Skocz do zawartości

Upgrade stacjonarki na AM4 - co zostawić a co wymienić ;)


Recommended Posts

Witam, 

Znajomego syn odezwał się do mnie o upgrade swojego PCta którego składałem mu w 2020r. Wydaje mi się, że całości kasty nie trzeba wymieniać a tylko proc/kartę i dokupić ramu (może zasilacz ale wątpię) więc dlatego to szybkie pytanko do Was co o tym sądzicie. 

Aktualnie w środku mamy:

Ryzen 5 2600
MSI B450 Tomahawk
16gb 3200mhz
RTX 2060
Vero M2 600W 80+ Bronze

Młody dysponuje budżetem w okolicach 3000zł po sprzedaży R5 2600 + RTX 2060. Części będą kupowane nowe, na fv też jak coś.

Moja sugestia taka, żeby za R5 2600 wsadzić Ryzen 7 5800X3D, dokupić drugie 16gb ramu i wsadzić tam RTX 4060Ti wtedy zamknęlibyśmy się tak właśnie w 3k. Jeżeli będzie sytuacja, że znajomy powie, że młodemu dołoży jeszcze dodatkowo coś kasy to wtedy za 4060Ti dałbym 4070 do środka. 

Dzięki za szybkie propozycje z Waszej strony co uważacie lub co można polepszyć w tej cenie!

Pozdro

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites
  • Quarantino zmienił tytuł na Upgrade stacjonarki na AM4 - co zostawić a co wymienić ;)

To mi też przeszło przez myśl ale szczerze nie wiem dokładnie w co tam młody pogrywa. Chyba miałbym trochę większy spokój ducha jednak wrzucając tego 5800X3D ze względu na dłuższą żywotność/wydajność proca na przyszłe lata. Łatwiej zawsze będzie moim zdaniem dorzucić lepszą grafę w przyszłości (np RTX 5XXX) do tego proca który chyba nadal nie powinien w żadnym wypadku bootleneckować karty. 

Link to post
Share on other sites

No jak będzie hajs to wiadomo - future proofing znacznie lepszy z 5800X3D. Wspomniałem tylko dlatego że jednak 550zł a 1300 robi różnice w ciasnym budżecie. Bo przesiadka na AM5 w tym budżecie niestety nie przejdzie. musiała by stara karta zostać :D 

 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

@joker5513 No po 1200zł stoi teraz Ryzen na Morelach/X-komie. Wiem, że dużo ale wydaje mi się, że lepiej pójść teraz drogą w takiego Ryzena + 4060Ti a za rok sprzedać 4060Ti i wrzucić jakiegoś RTX 5XXX. 

Niby jeszcze można rozważyć jakąś kartę ze stajni AMD aleee..., ja nie ukrywam, że odkąd wyszło DLSS jestem zwolennikiem tej technologii (w połączeniu z G-sync Compatible). Ten cały AMD FSR jakoś do mnie nie przemawia. Na większości grach niestety widać, że na Quality/Ultra Quality nadal odstaje to od DLSS'a Quality. 

Jeszcze tylko kwestia zasilacza. Uważasz, że ten Vero M2 jest nadal w stanie pociągnąć tego Ryzena + ten RTX lub przyszły RTX? Czy warto rozważyć wymianę zasilacza. Wiadomo, że jeszcze 16GB Ramu dorzucę młodemu bo 16GB na te czasy to trochę już za mało.

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Do 5800X3D jeszcze chłodzenie prawdopodobnie trzeba doliczyć, chyba że już jest coś wydajnego? Ten procek na dużych AC i AIO 240 potrafi w grach 65+ stopni trzymać i to przy zrobionym UV. Cenowo w sumie nie ma różnicy ale 5700X3D jest zbliżony wydajnościowo ale przy niższym poborze o ok. 20W i niższych o ok. 12 stopni temperaturach w stres testach. Z tego co jest dostępne na YT w grach te różnicy wyglądają podobnie 5-12 stopni różnicy na tym samym chłodzeniu.

Na 5800X3D się promki pojawiły na komputroniku i amazonie po 1099zł:

https://www.pepper.pl/promocje/amd-ryzen-7-5800x3d-805427

https://www.pepper.pl/promocje/procesor-amd-ryzen-7-5800x3d-805460

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...