Skocz do zawartości

zawieszenia - znikający dysk


Recommended Posts

Mam następujący problem z komputerem:
od początku komputer raz na jakiś czas się zawieszał i wyskakiwał blue screen.
Były okresy, że działo się to kilka razy dziennie,  było tak, że przez 2 miesiące był spokój.
Zawieszenia zdarzały się częściej przy starcie i ładowaniu windowsa, niż przy dalszej normalnej pracy.

Test pamięci RAM - 0 błędów
Test obciążeniowy - temperatury w porządku
Testy programami do dysków - dyski w stanie doskonałym.

Ostatnio zauważyłem zależność, że zawieszenia mają związek z obciążeniem dysku systemowego na M.2: Kingston 1TB KC2500
Uruchomiłem Hard Disk Sentinel, jednocześnie uruchomiłem CrystalDiskMark, by przetestować dysk. 
Podczas testu dysku systemowego, test odczytu przeszedł pozytywnie, następnie podczas testu zapisu system się zawiesił (zamrożenie i po kilkunastu sekundach blue screen).
Jednocześnie w programie Hard Disk Sentinel zniknęła nazwa dysku - dysk przestał być widoczny.

opis blue screen: pojawia się napis: "critical process died" - po kilkunastu sekundach, lub restarcie pojawia się drugi blue screen:
wymagane urządzenie jest nie podłączone, lub nie dostępne.
Dopiero wyłączenie komputera na kilka sekund i ponowne włączenie likwidowało błąd, aż do następnego zawieszenia.

Dodatkowy objaw dziwnego zachowania komputera, to 2-3 sekundowe zawieszenia portów usb - tu restart pomaga. 

Zaktualizowałem wszystkie sterowniki, zaktualizowałem bios, uruchamiałem sfc, oraz dism, ustawiłem wszystkie stare dyski na GPT (z mbr).
Niestety bez pozytywnego rezultatu.

Co może powodować ten błąd?
Dysk, płyta główna, czy może coś innego?

Poniżej opis zestawu:

SilentiumPC Fera 5 120m
Dysk HDD    WD BLACK 1TB 7200obr. 64MB CMR    WD1003FZEX
Dysk SSD    Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe KC2500    SKC2500M8/1000G    
Obudowa do komputera    SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
Pamięć RAM DDR4    Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black    
Płyta główna Socket AM4    ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Procesor AMD Ryzen 5    AMD Ryzen 5 5600G
Zasilacz do komputera    SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold
dodatkowe 2 dyski na sata:
ssd 0,5 TB
HDD 1 TB

od kilku dni dodatkowo karta RTX 4070 - ale zawieszenia miały miejsce przed jej zamontowaniem

Link to post
Share on other sites

Sprawdź dokładnie w managerze zadań zakres pracy dysków w idle. Jeden z nich jest uwalony. Critical_process_died czyli krytyczne przerwanie głównych procesów, wszystko siada w jednej chwili. Obczaj który to może być ale obstawiam że systemowy Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe KC2500 jest uszkodzony.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...