Skocz do zawartości

Nowy komputer a Win 7 ?


Recommended Posts

Witam.

Planuję zmodernizować stary komputer z 2009 roku.

Jest to zestaw z AMD Phenom  na stosownej płycie.

Najnowsza rzecz to zasilacz 500 W - ma z 5 lat.

Moje pytanie dotyczy OS-a. Czy uruchomi się, niezależnie od wyboru architektury kompa ?

Wiem że nie jest już wspierany i bez przerwy mi o tm przypomina, ale lubię go.

Graczem i fanatykiem testów nigdy nie byłem, bo komputery zaczęły się dla mnie w dorosłym życiu.

Jest to bardzo użyteczne narzędzie i tyle.

Nie chciałbym kupować gotowca z zainstalowanym nowym OS-em win 10 czy 11. W pracy miałem jeden  i drugi

i niespecjalnie mi się podobają. Poza tym chcę wykorzystać obudowę, zasilacz i kartę graficzną GForce GTX 750 Ti na początek.

Czy wybór - AMD vs Intel może tu mieć znaczenie ?

AMD to byłby jakiś Ryzen   -  5600X może ?

Intel to nie wiem jeszcze, bo doświadczeń brak ?

Podpowiedzcie cokolwiek.

Dzięki z góry.

 

 

Link to post
Share on other sites

Raczej sam nie dasz rady.
Ale jeśli już się upierasz to na AMD działa lepiej.

https://winraid.level1techs.com/t/new-pc-for-win-7-alder-lake-i5-b660-or-ryzen-5600x-b450-550/88444

Tak czy owak nie polecam, a w sumie to nawet gupie.
Dziś konta bankowe itd wszystko w sieci a ty chcesz system bez wsparcia.

Winda 11 to pi razy drzwi 200zł

Link to post
Share on other sites

Sam do niedawna używałem win7 na komputerze, jakoś wirusy mnie nie atakowały, bo się bały. Logowania do banku jak najbardziej używałem. Mam jeszcze laptopa z "7". Tylko to komputery z czasów win7. A na nowym komputerze będzie problem ze sterownikami.

 

Link to post
Share on other sites

Popatrzyłem trochę i wybrałem : Asus MB450 AII mATX : AMD Ryzen 5600X : RAM DD4 32 Gb 3200 MT/s ( w ofercie napisane jest 2x 16 Gb Fury Beast): SSD M.2 PCIe

jeszcze nie wiem 0,5 czy 1 Tb ?

Kupię też Win 11, chociaż od jakiegoś czasu rozpracowuję Linuxa Minth, Ubuntu i Fedorę.

Jednym z powodów moich zakupów jest możliwość tak ustawienia BIOS-u ( UEFI ) że Można mieć win 11 i Linuxa do wyboru podczas startu komputera, odpowiednio modyfikując Grub 2 z Linuxa. A do tego konieczne jest zainstalowanie Win 11 na UEFI. Systemy będą na swoich dyskach, więc nie powinno się nic gryżć ?

Mój staruszek niestety nie nadaje się do tego.

Zostawiam sobie na tymczasem obudowę, zasilacz i GForce 750 Ti.

Co prawda nie wiem nic o dyskach M.2 PCIe ? Ich trwałości. Ale sądząc po tym że mój Win 7 zainstalowany jest na wieloletnim SSD Good Ram CX 120 Gb i działa, to ten nowy jest chyba bardziej pewny ?

Acha i skoro już się tak rozpisałem, to mam jeszcze jedno pytanie.

W Win7 za pomocą programu Norton Ghost robiłem sobie obrazy systemu po instalacji i każdej większej zmianie czy doinstalowywaniu różnych rzeczy.

Powstały plik zapisywałem na innym dysku i w razie potrzeby tym samym Norton Ghost-em  odtwarzałem kompletny system w kilka, kilkanaście  minut. Robiłem to wielokrotnie, zawsze ze 100 % skutkiem.

Czy da się tak samo zrobić z Win 11 ?

Prawdopodobnie wspomniany program się nie nada, ale może są inne, bardzo lubię to rozwiązanie ?

Sprawy wydajności, prędkości, ilości klatek etc, etc są dla mnie nieistotne w tym sensie że nie myślę się ścigać z nikim.

Mam nadzieję na szybki czy bardzo szybki komputer, względem mojego obecnego, do codziennego używania ?

Co sądzicie .......... ?

Edytowane przez fotofan
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...