Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kupiłem używanego laptopa, który miał już dysk SSD 256GB. Okazało się że jest to dosyć stary SanDisk X400. Myślałem, że zrobię sobie z tego dysku przenośnego pendrive i wsadzę go do kieszeni na dyski M.2 ale problem polega na tym, że za cholerę nie mogę go w ten sposób używać, bo dysk został najprawdopodobniej zaszyfrowany. Po podłączeniu go do kieszeni M.2 na złącze USB wchodzę w zarządzanie dyskami  i próbuję go zainicjować. Niestety nie da się. Nieważne czy wybiorę opcję stylu partycji MBR, czy GPT - pojawia się jedynie okno "NIEPOPRAWNA FUNKCJA" i na tym koniec.

Jeśli spróbuję na tym dysku zainstalować Windowsa to nie ma żadnych problemów, ale zauważyłem, że później występują też różne ograniczenia. Przykładowo chciałem zaktualizować bios w laptopie i też pokazuje się informacja, że aktualizacja biosu nie może zostać przeprowadzona, ponieważ dysk został zaszyfrowany bitlockerem. 

 

Co radzicie zrobić, bym mógł go sformatować i żeby był normalnie widoczny dla systemu? 

 

Screenshot_39.png

Link to post
Share on other sites

Dysk jest uwalony i nadaje się tylko do wyrzucenia. Przerabiałem niejednokrotnie w kieszeni będziesz go teoretycznie widział, a wpięty bezpośrednio w komputer nie będzie w ogóle wykrywany.

Edytowane przez CrisPell
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, CrisPell napisał:

Dysk jest uwalony i nadaje się tylko do wyrzucenia. Przerabiałem niejednokrotnie w kieszeni będziesz go teoretycznie widział, a wpięty bezpośrednio w komputer nie będzie w ogóle wykrywany.

Ale on normalnie działa jako dysk systemowy bez żadnych problemów o czym przecież napisałem w 1 poście. Po zainstalowaniu na nim systemu można go używać i nic się nie dzieje. Nie mogę go jedynie używać po wpięciu do zewnętrznej kieszeni, bo system go nie widzi, ani nie da się go zainicjować

Edytowane przez Grecicho
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Formatowałem go podczas instalacji windowsa 10 Home Premium (wcześniej usuwając poprzednie partycje i tworząc nową), ale to nic nie daje. Dysk przy wyjęciu go z laptopa i włożenia do kieszeni M.2 na USB jest niewidoczny w samym systemie. Nie da się go też zainicjować przez "zarządzanie dyskami", bo pojawia się komunikat "niepoprawna funkcja". 

 

Kieszeń M.2 jakiej używam to ORICO M2PV-C3-BK-EP. 

Nazwa dysku to: SanDisk X400. 

 

Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie ale tak jak pisałem wcześniej - dysk był prawdopodobnie zaszyfrowany bitlockerem i może to powoduje problemy? Da się jakoś pozbyć raz na zawsze tego szyfrowania?

 

 

 

 

 

2 minuty temu, wodego napisał:

Jest to dysk m.2 SATA, a nie NVMe. Nie wiem jaką masz kieszeń na dysk czy obsługuje dwa standardy. Inna sprawa, to szyfrowanie.

Czyli kieszeń RICO M2PV-C3-BK-EP z interfejsem M.2 PCIE NVME nie jest z tym dyskiem kompatybilna? 

Edytowane przez Grecicho
Link to post
Share on other sites

Kieszeń jest nie kompatybilna, nie obsługuje protokołu SATA, a jedynie NVME. Ten dysk jest M.2 Sata.

Edytowane przez CrisPell
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...