Skocz do zawartości

Nowy komputer i zagwozdka odnośnie AM4 czy AM5


Recommended Posts

Cześć, nadszedł czas nowego komputera do gier. Po moim starym i5 9600, o którym złego słowa powiedzieć nie mogę, mam fanaberię na komputer z CPU od AMD.

Grał będę w 1440p i nie zmieni się to przez, myślę ok. 4 lata na pewno. Dopiero po tym okresie moooże zacznę myśleć o jakimś upgrade pod 4K. 

Tu rodzi się zagwozdka z tytułu posta. Jak złożę komputer na mobo AM4, to za te 4 lata znajdę się w dokładnie takiej sytuacji, w jakiej jestem teraz, czyli:

Mam komputer, na którym da się jeszcze pograć np. w Cyberpunka w 1440p na wysokich ustawieniach (komputer zaczyna się dławić jak pada deszcz), ale nie ma sensu go ulepszać. GPU mam obecnie RTX 2060. 

Chyba, że na AM4 wyczarujecie mi zestaw, który będzie dawał radę dłużej niż te 4 lata. 

Budżet około 6000zł a co do sklepu to byłoby super, żeby były w nim raty 0%, bo chętnie bym sobie połowę tej kwoty wziął w raty. 

PS. Mam w domu nowy SSD Lexar NM710 1TB, ale nie wykluczam i tak kupić jeszcze jeden SSD. 

Link to post
Share on other sites

Cześć, 

 

Nie ma pewności, że AM5 za 4 lata nie będzie w takim stanie jak AM4 dziś - masz opcję która jest jeszcze całkiem niezła, czyli Ryzen 7 5800X3D, ale w sumie to platforma jest już martwa. 5800X3D jest sensowną opcją dla tych co nie chcą wymieniać całego sprzętu. Co będzie za 4 lata z prockami to też ciężko powiedzieć.

 

Popatrz, takie RTX 20xx miały premierę w połowie 2018r, potem seria 30xx połowa 2020, teraz 40xx - końcówka 2022. Jeżeli w 2019 kupiłeś RTX 2060, to 4 lata później jest już seria 40xx. Nowe gry te 4 lata po zakupie sprzętu nie działają tak dobrze, tym bardziej w 1440p. Tu niestety nie ma gwarancji, na ile wystarczy sprzęt. AMD może za dwa lata wypuścić procka, który sprawi, że gry za 4 lata będą ścierwić na topowym obecnie sprzęcie. Przy "średnim" sprzęcie jest jeszcze większe ryzyko, Alan Wake ścierwi przy 1080p na takim RTX 2060, DLSS ratuje to, ale na jak długo to wystarczy - ciężko powiedzieć. 

 

Maszynę kupuje się tu i teraz, bez "gwarancji" zdatności do użycia z przyszłym softem za X lat. Może zdarzyć się jakiś zastój i przez 10 lat maszyna będzie hulała - a może za 2 lata wyjdzie nowy sprzęt i za 4 lata pewnych gier nawet nie uruchomisz lub będą całkiem niegrywalne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...