Skocz do zawartości

Podejrzany SMS od rzekomego bwin'a - co teraz zrobić?


Recommended Posts

Cześć,

Bez zbędnego wstępu opiszę sytuację, która mi się przydarzyła z prośbą o pomoc. Całość przydarzyła się na telefonie, na transferze mobilnym.

1. 10 dni temu dostałem SMSa od numeru 664 079 961 o treści "28.12.2023 bwin Poland S.A. (dawniej Totolotek S.A.) przestaje przyjmowac zaklady wzajemne. Prosimy o zweryfikowanie konta celem umozliwienia wyplaty srodkow". Brak jakiegokolwiek linku. Nie podjąłem żadnego działania, nie sprawdziłem numeru.

2. Dzisiaj dostałem takiego samego SMSa, tym razem od 664 079 962 o 10:30 rano. Pamiętałem, że kiedyś tam grałem i że faktycznie u jakiegoś bukmachera mam jeszcze niewypłacone pieniądze stąd postanowiłem coś z tym zrobić. Nic nie robiłem do godziny około 20.30, a wtedy...

3. O godzinie około 20:30 wpisałem w google "bwin zaloguj" i wszedłem w pierwszy link. Ku mojemu zaskoczeniu wyskoczył monit o tym, że strona może być niebezpieczna. Wytłumaczyłem to sobie faktem, że skoro bwin się zwija to pewnie wygasły im jakieś certyfikaty.

4. Strona długo się wczytywała więc wróciłem do strony domowej google'a i wybrałem drugi link - dostałem http response 526. Wróciłem znowu go głównej strony google'a i zacząłem szukać czy wszystko w porządku.

5. Szukałem przez jakieś 5 minut fanpejdża lub Instagramowego konta Bwina, gdzie byłaby informacja o tym, ale nic takiego nie znalazłem. 

6. Wyłączyłem internet w telefonie, wifi i zrestartowałem telefon. Włączyłem tryb samolotowy. W międzyczasie telefon nie był połączony z żadną siecią wifi.

7. Do tego momentu nie widzę jakiejkolwiek różnicy w działaniu telefonu.

 

Poniżej wklejam link, w który kliknąłem. UWAGA, POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNY!

 

Wiem, że powinienem sprawdzić ten numer, ale na obronę mojego honoru powiem, że miałem faktycznie kiedyś konto w bwinie. Miałem również na uwadze, żeby nie wchodzić w żadne linki, które ktoś mógłby wysłać w SMSie/mailu. Wpisałem po prostu "bwin zaloguj" i wszedłem w pierwszy link, najwyżej pozycjonowany.

 

Pytania, które teraz się pojawiają to:

a) Co mogło się stać? Jakie jest potencjalne zagrożenie? Na telefonie mam keepasa, aplikacje bankowe, facebooka... 

b) Jak mogę to sprawdzić czy wszystko jest w porządku z telefonem? Jakieś skanowanie pod kątem wirusów / aplikacji udostępniających ekran? Nawet jeżeli tym razem byłoby wszystko w porządku to wolałbym sprawdzić czy kiedyś jakiegoś dziadostwa nie pobrałem.

 

Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...