Skocz do zawartości

Jaki komputer do gier w okolicach 4tys z Ryzen + Nvidia?


Recommended Posts

Witam,

 

chciałbym poprosić osoby z dużym doświadczeniem w dobieraniu podzespołów PC o pomoc w stworzeniu sensownego zestawu do gier. Obecnie posiadam bardzo stary PC jeszcze z win7. Nie tylko od kilku lat na nowsze gry mogę tylko popatrzeć na yt ale i powoli wszystko przestaje współpracować z tym systemem. Nie ma innego wyjścia jak kupić cały nowy PC, ponieważ płyta główna jest jeszcze na DDR2. Obecnie jest tyle różnych podzespołów, że przynajmniej mnie sprawia wiele trudu dobranie czegoś odpowiedniego, co będzie kompatybilne ze sobą wzajemnie, wykorzystując swoje możliwości techniczne. Nie potrafię poradzić sobie sam ze stworzeniem sensownej i dobrej konfiguracji i jest to stresujące, a też nie mam nikogo, kto mógłby mi doradzić w tym temacie. Ciężko mi też podać próg cenowy, ponieważ wynika to z gier, w które chciałbym zagrać, najlepiej na maksymalnych ustawieniach, bo jaka to przyjemność być zmuszonym do wyłączania różnych opcji poprawiających grafikę. Także pytanie ile trzeba wydać na komputer, na którym pójdą określone tytuły. Poniżej postaram się określić to czego szukam:

- procesor Ryzen (dużo osób poleca, ponieważ jest tańszy od Intela a jakościowo dobry)

- płyta główna: nie wiem jakie modele są dobre, na kanale yt o serwisowaniu i składaniu PC prowadzący często zwraca uwagę na sekcję zasilania, więc dobrze jakby porządnie była wykonana z trwałych elementów. Często widziałem nazwy Tomahawk albo Rogstrix. Niektóre miały miejsca na wpięcie takich małych dysków podłużnych.

- karta graficzna tylko Nvidia, chciałbym, żeby to był RTX. Zawsze mogę korzystać ze swojej GTX1050 i dozbierać później do nowej jeśli zabraknie na to $.

- zasilacz zawsze wybierałem Corsair/Be quiet. Może są lepsze i pytanie ile W. 

- chłodzenie - obawiam się jednak trochę wodnego i przy niedużym zakresie cenowym powietrzne może by wystarczyło i takie wolałbym kupić jeśli ma to sens praktyczny

- dyski - pewnie teraz najlepiej ssd i pytanie czy oddzielnie 1 na system i 1 na gry czy tylko 1 i dzielić na partycje

- obudowa i wentylatory - poziom hałasu i podświetlenie to temat drugorzędny, ważne, żeby była dobrze wykonana, przewiewna, jedynie w kwestii hałasu, żeby w wibracje nie wpadała

- części mogą być używane. Pytanie tylko jakie części można brać jako używane a jakich nie warto, na co uważać itd. Każdy inaczej dba o sprzęt, lepiej lub gorzej. Może najlepiej skupić się tylko na nowych częściach...

- gry w jakie celuję: Resident Evil (2 i 3 Remake, 7, Village, 4 Remake), Mass Effect Andromeda, CoD (Ghosts, Future i Infinity Warfare), Batman Arkham City, Mirror Edge Catalyst, Star Wars (Jedi Fallen Order, Jedi Survivor, Battlefront 1i2, Squadrons), Doom 2016 i Eternal z DLC, Aliens Dark Descent i Fireteam, Detroit Become Human. Ogólnie te z przedziału 2016 do teraz. Rozdzielczość myślę, że 2k wystarczy, przez długi czas korzystałem z monitora z rozdzielczością 1680x1050 - i tutaj temat monitora, też będę musiał nowy kupić ale to może zaczekać, ważniejsze, żeby złożyć PC i nie martwić się, że co chwilę coś przestaje działać, natomiast kompletnie nie wiem jaki monitor warto wziąć i na co zwracać uwagę. 

- cena 4tys jest tak strzelona, nie wiem od jakiej ceny zaczynają się zestawy, na których można bez problemu zagrać w powyższe gry. Oczywiście jeśli jest możliwość to warto zostawić sobie furtkę na rozbudowę w przyszłości, dokupienie czegoś lepszego. Do minimum też nie można się ograniczać. 

- ostatnia kwestia to oszczędzanie energii. Czy można złożyć zestaw, który nie będąc w trybie obciążenia nie nabije zaraz dużego rachunku?:) Mieć $ na nowy PC to jedno, a jeszcze trzeba mieć później na użytkowanie. Także parametr poboru energii będzie ważny w wyborze komponentów. 

 

Jeśli o czymś zapomniałem to proszę o pytania, postaram się doprecyzować i odpowiedzieć na wszystko na ile potrafię. Z góry dziękuję za pomoc i porady.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Jacek84 napisał:

cena 4tys jest tak strzelona, nie wiem od jakiej ceny zaczynają się zestawy, na których można bez problemu zagrać w powyższe gry

Jeżeli mowa o 1440p to raczej musiałbyś wyłożyć nieco ponad 5k. 

 

Za 5100 zł masz https://proline.pl/koszyk/8dc4d2ee

Niewiele drożej możesz dać https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-7-5700x-am4-p8114220

Albo już przesiadka na AM5 https://proline.pl/koszyk/30d162be

Jak GPU od NV to https://proline.pl/gigabyte-geforce-rtx-4070-eagle-oc-12gb-gddr6x-dlss-3-gv-n4070eagle-oc-12gd-p8117815

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...