Skocz do zawartości

Jak odczytać konkretne informacje o danym dysku z wartości RAW ?


Recommended Posts

Witam. Mam takie pytanie. W programie CrystalDiskInfo na moim dysku przenośnym Crucial X8 4TB (CT4000X8SSD9) są podane rożne parametry dysku (chodzi mi o S.M.A.R.T.), ale nie w procentach (%) tylko w wartościach RAW. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć w miarę prosty sposób jak poprawnie odczytywać i interpretować te poszczególne wartości RAW żeby dojść do jakichś konkretnych wniosków i przeliczyć te wartości RAW np. na procenty czy jakieś inne prostsze jednostki lub po prostu jakieś konkretne wartości odnośnie samego dysku jak przykładowo sektory, temperatura w stopniach C, itd. ? Czy te wartości RAW są w wyrażane w systemie binarnym, szesnastkowym, dziesiętnym czy jeszcze jakimś innym ? Poniżej podaję link do screen'a właśnie z programu CrystalDiskInfo na którym są podane te różne wartości RAW dla tego mojego dysku Crucial X8 4TB. Liczę na Waszą pomoc.

 

https://www.mediafire.com/view/sqonyxal2u2p4dd/crucial_x8_4tb_crystaldiskinfo.png/file

Link to post
Share on other sites

ok ale po co. 
informacje w tym modelu, jak sam widzisz, są skąpe. 
Wszystko co potrzebujesz jest już przeliczone... 
A krytyczne są na 0, lub startowych wartościach (np przestrzeń rezerwowa jest 64 hex, czyli 100 bloków nand zapasowych, czyli wszystkie)
Dla łatwiejszego odczytu RAW, możesz wartości przełączyć na DEC w ustawieniach, gdyż ten model, nie zapisuje nic typowo w hex (są HDD i SSD co niektóre parametry mają w HEX i trzeba odczytywać w hex aby coś zrozumieć). 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

@kokosnh Przełączyłem już na DEC - wszedłem kolejno w Funkcje, Funkcje zaawansowane, Wartość Raw i ustawiłem na 10 [DEC] - to o to ci chodzi ? Podpowiedzieli mi tak na kilku innych forach gdzie też pytałem o tę kwestię. A ja też byłem ślepy, bo nie zauważyłem, że są podane przy poszczególnych parametrach tego dysku jednostki w jakich są wyrażane ich wartości, ale po zmianie systemu na dziesiętny jest już jak dla mnie w porządku.

Link to post
Share on other sites
W dniu 23.03.2024 o 16:58, Marox885 napisał:

to o to ci chodzi ?

dokładnie 
ale nawet w dec, tam praktycznie nic nie ma
ilość włączeń, ilość godzin pracy, ilość utraty zasilania, no nic ciekawego. 
resztę masz przeliczone temperatura, ilość odczytów i zapisów. 

Krytyczne są na 0, więc tu cokolwiek innego będzie znaczyć problemy 
Jedynie 03 jest inny, bo to ilość rezerwowych bloków NAND, masz ich 100 i najlepiej jak ta liczba się nie zmniejszy (jak spadnie poniżej 50, to Windows lub płyta powinny dać ostrzeżenie, że NAND pada)

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
Napisano (edytowane)
W dniu 24.03.2024 o 21:52, kokosnh napisał:

Jedynie 03 jest inny, bo to ilość rezerwowych bloków NAND, masz ich 100 i najlepiej jak ta liczba się nie zmniejszy (jak spadnie poniżej 50, to Windows lub płyta powinny dać ostrzeżenie, że NAND pada)

 

Sorry, że po tak długim czasie Cię o to pytam, ale o co chodzi z tym 03 i gdzie to jest, bo ja tego nie widzę ? Wiem, że zawracam Ci głowę, ale jak możesz to odpowiedz mi na to pytanie. Jeszcze raz przepraszam. Domyślam się, że o chodzi o to, że jest 3 bloki/komórki zapisu na każdy sektor tego dysku - tj. 2 rezerwowe plus ten jeden główny podstawowy na którym normalnie się dane zapisują jeśli on nie padnie, a dopiero jak on padnie to są wykorzystywane te pozostałe dwa bloki rezerwowe więc jeśli padnie ten główny podstawowy blok to parametr "Dostępna Przestrzeń Rezerwowa (%)" spadnie do 50%, a jak padnie jeszcze ten jeden blok rezerwowy i zostanie tylko jeden blok rezerwowy to powyższy parametr spadnie do 0%. Dobrze kombinuję ? Wiem, pewnie bzdury gadam, ale odpowiedz jak możesz.

 

EDIT: Ahhh, znowu jestem ślepy jak kret - to 03 o które pytam to numer ID tego parametru "Dostępna Przestrzeń Rezerwowa (%)". Chyba dobrze myślę, czy tak, że o to Ci chodziło ? Tak czy inaczej odpowiedz jeśli możesz.

Edytowane przez Marox885
Link to post
Share on other sites

Tak chodzi o ten parametr o przestrzeni rezerwowej.
Tam niby są % podane, ale tam jest dosłownie 100 tych bloków rezerwowych.
Na start masz 100, jak się nic z NAND nie dzieje, to przez całe życie będzie tam 100.


Jak coś się stanie z NAND, i zaczną padać bloki to ta wartość będzie malec, bo kontroler będzie mapować uszkodzone bloki na te zapasowe ( jak spadnie poniżej 50 to windows i płyta powinni dać ostrzeżenie Smart że dane są zagrożone i aby zrobić backup ).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, kokosnh napisał:

Tak chodzi o ten parametr o przestrzeni rezerwowej.
Tam niby są % podane, ale tam jest dosłownie 100 tych bloków rezerwowych.
Na start masz 100, jak się nic z NAND nie dzieje, to przez całe życie będzie tam 100.


Jak coś się stanie z NAND, i zaczną padać bloki to ta wartość będzie malec, bo kontroler będzie mapować uszkodzone bloki na te zapasowe ( jak spadnie poniżej 50 to windows i płyta powinni dać ostrzeżenie Smart że dane są zagrożone i aby zrobić backup ).
 

 

Wielkie Dzięki za pomoc ! Właśnie na taką konkretną odpowiedź liczyłem ! A ten parametr z numerem ID 05 "Zużycie dysku (%)" jest w jakiejś zależności/korelacji z tym parametrem ID 03 "Dostępna Przestrzeń Rezerwowa (%)" i parametrem ID 04 "Próg Dostępnej Przestrzeni Rezerwowej (%)" ? Innymi słowy czy są ze sobą jakoś powiązane ? No i od czego właściwie w ogóle zależy wartość parametru ID 05 "Zużycie dysku (%)" ? Czy zależy ona od parametrów ID 01 "Krytyczne Ostrzeżenia (bity)" , ID 06 "Odczytane Jednostki (512 B)" , ID 07 "Zapisane Jednostki (512 B)" , ID 08 "Polecenia Odczytu" , ID 09 "Polecenia Zapisu" , ID 0B "Ilości uruchomień" , ID 0C "Ilość Godzin Pracy" , ID 0E "Nienaprawialne Błędy" , ID 0F "Odnotowane błędy" ? Czy to chodzi o wartość parametru TBW podawaną dla danego dysku przez jego producenta ? Niestety, napisałem nawet osobiście do Crucial'a na ich FB i na ich adres email z zapytaniem o to jaka jest wartość parametru TBW dla tego Crucial X8 4TB - odpisali, że oni nie udzielają żadnej gwarancji jeśli chodzi o wartość parametru TBW dla tego jak i ich innych przenośnych dysków SSD takich choćby jak Crucial X6, Crucial X9 czy też Crucial X10. Jedyną gwarancją jaką udzielają na takie dyski jest limitowana 3-letnia gwarancja jeśli chodzi o czas eksploatacji takiego dysku, a jeśli chodzi o wartość parametru TBW to napisali, że trudno ogólnie oszacować dla przenośnych dysków SSD wartość tego parametru, gdyż nie są one na ogół aż tak intensywnie eksploatowane jak wewnętrzne dyski SSD jeśli chodzi o ilość odczytywanych i zapisywanych na nich danych, a pełnią one raczej rolę magazynu danych.

 

Poniżej link do screen'a z CrystalDiskInfo z tego mojego Crucial X8 4TB, ale tym razem te wartości RAW poszczególnych parametrów tego dysku są podane w systemie dziesiętnym.

 

https://www.mediafire.com/view/8hkst1rs9ab18fm/crucial_4tb_crystaldiskinfo_decimal.png/file

Edytowane przez Marox885
Link to post
Share on other sites
W dniu 18.04.2024 o 22:37, Marox885 napisał:

Wielkie Dzięki za pomoc ! Właśnie na taką konkretną odpowiedź liczyłem ! A ten parametr z numerem ID 05 "Zużycie dysku (%)" jest w jakiejś zależności/korelacji z tym parametrem ID 03 "Dostępna Przestrzeń Rezerwowa (%)" i parametrem ID 04 "Próg Dostępnej Przestrzeni Rezerwowej (%)" ?

nie, to są osobne parametry, niezależne od siebie
 

W dniu 18.04.2024 o 22:37, Marox885 napisał:

No i od czego właściwie w ogóle zależy wartość parametru ID 05 "Zużycie dysku (%)" ? Czy zależy ona od parametrów ID 01 "Krytyczne Ostrzeżenia (bity)" , ID 06 "Odczytane Jednostki (512 B)" , ID 07 "Zapisane Jednostki (512 B)" , ID 08 "Polecenia Odczytu" , ID 09 "Polecenia Zapisu" , ID 0B "Ilości uruchomień" , ID 0C "Ilość Godzin Pracy" , ID 0E "Nienaprawialne Błędy" , ID 0F "Odnotowane błędy" ? Czy to chodzi o wartość parametru TBW podawaną dla danego dysku przez jego producenta ?



05 zależy od proporcji ID 07 "Zapisane Jednostki (512 B)" do TBW.
Czyli po prostu suma zapisów hosta do TBW. 
tylko w parametrze 05 będą rosnąc jednostki w %, jak tam się pokaże w RAW 1, to stan życia spadnie do 99%. 

Co do gwarancji, najwyraźniej nie ma limitu TBW dla zapisu na tych SSD, czyli dobrze dla ciebie. 
Znaczy limit jest, bo jest na 100% zapisany w FW, ale oni nie uwzględniają tego przy gwarancji. 






 

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, kokosnh napisał:

nie, to są osobne parametry, niezależne od siebie
 



05 zależy od proporcji ID 07 "Zapisane Jednostki (512 B)" do TBW.
Czyli po prostu suma zapisów hosta do TBW. 
tylko w parametrze 05 będą rosnąc jednostki w %, jak tam się pokaże w RAW 1, to stan życia spadnie do 99%. 

Co do gwarancji, najwyraźniej nie ma limitu TBW dla zapisu na tych SSD, czyli dobrze dla ciebie. 
Znaczy limit jest, bo jest na 100% zapisany w FW, ale oni nie uwzględniają tego przy gwarancji. 






 

 

Dzięki po raz kolejny za konkretną odpowiedź. A o co chodzi z tym limitem na 100% zapisanym w FW ? W sensie co to znaczy to FW ?

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, kokosnh napisał:

Chodzi o to, że w firmwear SSD na 100% jest wpisany limit TBW, jedynie producent nie uwzględnia tego przy gwarancji ( jest obojętne czy mieścisz się w TBW czy nie )

 

Firmware tego Crucial X8, tak ? Tam jest ten limit TBW zapisany ? A ten limit TBW dla tego dysku może się różnić w zależności od wersji wgranego firmware'u do tego dysku czy to jest jakaś stała umowna wartość niezależnie od wersji wgranego firmware'u do tego dysku ? Zastanawiam się kiedy wartość parametru ID 05 "Zużycie Dysku (%)" zacznie mi rosnąć, w sensie przy ilu GB zapisanych na nim danych zdrowie spadnie mu poniżej 100 % ? Rozumiem, że ten limit TBW dla tego dysku zapisany w jego firmware to tajemnica producenta i nikt mi nie odpowie wprost konkretnie ile ten limit TBW dokładnie czy nawet w przybliżeniu wynosi dla tego dysku ? Firmware to po polsku oprogramowanie układowe, tak ? Ale to nie jest to samo co sterownik dysku, tak ? To raczej taki mały BIOS/UEFI dla danego urządzenia, w tym przypadku tego dysku, czy tak ?

Edytowane przez Marox885
Link to post
Share on other sites

TBW zmienia się zależnie od modelu i pojemności ( więc każda pojemność ma inną ).

TBW jest wartością która gwarantuje producent że nie będzie problemu z NAND w tym przedziale, nie oznacza że jak przekroczysz to zaraz będą błędy ( zwykle SSD TLC wytrzymują do 3 razy więcej ).

Jeśli chodzi o resztę to tak.

Co do wartości TBW, to jak ci RAW urośnie do 1 w 05 to sobie pomożysz zaokrągloną sumę zapisów hosta przez 100 i będziesz mieć TBW



Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...