszystko są te fizyczne rdzenie  już nie mówiąc o ilości wątków która się z tym wiąże, No niby tak mógłbym wrzucić 14900k max ale czy jego wydajność nie byłaby po 4/5 latach dalej całkiem imponująca przy czym i5 12600kf załóżmy z tymi rdzeniami efficient uważam lepiej by dawał radę niż taki 7600x przez okres tych paru lat, ale nie wiem co myśleć o tym wszystkim, tez zawsze miałem intela i chyba z przyzwyczajenia, mimo ze tak samo miałem nvidie a zdecydowałem się na radeona niedawno, wiec ciężko mi zdecydować, 10 rdzeni lub 14 mimo wszystko bardziej mnie przekonuje na teraz a w przyszłości wymiana na taka i9 i tak będzie całkiem spoko

https://www.x-kom.pl/lista/3uf694hm2 Taki sobie zestawik rozkminilem do karty rx 6800 xt phantom gaming od asrocka, zależało mi na takich podzespolach jak obudowa, mocny zasilacz na przyszłość albo płyta, a ten procesor w swojej cenie wydaje się być wybitny jeśli mogę sobie dorzucić do innych komponentów za oszczędność na i tak całkiem spoko procku 

Swoją droga całkiem zabawne ze za 2 tysiące jest taki sobie radeon który jest porównywalny w czystej wydajności z 4070 za tysiąc więcej xD

Do tego wszystkiego tez nie zapominam o ramce kontaktowej na intela żeby się nie wygiął, jednak wole dmuchać na zimne 

Dodam jeszcze ze przesiadka z i7 4790 także xD

Link to post
Share on other sites

Ja widzę tu dwie opcje:

* idziesz w full power i bierzesz 13600/14600 lub 7800X3D (podobna kasa) i masz spokój na kilka lat (+ przy AM5 wrzucisz jeszcze bodajże 3 generacje CPU na te podstawke o czym pisał @joker5513)

* wybierasz opcje ECO i kupujesz 12400f + B660 BEZ planów pod jakąkolwiek przyszłą rozbudowę. Gwarantuje Ci, że nie zobaczysz różnicy między 12400f a 12600k (miałem wszystkie 3 z 13600k włącznie), a zaoszczędzone pieniądze możesz wsadzić w mocniejsze GPU (w tych budżetach trafiają się już 7900 XT LUB bez problemu znajdziesz 7900 GRE). Poza tym najtańszy i5 w niczym Ci nie przyblokuje nawet i 7900 XTX; przy przejściu z Devils Canyon i tak będziesz miał kopa wydajności, a gdy te 6 rdzeni w końcu okaże się za mało to i tak bardziej będzie Ci opłacało sprzedać płytę i pójść w nową platformę (jak teraz) niż kupować starego intela pod LGA1700. 

Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, Rebelmind napisał:

Ja widzę tu dwie opcje:

* idziesz w full power i bierzesz 13600/14600 lub 7800X3D (podobna kasa) i masz spokój na kilka lat (+ przy AM5 wrzucisz jeszcze bodajże 3 generacje CPU na te podstawke o czym pisał @joker5513)

* wybierasz opcje ECO i kupujesz 12400f + B660 BEZ planów pod jakąkolwiek przyszłą rozbudowę. Gwarantuje Ci, że nie zobaczysz różnicy między 12400f a 12600k (miałem wszystkie 3 z 13600k włącznie), a zaoszczędzone pieniądze możesz wsadzić w mocniejsze GPU (w tych budżetach trafiają się już 7900 XT LUB bez problemu znajdziesz 7900 GRE). Poza tym najtańszy i5 w niczym Ci nie przyblokuje nawet i 7900 XTX; przy przejściu z Devils Canyon i tak będziesz miał kopa wydajności, a gdy te 6 rdzeni w końcu okaże się za mało to i tak bardziej będzie Ci opłacało sprzedać płytę i pójść w nową platformę (jak teraz) niż kupować starego intela pod LGA1700. 

No właśnie karte już mam tego rx 6800 xt bo pomyślałem ze mi wystarczy w zupełności a reszte wydam na mocna platformę po prostu  No i tak myślałem nad 13600kf bo jest spory przyrost wydajności względem 12600kf ale cenowo różnica ok 5/6 stow wiec całkiem sporo tez, No do takiego 13500/14500 to się nie opłaca dopłacać jeśli 12600kf jest w takiej cenie a różnica wydajności znikoma, No i ta 12 generacja wyglada najbardziej rozsądnie i optymalnie, jak taka 13/14 generacja tyle droższa i sie grzeją procki z k, 12400f już tak mysle ze tez troche za słaby, jednak jestem w stanie wydać te 8 stówek na procka powiedzmy No nawet i z tysiaka, ale 13600kf to już troche za duzo, skoro 12600kf jest tak kuszący przy takiej cenie, a te 10 rdzeni względem 14 hmmm pytanie na ile będę w stanie wykorzystać moc tych 10 a co dopiero 14 przez te pare lat, nie wiem, nie wiem

Link to post
Share on other sites

Jako były posiadacz 13600K (podkręconego do 5,6 na P) i 13700K (OC na 5,5) i obecny posiadacz 7800X3D zdecydowanie polecam czerwony procesor - przepaść wydajnościowa w grach. 7800X3D przegania 14900K przy giercowaniu, kosztuje przy tym 1650 a nie 3k zł. Koszty platformy tylko nieznacznie na AMD wyższe, a jest jeszcze wizja wymiany co najmniej jednej generacji procesorów na obecnym mobo, jak nie dwóch. 

 

Zrobisz co chcesz - ja trzymam kciuki żeby nieodwzajemniona miłość do Intela przegrała :) z korzyścią będzie to dla ciebie ofc. Ale koniec końców zakupu dokonasz sam. 

 

 

Link to post
Share on other sites

No ale mysle teraz nad takim 7600x np bo am5 wydaje się interesująca podstawka pod update tylko czy te 6 rdzeni dadzą sobie radę w porównaniu z 10 intela na te przyszłe lata, minimum 8 żeby był zapas tak mi się wydaje i procek amd jest droższy wiec nie mógłbym już tak solidnej płyty kupić jak ta co mam w zestawie, chyba ze macie jakies propozycje mocnych płyt w dobrej cenie porównywalnych do tej msi z790 gaming plus wifi, która na spokojnie udźwignie te 3 generacje dalej 

1 minutę temu, joker5513 napisał:

Jako były posiadacz 13600K (podkręconego do 5,6 na P) i 13700K (OC na 5,5) i obecny posiadacz 7800X3D zdecydowanie polecam czerwony procesor - przepaść wydajnościowa w grach. 7800X3D przegania 14900K przy giercowaniu, kosztuje przy tym 1650 a nie 3k zł. Koszty platformy tylko nieznacznie na AMD wyższe, a jest jeszcze wizja wymiany co najmniej jednej generacji procesorów na obecnym mobo, jak nie dwóch. 

 

Zrobisz co chcesz - ja trzymam kciuki żeby nieodwzajemniona miłość do Intela przegrała :) z korzyścią będzie to dla ciebie ofc. Ale koniec końców zakupu dokonasz sam. 

 

 

Moja sympatia do amd rośnie od ostatniego zakupu 6800 xt gdy zawsze miałem nvidie, po prostu uważam ze rdna2 totalnie zdeklasowało nvidie na kolejne lata xD

Hm skoro mam karte asrocka to może jakaś płyta asrocka żeby była kompatybilność argb, Nw Nw co dobrego pod am5 i jaki procek top zestaw pod update w przyszłości 

No i ddr5

MSI B650 GAMING PLUS WIFI Wydaje się dobrym wyborem w sumie 

ASRock B650 PRO RS Albo ta

 

Albo nie bo ddr5 max taktowanie do 6200 a nie 6400 

Czy jednak zostać przy tym 12600kf i wywalone w kombinacje? XD

Bo w przyszłości i tak będę mógł na te płytę wrzucić dużo mocniejszego procka, albo ewentualnie zanim nastąpi moment w którym ta i5 nie będzie wystarczająca zdecyduje się na wymianę całej platformy, a narazie amd w tej polce cenowej nie oferuje więcej jakby nie patrzeć 

Gigabyte B650 EAGLE AX Ej dobra ta płyta ma tak kozackie wsparcie dla ramu ze nie czaje i jest najtańsza, do tego ma fajne radiatory itd, jest atx, argb, tylko nie rozumiem o co chodzi z budowa sekcji zasilania 12+2+2 i czy zasilacz bequiet pure power 12m 850w atx 3.0 to podłączy, i czemu nie ma kompatybilności z dyskami ssd m.2 z radiatorem, co to znaczy skoro są sloty na m.2 

Czy podłączę takiego lexara 790 1tb do niej?

No i 7600 czy 7600x?

https://www.x-kom.pl/lista/4ufx7q44b Takie coś złożyłem co sądzicie? Lepszy zestaw niz poprzedni na intelu? Płyta da radę jeśli chodzi o kompatybilność itd i w porównaniu z poprzednia na intelu?

https://www.x-kom.pl/lista/3uf694hm2

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Mam dwa zestawy do złożenia:

https://www.x-kom.pl/lista/4ufx7q44b
 

https://www.x-kom.pl/lista/3uf694hm2

 

nie wiem bo gram właściwie najczęściej w csa, fortnite, mam 3 monitory i lubię sobie odpalić dużo rzeczy na nich, używam dużo reapera i to w takich sporych i wymagających projektach, chciałbym tez sobie pograć w takie gta 6 jak wyjdzie albo ogólnie nie ograniczać sie do najnowszych tytułów i obslugi np wielu rzeczy na raz i nie wiem czy inwestować w am5 czy 6 rdzeni za rok lub dwa będzie wymagało wymiany itd jednak Intel przebija wielordzeniowoscia bezapelacyjnie a w grach tylko trochę słabszy, co sądzicie jak to wyglada? 

Dodam ze karta to rx6800xt phantom gaming od asrocka 

I ze aktualizacja z i7 4790 

kupując kompa tez nie chce się przejmować tym ze 6 rdzeni może być za mało w najbliższym czasie bo wymianę planuje conajmniej za 5 lat, z drugiej strony plus tego jest taki ze am5 jest świeże i będzie dłużej wspierane niż 1700 wiec aktualizacja może być czysta przyjemnością i łatwiejsza jeśli już bo nie będzie trzeba zmieniać platformy i mimo, ze oba procki wydajne I5 wydaje się starczyć na dłużej niż ryzen, jednak platforma am5 wydaje się starczyć na dłużej niż 1700 i nie wiem, przewaga ryzena w grach przy tych osiągach i tak nieodczuwalna a przewaga intela w programach itd może się przydać na dłuższa metę i nie będę go musiał wymieniać dłużej, ciężki wybór help

Chyba muszę tez wspomnieć o tym ze aktualnie chciałbym chłodzenie pure rock 2 fx do tej obudowy co w zestawie, a temperatury na ryzenie są okropnie wysokie co jest problematyczne 

Edytowane przez marcelekqq
Link to post
Share on other sites

Napiszę jeszcze raz: nie odczujesz żadnej różnicy w grach między 12400f i 12600k. Poza tym nie możesz liczyć rdzeni e względem rdzeni P jako równych. To są biedardzenie, praktycznie nie dające niczego w grach. 

 

Zobacz na test w Cyberpunk, gdzie 6 rdzeni Zen4 wygrywa z 12* (8P+4e) rdzeniami Alder Lake-S. 

 

https://www.purepc.pl/test-procesora-amd-ryzen-5-7600-najtansze-szesc-rdzeni-zen-4-nareszcie-dobra-wydajnosc-w-rozsadnej-cenie?page=0,22

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Ja tak mysle teraz czy po prostu nie wpierdzielic i5 13600kf co mi starczy na 5 lat+, do tego arctic liquid freezer iii 240, jednak te „biedardzenie” przekonują mnie pod katem wielozadaniowości a nie koniecznie gier, a jeśli chodzi o gry wydajność i5 12 generacji już mi w zupełności wystarczy także 

Wiem ze zen4 deklasuje intela w grach, ale jeśli chodzi o system itd No to jednak Intel jest bardziej wszechstronny mimo wszystko, a jeśli chodzi o gry to jak mowie właściwie wydajność i5 mi wystarczy, chyba zdecyduje się dopłacić do 13600kf

Chyba ma to sens?

Edytowane przez marcelekqq
Link to post
Share on other sites

12400f to najrozsądniejszy zakup tak jak koledzy piszą ale jeśli chcesz kupić czokolwiek innego to tez zadziala i raczej nie bedziesz widzial różnicy. Wyglada ze decyzje juz podjąłeś tylko szukasz wsparcia do wydania kasy ktora masz. Kupujac 13600kf nie wiele zmienisz ale bedziesz sie lepiej czul i to wystarczy do przeplacenia. Zakup AM5 zdecydowanie zmienia sytuacje.

 

Link to post
Share on other sites

Po co zakładasz kolejny temat jak tj dokładnie ta sama dyskusja co w poprzednim? To co, jeśli uda mi się przekonać Cię do 5700X3D - bo to najbardziej opłacalny CPU do CS2 - to założysz trzeci temat? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...