Skocz do zawartości

Dell Precision 7670 - Ilość szyn PCIe


Recommended Posts

Cześć wszystkim!

 

Zakupiłem laptopa Dell Precision 7670 z procesorem i7-12850HX, kartą graficzną GeForce A3000 i fabrycznym dyskiem SSD M.2 - 1 GB.

W laptopie mam wolne 2 sloty M.2 i chciałbym dołożyć dysk 1 GB żeby działał sobie z fabrycznym w RAIDzie i 2 GB na programy / dane.

Tu jednak pojawia się problem wolnych szyn PCIe...

 Procesor ma 20 szyn i działa w konfiguracji 16 + 4 czyli 16 szyn wykorzystuje karta graficzna i zakładam że 4 pozostałe fabryczny dysk. W związku z tym myślałem że po zawodach i o dodatkowych dyskach mogę zapomnieć, ale wyczytałem, że często za część gniazd M.2 odpowiada chipset płyty głównej, który ma własne dodatkowe szyny. Niestety w specyfikacji technicznej dostępne jest niewiele informacji na ten temat:

image.thumb.png.648c3792070880875007a9f178203386.png 

 

Nie znalazłem też schematów wyjaśniających które gniazda M.2 są podłączone do procesora / chipsetu płyty głównej. Jestem w stanie sprawdzić ile szyn w procesorze jest aktualnie wykorzystane i/lub gdzie są podłączone poszczególne gniazda M.2? Czy dowiem się dopiero jak podepnę dysk i zwolni szyna karty graficznej? :/ O ile zadziała bo w specyfikacji procesora nie ma konfiguracji PCIe 1x8 + 3x4...

 

image.png

Edytowane przez TeoPi
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

widzę że są dwie wersje tego lapka, jedna z większą bateria i dwoma slotami M.2 klucz M, i jedna z mniejszą baterią i trzema slotami klucz M. 
Jest jeszcze jeden krótki slot M.2, prawdopodobnie klucz A na kartę WiFi 

I jest prawdopodobnie jak mówisz, główny slot jest pod CPU podpięty 4 liniami PCIE 4.0
A pozostałem 1 lub 2 M.2 są prawdopodobnie pod chipset, tak jak to jest we wszystkich innych płytach (tylko nie wiemy jakiej generacji złącze i ile linii), raczej wątpię aby podłączali to pod CPU, bo dzielniki PCIe kosztują. 

Nie dokopałem się w instrukcji co to za sloty, ani gdzie są podłączone CPU/Chipset, więc najlepszy sposób na sprawdzenie, to wsadzić tam SSD PCIe 4.0 i zobaczyć w crystaldiskinfo na "Tryb transferu" 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...