Skocz do zawartości

Który operator najlepszy? Czy 5G to ściema?


Recommended Posts

Czesć,

Obecnie mam telefon na kartę, ale chcę przejść na abonament. Ofert jest wiele, wobec tego mam kilka pytań

 

1. Podstawowymi operatorami w Polsce są Plus, Orange, T-Mobile i Play. Ale mamy też kilka submarek, jak Nju Mobile, Plush, Premium Mobile. Ta pierwsza korzysta z infrastruktury Orange, druga i trzecia z Plusa. Z tego co się wstępnie zorientowałem, to w ofertach submarek dostajemy tyle samo za niższą cenę. Z czego to wynika, że np. w Plus abonament z 50GB kosztuje 60 zł, a w Premium Mobile za 40 zł mamy 60GB i również 5G. W Orange za 60 zł mamy 50GB, a w Nju tyle samo neta dostaniemy za 40 zł (i pogresywnie limit będzie rosnął do 150GB). Co ma Plus i Orange czego nie ma Premium Mobile i Nju, że są droższe, a na papierku dają mniej? I jaką oni czerpią korzyść z istnienia tych submarek?

 

2. Gdzieś w jakimś komentarzu czytałem, że gdy w danym miejscu jest dużo użytkowników, to pierwszeństwo mają Ci z głównych marek, czyli w praktyce użytkownicy Orange i Plusa mają lepszy zasięg w zatłoczonych miejscach niż Nju czy Premium Mobile. Tak jest w rzeczywistości? 

 

3. Którzy operatorzy mają najlepszy zasięg, a którzy najgorszy w LTE? Na różnych stronach są różne informacje. Czy te różnice są w ogóle istotne, czy każda sieć wypada tutaj podobnie?

 

4. To samo pytanie, tylko odnośnie 5G. Z danych udostępnionych przez Ookla Speedest w 2022 roku przeciętna szybkość pobierania na 5G w Polsce dla sieci Orange, T-Mobile, Play wynosiła 55-65 mbps, podczas gdy dla Plusa było to ok 170 mbps. A jak jest w praktyce? Czy Plus rzeczywiście jest taki szybki w porównaniu z konkurencją?

 

5.  No właśnie, jak to jest ogólnie z tym 5G w Polsce? Słyszałem opinie, że to ściema, ale czy rzeczywiście jest tak, że LTE zwykle chodzi u nas szybciej niż 5G?

Link to post
Share on other sites

@masseur

Niestety odpowiedź na większość Twoich pytań brzmi: to zależy/nie wiadomo. Sam miałem podobne rozkminy.

Przykładowo zasięg: nie ma żadnej reguły. To zależy od konkretnego miejsca.

Czysto teoretycznie uogólniając T-mobile i Orange > Play (przelaczanie - roaming) i Plus (mniej nadajników)

Niestety przykra prawda jest taka, że jak chcesz sprawdzić zasięg to musisz kupić starter i wypróbować na żywo...

 

Przejście na abo nie ma sensu - gorsze warunki + związanie umową na X miesięcy.

Nie wiemc czemu w ogóle ludzie się na to piszą.

 

Obczaj sobie model subskrypcyjny w Heyah, Orange Flex i a2mobile. Może to Cię zainteresuje? Podpinasz kartę raz i masz spokój.

A przy klasycznej ofercie na kartę ustawiasz doładowanie cykliczne w banku/na stronie PayU + odpalasz pakiet cykliczny No Limit.

 

Pamiętaj, że oferta na papierze to nie wszystko. Przykładowo Lyca Mobile ma bardzo atrakcyjna ofertę na papierze, ale podobno załatwienie czegokolwiek czy odpowiedź od obsługi to często kwestia tygodni.

Link to post
Share on other sites

Jak byłem w górach na wakacje, to na wsi w sklepikach nie było opcji płacenia kartą, bo internet nie dochodził, więc nie mogli mieć terminali. Może jak wejdzie 6G, to będą działać :D

 

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Właściwie to waham się teraz nad dwoma ofertami

 

1. Nju Mobile subskrypcja 2 numery (na spółę z siostrą). Za 19 zł mam 20GB (po pół roku 40GB), ok 11GB w roamingu (to chyba na spółę z siostrą, ale ona i tak nie skorzysta, więc całe 11 dla mnie. Ja też raczej prawdopodobnie tego nie wykorzystam, ale w razie czego jest), 5G

 

2. Orange NL na kartę. Za 31 zł mam 100GB miesięcznie (albo więcej). Niewykorzystane GB kumulują się. 6GB w roamingu. W odróżnieniu do Nju nie mam 5G. Jest za to eSIM.

 

Druga oferta niby ma dużo więcej neta, ale czy ja z tego skorzystam? W Nju mam 20GB, co powinno mi wystarczyć przy normalnym korzystaniu, a za chwilę 2x więcej, to już w ogóle. Do tego 5G (bonus, z którego pewnie nie skorzystam) i niższa cena.

Do Orange NL bardziej zachęca mnie eSIM - zastanawiam się czy warto dopłacić, żeby go mieć. Patrzę na to pod kątem kradzieży. Mam iPhone 15 Pro i zastanawiam się co się stanie gdy telefon zostanie skradziony i złodziej wyjmie fizyczną kartę SIM. Jak wtedy będzie działała aplikacja "znajdź" i czy w ogóle będzie działała. eSIMa nikt mi nie wyjmie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...