Skocz do zawartości

CPU + RAM + Płyta główna - Czy 3k wystarczy ?


Recommended Posts

Witam, wysiada mi płyta główna (uderzenie pioruna w instalację) i czas najwyższy wymienić płytę CPU RAM. Czy w 3k zł kupi się coś sensownego ? Mam grafikę GTX 1080 8GB i zasilacz Smart SE Modular 630W 80+(choć pewnie też już zrobi się za słaby),dyski, napęd i obudowa to nie problem. Interesuje mnie CPU Intel. Jaka rozsądna kwota była by potrzebna, aby uzyskać coś sensownego. Proszę o propozycje podzespołów. Płyta główna beż led i innych bajerów, wystarczy, że grafika się podświetla :D. Pozdrawiam Artur.

Edytowane przez artur04c
Link to post
Share on other sites

Pytanie, czy po uderzeniu pioruna sam zasilacz nie dostał jakoś?

 

A jakiej wydajności oczekujesz? Czy coś pokroju 13600KF, czy coś mocniejszego? Masz zamiar na nim pracować, czy grać?

 

Link to post
Share on other sites

Dobrze by było jak by nowsze gry dawały radę (GTA VI, nie mówię już o ultra ustawieniach bo grafika pewnie nie wyrobi) CPU przydał by się mocniejszy. Monitor mam FHD 27'' 165 fps.  Piorun poszedł po słupku telefonicznym i spaliło mi router i lan na płycie, wyskakiwały blue screeny, ostatnio pod obciążeniem zresetował się, potem zrobił blue screen i teraz długo się włącza, ma problem żeby włączyć dokument .doc. Sam się włącza/wyłącza. Zaczyna mu odpijać, a już wiekowe podzespoły. Strach go używać, żeby coś z GPU się nie stało. 

Link to post
Share on other sites

Kwestia mojego zasilacza. Wystarczy mocowo ?Mocowanie manualnie mogę sam dorobić dla mnie to nie będzie problem, tylko dawno miałem kontakt z nowszymi prockami dlatego pytam. Duża różnica jest między i5, a i7 ? Bo wydać 1300 na CPU, a zawsze na CPU mogę dorzucić, żeby to na jakiś czas znów starczyło, bo mój PC, który właśnie się kończy był składany 10 lat temu :D

Link to post
Share on other sites

Tamten  procek pochodzi ze złotej ery dla tych co nie lubią często zmieniać sprzętu, przez kilka kolejnych generacji wzrosty wydajności były symboliczne. 

 

Co do zasilacza, to nie mam zdania nt. jakości tej jednostki, jednak 600W dla karty c/a 200W + procka 230W (jakoś chyba tyle wysiorbie jak mu zdjąć kaganiec) to imho powinien dać radę. Przy takim i7 14700K, który to już potrafi iść w stronę 300W, może być ciasno. Te wartości dla procka, to przy zdjętym kagańcu (limit energetyczny) i w wypalarce, typowy scenariusz to będzie poniżej 100W.

 

2 godziny temu, artur04c napisał:

Duża różnica jest między i5, a i7

Realnie? W grach przy tym GPU - żadna. Przy karcie pokroju RTX 4090 i graniu w 1080p dopiero można realnie mierzyć różnicę. Przy pracy, to już zależy od aplikacji. Niestety nie da się też przewidzieć jak rynek będzie dalej się rozwijał i na ile realnie taki procek wystarczy. Taki i7 14700KF za c/a 1800 zł ma więcej rdzeni - 20 w sumie i jako procek do pracy jest świetny, być może za jakiś czas się okaże że się on zestarzeje lepiej niż i5. Te dodatkowe 6 rdzenii (2p i 4e) robią robotę. 

Link to post
Share on other sites

Czyli wychodzi na to, że lepiej pozostać przy i5, właśnie dlatego 10 lat temu postawiłem na i5 4690k i jak by nie patrzeć do tej pory robił robotę ;)(jeszcze wtedy bardziej zorientowany byłem na rynku co kupić). Wolał bym bardziej okrojoną z ceny płytę główną, ale z m.2, sata x 6 bo aktualnie mam 5 już zajętych i z minimum 5 portów usb z tyłu, lepszej jakości kartę dźwiękową 6 wyjść + cyfrowe jak by było (mam amplituner i tam on całą robotę robi z dźwiękiem i na 3 wyjściach sobie poradzę. ew dokupić w miarę potrzeby kartę dźwiękową). Wyjście na usb 3.0 do obudowy z przodu i minimum 4 wentylatory (można z zasilacza pociągnąć, ale więcej kablologii się robi)  nie licząc wentylatora CPU albo wyjścia sterowania chłodzeniem wodnym :) ram moim zdaniem 16 GB w zupełności wystarczy bo w każdej chwili można go dokupić(chyba, że cenowo od razu 32GB, a skoro 8 GB mi wystarczało to 16 będzie z zapasem.

Link to post
Share on other sites

Akurat tamta płyta miała wszystko poza TOSLINK i brakującymi 2xSATA. Zajrzyj na MSI Z790 Tomahawk, powinna mieć wszystko, co opisałeś. Płyty główne ostatnio mocno podrożały względem procków, to co Ci poleciłem to taka "tania" płyta główna z odblokowanym chipsetem.

 

Co do RAM, to obecnie nie warto brać już 16 GB, przy nowych grach to często ledwie starcza. Kolejna sprawa to prędkości - przy 2 kościach można mieć całkiem szybkie pamięci bezproblemowo, przy 4 kościach - zaczynają się problemy (kiedy chcesz mieć prędkości powyżej 4800) i często nie można od tak po prostu włączyć xmp i zapomnieć o temacie (przy takich ddr4 to zwykle przechodziło). Mając 32 GB masz sensowną prędkość, dalej w "dobrej" cenie i spokój na dłuższą chwilę.

Link to post
Share on other sites

To zależy jakie GPU, jeżeli wsadzisz RTX 5090, to prawdopodobnie w rozdzielczości 1080p to i 14900KS nie wyrobi ;) Odrobinkę bardziej przyziemne karty, np taki 4070 Super (c/a 220W), to nie powinno być żadnych komplikacji. Mocniejsze / bardziej prądożerne GPU wymaga tylko mocniejszego zasilacza.

 

Tak jeszcze zaglądam na ten Twój zasilacz, to ten?

https://pl.thermaltake.com/smart-se-630w.html

 

Upewnij się, że masz wystarczającą liczbę wtyczek / złączy. Przede wszystkim nowe procki / płyty główne najczęściej potrzebują 2x 8 pin (lub 4+4) dla procka. Z tego co widzę, to ten zasilacz ma ograniczoną liczbę złączy - 2x pcie + 1x 4+4 cpu. Istnieją adaptery / splittery, itd, aczkolwiek często to jest tania chińska tandeta i ich używanie grozi nie tylko zniszczeniem sprzętu ale także pożarem. Być może konieczna będzie wymiana tego zasilacza.

Link to post
Share on other sites

Ja bym zasugerowal wrzucic mozliwie szybko nowa grafike bo to dopiero wykorzysta moc nowego procesora inaczej bedzie sie nudzil.

Jezeli akceptujesz uzywki to sprzedaj swoja grafike 1080 i kup uzywke 3060 to bedzie koszt 400zl? a naprawde w niektorych grach niezle podskocza klatki.

Jak dozbierasz to sprzedaz 3060 i kupisz 4070 super albo cos podobnego.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Adames napisał:

Tak jeszcze zaglądam na ten Twój zasilacz, to ten?

https://pl.thermaltake.com/smart-se-630w.html

tak to  ten zasilacz. U mnie są 2x8 pin zasilanie grafiki i 8 pin idzie na płytę główną.

 

Czyli wychodzi, że można będzie rozwijać z czasem taki zestaw, ewentualnie będą nowsze CPU pod socket płyty ? :D

Link to post
Share on other sites

Nie, jeżeli oczekujesz kiedyś upgrade procka do nowszej generacji, to niestety ale to gniazdo jest martwe. Do tej płyty najnowszy / najlepszy procek jaki da się wrzucić to i9 14900K. Jeżeli byś chciał w przyszłości wsadzić procek nowszej generacji to na ten moment AMD zapowiedziało, że do końca 2025 będzie wspierać gniazdo AM5, więc zapewne jeszcze przynajmniej jedna generacja procków wyjdzie. U intela od dawna mamy zasadę dwóch - dwie generacje pod gniazdo (14 to nie generacja a refresh i wydajność praktycznie bez zmian, jedynie i7 dostał dodatkowe 4 rdzenie efficiency), procki 13xxx/14xxx to ostatnie procki pod to gniazdo. Prawdopodobnie za ok pół roku wyjdą nowe procki intela z nowym gniazdem i nowymi płytami głównymi.

 

Ogólnie to intele lepiej wypadają przy pracy z programami, które dobrze się skalują wraz z ilością rdzeni, do gier to jak nie lubisz bawić się w podkręcanie, to warto rozważyć takiego Ryzena 7 7800X3D. Tylko 8 rdzeni, ale za to w grach radzi sobie fenomenalnie i praktycznie jest najwydajniejszym prockiem do grania jaki da się kupić obecnie.

 

Jeżeli chodzi zaś o zasilacz, to chyba pora na wymianę także. Ten zasilacz o ile moc ma jeszcze wystarczającą do przeciętnego peceta, to złącza jakie ma już nie pozwolą go normalnie użyć z nową płytą główną ani grafiką.

 

Realnie, jeżeli chciałbyś by to działało naprawdę fajnie i mieć spokój na dłuższy czas, to wydaje mi się by warto jednak iść w AMD, kupić nowy zasilacz i wziąć nowy cooler do tego procka. To by razem kosztowało bliżej 4 tyś niż 3, ale takie coś ma szansę dać spokój na dłużej.

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Adames napisał:

procek jaki da się wrzucić to i9 14900K

A i tak do gier to opcja totalnie beznadziejna. 

A jak zacznie mu brakować pary w CPU to w owych czasach lower mid end zapewni lepsza wydajność. 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli kupisz płytę Z790 + i5 to prawdopodobnie za kilka lat nie będzie się opłacało wymieniać i5 na i9 tylko kupić nową płytę i procka. Jak ktoś ma takiego np i5 9600k to wymiana na i9 9900K (najtańszy na allegro za 1100 zł) jest całkowicie bezsensowna patrząc na wydajność / cena. Lepiej jest zdecydowanie kupić nowego procka i płytę główną, a stare komponenty sprzedać. Taki procek pokroju i5 13500 za 1100 zł nowy, miażdży wydajnością tego i9 we wszystkich zastosowaniach. Ciężko wyrokować przyszłość, ale tak to wyglądało do tej pory.

 

Czy teraz warto iść w i9, by mieć spokój na dłużej? Nie, jeżeli nie masz zamiaru wykorzystać jakoś mocy, którą daje taki i9. Jeżeli planujesz za pół roku wsadzić jakieś mocarne GPU np 4080 / 4090 i wyciskać maxxx FPS przy rozdzielczości 1080p, wtedy może jakoś się to klei.

Link to post
Share on other sites

Wychodzi na to, że najkorzystniej kupić Intel Core i5-13600KF + tą płytę (mam 4 dyski + napęd więc muszę sprawdzić aby portów starczyło bo u mnie na płycie jest m.2, ale jak będzie zajęte to z automatu port sata staje się nie aktywny) i ewentualnie podobny ram. Jaki zasilacz zakupić i chłodzenie? ale powietrzem. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...