Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej, rozglądam się za nie drogim dyskim NVME do mojego NASa. Z wymagań ma mieć transfer na poziomie minimum 550MB/s (zapis lub odczyt) i po zapełnieniu nie powinien spadać poniżej tej wartości. Kluczowa też jest cena oraz gwarancją, jakby było z 5lat.

 

Nie tak dawno był fajny Samsung 1TB NVMe 980 za 270zł i Lexar NVME NM620 2TB za 420zł i w takich pieniądzach szukam dysku podobnego. Doradzicie coś?

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, janek20 napisał:

980 ma zapis 300mb.kup sobie lexar 790 lub crucial p5 plus np

~2800MB/s sekwencyjny. Przy losowym odczycie próbki 4k potrafi zejść do 60 ale to norma bo Lexar spada do 76 po zapełnieniu.

@bullseye chcesz w nas z tego cache zrobić czy po prostu NAS na tym (z pojemności raczej nie sądzę)

Link to post
Share on other sites

Mogę zapytać od jakiego NASa? Też się za czymś rozglądam i nadal nie wiem w którą stronę iść. Czy HDD czy SSD. Około 4 TB jednak na HDD będzie taniej. Synology czy Qnap? 2 czy 4 dyski?:( Qnap lepszy hardware, Synology - podobno przyjaźniejszy software. 4 dyski jakoś bardziej future-proof. Ale 2 jednak tańsze i czy w RAID1 czy SHR teoretycznie powinno wystarczyć.

Link to post
Share on other sites

Wybierz Synology. Przy tej samej cenie Qnap rzeczywiście lepiej wygląda na papierze, ale nawet najlepsze hardware nie zmieni gorszego oprogramowania i całościowej obsługi. Ludzie mieli do czynienia z tymi dwiema firmami i pisali, że Synology lepiej działa. Sam wiele lat temu przy kupnie NASa dużo czytałem i wybrałem "S". W zeszłym roku dokupiłem drugi model.

 

Czy SSD do NAS ma sens? Do moich zastosowań domowych nie ma.

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, janek20 napisał:

980 ma zapis 300mb.kup sobie lexar 790 lub crucial p5 plus np

 

Tyle że Lexar 790 jest już dużo droższy, a tak jak mówię i tak mnie ogranicza 2.5Gbps sieć.

 

9 godzin temu, anemus napisał:

chcesz w nas z tego cache zrobić czy po prostu NAS na tym (z pojemności raczej nie sądzę)

NAS, pojemność mi starczy bo to mają być dane do których potrzebuję szybszego dostępu, główne leżą obok na HDD.

 

3 godziny temu, Kolcobrzuch napisał:

Mogę zapytać od jakiego NASa? Też się za czymś rozglądam i nadal nie wiem w którą stronę iść. Czy HDD czy SSD.

Aoostar R1 :)

 

Godzinę temu, wodego napisał:

Czy SSD do NAS ma sens? Do moich zastosowań domowych nie ma.

Oczywiście że ma, zależy na jakich plikach pracujesz. Mi przy HDD strasznie zamula i nie osiągam pełnych 2.5Gbit przy mocno zapełnionym dysku - ba jak zaczyna NAS mielić to na HDD to transfery potrafią spaść do 800KB/s co już bywa upierdliwe :)

3 godziny temu, Kolcobrzuch napisał:

Ale 2 jednak tańsze i czy w RAID1 czy SHR teoretycznie powinno wystarczyć.

Mając dwa dyski w domowym zastosowaniu głupotą jest iść w RAID1 (SHR przy dwóch to też RAID1) bo zabezpieczy Cię to tylko na ewentualność że padnie jeden dysk - przed niczym innym nie. Złapie kolega Malware? Wszystkie dane traci. Zapisze błędnie plik nowszej wersji? Traci.
Dużo lepiej trzymać dane na dysku1, a na dysku2 robić backup przyrostowy tak by ten dysk w ogóle nie był widoczny w sieci ani nigdzie poza NASem.

Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, bullseye napisał:

Tyle że Lexar 790 jest już dużo droższy, a tak jak mówię i tak mnie ogranicza 2.5Gbps sieć.

Nie czytaj bzdur z cristalmarka.980 ma 300 mb zapisu a lexar 1500,wspomniany nm 620 tez moze spaść w zapisie poniżej 550

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...