Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobry

Na początek zaznaczam, że jeśli zły dział, to przepraszam, ale nie bardzo wiem nawet gdzie z tym pisać.


Tydzień przed dziesiątą rocznicą użytkowania, mój GTX 770 zaliczył bliżej niesprecyzowaną awarię, uświadamiającą mi jak bardzo jestem już poza "obiegiem". Po błędzie Unity i zawieszeniu się systemu (który równocześnie zakomunikował sygnałem dźwiękowym odłączenie urządzenia) zostałem zmuszony do resetu. Po resecie zastałem najniższą rozdzielczość, wyłączone Aero i brak sterowników, więc uznałem, że przeinstaluje sterowniki i po problemie.

Nie pomogło.

Nie pomogło też przywrócenie ustawień systemu tydzień wstecz (ba, system stwierdził, że wtedy też rzekomo nie miałem sterowników)

Inspekcja menedżera urządzeń wyświetlała błąd karty i zależnie od tego, co zrobię ze sterownikiem, mam do wyboru kod 52 (brak autoryzowanego podpisu sterownika - przy aktualnym sterowniku, który wcześniej problemów nie sprawiał) i 43 (odłączenie urządzenia, bo jest z nim problem - przy poprzednim sterowniku z listopada 2023).

GPU-Z wyświetla z kolei cudo widoczne w załączniku.

Rozkręciłem obudowę i sprawdziłem kartę tyle-o-ile, nic nie wygląda na spalone ani uszkodzone, ale nie jestem elektronikiem. Mam więc tylko taką diagnozę, jaką wyświetla GPU-Z.

Podzwoniłem po serwisach i mam sytuację "jeden rabin mówi tak, drugi rabin mówi nie": raz zostałem poinformowany, że chipset jest spalony i szkoda zachodu z naprawą, drugi raz, że iść do kogoś, kto zajmuje się naprawą elektroniki bezpośrednio i niech sprawdzi niekrytyczne podzespoły, bo skoro dalej wyświetla obraz, to nic krytycznego nie "poszło".

 

Więc... co z tym fantem zrobić i jak sprawdzić co jest faktycznie nie halo?

 

Nowy obraz mapy bitowej.png

Edytowane przez Mirko
Link to post
Share on other sites

Przecież od  tej graficzki pierwsze lepsze APU z Vegą na pokładzie będzie przynajmniej tak samo wydajne, a znacznie bardziej energooszczędne.

A jak koniecznie chcesz wiedzieć czy grafa padła to zanieść ją do jakiegoś kumpla i sprawdźcie u niego - jak będzie to samo, to sprzedaj co masz na części i kup APU i tyle.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
44 minuty temu, Kudłaty Futrzak napisał:

A jak koniecznie chcesz wiedzieć czy grafa padła to zanieść ją do jakiegoś kumpla i sprawdźcie u niego - jak będzie to samo, to sprzedaj co masz na części i kup APU i tyle.

W całej naszej bandzie emerytów tuż przed 40stką, jestem jedyną osobą, która jeszcze w ogóle ma peceta. A do laptopów im tego nie włożę. Ba, serwis, do którego zawsze ze wszystkim chodziłem przez lata, zwinął się trzy lata temu, więc nie mam już nawet "zaufanego fachowca".

40 minut temu, janek20 napisał:

Pytanie z gatunku tych dziwnych - czy do tego da się dostawić w razie czego więcej wentylatorów? Bo jakoś słabo to widzę na jednym.

 

Żeby ułatwić wszystkim życie, specyfikacje tego cuda, do którego potencjalnie szukam zamiennika:

https://www.morele.net/inventory/info/ISg9Hd/ tylko RAMu jest 16, a nie 8, bo mieli wtedy akurat wyjątkowo korzystną promocję

I wyprzedzając pytanie - nie, nie jestem zainteresowany nowym komputerem.

Edytowane przez Mirko
Link to post
Share on other sites

Kupowanie 1060 z 3GB, gdzie są wersje 6GB, to zamiana siekierki na kijek.

 

Jak sprawdzić kartę? Odpalasz jakiegoś linuksa live lub inny system z USB, np. Win PE i patrzysz jak karta jest widoczna.

 

Procesor Intel 3.2GHz - nie, no wszystko wiadomo ;)

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
5 minut temu, wodego napisał:

Jak sprawdzić kartę? Odpalasz jakiegoś linuksa live lub inny system z USB, np. Win PE i patrzysz jak karta jest widoczna.

 

Procesor Intel 3.2GHz - nie, no wszystko wiadomo ;)

To teraz poproszę jeszcze raz, ale w wersji dla technologicznie opóźnionych ;) 

Edytowane przez Mirko
Link to post
Share on other sites

System na kompie nie ma znaczenia. Procesor jaki? i3, i5, może i7? Można rzucać monetą albo rozwiązywać zagadkę. Cierpliwi mogą kliknąć w link, żeby szukać podstawowej informacji w jakiś kodach.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, wodego napisał:

System na kompie nie ma znaczenia. Procesor jaki? i3, i5, może i7? Można rzucać monetą albo rozwiązywać zagadkę. Cierpliwi mogą kliknąć w link, żeby szukać podstawowej informacji w jakiś kodach.

Przepraszam, dopiero teraz zajarzyłem o co jestem pytany i że na liście z morele nie ma modelu

 

Zatem jeszcze raz, dla porządku, żeby wszystko było na widoku:

  • Płyta główna: ASRock B85 PRO4 LGA1150 ATX : HDMI+DVI+VGA+SATA3 IN

  • CPU: Intel i5-4570 3.2GHz, 6 MB

  • GPU: Gainward GeForce GTX 770 - 2048 MB DDR5 DP HDMI DVI

  • PSU: Thermaltake Smart SE 530W

  • RAM: Ballistix Sport, DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL9 (dwie sztuki, zatem faktycznie 4 kości po 4 GB)

  • HDD: Seagate BarraCuda 1 TB 3.5" SATA III

Edytowane przez Mirko
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Rozumiem, że za słaby zasilacz? Dobrze wiedzieć te 10 lat po zakupie. Jak go składałem, to usłyszałem, że zasilacz w pełni wystarczający i jeszcze zostanie na późniejsze podkręcanie (czego nigdy nie robiłem)

Z ciut innej beczki: przyszło mi do głowy najprostsze rozwiązanie, czyli znalezienie takiego samego modelu używanego i wymiana 1:0.99 (bo niestety takiej samej wersji nie udało mi się znaleźć). Ba, nawet znalazła się oferta w przyzwoitej cenie:

https://www.olx.pl/d/oferta/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-770-oc-2gb-ddr5-256bit-CID99-IDYmT8F.html

Pytanie jednak brzmi, czy takie działanie ma sens (szczególnie, że NIE potrzebuję tego komputera ulepszać ani usprawniać, jest dobry jaki jest) i czy rzeczywiście pakować się w ten sam model, gdy dostępne są też wersje z 4 GB pamięci oraz GTX 970, który pamiętam, że jak wyszedł, to żałowałem, że nie poczekałem parę miesięcy z poskładaniem peceta.

 

Czy po prostu olać to i szukać czegoś nowszego, a przy tym dalej kompatybilnego z resztą elementów?

Edytowane przez Mirko
Link to post
Share on other sites

Jak już mówiłem, wypadłem kompletnie z obiegu. Ostatni raz, kiedy realnie jeszcze coś sam z tego kumałem, składałem poprzedniego peceta, w 2008. Chodzi po dziś dzień, raptem baterię BIOS trzeba było wymienić w 2017. Ten aktualny był składany metodą "potrzebuję, żeby ktoś mi zweryfikował, czy to odpali ze sobą", ludzie podumali i pozamieniali część komponentów (w tym zasilacz, ja do tego pakowałem 450). Jest nawet możliwe, że to miało miejsce na tym forum, tylko pod innym nickiem, którego nie pamiętam.

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, Mirko napisał:
  • RAM: Ballistix Sport, DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL9 (dwie sztuki, zatem faktycznie 4 kości po 4 GB)

 

Teraz, janek20 napisał:

w 1 kości?

 

Zapchałem tym wszystkie 4 sloty na RAM, ale miałem do wyboru kupić 8 GB w 2 kościach, 16 GB w 2 kościach, albo 16 GB w 4 kościach, ALE w cenie 12 GB.

Link to post
Share on other sites

Pytania odnośnie tego 1060:

1) Co z chłodzeniem? Pytałem wcześniej, a ten jeden smutny wentylator wygląda przerażająco. Mniejszy pobór mocy, jasne, ale... jeden mini-wiatraczek?

2) Ja może niewiele z tego pamiętam, ale ta karta ma o 1/5 mniejszą szerokość magistrali i przepustowość, a reszta parametrów jest porównywalna. Więc czy to nie jest trochę tak, jak mówił wodego, że zamiana siekierki na kijek?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...