Skocz do zawartości

Zmiana sprzętu po 9 latach, czy dobra?


Recommended Posts

Witam i zapytuje znawców ;) Jak w tytule po 9 latach przyszedł w końcu czas na zmianę kompa, także to co na razie sobie ułożyłem to:  

 

1. Płyta główna Gigabyte B760 Gaming X DDR4 

 

2. Procesor Intel i5-13600KF 3,5 GHz 24 MB 

 

3. Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Gaming OC 12GB GDDR6X

 

4. Pamięć Patriot Viper Steel, DDR4, 32 GB, 3600MHZ, CL18

 

5. Zasilacz be quiet! Pure Power 12 M 750W

 

Dyski SSD już mam 2 najszybsze od Samsunga i teraz pytanka:

1. Jaka obudowa niesłyszalna i chłodna

2. Czy procesor Ryzen lepszy od Intela (słyszałem sporo że tak) jeśli tak to jaki? 

 

Dzięki i czekam na pomocne odpowiedzi co byście zmienili i dlaczego. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Sunbeach napisał:

2. Czy procesor Ryzen lepszy od Intela (słyszałem sporo że tak) jeśli tak to jaki? 

 

Do gier - tańszy AMD Ryzen 5 7600 to wydajność 13600K / 14600K i w cenie Intela na DDR5 masz Ryzena na DDR5. 

 

Możesz tać to tak https://proline.pl/koszyk/92c95e9e

Ogólnie - GPU ma zasilanie 8PIN więc możesz dać tańszy zasilacz, ten Pure Power bardziej przyszłościowo

Dodatkowo chłodzenie na CPU bo na boxie nie ma co siedzieć

Obudowa z 4 bardzo cichymi wentylami - przykręcić ich lekko RPM i nie będą się przebijać przez tło. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, kajtek. napisał:

Do gier - tańszy AMD Ryzen 5 7600 to wydajność 13600K / 14600K i w cenie Intela na DDR5 masz Ryzena na DDR5. 

 

Możesz tać to tak https://proline.pl/koszyk/92c95e9e

Ogólnie - GPU ma zasilanie 8PIN więc możesz dać tańszy zasilacz, ten Pure Power bardziej przyszłościowo

Dodatkowo chłodzenie na CPU bo na boxie nie ma co siedzieć

Obudowa z 4 bardzo cichymi wentylami - przykręcić ich lekko RPM i nie będą się przebijać przez tło. 

ooo dzięki za ten koszyk do przejrzenia :)Ciekawe.. Właśnie chciałem jednak zmienić to żeby dać Intela 14 generacji np 14600k i płytę oraz ramy na DDR5. Sprawdzę sobie w testach tego Ryzena z Intelem jak wypada, dzięki. A ta obudowa cicha, bo na tym mi najbardziej zależy? Gdzie indziej dostawałem odpowiedzi że tylko be quiet. Chłodzenie na procesor to myślę, że jeszcze lepiej coś od Noctua - najlepsza marka.

21 godzin temu, kajtek. napisał:

Do gier - tańszy AMD Ryzen 5 7600 to wydajność 13600K / 14600K i w cenie Intela na DDR5 masz Ryzena na DDR5. 

 

Możesz tać to tak https://proline.pl/koszyk/92c95e9e

Ogólnie - GPU ma zasilanie 8PIN więc możesz dać tańszy zasilacz, ten Pure Power bardziej przyszłościowo

Dodatkowo chłodzenie na CPU bo na boxie nie ma co siedzieć

Obudowa z 4 bardzo cichymi wentylami - przykręcić ich lekko RPM i nie będą się przebijać przez tło. 

 

Już sprawdziłem szybko w kilku testach i niestety, ale Intel zdecydowanie lepszy od Ryzena także warto dopłacić te 300-400 zł. 

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, kajtek. napisał:

Do gier - tańszy AMD Ryzen 5 7600 to wydajność 13600K / 14600K i w cenie Intela na DDR5 masz Ryzena na DDR5. 

Nie wiem gdzie ten Ryzen równy 14600K.. 

Jeżeli chodzi o Ryzena do gier to polecam 200zł dorzucić i brać 7800X3D

https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-7-7800x3d-am5-p8117768

 

Nowa platforma AM5 na którą możesz wrzucić później kolejne generacje AMD w przeciwieństwie do socketu interli 14xxx, które pewnie są ostatnimi na nim.

DDR5 i tak chcesz, więc bez różnicy.

Edytowane przez Soullavie
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Soullavie napisał:

Nie wiem gdzie ten Ryzen równy 14600K.. 

Jeżeli chodzi o Ryzena do gier to polecam 200zł dorzucić i brać 7800X3D

https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-7-7800x3d-am5-p8117768

 

Nowa platforma AM5 na którą możesz wrzucić później kolejne generacje AMD w przeciwieństwie do socketu interli 14xxx, które pewnie są ostatnimi na nim.

DDR5 i tak chcesz, więc bez różnicy.

 

Niestety ale kolejny raz Intel bije na głowę Ryzena - www.youtube.com/watch?v=RWRVTmT6EoM

 

Tutaj osobno benchmark - https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-14600K-vs-AMD-Ryzen-7-7800X3D/4153vsm2081998

 

Dodatkowo błąd w tym co mówisz, bo i5 14600k dopiero co wyszedł jako 14 generacja także dłuuuugo jeszcze nie będzie żadnej zmiany. Poza tym na aktualnym sprzęcie czyli i7 1440k oraz GTX 1080 jestem już 9 lat i przy dobrej optymalizacji sprzętu pod gry do Alan Wake 2, który miał właśnie premierę każda gra na Ultra ;) To właśnie ten nowy tytuł pokazał mi, że czas w końcu na zmianę, bo nie chce grać na medium ;)

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Sunbeach napisał:

Niestety ale kolejny raz Intel bije na głowę Ryzena - www.youtube.com/watch?v=RWRVTmT6EoM

Gdzie tu jest na głowę? W tym teście to raptem kilka %. W zależności jakie gry dobierzesz tam jeden albo drugi jest mniej lub bardziej wydajny. No kto co lubi. Jest jeszcze kilka innych kwestii do rozważenia w kontekście tych procesorów. https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-14600k/22.html

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, Sunbeach napisał:

Dodatkowo błąd w tym co mówisz, bo i5 14600k dopiero co wyszedł jako 14 generacja także dłuuuugo jeszcze nie będzie żadnej zmiany. Poza tym na aktualnym sprzęcie czyli i7 1440k oraz GTX 1080 jestem już 9 lat i przy dobrej optymalizacji sprzętu pod gry do Alan Wake 2, który miał właśnie premierę każda gra na Ultra ;) To właśnie ten nowy tytuł pokazał mi, że czas w końcu na zmianę, bo nie chce grać na medium ;)

Myślę, że kwestię wydajności wyjaśnili koledzy wyżej, natomiast to, że intel dopiero wyszedł to jedna sprawa, ale to że generacji 15xxx już nie wrzucisz na tę płytę to sprawa druga.

Jeżeli wyjdzie generacja Ryzen 7 9800X3D to bez problemu po aktualizacji BIOSu na płycie, na której postawisz Ryzena 7 7800X3D też go zamotnujesz. Z intelem tak nie będzie i o to mi chodzi.

Link to post
Share on other sites
29 minut temu, mlekolak napisał:

Gdzie tu jest na głowę? W tym teście to raptem kilka %. W zależności jakie gry dobierzesz tam jeden albo drugi jest mniej lub bardziej wydajny. No kto co lubi. Jest jeszcze kilka innych kwestii do rozważenia w kontekście tych procesorów. https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-14600k/22.html

 

Jeśli jest to już od 7 do 10 klatek na sekundę różnicy to dla mnie wystarczy by wiedzieć co wybrać :)

23 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Wiesz że ten userbenchmark to promuje intele:

relative-performance-games-1920-1080.png

 

Można podać każdy inny :) Dodatkowo ja przede wszystkim patrzę na granie w rozdziałce 2k. Sprawdzałem kilka testów i na grach, podałem tylko 2. 

Edytowane przez Sunbeach
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, kajtek. napisał:

Test z przysłowiowe dup.... Popatrz na sprawdzone źródła. 7800X3D zjada 13900K i nie ma opcji żeby 14600K w ogóle do niego podjeżdżał. 

 

 

 

Pokaż gdzie? :) Sprawdziłem wszystko co się da, a najlepiej to widać w grach z przedzielonym ekranem i FPSami z obu procków 

Link to post
Share on other sites

Cały ten ten wygląda jak nie wiem skąd. Poczytaj nawet komentarze pod filmem. Pomijając idiotyczny pomysł testowania CPU w 1440p. Tu sobie zobacz jak wypada 14700K. Ten test do którego linkujesz to w ogóle jakieś przekłamany crap, gdzie 14600K bierze ~ 100W a 7800X3D ~ 80-90W? Ten 7800X3D nie bierze tyle w grach - bierze połowę tego. Tam na tych grafikach możesz sobie wpisać co tylko chcesz, możesz wpisać sobie nawet że masz procesor i9 18900000K

 

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Sunbeach napisał:

 

Pokaż gdzie? :) Sprawdziłem wszystko co się da, a najlepiej to widać w grach z przedzielonym ekranem i FPSami z obu procków 

Te testy w większości są kuta warte. 

Ja gdybym mógł, to te niektóre debilne kanały bym dawno poblokował. 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, kajtek. napisał:

Cały ten ten wygląda jak nie wiem skąd. Poczytaj nawet komentarze pod filmem. Pomijając idiotyczny pomysł testowania CPU w 1440p. Tu sobie zobacz jak wypada 14700K. Ten test do którego linkujesz to w ogóle jakieś przekłamany crap, gdzie 14600K bierze ~ 100W a 7800X3D ~ 80-90W? Ten 7800X3D nie bierze tyle w grach - bierze połowę tego. Tam na tych grafikach możesz sobie wpisać co tylko chcesz, możesz wpisać sobie nawet że masz procesor i9 18900000K

 

 

 

Ok ale nawet mi się nie chce.. wybrałem już 14600k i dla mnie temat zamknięty z procesorem zamknięty. Szukam jeszcze mega cichej i chłodnej obudowy

Edytowane przez Sunbeach
Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, janek20 napisał:

14700k desperate na pewno jest sprawdzonym nieopłaconym xD

Tylko Ty robisz rzetelne testy, tak jak w przypadku rzekomego porównania W10 do W11 ;) 

 

50 minut temu, Sunbeach napisał:

Ok ale nawet mi się nie chce.. wybrałem już 14600k i dla mnie temat zamknięty z procesorem zamknięty.

Zostajesz na DDR4?

 

48 minut temu, Sunbeach napisał:

Szukam jeszcze mega cichej i chłodnej obudowy

Lian Li LANCOOL 216

Fractal Design Torrent Compact

be quiet! Silent Base 802

 

Kwestia ceny.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, janek20 napisał:

14700k desperate na pewno jest sprawdzonym nieopłaconym xD

Ludzie, na 14600K podnieśli minimalnie zegary i nagle w pseudo testach ten CPU wygrywa z 7800X3D, kiedy 13600K po OC dostaje łomot, a przecież 7800X3D zjada 13900K. Rozumu trochę. 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Uwielbiam jak ktoś używa zwrotu "miażdży" przy różnicy rzędu max 10%. Jeżeli chodzi o gierki, to każdy współczesny procek poradzi sobie podobnie. Większe znaczenie ma to jak ktoś nie tylko gra, wtedy ekstra rdzenie w średnim-niskim segmencie intela robią robotę. Wtedy np przy kompilacji kodu różnica bywa rzędu 40% na korzyść intela (i5 13600K vs r5 7600X). 40% szybciej oznacza, że zamiast godziny, to poczekasz tylko 36 minut. Czy jednak da się realnie dostrzec różnicę pomiędzy 100 FPS a 110 FPS? Serio? 

 

2 godziny temu, Sunbeach napisał:

Ok ale nawet mi się nie chce.. wybrałem już 14600k i dla mnie temat zamknięty z procesorem zamknięty.

I bardzo dobrze :) 

 

2 godziny temu, Sunbeach napisał:

Szukam jeszcze mega cichej i chłodnej obudowy

Z tym to bywa różnie, bo różne są hałasy. 

Taka np: 

https://www.x-kom.pl/p/591822-obudowa-do-komputera-corsair-4000d-airflow-czarna.html

Jest chłodna, wentylatorki są relatywnie ciche a sama obudowa sprawia wrażenie solidnej. Mam jedną taką tuż obok. Obudowa jest cicha, ale nie wygłuszająca, więc jeżeli trafisz na np problem piszczących cewek, wtedy ich nie wygłuszy. Sprawdzone.

 

Z drugiej strony jest takie "gorące pudło"

https://www.x-kom.pl/p/514676-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-black.html

Które za sprawą tej pianki na boku, całkiem dobrze tłumi piszczenie cewek. Jeżeli masz dobry cooler na procka i normalne chłodzenie z GPU, to zwykle fakt, że ta obudowa to piekarnik, nie robi problemu. Jest cicho, ale niekoniecznie chłodno. 

 

Link to post
Share on other sites

Ok dzięki już mam wstępnie cały zestaw :) Jeszcze tylko nie dobrałem chłodzenia do procka i po wszystkim i trzeba będzie zobaczyć jak z ratami 0% z płatnością po pół roku :D Co do procka to dla mnie ma znaczenie nawet 10 klatek więcej, a 14 generacja jest przyszłościowa, już wystarczająco poczytałem, szczególnie na zagranicznych serwisach, bo u nas to często jak z recenzjami gier na gry-online, każdy ma już dość ;)

Screenshot_20231108_164038_Samsung Internet.jpg

Powiedzcie mi jeszcze tylko na czym to obecnie polega, bo jak pisałem sprzęt zmieniam po 9 latach, że procki i5 są mocniejsze od i7? Tak patrzyłem jeszcze na porównanie np z i7 12700k 3,6 GHz i ma mniej cachu zdecydowanie, mniejsze taktowanie trybu turbo i w testach wolniejszy.. na czym to polega obecnie? 

  • Smutne 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...