Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Wcześniej pytałem o ocenę i ewentualne korekty co do mojego wyboru zestawu pod gry, który był oparty na podstawce AM4. Zdecydowałem się jednak pomyśleć przyszłościowo i dopłacić do AM5. Prosiłbym o ocenę tej listy i uwagi co do wyboru.

 

Aktualnie posiadam kartę graficzną MSI RTX 3070 Gaming X Trio 8GB i na razie jestem z niej zadowolony. 

 

Procesor:
Ryzen 5 7600 Tray [799zł]
(nowy z marketu, bez pudełka itp.)

 

Chłodzenie procesora:
Endorfy Fera 5 120mm [139zł]
SilentumPC Fortis 5 140mm (single) [186zł]
Endorfy Fortis 5 140mm (single) [139zł]
ARCTIC Freezer 36 120mm (dual) [84zł]*
*(przecena z firmy Am..., ale nie mam wiedzy na temat tego chłodzenia)

 

Płyta główna:
ASRock B650M-HDV/M.2 [557zł]

 

Pamięć:
Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Ares RGB [518zł]

 

Zasilacz:
ENDORFY Vero L5 700W 80 Plus Bronze [319zł]
Deepcool PM750D 750W 80 Plus Gold [349zł]
Cooler Master MWE BRONZE V2 750W 80 Plus Bronze [349zł]

 

Obudowa:
Genesis IRID 505F [299zł]
Endorfy Regnum 400 Air [279zł]*
Endorfy Arx 500 Air [329zł]*

*promocje z mało znanej strony

 

Co do zasilaczy:
Czy brak ATX 3.0 jest bardzo istotny?
Sporo osób wcześniej polecało mi Vero L5 700W, mimo że na papierze wygląda gorzej niż kolejne 2 wymienione. Czy faktycznie to jest dobry wybór?

Czy jakiś najtańszy ATX 3.0 miałby sens? np:
XPG KYBER 750W 80 Plus Gold ATX 3.0 [449zł]
Gigabyte UD850GM PG5 850W 80 Plus Gold ATX 3.0 [469zł]


W przyszłości (2-3 lata) chciałbym wykonać przeskok na mocniejszy procesor oraz grafikę 4070ti Super lub odpowienik AMD albo 5070 jak wyjdzie.


Jaka jest Wasza opinia?

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.03.2024 o 10:28, orzechgda napisał:

Chłodzenie procesora:

Przy tej klasie chłodzeń, to nie ma znaczenia które wybierzesz. Weź te, co Ci się podoba, tylko miej na uwadze, to może nie być super ciche i "przyszłościowo" jak wyjdzie nowy procek, który więcej będzie wydzielał ciepła to nie wyrobi i będziesz wymieniał cooler.

 

W dniu 6.03.2024 o 10:28, orzechgda napisał:

Płyta główna:

Odradzam, tym bardziej jeżeli planujesz ten zestaw na dłużej z możliwością "upgrade".  Niestety nie ma czegoś takiego jak future-proof, ale dwa sloty RAM to trochę słabo, tym bardziej, że wsparcie dla dużych ilości pamięci postępuje wraz z czasem. Znów, jeżeli myślisz o upgrade, to jeżeli przy wsadzeniu mocniejszego procka nie chcesz wymieniać mobo, to może warto też pomyśleć o tym, by płyta miała podłączenie 2x8 pin dla cpu.

 

W dniu 6.03.2024 o 10:28, orzechgda napisał:

Pamięć:

W sam raz na teraz.

 

W dniu 6.03.2024 o 10:28, orzechgda napisał:

Zasilacz:

To jest komponent, na którym oszczędzanie źle wychodzi na dłuższą metę. Warto kupić coś znanego i trochę wyższej jakości z gwarancją na 10+ lat, który na dodatek będzie modularny, wtedy jak wejdzie nowe dziwaczne złącze, to jest szansa, że uda się kupić tanio kable do tego.  Z tańszych konstrukcji, to:

https://proline.pl/zasilacz-seasonic-focus-gx-850-atx-3-0-80plus-gold-850w-p8118218

Taki zasilacz, mimo że droższy to finalnie może wyjść taniej niż nasze kochane polskie Endorfy. Od Endorfy polecam kupić klawiaturę, te są całkiem fajne.

 

W dniu 6.03.2024 o 10:28, orzechgda napisał:

Obudowa:

Znów, jeżeli myślisz o używaniu maszyny na dłużej i chciałbyś trzymać obudowę, to polecam nie kupować obudowy marki "najtańsza". Częstym problemem tego typu obudów jest wyrabianie się otworów od śledzi PCIE. Wkręcisz raz śrubkę, wykręcisz, a potem już nic nie będzie trzymało. Jest to zasługa najtańszej blachy o niewielkiej grubości, połączona z luźną tolerancją do wykonywania otworów.

 

Opcje tańsze ale dalej zdatne:

Za około 400 zł dostaniesz taką Be Quiet 500DX, która jest całkiem ok.

Za 420 jest Corsair 4000D Airflow - jakość podobna do 500DX, czyli ok.

 

Za 600 zł możesz mieć już obudowę dobrej jakości, np:
https://proline.pl/obudowa-do-komputera-be-quiet-silent-base-802-biala-z-oknem-bgw40-p7114179

Jest też wersja bez okna:

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-be-quiet-silent-base-802-biala-bg040-p7132993

A samo okno można dokupić i w ten sposób mieć większą swobodę do konfiguracji. Sam mam już 2 sztuki tej obudowy, jest po prostu świetna w tej cenie. Tym bardziej jeżeli:

 

W dniu 6.03.2024 o 10:28, orzechgda napisał:

decydowałem się jednak pomyśleć przyszłościowo

 

To warto wybrać coś co ma duże możliwości w zakresie konfiguracji.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...