Skocz do zawartości

Upgrade 10 letniego komputera


Recommended Posts

Cześć, małymi krokami zamierzam wymieniać podzespoły mojego już 10 letniego komputera. 

 

Obecna konfiguracja wygląda tak:

Płyta główna ASRock H81M-HDS /H81/DDR3/SATA3/USB3/s.1150/mATX (H81M-HDS)

Procesor Intel Core i5 4460, 3.2GHz, 6 MB, BOX (BX80646I54460)

Zasilacz Corsair VS Series 450W (CP-9020096-EU)

Karta graficzna MSI GeForce CUDA GTX950 GAMING 2GB DDR5 PCI-E 128BIT 2DVI/HDMI/DP GTX 950 GAMING 2G

Dysk Seagate BarraCuda 1 TB 3.5" SATA III (ST1000DM003)

Pamięć Kingston FURY 8GB (2x4GB) 1600MHz CL10

 

Jako pierwszą zamówiłem nową kartę graficzną którą jest Sapphire Pulse Radeon 6600 8GB GDDR6 (11310-01-20G) a teraz zastanawiam się nad jakimś tanim dyskiem ssd, myślę nad GoodRam CX400 gen.2 512GB 2.5" SATA III (SSDPR-CX400-512-G2).

Pierwsze moje pytanie dotyczy dysku ssd, chciałbym się dowiedzieć czy jest to dobry wybór w tej kategorii cenowej(150zł) czy jednak można kupić coś lepszego. Drugie pytanie mam odnośnie nowej karty graficznej która spowoduje spory bottleneck, czym to się będzie dokładnie objawiać? Wymiana karty na znacznie lepszą spowoduje jakieś problemy w grach w które już grałem wcześniej czy może odwrotnie i pozwoli mi grać na wyższych ustawieniach graficznych z lepszymi fps'ami  a problemy pojawią się w sytuacji gdybym chciał grać w jakieś bardziej wymagające gry w których mój procesor nie spełnia wymagań gry.

 

Moje kolejne kroki to będzie zakup nowej płyty głównej, procesora AMD Ryzen 5 5600, pamięci ram. Jaką niedrogą płytę główną i pamięć ram polecacie do tej konfiguracji?  Zmiany te niosą za sobą też konieczność wymiany zasilacza ale ten raczej powinien być porządny więc możecie mi polecić coś co będzie bezpieczną i rozsądną opcją. 

 

Z góry dziękuję za pomoc. 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Wiem że jest to za słaby procesor i nie wykorzysta całego potencjału karty graficznej, w przeciągu 3-4 miesięcy go wymienię, chce tylko wiedzieć czy do tego czasu jeśli już teraz przełożę kartę to wszystko będzie działało i np w takim Gta5 będę miał troszkę więcej fps'ów albo będę mógł grać na wyższych ustawieniach niż zwykle a nie spowoduje to np jakichś spadków bo procesor nie będzie dawał rady. Nie zamierzam grać w jakieś bardzo wymagające gry do czasu wymiany pozostałych komponentów ale jak już mam tą nową kartę to zamiast leżeć w pudełku mogłaby być już podłączona a tą starą mógłbym oddać mojemu bratankowi i stąd moje pytanie. 

 

 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

A możecie polecić jakiś tani dysk ssd 500gb? Wolę sobie kupować części po kolei, zaczynam od karty graficznej i dysku bo mogę je później bez problemu przełożyć do nowego komputera. Wymiana procesora wiąże się z wymianą płyty głównej a ta z wymianą pamięci ram na ddr4 i zasilacza.

Myślę że moje obecne komponenty nie są zbyt wiele warte i nie wiem czy jest sens męczyć się ze sprzedażą tego. Mam obecnie sporo wydatków ale nową kartę graficzną już mam, teraz kupię dysk ssd a za za 3/4 miesiące dołożę z 2 tys i będzie nowy komputer. 

Założyłem tą nową kartę i wszystko jest ok do póki nie uruchomię jakiejś gry, gdy to zrobię komputer się restartuje. Prawdopodobnie jest to związane z zasilaczem który jest za slaby, w opisie karty jest napisane że wymaga 500w a mój ma 450w. Mogę jakoś obniżyć pobór mocy tej karty skoro i tak na obecnej konfiguracji nie wykorzystuje jej pełni potencjału a pewnie jakieś 50%? 

Edytowane przez Cregan
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.03.2024 o 06:51, kajtek. napisał:

GPU oscyluje w okolicach 50-60% zamiast 95%-100%. 

Bo ustawiania na medium, dałby high, może nawet "ultra" i miałby tyle samo FPSów. 

 

@Creganundervolting i zbicie zegarów. 

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...