Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Z racji że niedługo podepna mi symetryczne 2 gigabity szukam już powoli nowego routera, tak z grubsza wymagania

- obsługa sieci mesh

- możliwość przekierowania konkretnego urządzenia lub strony/aplikacji/adresu IP przez VPN

- musi dać sobie radę z obsługą w sieci serwera filmów ( Plex) + klienta torrent i nie zajeżdżać całego łączą.

- powiązane z punktem powyżej, limitowanie prędkości dla danego urządzenia + działający QOS

- no i Wi-Fi 6, 6e czy może od razu 7? Wydaje mi się że 6 wystarczy ale może się mylę

 

Najpopularniej od dostawcy dostanę Icotera i4882

Link to post
Share on other sites

Zakładam że dwa porty LAN powyżej 1 Gbit. 

 

Niestety rynek routerów wifii z szybkimi portami lan jest nadal mały.

 

Proponuje ASUS TUF Gaming AX6000 + switch 2,5 GBit (np. TP-Link TL-SG105-M2).

 

Router ma 2 porty 2,5 gbit - jeden będzie pod wan a drugi do switcha.

 

Inną opcją jest router ethernetowy 2,5 gbit + access pointy (wymaga położenia kabla do accespointów) ale tu już robią się koszty.

Link to post
Share on other sites

Mieszkasz w domu czy mieszkaniu? Ile pięter, pokoi? Kiedy wybudowane? Czy główny router stoi w centralnym miejscu w mieszkaniu domu?

 

Ile urządzeń chcesz podłączyć po lanie 2,5 gbit? czy mają porty lan 2,5 gbit?

Ile urządzeń po wifii?

Jakie prędkości chcesz osiągnąć po wifii?

Jakie standardy wifii obsługują urządzenia które chcesz podłączyć?

 

Jak biegły jesteś w "informatyce" (chodzi o ustawienia routera/mesh)?

Edytowane przez marcin2468
Link to post
Share on other sites

Dom ( parter + piętro ), router stoi w miejscu parszywym ( dlatego potrzebuję w razie czego obsługę mesh ), urządzeń po wifi będzie 20+, w PC jak będzie trzeba to zmienię kartę, w serwerze tak samo, po LAN będzie podpięte jedno urządzenie z czasem może dwa ( nie mam możliwości kłaść kabli ).

Jeśli chodzi o biegłość to mam CCNA, tytuł inżyniera sieci komputerowych. Tak naprawdę chodzi o wybór sprzętu który pozwala na przesłanie dużej ilości danych po wifi i pozwala na zaawansowaną konfiguracje ( taka jak w pierwszym poście ), może być przez konsolę zamiast GUI

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Jak powierzchnia piętra? Dom jest w prostokącie, kwadracie? 

Router w narożniku?

Jaka będzie w najgorszym wypadku maksymalna odległość od routera do najdalszego urządzenia? ile ścian po drodze i jak grube?

 

Generalnie Wifii oraz duże ilości danych to nie jest dobre połączenie. Jakie prędkości chcesz uzyskać po wifii? 

Link to post
Share on other sites

Łącznie z jakieś 70m², router stoi idealnie w rogu na piętrze, w pomieszczeniu gdzie nie ma żadnego sprzętu, w najlepszym wypadku sygnał ma do pokonania dwie ściany.

Ja to wszystko wiem, nie liczę na to że uzyskam 10Gbit jak na kablu, ale nie mam innego wyjścia, chce być jak najbliżej syntetycznych 2GBit które będę miał wyjścia na świat i możliwość ustawienia limitów przepustowość, skonfrontowania VPNa itp które są w pierwszym poście

Link to post
Share on other sites

O ile mikrotik zawsze mnie ciekawił i z chęcią sprawdzę to jaki sens dwóch AP skoro będą musiały być obok siebie? Nie mam możliwości pociągnięcia kabla a w specyfikacji nie wyczytałem żeby można było stworzyć bezprzewodowy mesh

Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedno szybkie pytanie, coś wiadomo o u7-pro? Różnica w cenie tego co widzę niewielka, jeszcze kilka dni temu widziałem pre-order e dziś już chyba można kupić na stronie producenta. Warto?

Link to post
Share on other sites

Akurat patrzę na UK, poza tym nie pali mi się. Różnica £20 więc prawie żadna. Gdzie indziej polecili TP-link be800. Domyślam się że mikrotik go zjada ( a przynajmniej mam takie przekonanie ale to może dlatego że mikrotik kojarzy mi się z profesjonalnym sprzętem )

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...